Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.05.2013, 22:47:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Iata, prin mesajul tau inspiri altora deznadejde afirmand ca este o descriere a societatii noastre de azi. Ceea ce este fals.
Prin astfel de afirmatii deznadajduitoare poti face foarte mult rau celor mai slabi in crediinta, ar fi bine sa constientizezi acest aspect.
Poate ca ar fi util sa te intrebi ce semnifica pentru tine o astfel de afirmatie pecetluitoare, etichetatoare spre o realitate falsa - oare arata ca tu insuti esti deznadajduit (?) ca nu gasesti gasesti ceea ce cauti (si oare de ce? - oare problema e la cei din jur, sau la tine?), ca vezi lucrurile printr-un anumit filtru?

Deocamdata, in societatea noastra avem preoti evlaviosi de la care avem ce invata pentru ca ne poti fi modele vii de crediinta si traire cu Dumnezeu. Iar pe crestinii din lume nimic nu ii impiedica sa traiesca in infranare (infranarea de la vorbe multe/rele, de la alte rele/lucruri inutile gen TV, etc), nimic nu ii impiedica sa se roage cat de mult pot in cursul zilei in fiecare zi a vietii lor, nimic nu ii impiedica sa il caute pe Dumnezeu, decat propria lor lene si alegere. In societatea noastra avem in jur clerici traitori cu Dumnezeu care ne pot fi modele, numai noi, fiecare la nivel individual, sa ii luam drept modele.
Stai putin, eu nu ma transformam intr-un profet al apocalipsei.
Dar despre ce vorbim? Acesta profetie nu se pliaza perfect pe societatea noastra?
Sa le luam pe rand:
1."mințile oamenilor se vor întuneca, din pricina patimilor trupești.". Nu e asa? Sa deschidem televizorul la un film, la o emisiune, la stiri...., sau sa intram pe net sa citim ceva. Care e probabilitatea sa intalnim ceva cu tenta sexuala?
2. "Răutatea și înșelăciunea vor crește tot mai mult." Nu e rautate in societatea de astazi? Deschidem iar televizorul. La stiri de exemplu. Cum arata societatea? Haideti sa ascultam o discutie intre 2 oameni. Nu-i asa ca se va vorbi despre cineva care e vinovat de ceva? Mereu e plin de vinovati. Noi nu. Noi suntem singurii nevinovati. Dar restul sunt rai si nenorociti.
3. "Imbracamintea". Mai are rost sa vorbim?
4. "Păstorii creștini, adică episcopii și preoții se vor umple de slava deșartă " Cati dintre preotii hirotoniti anul asta nu au dat bani? Cati episcopi vand posturile? Cati preoti fura, beau, fumeaza, fac afaceri... ? Sa va zic eu ce am aflat cand am fost de sarbatori acasa? Nu sunt nascut in Bucuresti. Dar orasul de nastere e destul de mare. E resetinta de judet cu episcopie. Nu am auzit nimic bun de nici un preot. Dar am auzit de nu stiu ce preot care si-a platit amanta sa faca avort, am auzit de un preot de peste 60 de ani de care stie toata lumea ca are amanta, am auzit ca un diacon nu tine post ca daca el vede mici de exemplu miercurea sau vinerea, chiar daca este post nu se poate abtine, am auzit ce pozitie a mai incercat, am auzit de preot lasat de sotie ca nu o satisfacea, am auzit discutie intre un tip care a fost preot (nu fusese inca si caterisit) si venise la biserica si un alt preot mai in varsta incerca sa il convinga ca poate ramane preot indiferent de ce ar fi facut, mai putin crima, am auzit de preot care tinea slujba beat, am auzit de preot care tipa in biserica si spunea ca nimeni nu o sa tipe acolo mai tare decat el... Si toate astea de la alti preoti.
Eu nu spun ca toti si toate sunt asa. Dar imaginea de ansamblu asta este. Daca ne punem ochelari opaci si ne spunem optimisti, cand de fapt suntem nerealisti...
Nu e lumea pe care fiecare alege sa o vada, e lumea pe care o vezi privind obiectiv. Iar lucrurile bune incep sa devina exceptii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.05.2013, 00:04:50
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Referitor la opiniile cu privire la internet si televiziune un detaliu interesant:evreii ultraortodocsi,celebrii ,,vuz-vuz"(dupa zgomotul pe care il fac cand se misca hainele lor lungi)nu folosesc internetul si nici televiziunea,considerandu-le malefice,in sensul unei afectari a puritatii ritualice si posibilitatea de a se strecura invataturi eretice sau lumesti contrare normelor stricte ale iudaismului.Asezamantul romanesc(ortodox) de la Ierusalim este chiar intr-un asemenea cartier si este foarte riscant sa incalci prevederile lor in zi de Sabat,arunca cu pietre in tine la propriu.Mie,sincer,cartierul lor mi s-a parut sinistru si lipsit,paradoxal,de curatenie,este foarte dificil sa ai un minim respect pt niste oameni care inteleg sa traiasca in mizerie si nu pt ca ar fi nevoiti.Cand iesi de acolo te intorci in civilizatie,restul orasului este frumos si curat.Situatia este si mai dramatica in diverse comunitati musulmane extremiste.Asta daca mai apuci sa iesi de acolo ca sa povestesti.Si in crestinism exista un curent in aceasta directie,cu privire la mijloacele moderne de comunicare,desi nu la fel de radical sau violent,mai mult periferic si oscilant,cultura europeana avand alte caracteristici sociale si de mentalitate.Pentru un vuz-vuz un forum pe net de acest tip ar fi de neinchipuit decat in stadiu apocaliptic si doar ca sa le urle la restu biruinta poporului ales contra restului lumii :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 25.05.2013 at 00:19:04.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.05.2013, 00:37:33
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Mă alătur și eu celor care consideră că astăzi ne aflăm în cel mai sumbru moment al istoriei. Posibil să nu fie ultima perioadă a omenirii, asta numai Bunul Dumnezeu cunoaște, însă mi se pare evident că fărădelegile oamenilor, adică ale noastre ale tuturor sunt fără precedent.

Din multele exemple pe care le-ar putea da orice om cu minim spirit de observație (de sine și de lume), mă voi opri la unul singur.
Lucrez în învățământ începînd cu vârsta de aproape 21 ani, așadar sunt în contact aproape permanent cu dinamica vieții copiilor și adolescenților din ultimii 25 ani. Totodată sunt și tată, iar în ultimii 13 ani am petrecut mult timp printre copii, prin parcuri, în grădinițe, creșe, școli primare, gimnaziu, precum și în alte instituții și locații destinate micuților.

Constatarea mea: răul și desfigurarea omului a pătruns în lumea inocenților într-un mod fără precedent până azi. Copiii de grădiniță au cunoștințe și simțăminte pe care cu greu le aveau chiar și adulții în perioada când eram eu copil și adolescent. Desenele animate sunt, în majoritatea lor, de-a dreptul monstruoase, hidoase, cu îndemnuri permanente la violență sau la religia nouă promovată de stăpânii acestui veac. Dumnezeu este bagatelizat și luat în răspăr în multe dintre (sub)producțiile pentru copii, astfel încât micuții sunt deja bine șterși pe creier și reprogramați. Crimele, violurile, abuzurile de orice fel, urletele și țipetele, bătăile și răzbunările sunt practicate tot mai frecvent și găsite ca pe ceva absolut normal. Drogurile și abuzurile de substanțe și de alte plăceri sunt considerate ca normale, iar copiii nu înțeleg pur și simplu de ce se tem atât de mult părinții și educatorii de astfel de lucruri. Este promovată domnia experimentării, cu orice preț, a celor mai bizare situații. Iar experiemntarea Dumnezeirii este văzută ca o aiureală și o bizarerie, în nici un caz ca pe o socoteală și o aspirație de om normal. Nimic mai caraghios decât să afirmi că suferi de depărtarea ta de Dumnezeu și că nădăjduiești să te apropii de pacea Lui, schimbîndu-ți orientarea sufletească, tânjind la reînnoirea ta în duh, întru Hristos.
Nu este zi să nu constat că, la întoarcerea acasă a copiilor mei celor mai mici, în vârstă de 3 ani respectiv 7 ani, parcă ne întâlnim ca extratereștri unii față de alții. Comportamentul meu și al lor este reciproc incomprehensibil și ne ia ceva timp până să ajungem la un numitor comun. Din fericire încă mai găsim drumul către o carte bună, o muzică frumoasă, o rugăciune, o șoaptă despre om și Dumnezeu, o împărtășire, o descoperire personală. Dar cât va mai dura aceasta?, mă întreb speriat adeseori... Soția este și ea întristată, trăind printre copii toată ziua, din zori până seara deoarece muncește cu 2 norme ca educatoare la o grădiniță de stat. Iar eu îi cunosc pe copii și de la un after-school unde predau șah elevilor de școală primară. Aceeași impresie, ca și la liceele unde îmi petrec după-amiezele, că actualii copii evoluează, pur și simplu, spre o conștiință și conduită stranii...
A devenit un lucru comun să vezi copiii de grădiniță în baruri, cârciumi, restaurante alergînd și jucîndu-se printre bețivi, distrîndu-se printre canalele televizoarelor cu mii de porcării, sub ochii propriilor părinți și ai altor adulți.
Consider că trăim o bulversare fără precedent a tot ce a fost ordinea viețuirii omenești pe Terra. Iar lucrul cel mai îngrozitor pentru mine este că nimeni nu mai ia foarte în serios sensul schimbării, că vocile celor ce încă mai susțin valorile de viață creștine sunt tot mai slabe, parcă tot mai îndepărtate și mai puțin credibile. Am simțământul că se predică în pustiu...
Totuși rămân un optimist. Cei care vor să se țină de rugăciune și de un mod de viață tradițional creștin și românesc, încă o pot face, într-un fel sau altul. Mucenicia unora dintre semenii noștri este însă, deja, evidentă. Războiul e total, s-a mutat direct în stradă, peste tot, la baionetă.
Eu așa cred. Chiar dacă pare sumbru, chiar dacă pe unii îi deprimă și vor zice că sunt prea pesimist, eu repet: aceasta e realitatea, mai dură ca oricînd și totuși cine e creștin rămâne optimist și liniștit. Se știa de la bun început că așa va fi. O știm cu toții din chiar Gura Cuvântului, a profeților și sfinților Lui. Destrăbălarea și orbirea omului contemporan îmi pare fără precedent. Cred că e mare plâns în Inima Cerului. Cred foarte tare că Tatăl nostru plânge amar de tot și de nespus. Dar, vorba lui Tudorică, astăzi: "Să ne bucurăm, tată, că astfel luăm chiar de la Domnul o mare lecție de răbdare și dragoste adevărată... Cât de mult poate să sufere Dumnezeu pentru noi! Și o face cu toți odată, simultan, nu numai cu unul sau doi, cum faceți tu și mama când suferiți pentru noi, când noi greșim și ne facem singuri rău după rău..."

Last edited by cezar_ioan; 25.05.2013 at 00:41:10.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.05.2013, 00:57:56
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Aș putea să ofer mai multe exemple privind modul în care am înțeles că trăiesc azi copiii, diferit de ceea ce părinții creștini își doresc de fapt.
Voi spune doar că în ultimele săptămâni, apropiindu-se vacanța, îmi iau la revedere de la elevi discutînd liber diverse chestiuni din viața lor, a noastră. Involuntar, întrucât nu cercetez ceva anume ci pur și simplu port discuții libere spre sfârșitul orelor, după evaluarea materiei școlare.

Iată două tipuri de exemple:
a) aspirația fetelor din câteva clase ale unor licee bucureștene de marcă este, la sfârșitul clasei a X-a, ca în această vacanță de vară: să meargă la mare, cu sau fără știrea și permisiunea părinților, să se îmbete zdravăn, să experimenteze inconștiența și alte stări de spirit specifice consumului de alcool și de droguri, să facă sex (desigur protejat, dar nu musai) individual și în grup, să aibă experiențe sexuale deosebite (adică diverse forme considerate perversiuni), să fure ca distracție, să cheltuiască mulți bani, să se distreze foarte tare, să ia legătura cu spiritele universului, să fie libere și descătușate. E vorba despre multe fete, nu una sau două. Interesant că băieții sunt mult mai rezervați și mai sobri, în general. Curios lucru, pentru mine o surpriză (recunosc, plăcută).

