Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.08.2006, 09:58:02
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Articol de Raul Costea
Castiga-ti casa pentru Dumnezeu!

Daca ceva il preocupa pe un cap de familie, acesta este dorinta de a-si vedea familia la picioarele lui Dumnezeu. Nici un sot sau tata dedicat lui Dumnezeu nu poate trai cu gandul ca ”in ziua aceea” nu va putea spune, precum odinioara Iosua, ”eu si casa mea am slujit Domnului”.

In "ziua aceea" nu va conta asa de mult casa, masina, sau profesia. Din pacate mai intalnesti oameni care mai degraba doresc sa-si vada copiii ca ajung vedete, stele intr-o societate decazuta(nu ca ar fi ceva rau),incat uita sa le spuna de „Cel dispretuit si parasit de oameni”.

Cu durere observi astazi ca multi tati dau din coate ca ai lor copii sa ajunga in aplauzele tuturor sau intr-un post bun, ca uita si de etica crestina si de modestia Mantuitorului. Cel mai important lucru pentru tine ca si cap de familie este sa-ti castigi familia pentru Dumnezeu. Nimic nu este mai important ca aceasta. Nici amenajarea casei tale, nici masina ta, nici prietenii. Cum sa-mi castig familia pentru Dumnezeu??? Biblia spune cel intelept castiga suflete!(Proverbe 11:30b).Castiga nu pierde!

Ca sa castigi suflete si mai ales pe cele din casa ta ai nevoie de intelepciune. Intelepciunea( poate insemna mai mult decat afirm eu aici) este acea abilitate spirituala de a sti ce si cum sa aplici din Cuvantul lui Dumnezeu intr-o anumita situatie. Domnul Iisus a castigat-o pe femeia samariteanca intr-un anumit fel si in alt fel s-a raportat la Nicodim. A stiut in fiecare situatie cum sa aplice Cuvantul lui Dumnezeu. Aceasta este intelepciune.

Pavel ii aduce aminte lui Timotei ”ai urmarit de aproape invatatura mea, purtarea mea…. „. (2Tim 3:10) Pavel a transmis mai departe adevarurile lui Dumnezeu copilului sau in credinta Timotei intr-un cadru natural. Viata de zi cu zi a fost catedra lui Pavel.

Cred ca daca ar trai astazi poate ar zice ceva de genul: "Draga Timotei, ai vazut de aproape reactiile mele atunci cand vecinii s-au purtat rau cu mine, poate iti aduci aminte atunci cand nu mai aveam bani de paine ca nu am inceput sa ma plang ci m-am pus pe genunchi. Ai vazut ca pentru mine adevarul a fost mai impoartant decat slujba aceea care ne aducea multi bani in casa, si la biserica stii ca ii lasam pe altii mai saraci decat noi in fata. Timotei, viata mea transmitea sfintenie, iar invataturile pe care ti le-am dat au fost Cuvantul pur al lui Dumnezeu."

Totusi ce sa fac cand nu merge nimic . Efectiv nu merge. Nu stiu ce sa-ti zic, decat doar atat: "Roaga-te" !!!

Nici pentru Domnul Isus nu a fost usor. Important este ca niciodata sa nu-ti permiti sa te multumesti cu acel gand diabolic ca cei din casa ta oricum nu pot fi castigati pentru Dumnezeu.
Nu!! de o mie de ori Nu!

Toti absolut toti capii de familie trebuie sa-si castige familiile pentru Dumnezeu. Dorinta de a ne castiga familiile trebuie sa fie preocuparea cea mai mare pentru noi si lucrul acesta trebuie sa se vada in intelepciunea si integritatea noastra.

Articol de Raul Costea
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.05.2009, 14:52:21
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Da, frumoasa lucrare a crestinului. Daca nu putem sa facem "ordine" si sa dobandim pacea intre cei dragi, cum oare am putea crede ca o vom dobandi intre cei straini?

Ceea ce este interesant este faptul ca oricat te'ai inchide celorlalti (desi nu este indicat, aceasta fiind chiar o cadere a familiei din rostul ei) tot nu reusesti sa dobandesti toate cele odihnitoare de suflet. Aceasta arata ca nu oamenii sau grijile de zi cu zi ne afecteaza linistea, ci insasi inima si vointa noastra mandra sau nestatornica.

Sfantul Ioan Gura de Aur numeste familia crestina "mica Biserica", prin urmare, casa crestinului este si ea tot "o biserica".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru casa suparata de duhuri rele cristintza Intrebari utilizatori 11 02.05.2012 11:29:50
Casa ateilor si casa noastra Man Teo Alte Religii 7 04.09.2011 01:54:53
Casele noastre sau Casa lui Dumnezeu ? Constanta Intrebari utilizatori 18 02.09.2011 10:33:39
Sfestania, binecuvantare pentru familie si casa NECTARIE Generalitati 0 03.01.2011 14:23:03
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09