Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.04.2013, 23:20:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ii cumpar eu 2 vaci numai sa vina inapoi, si o ajut si mai tarziu cu copiii.
Serios, cine te-a invatat sa faci afaceri din astea?
Sa dai doua vaci, pe una..

Trebuie sa fii var bun cu Danila Prepeleac, care a plecat la targ cu o caruta de boi si s-a intors cu o punga goala.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.04.2013, 23:24:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Pai frate, ridica si tu un deget pentru el, ca la o vaca putea sa se gandeasca si popa ala si putea sa i-o dea.

Am vazut scena asta de sute de ori. Ortodoxul ademenit cu 3 milioane de lei, iar popa sta si se uita ca prostul, dar nu scoate un ban din buzunarul lui, Doamne fereste.
N-ai inteles inca mare lucru din povestea asta cu ortodoxia, nu-i asa?

Ma gandesc ca pentru tine, ortodoxia seamana oarecum cu o vaca sau in orice caz, se masoara in vaci.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.04.2013 at 23:27:58.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.04.2013, 23:40:46
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Vreti sa intrati in competitie cu americanii? Pai daca ii dati femeii 2 vaci, aia ii vor da 3. Apoi dvs le dati lemne de foc si aia le vor da casa...etc etc. Nu suntem in masura sa o judecam pe femeie, pt ca nu ne-a fost nici unuia atat de foame incat sa facema astfel de compromisuri, dar sunt de acord cu cineva care spunea mai sus ca e tare slaba credinta la astfel de oameni. Ma nelinisteste saracia duhovniceasca mai mult decat cea materiala. De cand ne cumparam noi adeptii cu vite si zahar? Caci daca femeia s-ar intoarce la ortodoxie datorita bunurilor materiale oferite de crestini....cu ce ne-am deosebi de celelalte religii care procedeaza in acest fel? Nu stiu daca m-am facut inteleasa.
Doamne ajuta!
Te-ai făcut foarte bine înțeleasă!

România a trecut cu bine tsunami-ul prozelitist al neoprotestanților, care a lovit puternic imediat după 1989. Din experiența acumulată în anii aceia de asediu propagandistic, știm că haleala, țoalele și alte dovezi materiale a ceea ce înțeleg alții prin sintagma "iubirea de aproapele", nu trezesc conștiințe și au exact efectul focului de paie.
Asta nu înseamnă, desigur, că angajații BOR-ului se pot culca pe o ureche... Fără o înviorare reală a vieții bisericești, credința ortodoxă va suferi importante pagube statistice, nu atât din cauza neoprotestanților cât datorită secularismului polimorf ce infectează din ce în ce mai multă lume.

Unii își părăsesc credința nativă pentru vaci, alții pentru mașini, neveste, locuri de muncă în străinătate etc. Sunt și unii care caută pur și simplu un sens al vieții, cedând seducției ideologiilor religioase propuse de heterodocși. Însă în fiecare din cazurile generale și particulare ar fi interesant de văzut ce fel de ortodoxie părăsesc....
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.04.2013, 23:45:58
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
știm că haleala, țoalele și alte dovezi materiale a ceea ce înțeleg alții prin sintagma "iubirea de aproapele",
Prin altii, banuiesc ca nu te referi si la Iisus ? Sau ?

34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit;
36. Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine.
37. Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut.
41. Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și nu Mi-ați dat să beau;
43. Străin am fost și nu M-ați primit; gol, și nu M-ați îmbrăcat; bolnav și în temniță, și nu M-ați cercetat.
44. Atunci vor răspunde și ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță și nu Ți-am slujit?
45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut.
46. Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică.

Verbi Domini.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.04.2013, 23:48:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu stiu ce importanta are sau ce cred altii despre ortodoxie,dar pentru mine ea nu este o permanenta vaca materiala de muls,scuzati comparatia!

