Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.12.2010, 14:24:39
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Cu plăcere! Am să caut articolul de unde am citit despre asemănările dintre religia dacă și creștină, sper să-l găsesc.
Il astept daca il gasesti.:-)Uite am mai gasit si eu ceva fain:

Dacii aveau ceva la nivel spiritual ce la noi aproape ca s-a stins: nu le era frica de moarte, se stie ca radeau si se veseleau cand cineva murea, il sarbatoreau (nu ca acum cand il jelimin in cele mai dramatice moduri)si se bucurau pentru ca spiritul mortului ,ei stiau sigur (si asa si este) traieste vesnic, si pleaca dintr-o lume mai rea intr-una mult mai buna si mai frumoasa. Practic tratau moartea ca pe o nastere (intr-o lume spirituala) si nasterea ca pe o moarte. Si pe vremea dacilor,copiii plangeau in momentul nasterii ,nici unul nu radea...:-), semn ca "au murit", nascandu-se pe pamant..
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.12.2010, 14:26:41
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Il astept daca il gasesti.:-)Uite am mai gasit si eu ceva fain:

Dacii aveau ceva la nivel spiritual ce la noi aproape ca s-a stins: nu le era frica de moarte, se stie ca radeau si se veseleau cand cineva murea, il sarbatoreau (nu ca acum cand il jelimin in cele mai dramatice moduri)si se bucurau pentru ca spiritul mortului ,ei stiau sigur (si asa si este) traieste vesnic, si pleaca dintr-o lume mai rea intr-una mult mai buna si mai frumoasa. Practic tratau moartea ca pe o nastere (intr-o lume spirituala) si nasterea ca pe o moarte. Si pe vremea dacilor,copiii plangeau in momentul nasterii ,nici unul nu radea...:-), semn ca "au murit", nascandu-se pe pamant..
N-am înțeles partea cu copiii și jelitul, poți să mi-o explici?
Mi se pare că dacii erau singurii care-și îngropau morții, celelalte popoare îi incinerau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.12.2010, 14:38:52
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
N-am înțeles partea cu copiii și jelitul, poți să mi-o explici?
Mi se pare că dacii erau singurii care-și îngropau morții, celelalte popoare îi incinerau.
Pai hai s-o explicam impreuna, e un text care imi pare interesant..

" se stie ca radeau si se veseleau cand cineva murea, il sarbatoreau (nu ca acum cand il jelimin in cele mai dramatice moduri)"

- pai acum cand ne moare cineva, e tragedie evident, il plangem, ceea ce e firesc pentru noi.Nu-mi pot imagina ca moare cineva drag si eu fac chef, sarbatoresc, mananc,beau si dansez..Dar se pare ca dacii asa faceau..:-) pentru ca priveau moartea ca pe o eliberare cred..probabil credeau ca spiritul mortului se intalnea cu Zamolxes si de aceea erau fericiti pentru el..Tu cum vezi asta?

"Si pe vremea dacilor,copiii plangeau in momentul nasterii ,nici unul nu radea...:-), semn ca "au murit", nascandu-se pe pamant.."

-cred ca interpretau plansul copiilor ca pe o confirmare ca nasterea e ca o moarte( cred ca e mai mult metaforic spus, pentru ca moartea insemna probabil viata grea de pe pamant) si moartea ,intradevar ca o nastere(deoarece se "nasteau" sau treceau intr-o lume nevazuta de ei care presupuneau ca e mirifica unde cum am mai spus,probabil credeau ca se intelnesc cu Zeul lor), de aceea o si sarbatoreau..Pai uite imi vine acum o intrebare : Pai atunci e logic, ca atunci cand se nastea un copil dac, EI NU SARBATOREAU!!!????..hmm,tu ce crezi?

Last edited by Melissa; 28.12.2010 at 14:47:10.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.12.2010, 14:45:12
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pai hai s-o explicam impreuna, e un text care imi pare interesant..

" se stie ca radeau si se veseleau cand cineva murea, il sarbatoreau (nu ca acum cand il jelimin in cele mai dramatice moduri)"

- pai acum cand ne moare cineva, e tragedie evident, il plangem, ceea ce e firesc pentru noi.Nu-mi pot imagina ca moare cineva drag si eu fac chef, sarbatoresc, mananc,beau si dansez..Dar se pare ca dacii asa faceau..:-) pentru ca priveau moartea ca pe o eliberare cred..probabil credeau ca spiritul mortului se intalnea cu Zamolxes si de aceea erau fericiti pentru el..Tu cum vezi asta?

