Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 01.06.2016, 23:51:40
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dar faptul ca s-a facut un experiment despre puterea de distugere a bombei
atomice asupra Japonei sub denumirea de razboi este accesibila bunului simt
comun....

Dar faptul de a-ti arunca in aer propriul reactor nuclear ca sa-ti justifici incheierea regimului comunist este accesibila bunului simt....

Dar faptul de a creea lagarea de exterminare este accesibila bunului simt....
Toti care au facut asa ceva au ceva in comun: au fost conducatorii unor superputeri.

Pai da.De aceea am nevoie de Hristos.N-am ajuns la nebunia sa cred ca sunt
sanatos.Doar cei sanatosi n-au nevoie de Hristos.Si deocamdata este doar unul care se cred sanatos, ala e vrajmasul.
Conducătorii sînt în general niște ființe ispitite din propria lor vină: egolatri ambițioși, sau cel puțin, niște vechili ai unor stăpîni, mult mai posedați, aflați în umbră.
Ideea de conducere umană laică, închipuit autarhică (în raport cu Cerul), și narcisistă, îi este neplăcută Făcătorului. Vezi în Tanakh ce zice prin Samuel despre cheful vechilor israeliți de a își trage monarhie absolută umană (pînă atunci, Ha-Shem îi conducea prin profeți).
  #392  
Vechi 02.06.2016, 00:59:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dar faptul ca s-a facut un experiment despre puterea de distugere a bombei
atomice asupra Japonei sub denumirea de razboi este accesibila bunului simt
comun....
Dar faptul de a-ti arunca in aer propriul reactor nuclear ca sa-ti justifici incheierea regimului comunist este accesibila bunului simt....
Mai bagam niste perla marca Copacel ca sa demonstram ca ticneala proprie poate trece neobservata ..sunt altele mai mari..da' tot de productie proprie pana la urma.


Citat:
Pai da.De aceea am nevoie de Hristos.N-am ajuns la nebunia sa cred ca sunt
sanatos.Doar cei sanatosi n-au nevoie de Hristos.Si deocamdata este doar unul care se cred sanatos, ala e vrajmasul.
fantezii ca cele de mai sus tin de alt departament, nene..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.06.2016 at 01:03:14.
  #393  
Vechi 02.06.2016, 01:40:44
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
... unii stareți, episcopi, etc., se cred probabil pe vremea lui Justinian, să tragă sforile în Bizanț. Au cam uitat Cine a zis "Împărăția Mea nu este din lumea aceasta". Vor un nou cezaropapism rusocentric?
Ei da, cam pe aici se invarte si intrebarea mea. Desi problema nu ar fi rusocentrismul ci influenta oricarei alte parti asupra Bisericii. Nu liderul politic Putin ma preocupa ori ma sperie in chestiunea asta, ci agresivitatea politicului in general (indiferent de orientarea est-vest, nord sau sud) asupra ori chiar inlauntrul Bisericii.
  #394  
Vechi 02.06.2016, 03:16:59
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Ei da, cam pe aici se invarte si intrebarea mea. Desi problema nu ar fi rusocentrismul ci influenta oricarei alte parti asupra Bisericii. Nu liderul politic Putin ma preocupa ori ma sperie in chestiunea asta, ci agresivitatea politicului in general (indiferent de orientarea est-vest, nord sau sud) asupra ori chiar inlauntrul Bisericii.
Așa este. Ai pus punctul pe "i". Aceasta e o problemă care a atins Biserica imediat după edictele de la Mediolanum și Thessaloniki.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare