Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.12.2006, 08:55:00
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
daca li se spune altfel, nu inseamna ca nu pot fi acelasi lucru
iar in acest caz chiar sunt la fel

Termina cu vicleniile. Isihasmul e tocmai opusul meditatiei, e lupta cu gândurile.
da, isihasmul este opusul meditatiei, iar rugaciunile catolice sunt la fel de "opuse" meditatiei, in sensul in care intelegi meditatia opusa isihasmnului (faptul ca se foloseste acelasi termen si pentru broasca de la usa, si pentru broasca din balta, nu trebuie sa ne impiedice sa consideram de buna credinta pe cel care spune ca a descuiat o broasca - tu te-ai gandi ca a folosit o cheie pe broasca din balta?!? exact asta faci in cazul catolicilor)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.12.2006, 08:56:50
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
Strabunicul meu facea acest lucru: citea un fragment din Biblie si se gande la el toata ziua..medita fara sa o stie.
da, exact asa este
dar cine vrea sa gaseasca nod in papura, va gasi!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.12.2006, 13:47:14
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Nu e nimic rau in meditatie. Am fost la iezuiti si stiu cum se face meditatia. Pur si simplu citesti un fragment din Biblie de mai multe ori si stai pe el incercand sa intri in el, sa-l intelegi. Meditezi Cuvantul Domnului. Se incepe cu rugaciune, pentru a cere harul lui Dumnezeu si se termina cu rugaciune. Oare ce vedeti rau in asta? Imi poate spune cineva? Iar exact acelasi lucru il facea si un om din Pelerinul Rus, nu mai tin minte exact care era, dar stiu sigur de asta. Iar acel om e apreciat in carte. Pelerinul Rus nu e o carte ortodoxa oare? Strabunicul meu facea acest lucru: citea un fragment din Biblie si se gande la el toata ziua..medita fara sa o stie.
Daca trebuie sa întelegem ceva, ne da Dumnezeu, nu trebuie sa gândim noi. Si nu putem afla ceva singuri.

A ne forta mintea sa întelegem diverse lucruri e o practica nociva care ne face incapabili sa mai primim vindecarea mintii si inimii de la Dumnezeu pentru ca meditatia (adica gândirea premeditata) schimba modul omului de a se raporta la realitate, îl transforma într-un rob al unor sisteme de idei alese de el însusi. De pilda ateii sunt robi ai unor complexe de idei si scufundarea lor în încrederea în propriile gânduri face ca Dumnezeu sa nu-i mai poata ajuta.


(eu nu as indemna pe nimeni sa se intrebe daca nu cumva religia lui este o erezie, dupa cum nu as indemna pe nimeni sa se intrebe daca parinti lui sunt chiar parintii lui si nu cumva a fost adoptat)

De ce nu? Domnul a spus "cautati is veti afla" nu "crede si nu cerceta".


intrebarea nu mi-a schimbat credinta pe care o aveam deja
Te-ai întrebat daca perceptiile tale sunt corecte? Oare pe perceptiile tale trebuie sa te bazezi?


multe lucruri nu sunt tocmai ok in Catolicism, dupa cum LA FEL DE MULTE lucruri nu sunt tocmai ok in Ortodoxie
Ai verificat de câteva ori aceste impresii?



da, isihasmul este opusul meditatiei, iar rugaciunile catolice sunt la fel de "opuse" meditatiei, in sensul in care intelegi meditatia opusa isihasmnului (faptul ca se foloseste acelasi termen si pentru broasca de la usa, si pentru broasca din balta, nu trebuie sa ne impiedice sa consideram de buna credinta pe cel care spune ca a descuiat o broasca - tu te-ai gandi ca a folosit o cheie pe broasca din balta?!? exact asta faci in cazul catolicilor)
Practica rugaciunii în crestinismul rasaritean este bazata pe lupta cu gândurile, pe taierea imaginatiei.

Imaginatia în învatatura ortodoxa este o înclinatie a omului de a proiecta propriile pareri despre lucruri si a crede în ele. Un astfel de om nu traieste raportat la adevarata realitate. Atât timp cât nu am taiat lucrarile imaginatiei nu putem începe sa ne pocaim, Dumnezeu nu ne poate vindeca de iluziile acumulate în anii de viata pâna la momentul respectiv.


da, exact asa este
dar cine vrea sa gaseasca nod in papura, va gasi!

Gândirea deliberata e ceva nociv, separa omul de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.12.2006, 17:14:26
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Dar preotul inainte de a spune o predica nu se pregateste? nu gandeste deliberat? numai intreb..pentru ca nu stiu, deci e intrebare devarata, nu retorica, astept raspuns
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.12.2006, 23:38:29
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit



Multe lucruri ni le da Dumnezeu dar noi avem impresia ca le-am gândit noi.

Sunt însa si momente când gândim premeditat la ceva.

