Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.05.2011, 21:12:50
cristiansergiu cristiansergiu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Mesaje: 4
Implicit

eu cred ca exista o legatura intre frumusetea interioara si cea exterioara sau cel putin asa se zice, in sensul ca exteriorul reflecta interiorul. Eu sunt genul de om care nu apreciaza frumusetea exterioara ci cea interioara.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.05.2011, 21:16:26
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
(...)
In oameni, "miezul", indiferent de caderile ce pot aparea, ramane fiintial bun.
"Miezul" omului este "suflarea de viata" data de Dumnezeu primului om, care nu poate fi decat buna.
Cand interiorul se strica, in urma lucrarii duhurilor rele, ceva bun tot ramane, indiferent de nivelul l'a care a ajuns caderea.
(...)
Firea (buna fiintial) nu poate fi pierduta complet in nici un mod cu putinta.
Foarte frumos ! Iata de ce trebuie sa ne iubim aproapele ca pe noi insine, inclusiv pe dusmanii nostri! Pentru ca in fiecare om de pe pamant, Dumnezeu a pus scanteie din Lumina Lui. Aceasta "suflare de viata", nu ne apartine noua, ci lui Dumnezeu, de aceea, trebuie sa iubim aceasta "suflare de viata" din fiecare om de pe planeta; pentru ca noi atunci cand ne iubim aproapele, il iubim de fapt pe EL!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.05.2011, 19:22:41
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Biserica nu-si imparte fiii in frumosi si urati. In Biserica, indiferent de aspectul fizic, suntem niste "frumosi uratiti".

Cand spun aceasta, am in gand stihira ce se canta la slujba inmormantarii: "Plang si ma tanguiesc cand ma gandesc la moarte si vad in morminte frumusetea noastra cea zidita dupa chipul lui Dumnezeu zacand: grozava, fara marire si fara chip".

Frumusetea zidita dupa chipul lui Dumnezeu, pe care am pierdut-o prin pacat, primeste "lovitura de gratie", prin irationalitatea si nefirescul mortii. O faptura sortita vesniciei, se descompune, se intoarce iarasi in pamant.

Invierea lui Hristos, ne ofera insa si nadejdea invierii noastre, pentru ca Hristos a biruit moartea: "Si iata, vine vremea, cand mortii auzind glasul Sau, vor invia."

Last edited by Marius22; 13.05.2011 at 19:26:23.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.05.2011, 10:13:17
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Frumusetea fizica,daca o ai,sa te bucuri de ea dar sa nu te mandresti,sa nu te lauzi cu ea,sa nu te crezi superior fiindca nu esti.Cel mai mult conteaza frumusetea interioara,defapt numai ea conteaza.Un om e frumos daca are sufletul curat,daca este spovedit,impartasit,postit si smerit.
Frumusetea fizica este si ea un dar dar foarte foarte mic cu care cum am mai zis nu trebuie sa te lauzi,sa te mandresti sau sa te crezi superior.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.05.2011, 18:30:00
Ilinca Ilinca is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 43
Smile

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Multi dintre noi judecam oamenii dupa aparenta asa cum se intampla si in filmul Shallow Hal. Ce parere aveti de atractia fizica dintre un barbat si o femeie si despre frumusetea exterioara?
Cum facem sa scapam de aceasta superficialitate?
Atractia dintre un barbat si o femeie ar trebui sa se bazeze in primul rand pe inteligenta fiecaruia si nu in ultimul rand pe frumusete INTERIOARA aceasta ar trebui sa fie baza,caci de obicei cei care au multa frumusete EXTERIOARA duc lipsa de acea frumusete rara,care este cea interioara si care ar trebui exploatata la maxim.Apoi ca mai sunt si oameni cu o frumusete exterioara si interioara asta este adevarat desigur dar mai rar se intalnesc din pacate.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.05.2011, 18:32:50
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink Observatie

Citat:
În prealabil postat de Ilinca Vezi mesajul
Atractia dintre un barbat si o femeie ar trebui sa se bazeze in primul rand pe inteligenta fiecaruia
Nu toti oamenii sunt intelectuali sau cu preocupari contemplative, stiintifice, de specialitate...
Asa ca e nedrept sa implicam o intreaga populatie in enunt:)):)).

Last edited by o nestiutoare_; 14.05.2011 at 20:03:14.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.05.2011, 21:59:45
Ilinca Ilinca is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 43
Smile

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Nu toti oamenii sunt intelectuali sau cu preocupari contemplative, stiintifice, de specialitate...
Asa ca e nedrept sa implicam o intreaga populatie in enunt:)):)).
Ma refeream la general...desi as vrea sa fie asa sa fie toti cu preocupari contemplative :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.05.2011, 22:04:36
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ilinca Vezi mesajul
Ma refeream la general...desi as vrea sa fie asa sa fie toti cu preocupari contemplative :)
Am fost acra in remarca mea, recunosc.

Cine seamana se-aduna...Si exista sanse ca partenerii de discutii profunde sa ajunga si parteneri de viata.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.05.2011, 22:07:40
Ilinca Ilinca is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 43
Wink

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Am fost acra in remarca mea, recunosc.

Cine seamana se-aduna...Si exista sanse ca partenerii de discutii profunde sa ajunga si parteneri de viata.
Adevar grait-ai!!!Intradevar cei care sunt preocupati de discutii profunde au sanse de 90% sa ramana toata viata impreuna,caci sunt pe aceeiasi lungime de unda.:)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.05.2011, 22:09:44
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ilinca Vezi mesajul
Adevar grait-ai!!!Intradevar cei care sunt preocupati de discutii profunde au sanse de 90% sa ramana toata viata impreuna,caci sunt pe aceeiasi lungime de unda.:)
Mai ales cand discutiile sunt in contradictoriu:))..., ca altfel nu are farmec, ar fi prea static si plat firul intamplarilor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
frumusetea interioara a omului Marta Generalitati 46 08.04.2014 00:57:33
Frumusetea colindelor Rodica52 Craciunul - Nasterea Domnului 86 08.01.2013 15:50:56
Frumusetea lui Dumnezeu in raport cu frumusetea noastra Rodica50 Intrebari utilizatori 0 09.10.2010 18:10:01
Frumusetea inmormantarii traiasca_budismul Intrebari utilizatori 1 09.03.2010 09:21:00
Frumusetea interioara versus frumusetea exterioara dayana_18 Nunta 3 22.02.2007 23:09:12