Viata omului se desfasoara pe doua planuri material si spiritual,pt planul material trebuie sa asiguram traiul zilei de maine,un acoperis deasupra capului si cele trebuicioase copiilor(daca-i avem).
Niciodata in istoria omului acestea nu au picat din cer,asa cum isi doresc necredinciosii si lenesii.
Dumnezeu,religia si biserica te pot AJUTA vremelnic sa treci de momente grele,asta insemnand ca dupa acele momente grele te ridici si te apuci de treaba.
Dar cazul asta cu 13 copii,aceasta familie nu pare ca vor fi in stare sa faca nimic fara ajutorul pe viata a societatii!O vaca azi,un cartof maine si paine poimaine.

Si este trist,pentru ca in multitudinea de cazuri,poate exista altele care au mai multa nevoie de noi:copii inteligenti care doresc sa mearga la scoala sau studii si nu reusesc,someri care ar au fost loviti din plin de economie,familii incercate cu copii extrem de bolnavi,incendii,inundatii,victime neasteptate.

Am crescut alaturi de un unchi ateu,foarte materialist si lacom,iar el mereu avea vorba asta"o sa cred ca exista Dumnezeu cand o cadea din cer o valiza cu dolari!"
Ce trebuia sa faca preotul din parohia lui,sa-i stranga cu chiu cu vai valiza cu dolari si sa i-o arunce in fata?

Credinta se traieste,nu se cumpara.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.04.2013, 23:51:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
N-ai inteles inca mare lucru din povestea asta cu ortodoxia, nu-i asa?

Ma gandesc ca pentru tine, ortodoxia seamana oarecum cu o vaca sau in orice caz, se masoara in vaci.
Scuze nu m-am putut abtine sa nu rad.
Asta dupa ce m-am suparat atata cu mizeria asta de articol.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.04.2013, 00:00:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dar cazul asta cu 13 copii,aceasta familie nu pare ca vor fi in stare sa faca nimic fara ajutorul pe viata a societatii!O vaca azi,un cartof maine si paine poimaine.
Hehe..care va sa zica ne putem intoarce la topicul ASTA.

Cu o casa, o vaca si un cartof, in loc sa vorbim de o familie de amish, puteam vorbi acum de familia ortodoxa model, cu copii multi, a unor oameni credinciosi si responsabili..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.04.2013, 00:02:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ah,pai stirea asta se poate lega de celalalt subiect discutat despre familiile numeroase fara responsabilitate si viitor.
13 copii,cu de nici unele,fara animale,pamant sau bani dar destul de activi in alte planuri...
Asteptari de la comunitate,americani sau cine s-o nimeri.

Care este suma pe o indemnizatie de copil?Nu iau ceva bani pe 13 copii?
Ce lucreaza tatal? Zilier?
Pai am zis asta in prima pagina!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.04.2013, 00:03:00
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Pai daca ii dati femeii 2 vaci, aia ii vor da 3. Apoi dvs le dati lemne de foc si aia le vor da casa...etc etc.
Și iată visul cooperării româno-americane împlinit!
Dintr-o femeie amărâtă vom avea, în sfârșit, o româncă prosperă, cu tot cu familia ei!

P.S. Undeva pe la Ogoru, tăranii locului au primit tot ce li se dădea de la americani. Promițînd că sigur, acuș-acuș trec la islamism, la budism sau nu mai știu la ce ... Dar după ce se ostoi un an prin vremuri, românii noștri tot la biserica satului mergeau, tot preotului locului îi deschideau ușa și îi sărutau mâna, tot cu ouă roșii și "Hristos a înviat!" se salutau, bucurie mare.
Dezamăgiți că au căzut de fazan, seducătorii trans-oceanici le-au bătut obrazul urmașilor lui Moromete, chipurile pe motivul că n-ar fi fost țăranii noștri gentlemani. Mă jenez să precizez ce le-au arătat ei americanilor, la schimb...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.04.2013, 00:11:13
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dar parcă ei trăiesc în comunități inchise, un proprietatea este la comun, în cea mai mare parte.
chiar nu am înțeles.
mi se pare ceva gen: ia o vacă pentru a veni la noi, apoi da-o înapoi, că este proprietate comuna.
http://en.wikipedia.org/wiki/Communi...ia#First_years
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 17.04.2013 at 00:13:51.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare