Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 14.12.2009, 17:23:47
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Sf. Ioan Scararul spune ca oamenii patimasi dau impresia ca sunt strapunsi la inima, iubitori iar cei înfrânati dau impresia ca sunt reci dar ambele aparente sunt false.

Iubirea decurge din înfrânare si din nimic altceva. Înfrânarea e baza tuturor virtutilor.
Draga Traditie, citeam undeva un interviu cu Parintele Teofil, in care cel care lua interviul tot pomenea de "Sfantul Ioan Scararul zice ca..." .... , "da, dar Sf. Ioan Scararul ... " etc, la care la un moment dat Parintele Teofil ii raspunde: " Dar mai lasa-ma domne cu Sf. Ioan Scararul, ca el a scris pentru calugari". Daca vrei, pot sa si reperez interviu pe crestinortodox.

Toate modelele mele pe care le-am vazut de jertfelnicie si dragoste au fost extrem de calde, nicidecum reci.

Tu zici ca iubirea decurge din infranare. Eu zic ca iubirea este manifestarea cea mai apropiata de existenta Sfintei Treimi, si ca de aici decurge ea, cum zice si Sf. Ioan (Evanghelistul): "Dumnezeu este iubire".

Infranarea este, dupa cum stii, inceputul virtutilor, dar dragostea face ca omul sa avanseze pe scara indumnezeirii. Corinteni 13 exprima cred cel mai bine relatia aceasta intre dragoste si libertate, cred ca acolo este cheia. Nu trebuie scoase lucrurile din context, cred ca tocmai in contextul iubirii trebuie intelese pentru mireni si scrierile Sfintilor asceti. Altfel, noi riscam sa nu intelegem nimic.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 14.12.2009, 17:48:19
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Tot Scripura spune ca nu vom fi judecati:

Ioan 12, 47: Și dacă aude cineva cuvintele Mele și nu le păzește, nu Eu îl judec; căci n-am venit ca să judec lumea ci ca să mântuiesc lumea.


Scriptura nu ne-a fost data ca material de informatie sau manual de mântuire. Ea vorbeste de legi duhovnicesti pe care le putem întelege doar pe cale mistica. Trebuie sa depasim nivelul rational si sa intram sub lucrarea harului ca sensul acestor legi duhvnicesti sa ni se descopere. Aceste legi decurg atât din decizia lui Dumnezeu cât si din urmarile implacabile ale unor faptuiri sau nefaptuiri ale omului.



Poruncile nu sunt croite la întâmplare, ele sunt o proiectie în planul nostru de existenta a planului divin pentru fericirea omului. Porunca de baza e renuntarea la viata de acum, fara asta nimic nu se poate cladi fiindca un om lipit de cele de acum nu va suferi transformarea mântuitoare.

Matei 6
19. Nu vă adunați comori pe pământ, unde molia și rugina le strică și unde furii le sapă și le fură.
20. Ci adunați-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică, unde furii nu le sapă și nu le fură.


Porunca iubirii de aproapele urmareste buna întelegere între oameni si nimic mai mult. Toate aceste osanale aduse iubirii decurg poate si din confuzia între iubirea între barbat si femeie si iubirea evanghelica. Prima este o tulburare puternica care a impresionat oamenii de-a lungul vremii si a facut artistii sa închine numeroase opere (în muzica cele mai multe lucrari sunt închinate acestei iubiri) în care s-a creat un mit al iubirii, vazuta ca ceva mistic sau magic, o alta exagerare. Si de la acest cult al iubirii între barbat si femeie s-a trecut la cultul iubirii evanghelice.

Sf. Ioan Scararul spune ca oamenii patimasi dau impresia ca sunt strapunsi la inima, iubitori iar cei înfrânati dau impresia ca sunt reci dar ambele aparente sunt false.

Iubirea decurge din înfrânare si din nimic altceva. Înfrânarea e baza tuturor virtutilor.