Iar BRC chiar recomanda aceste practici, când ar trebui sa recomande opusul lor: lupta cu gândurile.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.12.2006, 15:18:05
elisabeta.ghiuzan elisabeta.ghiuzan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2006
Mesaje: 13
Implicit

Imi cer iertare pentru tonul ironic si pe alocuri poate rautacios pe care l-am folosit in mesajele mele.
Doresc tuturor Sarbatori cu pace si bucurie.
Sa va binecuvinteze Domnul si sa va pazeasca.
La multi ani.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.12.2006, 23:57:06
niceboyrom niceboyrom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2006
Mesaje: 27
Implicit

oameni buni. ortodocsii sunt cei mai si ce mai buni. ortodoxia este singura cea maiaproape de dumnezeu, singura, doar una. cenu este ortodox trebuie sa para. ce nu este ortodox este satanist. ce nu este ortodox nu se poate mantui. ce nu este ortodox nici nua re voie sa traiasca. ce nu este ortodox... o alta minunune mai mare ca si biserica ortodoxa nu exista.

sa fim fanatici, fratilor. pentru ca doar noi avem dreptate. sa fim extremisti, pentru ca numai noi cunoastem adevarul. sa injuram si sa injosim pe ceilalti pentru ca NOI suntem ce alti NU SUNT. Noi suntem ORTODOCSI. ORTODOXUL este aproape perfect.

REVOLUTIA ORTODOXAnu a inceput.Insa cine nu va fi ORTODOX va pieri in IAD.


Fanatism, va rog!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.12.2006, 06:32:47
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

A apara adevarul de credinta este un lucru placut lui Dumnezeu si nu inseamna fanatism. In ziua de azi este o ofensiva pe toate fronturile impotriva crestinismului, iar datoria noastra este sa ne aparam. Cine se mantuieste, Dumnezeu stie, dar El ne-a promis ca cel care crede in Fiul si se face locas al Duhului Sfant. Dumnezeu vrea sfintirea noastra, sa devenim oameni duhovnicesti. Si lucrul acesta se intampla in Biserica, nu in afara ei.

Niceboyrom, tu esti cunoscut pe acest forum ca un aparator al homosexualitatii. Crezi tu oare ca lasandu-te prada poftelor trupesti te apropii de Dumnezeu? Noi credem ca nu. Daca luptam impotriva unor abateri, o facem din iubire. Cine savarseste pacatul (inclusiv ortodocsii!) se inchide lucrarii curatitoare si transformatoare a harului divin.

"Nu va ramane Duhul Meu in oamenii acestia pentru ca sunt numai trup". ( Facere 6, 3 )

In locul ironiilor, ar fi mai bine sa privesti la viata ta, sa-ti cercetezi constiinta, sa afli daca esti in pace cu Dumnezeu. Dupa ideile pe care le sustii, se vede clar ca traiesti in pacat si constiinta ta te mustra. Insa in loc sa te pocaiesti, ai dori ca ceilalti oameni sa devina complici la pacatele tale. Tu trebuie sa te schimbi dupa voia lui Dumnezeu si dupa cum invata Biserica, iar nu sa cobori pe Dumnezeu la nivelul poftelor omenesti, ceea ce inseamna slujire la idoli.

Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.01.2007, 14:07:24
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit



oameni buni. ortodocsii sunt cei mai si ce mai buni. ortodoxia este singura cea maiaproape de dumnezeu, singura, doar una. cenu este ortodox trebuie sa para. ce nu este ortodox este satanist. ce nu este ortodox nu se poate mantui. ce nu este ortodox nici nua re voie sa traiasca. ce nu este ortodox... o alta minunune mai mare ca si biserica ortodoxa nu exista.

Ce nu e ortdoxo nu trebuie exterminat dar trebui sa marturisim ca ce nu e ortodox e minciuna.



sa fim fanatici, fratilor. pentru ca doar noi avem dreptate. sa fim extremisti, pentru ca numai noi cunoastem adevarul. sa injuram si sa injosim pe ceilalti pentru ca NOI suntem ce alti NU SUNT. Noi suntem ORTODOCSI. ORTODOXUL este aproape perfect.

Trebuie sa fim preocupati sa fim în adevar, toleranta e un fals obiectiv (probabil vei întelege gresit ca îndemn la intoleranta).
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.01.2007, 20:24:01
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Traditie ,
cred ca a injura inseamna a folosi cuvinte spurcate si nu e cazul , a jigni e altceva .
Iar in ce priveste toleranta eu cred ca este orice , numai , a accepta in preajma ta oameni cu diferite convingeri si trairi religioase sau ateiste , in sensul ca toti sintem la fel , nu este .
Nu e vorba de scurt timp , ci de obisnuinta ,de o traire de o viata .
Fiecare trage la grupul cu care se aseamana .
Deci dupa mine , sintem toleranti in ideea ca sintem constienti ca pe pamant exista oameni cu trairi si orientari diferite , toate cu voia Domnului .
Daca am gresit te rog sa ma corectezi , oricum definitia nu e completa ,se poate adauga .............(a nu mi se rastalmaci vorbele ,nu e vorba de ura sau violenta )
Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi adventiste incredibile, partea a II-a Erethorn Secte si culte 88 17.11.2019 08:20:07
Invataturi incredibile, mai putin cunoscute ale adventistilor Erethorn Secte si culte 400 28.03.2012 20:49:41
Invataturi biblice si respectarea lor de catre biserica AZS Lucian008 Secte si culte 282 22.12.2011 00:15:37
Invataturi crestine practice spre_rasarit Generalitati 5 09.01.2011 10:11:21
Ce invataturi v-au impresionat mai mult ? radugherasim Din Noul Testament 55 02.12.2010 01:10:20