Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 03.09.2007, 06:19:14
drosida drosida is offline
Junior Member

Data înregistrării: 03.09.2007
Implicit

pentru mai multe informatii intra pe site-ul manastirii Dervent si gasesti inclusiv inregistrari video,sunt extraordinare.Cit despre canonizarea lui...poate la presiunea
maselor,a diferitelor minuni pe care le va face si dupa moarte,atunci poate ca de:)a fost preot mirean si dupa astia...numai monahii pot fi canonizati.Eu cred ca e mai bine asa, ca la Parintele Arsenie a stiut el de ce nu vrea sa fie "deranjat"si apoi dat pe segmente in diferite locuri(o barbaritate,dupa mine).
:)
Reply With Quote
Vechi 06.09.2007, 18:45:25
jenica
Guest

Implicit

Unul dintre fii Sf. Ilarion Argatu, slujeste in satul Slobozia-Ciorasti, jud. Vrancea si se numeste tot Ilarion. Ieri s-a mutat la cele vesnice sotia sfintiiei sale presbitera Profira Argatu. Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
Reply With Quote
Vechi 06.09.2007, 19:05:47
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 05.08.2007
Implicit

Stiu si eu ceva despre parintele Argatu: o ruda a mea, casatorita de mai multe ori, cu multe avorturi si niciodata spovedita, s-a dus la Cernica in timpul in care oamenii il cautau acolo pe parinte. Ea s-a dus din curiozitate, cu niste prietene, sa vada daca nu cumva le prevesteste parintele vreun lucru, cam la fel cum mergeau frecvent la cate cineva sa li se ghiceasca in carti sau cafea.
Inca de la usa parintele a strigat la ruda mea: Tu sa iesi afara, ca nu te-ai marturisit niciodata! Nu stiu mai mult, eram copil pe vremea aia, insa nu am uitat momentul.
Aveam in facultate o colega, nepoata a parintelui...
Reply With Quote
Vechi 28.09.2007, 15:13:49
ory ory is offline
Senior Member

Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Implicit

Mi se pare prematur sa se vorbeasca despre un preot trecut in cele vesnice de curand,ca ar putea fi considerat sfant,mai ales atata timp cat are rude destul de apropiate,in viata.
Intr-adevar a fost un om mare si deosebit,si nu in ultimul rand s-a facut remarcat f.mult,insa ajutorul care-l poate oferi crestinilor,dincolo de mormant,poate sa mai tina si de credinta fiecaruia in acesta,de intensitatea acestei credinte.
Eu l-am cunoscut pe parintele acum mult ani,foarte succint,chiar am locuit aproape de Boroaia ceva timp,insa nu pot sa ma pronunt in priviinta sfintiei sale.Iar chestia cu aghiasma pe la subbrat mi se pare o pura inventie,se stie ca oamenii care au mirosul transpiratiei mai pronuntat au ceva probleme de sanatate,uneori acest lucru nu tine nici macar de spalatul in sine.O dieta slaba in toxine ar putea rezolva cumva situatia,sau poate ca existe multe alte remedii,ori poate fi o reactie ereditara a persoanei in cauza,care prin transpiratie abunda eliminarea de toxine intr-un stil propriu.
Cat despre astfel de remarci,practic neconventionale din partea unor preoti,cum ar fi ghicitul sau "vazutul cu duhul" mi se par oarecum ciudate,cu toate ca nu le cunosc taina realitatii spirituale ale acestora.
In definitiv,cine doreste sa creada ce vrea,si sa slaveasca pe cine vrea,daca se manifesta printr-o atitudine benefica si inofensiva fata de sine si de cei din jur,este ok,caci despre semnele care pot fi de la diavol sau de la ingeri,nu le putem noi chiar deslusi cu exactitate,ne dam doar cu parerea,fiecare in felul lui.Trebuie doar sa ne dea Dumnezeu intelepciune si luminarea mintii,mai ales sa urmam calea de mijloc si simplitatea,aia-i cea mai buna si mai putin zbuciumata.
Dupa parerea mea,avem destui Sfinti la care sa ne inchinam si in care sa credem,iar daca va vrea Dumnezeu sa ne mai invredniceasca cu unul contemporan(intr-un fel minunat),o va face prin semne specifice si mult mai concrete pentru oameni.
Reply With Quote
Vechi 29.09.2007, 00:07:20
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member

Data înregistrării: 25.02.2007
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de hmarian
cu parintele Argatu poti vedea 2 filme pe www.ortodoxtv.com,eu le-am vazut de multe ori,nu ma mai saturam ,te umple de energie,cata smerenie si bucurie citesti pe chipul sau,as vrea sa stiu totusi unde a fost ingropat
ESTE INGOPAT LA BOROAIA,JUDETUL SUCEAVA
parintele nu este acum ingropat la BOROAIA ci asa cum mi-a spus un monah de acolo parintele este in biserica si fce manastire.Si intr-adevar asa era caci biserica din Boroaia e f. frumoasa si chilile erau in constructie.Asa mi-a raspuns acel parinte la intrebarea mea unde este ingropat parintele Argatu.
Reply With Quote
Vechi 28.12.2007, 15:14:17
body282004 body282004 is offline
Junior Member

Data înregistrării: 25.12.2007
Implicit

daca vreti sa vedeti filme cu parintele argatu intrati pe google sfaturi ortodoxe sau pe www.youtube.com.eu personal pe parintele argatu il consider sfant,la fel ca si pe parintele cleopa,parintele galeru .patriarhu teoctist care a fost ucis de catre masoni.la mormantul parintelui cleopa se fac minuni.
Reply With Quote
Vechi 28.12.2007, 21:03:19
anita anita is offline
Senior Member

Data înregistrării: 28.06.2007
Implicit

Citat:
În prealabil postat de body282004
daca vreti sa vedeti filme cu parintele argatu intrati pe google sfaturi ortodoxe sau pe www.youtube.com.eu personal pe parintele argatu il consider sfant,la fel ca si pe parintele cleopa,parintele galeru .patriarhu teoctist care a fost ucis de catre masoni.la mormantul parintelui cleopa se fac minuni.
Am fost si eu acolo la mormantul par.Cleopa,am simtit o liniste care ma invaluia.
Ce minuni s-au facut ,la ce ajuta parintele?
Reply With Quote
Vechi 18.10.2011, 15:13:29
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member

Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Smile hihi

Parintele Argatu?tot ce pot spune e ca interestul pt credinta mi-a venit dupa ce am citit o carte de a lui.deci ii pot multumi ca mi-a aratat calea.

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele ilarion argatu patricia2006 Generalitati 4 29.07.2012 17:24:09
Parintele Ilarion Argatu ionelnelu Calugarul 12 08.05.2008 22:49:02