Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.04.2009, 21:16:31
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Dorina,ai ascultat Mai cheama-mi Iisuse(Oastea Domnului) ,e foarte frumoasa.
Si eu acum ma axez mai mult pe cele de la Oastea Domnului.

Vezi, toate sfaturile de aici au fost ca sa ne zidim reciproc, la prima vedere cei ce au protestat referitor la cantarile neo-protestante, pareau a fi neiubitori de Dumnezeu
In niciun caz, vroiam doar sa trasam o linie de demarcare intre ceea ce inseamna muzica adusa ca jertfa de inchinare lui Dumnezeu, si muzica care pare a fi pt Dumnezeu, dar este facuta sa ne hraneasca propriile pretentii si preferinte, e un fel de a zice "cant pt Dumnezeu dar asa cum vreau eu, asa cum imi face mie placere, ori aici deja iti pui eu-l propriu in locul lui Hristos
Cantarile de la Dastea Domnului sunt frumoase si se incadreaza in limita daca putem zice asa, a bunului simt in ceea ce priveste cantarea crestina, si personal sunt iubitor de cantari ale Oastei, numai ca una e sa cantam spre slava Vesnicului Dumnezeu si alta e sa facem show pseudo-crestin si sa avem pretentia unei inchinari placute , poate ca e placuta pt noi dar trebuie sa vedem daca e placuta si lui Hristos
Multa pace
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
apel!

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parastas - Parintele Gabriel Nicu antoniap Stiri, actualitati, anunturi 23 01.07.2014 14:39:56
Parintele Gabriel Nicu ionela7 Generalitati 73 21.06.2013 23:48:33
download cantari MariaMagdalena Generalitati 1 14.12.2012 10:48:01
Cantari la slujba parastasului glykys Slujba inmormantarii 0 28.07.2012 19:33:46
Cantari ale Postului Mare andrei_im Muzica Bisericeasca 7 02.03.2012 16:37:20