Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.11.2008, 21:04:36
alinu alinu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2008
Mesaje: 4
Implicit adevarul despre mos craciun

Am auzit atatea despre mos craciun, ca ar fi un simbol pagan ca nu e bn sa credem in el, ca nu e bn sa lasam copii sa creada ca exista. mie personal nu mi se pare nimic rau in el, mai ales ca acesta ofera cadouri copiilor si atata timp cat nu uitam adevaratul sens al craciunului - nasaterea Domnului- nu cred ca e pacat. daca cineva cunoaste mai multe sa-mi explice si mie va rog :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.11.2008, 21:19:39
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Este un personaj pentru copii ,la fel ca si Tom sau Jerry ,nu are cum sa fie ceva rau.Pana la urma la sfarsit toti stiu ca nu exista.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.11.2008, 23:13:38
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Pe Tom and Jerry ii ai zilnic pe TV-uri, la canalele pentru copii. Mos Craciun este doar o data pe an. [/COLOR]
[COLOR=green]Voi reveni cu mai multe amanunte. Am 6 ore maine si trebuie sa ma odihnesc bine. [/COLOR]
[COLOR=green]Noapte buna![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.11.2008, 23:27:56
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

[COLOR=red]"[SIZE=2]In societatea moderna exista anumite traditii care ameninta lumea crestinatatii ortodoxe: Mos Craciun, o laicizare a Sfantului Nicolae, si iepurasul de Paste, un simbol pagan al fertilitatii. Aceste figuri sunt preluate in traditii laice care pot, psihologic vorbind, deforma sau chiar distruge credinta noastra. Cele doua evenimente importante ale ortodoxiei, Nasterea si invierea lui Hristos, nu ar trebui asociate cu figuri mitice pe care copiii, atunci cand vor creste, le vor cataloga drept naivitate [/SIZE][SIZE=2]infantila. In felul acesta, nu numai ca este umbrita semnificatia mistica a acestor sarbatori, dar copiii vor ajunge sa generalizeze descoperirile lor de mai tarziu referitoare la inexistenta Mosului si, facand analogia cu Nasterea Domnului si cu Pastele, vor ajunge sa nu mai creada nici in aceste "mituri". Aceasta este puterea psihologica a Mosului pagan si a iepurasului de Paste!"[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#ff0000][/COLOR]
Arhiepiscopul Hrisostom de Etna
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.12.2008, 19:04:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Da, saracim. La fel stau lucrurile si cu Valentin's day. Putini stiu ca Valentin a fost un preot care slujea prin secolul al IIl-lea in Roma. Cand imparatul Claudius al II-lea a hotarat ca barbatii necasatoriti erau soldati mai buni decat cei cu neveste si familii, a scos in afara legii casatoria pen­tru cei tineri. El a vrut sa faca din barbatii necasatoriti o adevarata pepiniera de potentiali soldati. Valentin, dandu-si sea­ma de nedreptatea decretului emis, l-a in­fruntat pe Claudius, continuand sa oficieze casatorii in secret pentru tinerii indra­gostiti. Cand fapta lui a fost descoperita, imparatul l-a condamnat la moarte.
[SIZE=3][/SIZE]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2008, 20:42:53
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinu Vezi mesajul
Am auzit atatea despre mos craciun, ca ar fi un simbol pagan ca nu e bn sa credem in el, ca nu e bn sa lasam copii sa creada ca exista. mie personal nu mi se pare nimic rau in el, mai ales ca acesta ofera cadouri copiilor si atata timp cat nu uitam adevaratul sens al craciunului - nasaterea Domnului- nu cred ca e pacat. daca cineva cunoaste mai multe sa-mi explice si mie va rog :)
Daca nu gresesc, la romani Sf. Nicolae si Mos Craciun sunt persoane diferite. La americani, Mos Craciun e Santa Klaus, adica Sf. Nicolae.

Bogdan.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2008, 21:00:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Daca nu gresesc, la romani Sf. Nicolae si Mos Craciun sunt persoane diferite. La americani, Mos Craciun e Santa Klaus, adica Sf. Nicolae.
M
Bogdan.
Nu nu gresesti ! Maine multi copiii, isi pun ghetutele bine lustruite si asteapta in ele micile atentii, iar pe 24 seara il asteapta pe Mos Craciun cu sacul cu daruri. Deci sunt doua lucruri, evenimente, personaje diferite. Acesta este adevarul si nu trebuie ascuns, minimalizat.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.12.2008, 01:31:02
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta Vezi mesajul
[COLOR=red]"[SIZE=2]In societatea moderna exista anumite traditii care ameninta lumea crestinatatii ortodoxe: Mos Craciun, o laicizare a Sfantului Nicolae, si iepurasul de Paste, un simbol pagan al fertilitatii. Aceste figuri sunt preluate in traditii laice care pot, psihologic vorbind, deforma sau chiar distruge credinta noastra. Cele doua evenimente importante ale ortodoxiei, Nasterea si invierea lui Hristos, nu ar trebui asociate cu figuri mitice pe care copiii, atunci cand vor creste, le vor cataloga drept naivitate [/SIZE][SIZE=2]infantila. In felul acesta, nu numai ca este umbrita semnificatia mistica a acestor sarbatori, dar copiii vor ajunge sa generalizeze descoperirile lor de mai tarziu referitoare la inexistenta Mosului si, facand analogia cu Nasterea Domnului si cu Pastele, vor ajunge sa nu mai creada nici in aceste "mituri". Aceasta este puterea psihologica a Mosului pagan si a iepurasului de Paste!"[/SIZE][/COLOR]

Arhiepiscopul Hrisostom de Etna
Excelent spus, nici nu se putea o formulare mai buna. Sunt intru totul de acord.

A nu se intelege gresit, nu iau apararea nici traditiei crestine, nici celei pagane. Insa ce spune arhiepiscopul mai sus nu e altceva decat o confirmare a ceea ce spuneam in acest thread.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.12.2008, 15:30:34
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Smile

Eu cred ca Mos Craciun este un Sfant :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.12.2008, 16:51:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pentru ortodocsi adevaratul Mos care aduce daruri este Sfantul Nicolae. Insa, avand in vedere ca in Nasterea Fiului lui Dumnezeu intalnim darul suprem oferit de Dumnezeu oamenilor, omul, din dorinta de a se asemana Creatorului, daruieste si de Craciun. E bine sa nu uitam: cat daruim, atat iubim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 23:00:37
Adevarul despre rascoala lui Bohdan Zenobi Khmelnitsky Theodor_de_Mopsuestia Biserica Romano-Catolica 6 25.08.2011 19:41:28
ADEVARUL DESPRE COCA-COLA GEORGIANA22 Generalitati 40 26.06.2008 23:37:22