b) majoritatea (eu aproximez ca peste 90%) nu merg la biserică la slujbe, nu se roagă (decât în cercuri de spiritism sau ceva asemănător), nu cunosc Crezul, nu cunosc Fericirile nici măcar declarativ, consideră că Dumnezeu nu este prezent în istorie dar că, dacă există, e ceva terifiant de care trebuie să-ți fie frică. Există mare interes pentru religiile orientale și curentul New-Age. Elevii nu cred că există viața veșnică după moarte în sensul arătat de Biserică, cred însă în reîncarnare, consideră că trebuie să ne distrăm acum și să facem toate poftele întrucât vom muri și nne mănîncă viermii.
Acestea sunt câteva din constatările (cărora le-am făcut față cu greu, însă din fericire cu mult calm, mulțumesc lui Dumnezeu) privind actuala stare a elevilor din liceu, elevi care au studiat religia la școală în ultimii 10 ani, săptămânal...

Cei care nu cred că am spus adevărul, au dreptate: am spus doar o foarte mică parte din tot ce cunosc eu, prin experiența contactului direct cu elevii și copiii.
Cei care vor să cunoască la firul ierbii cum stau lucrurile, să poftească între copii și elevi, în lumea lor și să participe activ câteva luni la activități împreună cu ei. Astfel, toată lumea va afla cum stăm de fapt în prezent.

Last edited by cezar_ioan; 25.05.2013 at 01:48:42.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.05.2013, 01:49:50
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Referitor la viața și dorințele adolescenților, am auzit și eu, din gura unor mame de fete, că este preferat scenariul de a avea un prieten aceluia de a se droga, de exemplu. Adică mamele încearcă să rămână apropiate de fiice, acceptând (sau încurajând!) începerea vieții sexuale - căci așa face toată lumea, nu? - ca fiind mult mai puțin rău decât experimentarea drogurilor... Iar referitor la copiii micuți (preșcolari), mulți sunt lipsiți de Taina Împărtășaniei, chiar dacă bunicii îi îndeamnă pe părinți în acest sens, din pricina linguriței comune... și din alte motive, respectiv indiferență și necunoștință, căci părinții înșiși nu simt nevoia bisericii în viața lor, decât la nunți și botezuri...

Da, din perspectiva de mai sus, lucrurile sunt sumbre, mai ales că vorbim de oameni, cum să zic, poate niște elite ale societății din punct de vedere la carierelor profesionale, oameni considerați educați.

Pe de altă parte, sunt atâți păcătoși care la un moment dat în viață s-au întors către Dumnezeu și către biserică, rămânând aici (în brațele bisericii), încât eu sper că nimeni nu e iremediabil pierdut. Căci Dumnezeu nu dorește "moartea păcătosului, ci să se întoarcă și să fie viu"...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.05.2013, 02:29:04
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Nu sunt fan M.B., dar aici o zice bine:
http://www.youtube.com/watch?v=qfXErUcziC4

E vorba despre sărăcie. Despre sărăcia sufletească.
Or, sfârșitul omului și al omenirii acesta și este: crunta sărăcie sufletească. Îndobitocirea extremă, dezumanizarea.

Last edited by cezar_ioan; 25.05.2013 at 02:42:19.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.05.2013, 11:26:21
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
2. "Răutatea și înșelăciunea vor crește tot mai mult."
---
Cum arata societatea? Haideti sa ascultam o discutie intre 2 oameni. Nu-i asa ca se va vorbi despre cineva care e vinovat de ceva? Mereu e plin de vinovati. Noi nu. Noi suntem singurii nevinovati. Dar restul sunt rai si nenorociti.
Nu faci tu exact asa pe acest thread dand toate acele exemple pe care le cunosti din auzite-lea despre preoti?.... Dar EXACT asa!
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.05.2013, 11:36:06
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Annyta, este irelevant cum sint copii parintilor care nu si-au dus copii la biserica. Acei parinti si-au declinat calitatea de parinti in favoarea Lui Dumnezeu, dpdv al sufletului copiilor lor - dpdv duhovnicesc e ca si cand si-ar fi abandonat copii pe un camp sa aiba Dumnezeu grija de ei. de sufletul lor.
Ce te astepti de la aceia? Ei nu il cunosc pe Dumnezeu, nu sint crestini de fac asa cu copii lor. Ca daca l-ar cunoaste pe Dumnezeu, atunci din reala dragoste de Dumnezeu le-ar vorbi copiilor lor despre El, i-ar duce la biserica si s-ar purta ei insisi in lumina dragostei de Dumnezeu si de aproapele incat ar fi fara efort exemple vii de crediinta si comportament frumos, dupa voia lui Dumnezeu, pentru copii lor.

