Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 31.07.2011, 15:16:20
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu amesteca reiki cu bioenergia. Nici pe departe nu e acelasi lucru.
Buna,DragosP!Daca ceea cea ai scris mai sus se refera cumva la comment-ul meu la post-ul Adrianei din Cluj..
...iti pot spune ca,personal, nu sint preocupata nici de una (reiki) nici de alta (bioenergia).Eu am commentat asa la modul general,despre alte modalitati de vindecare decit cele conventionale si /sau ATESTATE. Atit si nimic mai mult.In ceea ce ma priveste ,CRED ca,RUGACIUNEA este cea care deschide...CALEA!Eu,spre ex,am fost 1,1/2 ani paralizata(la pat).Desi am fk tratament medicamentos-agesiv!!!- ,timp de 1 an si 2 luni -devenisem o leguma,un mort viu...-.CALEA ,spre vindecare ,am gasit-o (intimplator sau nu) in PLANTE,dupa ce in mod repetat am refuzat chirurgia,mult recomandata,in cazul coloanei vertebrale.Si,cind medicii mei se asteptau sa dau "ortul popii" cum se zice,dupa ce ma suprasaturase-ra de injectii si pilule,care mai de care cu nume mai pompos si mai costisitoare,de tot felul de procedee,ca fizioterapia si derivatele ei,si cind se asteptau ca rinichii mei suprasaturati de toate aceste super-mega-chimicale ,sa cedeze ,eu am decis ca pun STOP medicamentelor si ma pun pe ceaiuri.Si..dupa 2 luni m-am ridicat,in sfirsit ,oarecum, mai spre vertical,si mi-au slabit durerile.Apoi dupa alte 2-3,de ceaiuri ,de rugaciune si ,mai ales de IMPARTASANIE DEASA (la fiecare SF LITURGHIE),am ajuns in starea: BIPEDA.Mersesem in 4 labe destul,chiar in vazul a zeci de oameni,care se uitau ca la urs...Calea ,pt mine a fost ceaiul numit COADA CALULUI,insotita de rugaciune si Impartasanie(e valabil si inversa).Pt altcineva ,Calea spre vindecare poate fi ALTA(poate reiki,ce stim noi).Dumnezeu stie ce ne pune la indemina.Important este sa-I cerem.Dumnezeu este STAPINUL DARURILOR.EL imparte unora, unul dintre darurile SALE,darul vindecarii,iar noi ,in urma CERERII INSISTENTE,a RUGACIUNII,putem avea sansa de a fi pusi in prezenta unuia dintre POSESORII DARULUI.Eu nu aveam sansa sa merg la Clinica din Austria!!!.. dar am ajuns ,cu binecuvintarea lui Dumnezeu,in curtea unui om care,vazindu-ma, mi-a daruit vreo 2 saci( la propriu) de Coada Calului...Multumesc lui Dumnezeu! Toate bune!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 31.07.2011, 16:25:48
Dobra Daniela Dobra Daniela is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.11.2010
Mesaje: 70
Implicit

antoradoi, ai spus ca nu mai poti posta new thread...am descoperit acum 2 saptamani ca nici eu nu mai pot post dar nu am stiut de ce. oare mi-au blocat accesul? dar de ce? abia scriam si eu cate ceva pe aici..multumesc.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 31.07.2011, 16:39:42
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
Buna!Instinctual,am fost tentata sa postez ceva in privat,pt ca pe Crestin Ortodox,nu prea e indicat sa ai ALTA opinie.Daca nu gindesti ca EI,nu ai ce cauta la EI,cam ca in partidele politice.Si-l aroga pe Dumnezeu,cum isi aroga liderii partidelor IDEOLOGIA,si sint convinsi ca doar ei (NOI) ortodocsii ,sintem cei mai buni,cei mai bine-placuti lui Dumnezeu,omitind ca Dumnezeu este IUBIRE,ca sintem toti ai LUI,indiferent de rasa ,sex,religie...
"Marii initiati ai Indiei si Pr Paisie" ,este O carte printre multe alte carti...am citit-o.Am cules si retinut cite ceva din ea,dar nu e CARTEA mea de capatii.Cartea Cartilor pt mine este BIBLIA,si in mod cu totul special este NOUL TESTAMENT:testamentul MINTUITORULUI,care ma invata si "ma obliga" sa am IUBIRE pt oricare dintre aproapele meu,fie el chinez,japonez,americam,turc,african etc,fara sa-mi pese de forma prin care acesta il venereaza pe Dumnezeu,sau forma prin care II adreseaza rugaciunea...
.De asemeni,eu, cred ca exista si oameni care sint daruiti de catre Dumnezeu cu DARUL VINDECARII altor oameni,doar prin simpla PUNERE a MIINILOR,peste cel bolnav.Daca unii au denumit acest lucru bioenergie,reiki,sau mai stiu eu cum,nu-mi pasa.Important este pt mine ,sa stiu ca Dumnezeu are nenumarate CAI de vindecare,si cred ca orice om ,are "obligatia" de a-si cauta si a-si gasi starea de bine ..si ,mai cred ,ca Dumnezeu te calauzeste,pe una dintre aceste cai.Evident ca rugaciunea ,RUGA,te va duce pe CALE,caci daca nu te rogi,si stai nepasator ,asteptind o minune,daca nu-i incredintezi lui Dumnezeu durerea (problema ta,oricare ar fi aceea,CEREREA) ta,s-ar putea sa risti -nu tu,personal,ci oricare dintre noi- sa ramii ,mult si bine in starea aceea de rau...
..acum ,evident ca,s-au inmultit precum ciupercile dupa ploaie,acesti bioterapeuti,insa,daca esti permanent intr-o strinsa legatura cu rugaciunea ,esti asadar cu Dumnezeu,si El te va calauzi,si vei descoperi drumul spre bioterapeutul adevarat si nu spre unul fals.
Nu crezi in bioterapeut? Eu da.Am sa-ti dau un mic ,simplu ,exemplu.Cind eram micuta ,fiind eu un fel de "Smarandita popii" si jucind fotbal cu baietii,mai luam cite-o trinta si-mi mai juleam genunchii...rapid,mama alerga din curte ,in strada si punea instant PALMA peste julitura,imbratisindu-ma si sarutindu-mi lacrimile care siroiau obrajii.Crede-ma ca durerea inceta ca prin minune....Sigur ti s-a intimplat si s-a intimpltat tuturor celor de pe Cr ortodox,care resping ideea ca PUNEREA MIINILOR ,AR PUTEA FI... vindecatoare.
Hai dragii mei ortodocsi sa va mai aduc in prim-plan inca ceva.Noi ortodocsii ,credem ca avem PREOTI prin PUNEREA MIINILOR,de la Apostolii lui Hristos.DA?asadar HAR-ul se transmite ,prin..punerae miinilor.Da sau nu?Vorbesc aici despre HAR-ul preotiei.Asa cum Har-ul preotiei se transmite ,prin punerea miinilor Episcopului,ca urmas al urmasilor Apostolilor lui Hristos,asa si cu acesti (putini,f putini) oameni,semeni ai nostri ,care au DAR DIVIN ,pentru vindecare,pot vindeca ,simplu,prin punerea miinilor.Unii numesc asta bioenergie,altii reiki,ce stiu eu... Asa cum un chirurg este daruit de catre Dumnezeu cu un dar deosebit al chirurgisirii,si taie cu maiestrie cangrena,asa cum Ioan Gura de Aur este cel mai MARE orator recunoscut,asa cum avem MARI MUZICIENI,etc,UNICI,asa sta treaba si cu BIOTERAPEUTII,adica cei acre au DARUL VINDECARII ,prin PUNEREA MIINILOR,peste locul bolnav.CRED asta!
Sa ne ajute Dumnezeu sa fim feriti de impostori!Ei poarta masti diferite.Pina mai dauna-zi pe youtube era unul asa-zis preot care facea ,la greu,Molitvele Sf Vasile,oricui dorea .Era suficient sa dai click reot cu har,ca iti si apareau filmuletele acestuia bine-promovate pe youtube..pina cind in 12 aprilie 2011,a "evadat" unul dintre ucenicii acestuia -cred ca chiar cel care-i confectioana fimuletele...- si a dat informatia unui ziar ..si impostorul si-a inchis contulpe youtube...insa si-a pastrat publicitatea pe site-ul personal,unde trimbiteaza construirea unei manastiri de maici si a unui asezamint pr copii cu dizabilitati,cuvinte care prind f bine la inocenti...si lui ii merge fain ,nu-i lipseste nimic din cele lumesti...as merge cu exemplu si un pic mai departe ,undeva mai SUS,dar ma opresc aici...
cerindu-mi ierate pt postare!,in fond cine are nev de opinia mea,pe aici,dar ,deh,am comis-o.Iar??!!
Exista minuni, facute prin puterea lui Dumnezeu, si exista false minuni, facute prin puterea satanei. (Marius urzica, Minuni si false minuni)

Si vrajitorii din vremea lui Moise au putut face multe false minuni prin puterea celui rau. Iar Sfantul Ciprian, pe vremea cand era vrajitor, cate a facut! Sa luam aminte si sa cautam adevaratele minuni facute prin puterea divina. Daca Iisus Hristos ne-ar fi vorbit ceva despre bioenergia si reiki, atunci am fi indreptatiti sa alergam si noi dupa asa ceva. Marii sfinti vindecatori, prin puterea unei mari credinte in Dumnezeu au vindecat multi oameni de boli grave.

Bioenergeticianul cauta de obicei o cale mai simpla, excluzand asceza. Atunci la ce fel de energie are el acces? Este o intrebare pe care trebuie sa ne-o punem cu trezvie. Caci nu e bine sa acceptam ofertele satanei, nici chiar dac-ar fi sa murim.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 31.07.2011, 16:54:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
Buna,DragosP!Daca ceea cea ai scris mai sus se refera cumva la comment-ul meu la post-ul Adrianei din Cluj..
...iti pot spune ca,personal, nu sint preocupata nici de una (reiki) nici de alta (bioenergia).Eu am commentat asa la modul general,despre alte modalitati de vindecare decit cele conventionale si /sau ATESTATE. Atit si nimic mai mult.In ceea ce ma priveste ,CRED ca,RUGACIUNEA este cea care deschide...CALEA!Eu,spre ex,am fost 1,1/2 ani paralizata(la pat).Desi am fk tratament medicamentos-agesiv!!!- ,timp de 1 an si 2 luni -devenisem o leguma,un mort viu...-.CALEA ,spre vindecare ,am gasit-o (intimplator sau nu) in PLANTE,dupa ce in mod repetat am refuzat chirurgia,mult recomandata,in cazul coloanei vertebrale.Si,cind medicii mei se asteptau sa dau "ortul popii" cum se zice,dupa ce ma suprasaturase-ra de injectii si pilule,care mai de care cu nume mai pompos si mai costisitoare,de tot felul de procedee,ca fizioterapia si derivatele ei,si cind se asteptau ca rinichii mei suprasaturati de toate aceste super-mega-chimicale ,sa cedeze ,eu am decis ca pun STOP medicamentelor si ma pun pe ceaiuri.Si..dupa 2 luni m-am ridicat,in sfirsit ,oarecum, mai spre vertical,si mi-au slabit durerile.Apoi dupa alte 2-3,de ceaiuri ,de rugaciune si ,mai ales de IMPARTASANIE DEASA (la fiecare SF LITURGHIE),am ajuns in starea: BIPEDA.Mersesem in 4 labe destul,chiar in vazul a zeci de oameni,care se uitau ca la urs...Calea ,pt mine a fost ceaiul numit COADA CALULUI,insotita de rugaciune si Impartasanie(e valabil si inversa).Pt altcineva ,Calea spre vindecare poate fi ALTA(poate reiki,ce stim noi).Dumnezeu stie ce ne pune la indemina.Important este sa-I cerem.Dumnezeu este STAPINUL DARURILOR.EL imparte unora, unul dintre darurile SALE,darul vindecarii,iar noi ,in urma CERERII INSISTENTE,a RUGACIUNII,putem avea sansa de a fi pusi in prezenta unuia dintre POSESORII DARULUI.Eu nu aveam sansa sa merg la Clinica din Austria!!!.. dar am ajuns ,cu binecuvintarea lui Dumnezeu,in curtea unui om care,vazindu-ma, mi-a daruit vreo 2 saci( la propriu) de Coada Calului...Multumesc lui Dumnezeu! Toate bune!
E bine ca nu esti preocupata nici de bioenergie, nici de reiki. Dumnezeu te-a ajutat sa ocolesti aceste modalitati de indracire atunci cand ai trecut prin aceasta grea incercare. Caci se lucreaza cu energie demonica.

Plantele de leac, in schimb, ne-au fost lasate de Dumnezeu pentru neputintele noastre inca de la inceputuri. Iar Dumnezeu, prin sfintii Sai savarseste si in zilele noastre nenumarate vindecari. Daca unii prefera bioenergeticianul in locul sfantului, explicatia e simpla. Sfantul (preotul) il pune pe om sa posteasca , sa se roage si si sa se pocaiasca, iar bioenergeticianul nu-i cere decat bani!

Slava lui Dumnezeu pentru toate. Sanatate multa iti doresc.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 31.07.2011, 19:03:41
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

In primul rind ca Iisus nu trebuia sa pronumte cuvintul bionergie si nici reiki fiindca este absolut ilogic sa-i cerem asa ceva , bioenergie este un cuvint destinat ateilor care nu cred in duh sfint iar reiki este un cuvint de origine japoneza care este echivalent cu duh sfint.
Iar punerea palmelor si vindecarea este aceeasi doar ca unii au har iar altii mai putin, iar cei de care zici tu ca vindeca cu rau acela nu poate vindeca mare lucru fiindca doar duhul sfint poate indrepta pacatele si acorda iertare, atit in cazul problemelor fizice, morale si psihice. Deci lucrurile trebuie cintarite dupa rod.

pe vremea aceea erau altii care nu urmau ucenicii dar vindecau in numele lui Iisus iar Iisus a raspus luindu-le apararea caci si apostolii au avut aceeasi tendinta excluisivista.Ucenicii si aceia cita asceza aveau ?
Despre practicantii serosi de reiki se poate spune ca au aceeasi asceza findca exista reguli morale si alimentare (posturi) de care trebuie sa tii cont ca sa ai si rezultate. Altfel nu merge. Plus cite minim o ora pe zi destinata curatirii hainelor spirituale personale.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 31.07.2011, 19:19:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu amesteca reiki cu bioenergia. Nici pe departe nu e acelasi lucru.
Te gasesti intr-o cumplita eroare, probabil nici nu ai prea multe informatii. Eu am practicat reiki, e exact samanism, vrajitorie. Daca este cineva adeptul samanismului e exact in locul potrivit.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 31.07.2011, 19:24:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
Buna Mihai 36!Sint intru-totul,in asentimentul opiniilor tale.INTRU-TOTUL. Si, constat ca, totusi,esti pe aici :SENIOR EDITOR.Cum ai reusit?
A reusit pentru ca, spre deosebire de tine a scris ca este alta confesiune si nu ortodox. Eu de obicei nu-i citesc mesajele, pentru ca au prea putina legatura cu crestinismul si ortodoxia. Ambii probabil sunteti adeptii conceptiilor new-age.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 31.07.2011, 21:58:33
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Rei ki si tai ki si hinduism si budhism si religiile estice sunt vrajitorie.

In lume in intelegerea mea sunt urmatoarele tipuri de religii:
Religii bazate pe vrajitorie si care au zei deci probabil sunt si idolatrie: Yoga, Hinduism, Rei Ki, Tai ki. Destinatia dupa moarte probabil e cea mai teribila zona din iad, Tartarul cu flacari
Religii care il cunosc pe Dumnezeu dar nu au botez pentru intrare in rai si Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica: islamul . Aceste religii trimit opamneii in iad
Religii care il cunosc pe Dumnezeu si au botezul pentru intrare in rai dar nu au Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica: Protestantismul. Trecerea de la Ortodoxie la protestantism, islam, hindusim si oprice alta religie poate duce sufletul in iad pentru ca iesirea din Biserica lui IIsus poate fi pacat si pentru ca protestantismul si celelalte religii nu au spovedirea pentru iertyarea pacatelor, deci cum cureti pacatul iuesirii din Biserica Ortodoxa?
Ortodoxia care are si botezul pentru intrare in rai si sfnata Impartasanie pentru viata vesnica si spovedirea pentru iertarea pacatelor

Last edited by spre_rasarit; 31.07.2011 at 22:12:31.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 31.07.2011, 23:14:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
In primul rind ca Iisus nu trebuia sa pronumte cuvintul bionergie si nici reiki fiindca este absolut ilogic sa-i cerem asa ceva , bioenergie este un cuvint destinat ateilor care nu cred in duh sfint iar reiki este un cuvint de origine japoneza care este echivalent cu duh sfint.
Iar punerea palmelor si vindecarea este aceeasi doar ca unii au har iar altii mai putin, iar cei de care zici tu ca vindeca cu rau acela nu poate vindeca mare lucru fiindca doar duhul sfint poate indrepta pacatele si acorda iertare, atit in cazul problemelor fizice, morale si psihice. Deci lucrurile trebuie cintarite dupa rod.

pe vremea aceea erau altii care nu urmau ucenicii dar vindecau in numele lui Iisus iar Iisus a raspus luindu-le apararea caci si apostolii au avut aceeasi tendinta excluisivista.Ucenicii si aceia cita asceza aveau ?
Despre practicantii serosi de reiki se poate spune ca au aceeasi asceza findca exista reguli morale si alimentare (posturi) de care trebuie sa tii cont ca sa ai si rezultate. Altfel nu merge. Plus cite minim o ora pe zi destinata curatirii hainelor spirituale personale.
Cum poti sa scrii asa ceva? Duhul pitonicesc e duh pitonicesc al satanei, nu poate fi Duh Sfant. Iar punerea mainilor cum sa fie aceeasi? Asta e deja hula impotriva Duhului Sfant. Ceea ce n-a venit de la Dumnezeu nu poate fi atribuit Duhului Sfant.

Dumnezeu sa te ajute sa simti dulceata si mangaierea Duhului Sfant, ca sa nu le mai confunzi! Asta ar insemna sa te botezi ortodox ca Nicolae Steinhardt.

si apoi sa-L cauti si sa te bucuri de El. Atunci sa vad daca mai poti sa te gandesti la reiki!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 01.08.2011, 12:03:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Te gasesti intr-o cumplita eroare, probabil nici nu ai prea multe informatii.
Iar te arunci să faci afirmații fără a avea pic de habar în ceea ce mă privește. Dar nu-i bai, n-a murit nimeni din asta, sper să nu mor nici eu.

Citat:
Eu am practicat reiki, e exact samanism, vrajitorie. Daca este cineva adeptul samanismului e exact in locul potrivit.
La ce grad ai ajuns? Cine ți-a fost maestru? Două întrebări simple, la care, ca un bun ortodox ce ești te rog să-mi răspunzi.

În altă ordine de idei, are cineva un link, un document, ceva oficial despre poziția Biserii vis-a-vis de reiki?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 01:27:29
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 16:59:59
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 16:48:52