Sunt multe idei care ne par bune, avem tot felul de initiative la care însa trebuie sa renuntam. Ispitele nu sunt numai din partea stânga ci si din dreapta, ispite ale faptelor bune din initiativa sau dupa mintea noastra.
Mi se pare trista viziunea ta, Traditie1, despre iubire. Daca Dumnezeu
e iubire, asa cum spune Ioan, si daca noi trebuie sa castigam asemanarea
cu Dumnezeu inseamna ca trebuie sa iubim asemenea Lui Dumnezeu. N-am
spus egal, ca n-ajungem noi la masura Domnului, dar macar asemenea. Or
Dumnezeu ne iubeste infinit, a jertfit pe Unicul Sau Fiu pentru noi, si noi
ce facem, taiem iubirea dintre noi si punem buna intelegere? Unde e atunci
asemanarea?
Inteleg ca exista deosebire intre iubire omeneasca si cea duhovniceasca,
dar numai pentru ca unii le confunda sa le scoatem pe amandoua?
Iertare.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 14.12.2009, 19:03:21
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
As vrea sa deschid acest thread pentru a discuta despre ce se intelege in crestinism prin libertate, pentru ca am observat ca exista multe neintelegeri despre acest subiect.

Multi, cand citesc cuvantul libertate in legatura cu credinta, se gandesc imediat la permisivism, la libertinaj, la neascultare. Eu nu cred ca libertatea se opune credintei si ascultarii. Cred dimpotriva ca, pe masura ce innaintam in credinta, devenim mai liber si ne potrivim mai bine spuselor lui Hristos din Evanghelie: 'Adevarul va va face liberi'.

Mai intai cateva texte din NT despre libertate:

Ioan 8, 31-36: 31. Deci zicea Iisus catre iudeii care crezusera in El: Daca veti
ramane in cuvantul Meu, sunteti cu adevarat ucenici ai Mei;
32. Si veti cunoaste adevarul, iar adevarul va va face liberi.
33. Ei insa I-au raspuns: Noi suntem samanta lui Avraam si nimanui niciodata n-am fost robi. Cum zici Tu ca: Veti fi liberi?
34. Iisus le-a raspuns: Adevarat, adevarat va spun: Oricine savarseste pacatul este rob al pacatului.
35. Iar robul nu ramane in casa in veac; Fiul insa ramane in veac.
36. Deci, daca Fiul va va face liberi, liberi veti fi intr-adevar.

2 Corinteni 3,17: 17. Domnul este Duh, si unde este Duhul Domnului, acolo este libertate.

Galateni 5, 13-14: Caci voi, fratilor, ati fost chemati la libertate; numai sa nu folositi libertatea ca prilej de a sluji trupului, ci slujiti unul altuia prin iubire.
Caci toata Legea se cuprinde intr-un singur cuvant, in acesta: Iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti.

Iacov 2, 12-13: Sa vorbiti si sa lucrati ca niste oameni cari au sa fie judecati de o lege a slobozeniei: caci judecata este fara mila pentru celce n'a avut mila; dar mila biruieste judecata.

1 Petru 2, 16: 16. Traiti ca oamenii liberi, dar nu ca si cum ati avea libertatea drept acoperamant al rautatii, ci ca robi ai lui Dumnezeu.


Suntem liberi in masura in care credem in Hristos si ne eliberam de pacat. Si nu trebuie sa facem din libertate un pretext pentru 'a sluji trupului', ci pentru dragoste. Libertatea crestina este deasupra Legii precum este si dragostea crestina.
Dumnezeu ne-a facut asemenea Lui. El este liber, asemenea si noi. Iar prin libertate ne putem desavarsi dragostea fata de EL, daca vrem sa ne intoarcem ca niste fii/fice vrednici.

Fara libertate nu exista iubire si fara iubire nu exista viata.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 14.12.2009, 21:29:26
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Dumnezeu ne-a facut asemenea Lui. El este liber, asemenea si noi. Iar prin libertate ne putem desavarsi dragostea fata de EL, daca vrem sa ne intoarcem ca niste fii/fice vrednici.

Fara libertate nu exista iubire si fara iubire nu exista viata.
De unde stii ca el e liber?
In general, de unde stim care proprietati sint comune si intra in sumul asemanarii cu Dzeu?
Reply With Quote
  #175  
Vechi 14.12.2009, 22:31:30
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De unde stii ca el e liber?
In general, de unde stim care proprietati sint comune si intra in sumul asemanarii cu Dzeu?
De la El si le gasesti in cartea aia de-ti starneste atatea nedumeriri :)
Reply With Quote
  #176  
Vechi 14.12.2009, 23:17:41
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
"In dragostea noastra catre aproapele se ascunde marea noastra dragoste catre Dumnezeu"
Pr. Paisie Aghioritul. (Cartea "Patimi si Virtuti")
Iti multumesc, Jenica. Cat de simplu si cat de exact exprimat.
Cat de mare este smerenia lui Dumnezeu vedem si din aceste randuri ale lui Gheronda Paisie, caci Dumnezeu accepta ca marea dragoste, pe care I-o datoram, sa poata fi cuprinsa in semnele de dragoste, mici si mari, fata de aproapele. Un cuvant, un gest, un suspin, un gand pot ascunde marea noastra dragoste pentru Dumnezeu. Chiar si numai din aceste cuvinte ale Pr Paisie vedem marea, infinita dragoste a lui Dumnezeu pentru noi, pacatosii.
Nu voi uita aceste cuvinte. Inca odata multumiri, Jenica, si un Post binecuvantat si tie,
Reply With Quote
  #177  
Vechi 14.12.2009, 23:46:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sunt lucruri pe care omul nu trebuie sa le faca, pentru ca prin savrasirea lor isi pierde libertatea, devine un rob al patimilor. Stiu, vor veni multi si vor spune ca daca nu fac anumite lucruri, inseamna ca nu sunt cu adevarat liberi. Dar nu-i asa. Sfantul Apostol Pavel spune: "Toate imi sunt ingaduite", "dar nu toate imi sunt de folos..., dar nu toate zidesc..., dar nu ma voi lasa stapanit de ceva (1 Corinteni 6,12; 10,23). Pacat ca omul nu-si mai da seama ca prin libertate, isi poate pierde libertatea.
Da, asa este Costele ! Cele spuse de Sf. Apostol Pavel , sunt atat de adevarate si mai ales actuale ca nici cand. Simplu si la obiect ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #178  
Vechi 18.12.2009, 09:24:36
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit Libertatea este pentru dragoste

Iata un mic citat din Vladimir Lossky, care imi place foarte mult, despre acest subiect, din Introducere in teologia ortodoxa:
"O ființă personală este capabilă să iubească pe cineva mai mult decât propria sa fire, mai mult decât propria sa viață. Persoana, adică chipul lui Dumnezeu în om, este, prin urmare, libertatea omului față de propria sa natură, „faptul de a fi eliberat de necesitate și de a nu fi supus stăpânirii naturii, ci capabil de a hotărî liber” (Sfântul Grigorie de Nyssa). Adeseori, omul acționează sub impulsuri naturale. El e condiționat de temperamentul, de caracterul, de ereditatea sa, de ambianța cosmică sau psiho-socială, de însăși istoricitatea sa. Însă adevărul omului depășește orice condiționare, iar demnitatea sa constă în a fi în stare să se elibereze de propria natură, dar nu prin irosire sau prin abandonare în voia ei, aidoma înțeleptului antic sau oriental, ci transfigurând-o în Dumnezeu.
Ținta libertății, după cum explică Sfântul Grigorie de Nazianz, este ca binele să aparțină cu adevărat celui care îl alege. Dumnezeu nu dorește ca el să rămână în posesia binelui pe care El l-a creat. El așteaptă din partea omului ceva mai mult decât o participare oarbă, pe de-a-ntregul naturală. El dorește ca omul să-și asume în mod conștient propria natură, să o stăpânească în mod liber ca pe o natură bună, să descopere, cu recunoștință, în viață și în univers darurile iubirii divine."
Reply With Quote
  #179  
Vechi 30.12.2009, 10:38:49
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
E ceva ce nu inteleg: esti in fata unui strain, ai un cutit in mina stinga si un puf de gisca in cea dreapta; trebuie sa alegi, infigi cutitul sau incepi sa il gidili. Ce alegi mai usor?
Intri in dialog.Asa eviti sa infigi cutitul si in acelasi timp nu-i provoci nici o neplacere gadilindul,in cazul in care are alergie la puf.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 30.12.2009, 11:42:56
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Intri in dialog.Asa eviti sa infigi cutitul si in acelasi timp nu-i provoci nici o neplacere gadilindul,in cazul in care are alergie la puf.
Asa eviti tu raspunsul, care avea doar doua variante
Altfel, cazul cu alergia e corect, insa cred ca cutitul e mai tragic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Libertatea credintei Daniel_7 Despre Biserica Ortodoxa in general 10 14.09.2011 09:28:24
Libertatea omului Laurentiu Generalitati 0 05.07.2007 10:12:44
Libertatea de exprimare danyel Generalitati 47 03.12.2006 18:08:34