Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.02.2011, 22:20:42
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb cartea nu are pret

Orice are in viata valoarea pe care noi i-o acordam (in bani, in investitie sufleteasca etc.)

Pentru cei care considera ca o carte cu continut religios este prea scumpa, le amintim ca predica de fiecare duminica la Biserica este gratuita. Cititul pe internet este, de asemenea gratuit (sau inclus in pretul abonamentului).

Gand bun tuturor!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.02.2011, 15:05:25
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Imi aduc aminte cand eram in clasa a cincea si profesoara de religie ne punea sa venim cu Biblia la curs, bunica mea s-a plans unui calugar de greutatile materiale si, printre altele, a mentionat si ca imi trebuie o Biblie la scoala, iar noi aveam una mai jerpelita, de la strabunica... Era un calugar tinerel. A stat putin pe ganduri si i-a spus ca imi da el Biblia dupa care citeste. Pe mine m-a impresionat foarte tare, de imi aduc aminte si astazi. Din fericire, nu a fost nevoie de acest sacrificiu.

In alta ordine de idei, ce bine ar fi daca am putea dobandi credinta din carti!
in mod sigur vietile sfintilor ,sunt si trebuie sa fie exemplu de traire duhovniceasca! daia ar trebui citite......ai sus descrii ceva frumos! pur si simplu! dar care denota ca si atunci si acum,poate mai mult acum....nu toti dintre noi-si sunt multi astfel-nu au bani pt ceva ce ar trebui sa fie la indemana oricarui crestin
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.02.2011, 15:14:11
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Draga mea,nimeni nu iti da in viata ceva pe gratis,daca vrei cu orice pret o carte,strangi bani,strangi punga si ti-o cumperi....

Chiar daca dureaza mai mult timp,pana la urma vei putea sa ti-o achizitionezi....
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.02.2011, 15:32:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Draga mea,nimeni nu iti da in viata ceva pe gratis,daca vrei cu orice pret o carte,strangi bani,strangi punga si ti-o cumperi....

Chiar daca dureaza mai mult timp,pana la urma vei putea sa ti-o achizitionezi....
Daniele , frate , nu-i chiar asa ! Adica , Dumnezeu le oranduieste pe toate , si ne da semne continuu , dar sa avem si noi un gram de incredere si dragoste fata de El , cu toate neputintele si pacatele noastre ! Dumnezeu , mi-a dat si "palme " , dar tot El mi-a dat bucurii de nedescris , iar ultima mare bucurie a venit chiar astazi in urma cu doua ore , primind un pachet cu peste 26 de carti ( O ADEVARATA COMOARA ) , un dar pe care mi-e greu sa-l descriu in cuvinte . Mereu am spus ca Dumnezeu lucreaza prin oameni si pentru oameni , chiar si atunci cand ei ne necajesc , caci nimic nu-i intamplator ! Recunosc deschis , ca pe mine Dumnezeu ma iubeste mai mult decat merit , si spun raspicat de cate ori pot : SLAVA LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.02.2011, 15:34:39
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit daniel

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Draga mea,nimeni nu iti da in viata ceva pe gratis,daca vrei cu orice pret o carte,strangi bani,strangi punga si ti-o cumperi....

Chiar daca dureaza mai mult timp,pana la urma vei putea sa ti-o achizitionezi....
Dragul meu...pt o secunda am avut impresia ca sunt pe un sit comercial unde la contact apas si cer de pomana un....Bun de Consum! mai apoi,mi am dat seama ca sunt pe un sit ortodox unde invatam sa punem in practica ..Cuvantul! iarta ma daca te am pagubit,pe mine insami...chiar am facut o!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.02.2011, 15:40:08
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Atunci poate se gaseste cineva pe acest forum sa-ti dea cartile de care ai nevoie....
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.02.2011, 15:42:12
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Daniele , frate , nu-i chiar asa ! Adica , Dumnezeu le oranduieste pe toate , si ne da semne continuu , dar sa avem si noi un gram de incredere si dragoste fata de El , cu toate neputintele si pacatele noastre ! Dumnezeu , mi-a dat si "palme " , dar tot El mi-a dat bucurii de nedescris , iar ultima mare bucurie a venit chiar astazi in urma cu doua ore , primind un pachet cu peste 26 de carti ( O ADEVARATA COMOARA ) , un dar pe care mi-e greu sa-l descriu in cuvinte . Mereu am spus ca Dumnezeu lucreaza prin oameni si pentru oameni , chiar si atunci cand ei ne necajesc , caci nimic nu-i intamplator ! Recunosc deschis , ca pe mine Dumnezeu ma iubeste mai mult decat merit , si spun raspicat de cate ori pot : SLAVA LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE !+
Ma bucur pentru darul primit de tine!

Insa problema ridicata pe acest thread e irezolvabila!

Nu putem face revolutie pentru micsoararea pretului la carti religioase,intr-un stat laic.

Cine insa nu crede asta,sa faca petitie la guvern sa subventioneze ortodoxia.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.02.2011, 15:51:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
,sa faca petitie la guvern sa subventioneze ortodoxia.
Sanse slabe , cu astfel de "guvernanti " . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.02.2011, 20:22:23
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Atunci poate se gaseste cineva pe acest forum sa-ti dea cartile de care ai nevoie....
ce pot sa iti spun?/ ai citit subiectul? da! ai incercat! altfel...??? AM CERUT CUIVA ,UNDEVA....CEVA??
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.02.2011, 20:30:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

@ umila
1.Nu sunt cartile scumpe, sunt oamenii saraci
2. Cartile de baza: Biblie, Psaltire, Acatistier nu costa chiar o avere si le ai toata viata
3. Alte carti poti citi online: iti recomand arhiva-ortodoxa.info
aici poti descarca multe carti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Cartile penticostalilor Neonila Generalitati 183 29.10.2010 23:55:46
Martiriu ortodox in zilele noastre - cuvintele nu sunt necesare metanoia2 Reguli in Biserica 13 03.06.2010 19:18:46
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 01:00:06
Un mesaj crestin ortodox catre ecumenisti! ortodox4life Generalitati 0 17.10.2008 09:02:44