"Si pe vremea dacilor,copiii plangeau in momentul nasterii ,nici unul nu radea...:-), semn ca "au murit", nascandu-se pe pamant.."

-cred ca interpretau plansul copiilor ca pe o confirmare ca nasterea e ca o moarte( cred a e mai mult metaforic spus, pentru ca moartea insemna probabil viata grea de pe pamant) si moartea ,intradevar ca o nastere, de aceea o si sarbatoreau..Pai uite imi vine acum o intrebare : Pai atunci e logic, ca atunci cand se nastea un copil dac, EI NU SARBATOREAU!!!????..hmm,tu ce crezi?
Da, moartea era o eliberare, dar dacă copiii plângeau pentru că s-au născut, atunci de ce îi mai nășteau sau de ce nu-i omorau?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.12.2010, 14:50:48
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Da, moartea era o eliberare, dar dacă copiii plângeau pentru că s-au născut, atunci de ce îi mai nășteau sau de ce nu-i omorau?
Nu stiu...buna intrebare!:-) Probabil considerau ca si noi, ca i-a trimis Zeul lor...La noi cand se naste un copil, spunem ca ne-a binecuvantat Dumnezeu..Ei nu stiu ce ziceau...si daca incep sa mai fac presupuneri, dau deja in speculatii ieftine..:-)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.12.2010, 18:30:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
frustrarile cui?:)))))) probabil ale tale. aici exista bun simt, respect si decenta, iar din postarile tale, iti lipsesc cu desavarsire. vb de lucruri din auzite, si nu traite. ca atare postarile sunt bataie de joc, si merita tratate ca atare!


prababil nu-ti mai place id-ul victoria2005!

hai bafta si mai invata istorie !
Felicitari , pentru observatile tale , la adresa acestui user ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.12.2010, 14:57:56
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu stiu...buna intrebare!:-) Probabil considerau ca si noi, ca i-a trimis Zeul lor...La noi cand se naste un copil, spunem ca ne-a binecuvantat Dumnezeu..Ei nu stiu ce ziceau...si daca incep sa mai fac presupuneri, dau deja in speculatii ieftine..:-)
Ai dreptate.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.01.2011, 15:31:45
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Din păcate n-am găsit articolul despre care am zis, dar am alte articole despre daci.

Legende cu Apostolul Andrei și daci:
http://www.formula-as.ro/2007/798/sp...i-dacilor-8933

Sarmisegetuza:
http://www.formula-as.ro/2006/746/so...isegetuza-7548
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.01.2011, 15:42:06
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit un loc extraordinar,incarcat cu energia divina a stramosilor nostri

Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.01.2011, 18:58:31
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Practici radiestezia?

Sunt hunedoreanca, iar la sarmisegetuza, nu exista energii benefice si mai stiu io ce!! In jud. Hunedoara sunt ffff multe situri arheologice de pe timpul dacilor, incat se spune ca sarmisegetuza e doar o mica parte dintr-un oras imens care ar fi cuprins deva, hd, calan, hateg, simeria, etc. Cel putin muntii orastiei sunt plini de kosoni si chipurile bratari dacice. Alt exemplu in jurul devei, cand se fac sapaturi pentru fundatia unei case, firme, gasesc situri arheologice.


Referitor la intrebarea ta, sarmisegetuza a fost mai mult un sanctuar inchinat lui zamolxis, adica zeul suprem. Deci ce are comun cu ortodoxia?
Are comun credinta in nemurire a dacilor si religia monoteista.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa mai si radem ,apropo de protestele din capitala !!! guardian knight Generalitati 618 10.02.2012 12:50:01
Cum se sterge din istoria romanilor - o parte din cetatea Sarmisegetuza distrusa mihailt Generalitati 32 11.07.2011 23:49:20
Despre pedeapsa capitala ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 14 20.03.2011 01:47:38
Pedeapsa capitala Dia20_diana Eutanasia 82 21.01.2011 23:14:24