Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 25.08.2010, 16:34:10
MariaNg MariaNg is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

O mama mantuita:


http://www.youtube.com/watch?v=3XCM2...eature=related
Reply With Quote
  #102  
Vechi 26.08.2010, 08:30:23
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
M-am bucurat cand am descoperit acest site, acest forum, m-am bucurat de gandurile voastre frumoase, de modul minunat in care cautati pasii credintei... dar rugaciunea in tihna inseamna mult mai mult. Ramas bun!
Imi dau seama ce simti si te inteleg perfect. Si eu simt acelasi lucru. Cand vad cum se ia in desert toate invatamintele Sfintilor Parinti, ortodoxia, chiar si Scriptura, de catre unii, e dureros. Dar Rodica sa nu uitam ca astia sunt oamenii, diversi, diferiti, cu capacitati diferite de intelegere, si trebuie sa ii luam ca atare. De aceea am spus si eu ca ma retrag. E inutila lupta cu morile de vant.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 26.08.2010, 23:57:03
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit aici nu se refera la botez

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Dar Biserica, când a pus botezul pruncilor, n-a pus-o fără de temei. Că Scriptura spune: În baza a doi sau a trei martori se reazemă tot adevărul (Matei 18, 16). Care sunt martorii nostri la botez? Întâi este preotul care ne-a botezat; al doilea este nasul de botez si-al treilea sunt părintii copilului``
Am citit acest vers dar fara sa-l smulg din text, asa ca mi-am dat seama ca Mantuitorul nu vorbea aici despre botez ci despre cum trebuie sa actioneze un credincios cand fratele lui i-a gresit cu ceva. Du-te din nou sa citesti. Nu vreau sa-mi dai dreptate, vreau doar sa citesti din nou cu rugaciune sau cu cineva care te ajuta sa intelegi. Nu fi orgolioasa ca e pacat.
Iata: "De-ți va greși ție fratele tău, mergi, mustră-l pe el între tine și el singur. Și de te va asculta, ai câștigat pe fratele tău.
16. Iar de nu te va asculta, ia cu tine încă unul sau doi, ca din gura a doi sau trei martori să se statornicească tot cuvântul."
Reply With Quote
  #104  
Vechi 27.08.2010, 00:00:15
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit aici nu se refera la botez

