Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 11.06.2012, 23:04:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu este niciun fel de iconomie. Iconomia nu se aplică în ceea ce privește Sacramentele Bisericii. Un Sacrament este valid, sau nu. Punct.
Cum ar fi să apreciem că Euharistia celebrată de un preot arian devine validă, post factum, dacă preotul se convertește a doua zi la Biserica Catolică ?! Ceea ce ieri a fost pâine și vin devine Trupul și Sângele lui Cristos odată cu botezul preotului celebrant ?! Absurd.
Cum v-am spus, pererile noastre nu sunt dogma. Eu am dat citate, in unul din ele explica insusi sf. Vasile cel Mare (primul canon): http://www.scribd.com/doc/30063952/C...asile-Cel-Mare
  #112  
Vechi 11.06.2012, 23:08:10
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Problema ortodocșilor nu este că ei contestă ortodoxia Papei, lucru pe care îl găsesc normal, câtă vreme aș face la fel dacă aș mai fi ortodox. Problema lor este că ei contestă ortodoxia propriului Patriarh. Neavând un răspuns clar la întrebarea: "dacă vreau să aflu un răspuns ortodox, unde trebuie să dau telefon ?" ei se aseamănă mult cu (neo)protestanții.
Și mai interesant este că, în paralel cu această contestare a autorității și ortodoxiei ierarhiei legitime a Bisericii, observ adesea tendința de a învesti cu o autoritate care frizează noțiunea de infailibilitate (dar în sensul cel mai larg, categoric diferit de cel catolic) pe acei sfinți care au exprimat opinii concordante cu a interlocutorului.

A se vedea userul "antiecumenism" - un model perfect al acestei atitudini. Patriarhul Daniel ? Un eretic, un ecumenist ! Duhovnicii ?! Hmmm... cam greu de găsit unul destul de ortodox pentru userul nostru. Sfinții care au scris împotriva ecumenismului ? Negreșelnici.
  #113  
Vechi 11.06.2012, 23:08:44
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Cred ca atitudinea asta de asteptare de a primi totul mura-n gura se trage în mare masura de la perioada dictaturii dracoviste.
Exista unii carora trebuie sa le dai mura in gura, deoarece sunt inca prunci, incapabili sa se alimenteze singuri. Intelegeti ca nu poti cere cuiva sa pastreze o credinta pe care nu o are, nu o cunoaste si nu i-a fost descoperita. Nu ii poti cere sa caute mantuirea in BO, cand nici macar nu stie ca BO ar avea asa ceva. De cele mai multe ori nu stie nici macar ca exista o mantuire, doar sufletul ii tanjeste dupa ea asa cum tanjeste copilul dupa hrana fara sa stie macar ca se cheama hrana, si nu are cine sa ii iasa in intampinarea acestei nevoi.

Dvs sunteti acum credincioasa pentru ca ati avut harul ca, la un moment dat, cineva sa va dea mura in gura, sa va spuna ca exista un Hristos care va mantuieste, o Biserica pe care nu ar trebui sa o parasiti si alte informatii de baza. Acum ati crescut mare si ati uitat, nu il mai intelegeti pe cel mic.

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Mi se pare o argumentare foarte puerilă, aceea de a fi plecat pentru că nu știați "cu ce se mănâncă"... Dar ați întrebat vreodată vreun preot (ortodox, căci am înțeles că de la ortodocși ați plecat) despre ceea ce vă preocupă, sau vă lipsește? Ați întrebat și nu vi s-a răspuns? Nu ați fost invitată să participați la Sfânta Liturghie?
Dar dvs? Sunteti o credincioasa ortodoxa convinsa, va iubiti biserica, sunteti oricand gata sa o aparati in fata sectantilor, dar nu stiti inca de ce sunteti credincioasa si considerati ca mantuirea, centrul credintei crestine, e doar pentru avansati. L-ati intrebat pe parintele ce a facut Hristos pentru dvs si la ce foloseste credinta ortodoxa? L-ati intrebat ce semnifica acea Sf Liturghie la care mergeti si care este centrul ei? Si in aceasta situatie, in care ortodocsii vechi nu isi cunosc bazele credintei, ce asteptari aveti de la cei mai nebisericosi?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #114  
Vechi 11.06.2012, 23:09:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Problema ortodocșilor nu este că ei contestă ortodoxia Papei, lucru pe care îl găsesc normal, câtă vreme aș face la fel dacă aș mai fi ortodox. Problema lor este că ei contestă ortodoxia propriului Patriarh. Neavând un răspuns clar la întrebarea: "dacă vreau să aflu un răspuns ortodox, unde trebuie să dau telefon ?" ei se aseamănă mult cu (neo)protestanții.
Si catolicii aveau aceeasi invatatura, dar apoi s-au bazat pe infailibilitatea papei. Noi nu avem infailibilitate, la fel ca in primul mileniu, de aceea se si intruneau Sinoadele. Infailibila este doar invatatrua Bisericii, adevarul revelat. Cum era sa se ia rasaritenii pana acum dupa ce spuneau unii patriarhi condamnati apoi ca eretici?
Catolicii nu au tinut cont de asta si de aceea si acum cred in Filioque, cum marturiseste papa.
  #115  
Vechi 11.06.2012, 23:15:41
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Noi nu avem infailibilitate,
Corect. Sută la sută corect.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Noi nu avem infailibilitate, la fel ca in primul mileniu, de aceea se si intruneau Sinoadele.
Veți observa fără îndoială că, odată promulgată dogma infailibilității papale, nu s-a mai ținut niciun Conciliu. Sau ?