De ce privesti (si nu numai tu, dar si ceilalti Lucian, Cezar) spre lume, de ce il cautati pe Dumnezeu intre cei ce nu il cunosc pe Dumnezeu, in loc sa il cautati pe Dumnezeu intre crestini, intre sfinti; in loc sa ii cautati pe sfinti !?!? Caci sfinti in viata inca avem - oameni care traiesc cu Dumnezeu. Ei sint crestinii adevarati. Ei ne ar trebui sa ne fie modele, daca vrem sa nu fim noi insine niste mincinosi care ne dam crestini dar care de fapt am fi din lume si ai lumii.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 25.05.2013 at 11:52:00.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.05.2013, 12:11:50
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Când privim spre sfinți, precum spui, vedem una. Iar când privim în jur și în noi, vedem alta.
În lumea noastră binele și răul sunt în amestec, de când lumea.
Tema threadului însă e profeția și întrebarea dacă nu cumva trăim vremurile profețite.
Sunt și motive de amărăciune, se petrec lucruri oribile pretutindeni. Și nu suntem rupți, în țesătura vieții cotidiene, de nimic din ce se petrece în jurul nostru.
Ce să facem acum? Să ne prefacem că nu vedem? Să stăm ca struțul?
Să predicăm negarea evidențelor?
Tocmai această negare precum și alte poziții ale nepăsării au favorizat generarea lumii de azi, cu ordinea ei bolnavă foarte.

P.S. De unde ai scos-o că îl căutăm pe Dumnezeu între necredincioși? De unde că nu avem modele pe sfinți? Fii mai cu băgare de seamă ce scrii, te rog frumos...

Last edited by cezar_ioan; 25.05.2013 at 12:19:21.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.05.2013, 14:03:26
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Cezar, daca vorbim despre profertie, atunci iata ce zice profetia si NU se aplica timpurilor noastre (asta este aspectul pe care am tot incercat eu sa il scot in evidenta pina acum)

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Și vai celor ce vor fi lipsiți de credință, căci nu vor mai vedea lumina cunoștinței la nimeni!
Adica nu va mai exista Harul lui Dumnezeu la nimeni. Adica nu vor mai exista nici sfinti, nici preoti si episcopi cu Har de la Dumnezeu (care sa savarseasca Sfinte Taine valide?).

Ori asta nu se aplica in zilele noastre nici pe departe.

In zilele noastre inca mai sint destui sfinti in viata (cu viata sfanta), preotii si episcopii nostrii au pe deplin Harul Lui Dumnezeu si mai ca nu alearga dupa noi cu dragoste sa ne dezlege pacatele si sa ne impace pe cu Sfanta Biserica numai noi sa vrem si sa ne spovedim si sa ne intoarcem spre Dumnezeu!

Iata, este suficient sa ne intoarcem privirea de la lumea aia rea pe care o tot dati voi exemplu, sa nu mai privim spre lumea care nu il cunoaste pe Dumnezeu, si sa ne intoarcem privirea spre preotii si episcopii nostrii care toti au Har, spre acestia care au o viata sfanta cu Dumnezeu, spre acesti oameni care il cunosc pe Dumnezeu si au Harul Lui, ca sa vedem cum ei ne tin departe de acea profetie.
Doar sa ne lasam indrumati de ei spre Dumnezeu si iar am mai mari cu inca un strop distanta fata de acea profetie.

In zilele noastre inca exista Harul Lui Dumnezeu si ne este accesibil, numai ca multi dintre noi, in loc sa privim, sa nadajduim si sa ne straduim spre El (spre Harul Lui pe care il tot pierdem prin pacatele noastre), noi privim spre lumea care nu il cunoaste pe Dumnezeu si zicem: vai ce rai sint! De parca rautatea lor ar avea vreun amestec cu sfintenia nestirbita a celor ce il cunosc pe Dumnezeu si au Harul Lui, de parca ne-ar impiedica in vreun fel pe noi daca am vrea sa il cautam pe Dumnezeu. Cand in realitate ne impiedica doar propria noastra privire si alegere de a privi spre rau, in loc sa privim spre bine.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 25.05.2013 at 14:22:30.
Reply With Quote
Răspunde