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Dar Biserica, când a pus botezul pruncilor, n-a pus-o fără de temei. Că Scriptura spune: În baza a doi sau a trei martori se reazemă tot adevărul (Matei 18, 16). Care sunt martorii nostri la botez? Întâi este preotul care ne-a botezat; al doilea este nasul de botez si-al treilea sunt părintii copilului``
Am citit acest vers dar fara sa-l smulg din text, asa ca mi-am dat seama ca Mantuitorul nu vorbea aici despre botez ci despre cum trebuie sa actioneze un credincios cand fratele lui i-a gresit cu ceva. Du-te din nou sa citesti. Nu vreau sa-mi dai dreptate, vreau doar sa citesti din nou cu rugaciune sau cu cineva care te ajuta sa intelegi. Nu fi orgolioasa ca e pacat. "Cine se va inalta pe sine va fi smerit."
Iata: "De-ți va greși ție fratele tău, mergi, mustră-l pe el între tine și el singur. Și de te va asculta, ai câștigat pe fratele tău.
16. Iar de nu te va asculta, ia cu tine încă unul sau doi, ca din gura a doi sau trei martori să se statornicească tot cuvântul."
Reply With Quote
  #105  
Vechi 27.08.2010, 08:23:19
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Am citit acest vers dar fara sa-l smulg din text, asa ca mi-am dat seama ca Mantuitorul nu vorbea aici despre botez ci despre cum trebuie sa actioneze un credincios cand fratele lui i-a gresit cu ceva. Du-te din nou sa citesti. Nu vreau sa-mi dai dreptate, vreau doar sa citesti din nou cu rugaciune sau cu cineva care te ajuta sa intelegi. Nu fi orgolioasa ca e pacat.
Iata: "De-ți va greși ție fratele tău, mergi, mustră-l pe el între tine și el singur. Și de te va asculta, ai câștigat pe fratele tău.
16. Iar de nu te va asculta, ia cu tine încă unul sau doi, ca din gura a doi sau trei martori să se statornicească tot cuvântul."
Nu sunt cuvintele mele. Acestea au fost spuse de Parintele Cleopa pe care il dadusem ca exemplu. Daca tu cutezi sa il judeci e problema ta. Eu nu cutez. Stiu ca acest parinte s-a nevoit singur in sihastrie, si cu siguranta a avut mai multa intelepciune decat noi doua la un loc in a intelege Scriptura.
Iti recomand urmatorul link: http://cleopasihastria.wordpress.com/
pentru a intelege cine a fost Parintele Cleopa.
Eu zic sa nu mai desconsideri sfaturile Sfintilor Parinti si ai parintilor nevoitori din ortodoxie, ca ei si-au inchinat cu adevarat toata viata lor lui Dumnezeu, intelegerii Scripturii, si acordarea de sfaturi noua oamenilor cu mai putin har.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 27.08.2010, 08:55:01
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Am citit acest vers dar fara sa-l smulg din text, asa ca mi-am dat seama ca Mantuitorul nu vorbea aici despre botez ci despre cum trebuie sa actioneze un credincios cand fratele lui i-a gresit cu ceva. Du-te din nou sa citesti. Nu vreau sa-mi dai dreptate, vreau doar sa citesti din nou cu rugaciune sau cu cineva care te ajuta sa intelegi. Nu fi orgolioasa ca e pacat. "Cine se va inalta pe sine va fi smerit."
Iata: "De-ți va greși ție fratele tău, mergi, mustră-l pe el între tine și el singur. Și de te va asculta, ai câștigat pe fratele tău.
16. Iar de nu te va asculta, ia cu tine încă unul sau doi, ca din gura a doi sau trei martori să se statornicească tot cuvântul."
In asta sta profunzimea intelegerii Scripturii. Oriunde ai citi in Scriptura exista dublu inteles totul este sa ai puterea sa vezi. Practica sectantilor, si in consecinta modul de a acapara sufletele oamenilor, se bazeaza tocmai pe acest fapt. Ca iau totul motamo, fara sa vada profunzimea textului.
Sa analizam cu adevarat fraza: ``Iar de nu te va asculta, ia cu tine inca unul sau doi, ca din gura a doi sau trei martori sa se statorniceasca tot cuvantul.``
Aceasta fraza are doua propozitii:
1. prima se refera la ce sa faca daca nu asculta fratele: iar de nu te va asculta, ia cu tine inca unul sau doi.
explicatie: daca fratele nu te asculta ia inca unul sau doi martori sa ii explice. referitor la purtarea intre frati
2. a doua trece in alt context, este deja o povata, un indemn, o lege chiar, si vedem asta prin conjunctia ``ca``: de ce sa iei martor unul sau doi oameni: pentru ca: din gura a doi sau trei martori sa se statorniceasca tot cuvantul. TOT CUVANTUL, TOT CUVANTUL, cum zicea Parintele Cleopa : TOT ADEVARUL. Asta se refera la tot, nu doar la comportamentul intre frati. Aceata ultima propozitie este argumentul, aceata ultima propozitie ne da dreptul noua oamenilor sa spunem: din gura a doi sau trei martori se statorniceste tot cuvantul.
TOT CUVANTUL inseamna tot, nu doar atitudinea dintre frati, ci si botezul, si rugaciunea a doi oameni pentru sufletul celui de al treilea, etc.
Te mai indemn odata: da la o parte pojghita de pe ochi, da la o parte valul de pe minte, citeste cu incredere, nu cu neincredere, pe Sfintii Parinti, pe parintii ortodocsi care ne invata cum sa intelegem Scriptura, ca viata lor toata nu au facut decat sa se roage la Dumnezeu si sa descifreze Scriptura.

Nu sunt orgolioasa, sunt trista, cand vad ce gresit poti intelege Scriptura, si cand vad ca iei in desert invataturile parintilor nostri ortodocsi.

Am postat pe topicul tau cu intrebarea : cui se adreseaza Sfintii Parinti, nu din orgoliu, ci pentru ca am considerat ca nu e corect ca interlocutorii tai sa nu stie tot contextul de unde ti-a venit tie aceasta intrebare. Daca nu au toate datele problemei oamenii vor risca sa nu te informeze corect, in contextul dat. Ar fi trebuit tu sa explici la inceput de ce intrebi, spunand ce intelegi tu prin cuvintele Sfantului Ignatie, ce ti-a raspuns cineva, adica eu, si ce iti raspund ceilalti.
Si atunci era corect si eu nu interveneam. Sper ca intelegi acum ca nu din orgoliu am postat.
uite ar fi fost atunci o aplicatie exacta la propozitia: in baza a unul sau doi martori sa se statorniceasca tot cuvantul. Am spus eu ceva. vezi ce spun si altii si tragi concluzia.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 27.08.2010, 17:34:02
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Nu sunt cuvintele mele. Acestea au fost spuse de Parintele Cleopa pe care il dadusem ca exemplu....
Eu zic sa nu mai desconsideri sfaturile Sfintilor Parinti si ai parintilor nevoitori din ortodoxie, ca ei si-au inchinat cu adevarat toata viata lor lui Dumnezeu, intelegerii Scripturii, si acordarea de sfaturi noua oamenilor cu mai putin har.
se vede ca nu a inteles Scriptura. Nu desconsider pe nimeni.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 27.08.2010, 18:06:38
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Asta se refera la tot, nu doar la comportamentul intre frati. Aceata ultima propozitie este argumentul, aceata ultima propozitie ne da dreptul noua oamenilor sa spunem: din gura a doi sau trei martori se statorniceste tot cuvantul.TOT CUVANTUL inseamna tot, nu doar atitudinea dintre frati, ci si botezul, si rugaciunea a doi oameni pentru sufletul celui de al treilea, etc.
cineva mi-a scris pe aces forum asa: "iubiti-va unii pe altii! Si de aici aratau ca homosexualitate e buna sau poligamia." Acum te intreb, tre' sa o iau asa sau trebuie sa citesc versul fara sa-l scot din text??



Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Te mai indemn odata: da la o parte pojghita de pe ochi, da la o parte valul de pe minte, citeste cu incredere, nu cu neincredere, pe Sfintii Parinti, pe parintii ortodocsi care ne invata cum sa intelegem Scriptura, ca viata lor toata nu au facut decat sa se roage la Dumnezeu si sa descifreze Scriptura.
Iti dau acest text din Biblie unde Sf. Pavel zice ca Dumnezeu cu intelepciunea Sa a avut un plan de veci care s-a implinit la moartea Domnului Hristos pe cruce, vorbea despre planul de rascumparare a omenirii din pacat de sub satana. Si in urma implinirii acestui plan, prin credinta in Hristos Iisus, noi putem sa ne apropiem de Dumnezeu cu indraznela si DEPLINA INCREDERE. Nimeni nu a vazut pe Dumnezeu deci nu s-ar putea apropia de EL dar putem sa ne apropiem de Cuvantul Sau cu indrazneala.
Nu vad de ce sa nu incerc singura sa inteleg Biblia, adica sub calauzirea Duhului Adevarului cerut prin rugaciune si primit la botez! Chiar daca ma voi ajuta cu Sf. Parinti ai B.O. romane cand am de discutat cu cineva dintre ai mei de aici toooot cu Biblia tre' sa-i explic ca ei nu au aceleasi scrieri ale Traditiei si apoi se complica lucrurile.
Sper sa ma fi facut inteleasa.

Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel cap 3

10. Pentru ca înțelepciunea lui Dumnezeu cea de multe feluri să se facă cunoscută acum, prin Biserică…….. După planul cel din veci, pe care El l-a împlinit în Hristos Iisus, Domnul nostru, 12. Întru Care avem, prin credința în El, îndrăzneală și apropiere de Dumnezeu, cu deplină încredere
Reply With Quote
  #109  
Vechi 27.08.2010, 19:17:23
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit pe ei cine i-a invatat?

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Te mai indemn odata: da la o parte pojghita de pe ochi, da la o parte valul de pe minte, citeste cu incredere....... pe Sfintii Parinti, pe parintii ortodocsi care ne invata cum sa intelegem Scriptura, ca viata lor toata nu au facut decat sa se roage la Dumnezeu si sa descifreze Scriptura.

nu tot Duhul Adevarului care l-au primit de la Dumnezeu?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 27.08.2010, 19:30:04
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Question Poate Sfanta Scriptura mustra pe cei ce sunt deja sfinti??

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
citeste cu incredere, nu cu neincredere, pe Sfintii Parinti, pe parintii ortodocsi care ne invata cum sa intelegem Scriptura, ca viata lor toata nu au facut decat sa se roage la Dumnezeu si sa descifreze Scriptura.
pe ei cine i-a invatat? nu tot Duhul Adevarului care l-au primit de la Dumnezeu? de ce pe mine nu m-ar putea calauzi in a cerceta Scriptura? Eu nu am nici un merit, sunt o pacatoasa, si nu ma compar cu nimeni.
Scrie in N.T ca Scriptura e de folos pentru a mustra si pentru a indrepta viata omului care cauta strada dreapta ce duce la mantuire. Deci e folositoare pt MINE, eu am nevoie ca pasii mei sa fie indreptati ca sa fac voia lui Dumnezeu. Nu este de folos Sfintilor Parinti care deja sunt sfinti!! Citeste aici: Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel cap.3
"16. Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate,
17. Astfel ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit, bine pregătit pentru orice lucru bun. "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunat Anna Alte Religii 14 07.11.2017 18:59:48
toti sfintii florin112 Sfinti Parinti (Patrologie) 8 10.01.2013 18:47:12
Fără dragoste, viața nu are sens! - Un text minunat laurastifter Generalitati 7 27.07.2011 22:09:55
Viața copilului pusă pe cântar: site-ul care lasă cititorii să voteze pentru o viață colaps Generalitati 24 23.11.2010 22:27:05
COPIL SALVAT MINUNAT DE UN CALUGAR Iustin44 Intamplari adevarate 5 13.04.2008 23:13:31