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum era sa se ia rasaritenii pana acum dupa ce spuneau unii patriarhi condamnati apoi ca eretici?
Îmi displace termenul "a se lua după" atunci când este aplicat ascultării poruncite de Domnul nostru Isus Cristos: "Cine de voi ascultă, de mine ascultă".

Atâta timp cât un ierarh al Bisericii nu a fost anatemizat, excomunicat, depus din treaptă sau cum mai vreți să-i ziceți, ascultarea de el este ascultare de Isus Cristos.

Last edited by MihaiG; 11.06.2012 at 23:20:00.
  #116  
Vechi 11.06.2012, 23:17:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
A se vedea userul "antiecumenism" - un model perfect al acestei atitudini. Patriarhul Daniel ? Un eretic, un ecumenist ! Duhovnicii ?! Hmmm... cam greu de găsit unul destul de ortodox pentru userul nostru. Sfinții care au scris împotriva ecumenismului ? Negreșelnici.
Unii ortodocsi sunt mai transanti in legatura cu unii ierarhi, dar cred ca nu e cazul intotdeauna. Eretic e cel ce marturiseste o alta invatatura, pana acum declaratiile in general s-au pastrat in limitele limbajului propotocolar, ca sa nu se supere altii. In schimb sfinti care sa fi scris in favoarea ecumenismului nu prea exista, nici articole ortodoxe nu prea sunt, cu atat mai mult sfinti. Ecumenismul e o invatatura recenta, dupa parerea mea aproape in totalitate de sorginte protestanta. Luther si ai lui partizani s-au trezit excomunicati si fiind in afara BC (pe care o considerau singura Biserica) au zis ca nu mai conteaza pana al urma Biserica si preotii. Din cauza ca erau in afara. Si vedem cum conceptia asta sta si la baza ecumenismului.
  #117  
Vechi 11.06.2012, 23:18:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Corect. Sută la sută corect.
Daca nu e luat din cotext se continua cu: "Infailibila este doar invatatura Bisericii, adevarul revelat."
  #118  
Vechi 11.06.2012, 23:23:03
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Unii ortodocsi sunt mai transanti in legatura cu unii ierarhi, dar cred ca nu e cazul intotdeauna. Eretic e cel ce marturiseste o alta invatatura, pana acum declaratiile in general s-au pastrat in limitele limbajului propotocolar, ca sa nu se supere altii.
Și totuși, ce vă împiedică să faceți experimentul pe care vi l-am propus ?

Eventual, puteți formula întrebarea așa: "Preafericite, vă rog să mă lămuriți, dar lăsând la o parte limbajul protocolar, fără să vă pese dacă se supără unii și alții: Este Papa Benedict al XVI-lea creștin sau nu ?"
  #119  
Vechi 11.06.2012, 23:24:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De multe ori preotii spun ca neoprotestantii sunt acaparati de un pacat pe care probabil nici nu-l recunosc ca si pacat, mandria.
Am observat la unii neoprotestanti (mai ales la cei ce si propovaduiesc) ca incearca sa para la exterior smeriti, dar e usor de observat ca sunt la interior macinati de acest pacat. De fapt asta predispune si dogma neoprotestanta, din momentul cand te botezi la ei esti mantuit (atata timp cat ramai credincios), esti sfant, mare teolog, asemanator lui Hristos.
Si la tine de exemplu se vede foarte deslusit aceasta discrepanta, la exterior incerci sa fii smerit, dar prin ceea ce spui arati de fapt ca te-a robit acest pacat. Tu de fapt crezi ca esti sfant, luminat de Duhul Sfant, orice spui e infailibil. Cam asta e si ceea ce face neoprotestantismul.
Daca ai inteles, prin apostazie se face cel mai mare pacat, in trecut unele canoane spuneau ca cel ce face acest pacat si se reintoarce la credinta nu se mai putea impartasi decat inainte de sfarstiul vietii.
Pai mandria e chiar boala din spatele neoprotestantismului si a altor erezii mai noi sau mai vechi.
Chiar de la inceput, de la "Sola Scriptura " mandria isi face de cap. Fiecare np vrea sa gaseasca adevarul in paginile Bibliei, ceea ce presupune ca sant lucruri inca nedescoperite de altii si ca el le poate descoperi. Cei care au mai multa initiativa se despart de secta respectiva si infiinteaza alta unde isi predica propriile "descoperiri " si in acelasi timp ii invata pe ceilalti ca si ei pot "descoperi adevarul " in paginile Bibliei. Asta este mecanismul si vedem azi unde s-a ajuns.
  #120  
Vechi 11.06.2012, 23:26:18
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Abuzul de interpretare exprimat în formula ”Cuvântul lui Dumnezeu= Biblia” este una dintre marile inepții ale gândirii neoprotestante...
Prietene, m-ai convins. Daca tot efortul bisericii primare, de a discerne in lumina Duhului Sfant, care sunt scrieri inspirate, sfinte, daca efortul lor de a le prinde in canonul biblic, pentru tine nu inseamna nimic... atunci ce mai pot zice?

Daca chiar si versete ca acesta...

"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna." (2Tim.3:16,17)

... inca nu-ti spun nimic... atunci Domnul sa aibe mila de tine.

...

"Pocaiti-va si credeti in Evanghelie."" (Marc.1:15)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09