Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.04.2015, 22:24:55
slade123 slade123 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2015
Mesaje: 10
Implicit Cum trebuie sa fie parul

Buna Seara, sunt si eu nedumerit dintr-o privinta si anume la barbati cum trebuie sa fie parul? lung sau scurt? putem sa ne facem frizuri sau sa ne vopsim parul? Daca nu este cu deranj cei care vor raspunde sa dea si citate din biblie care atesta argumentele aduse de persoana cu pricina. Multumesc anticipat
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.04.2015, 22:32:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

A mai intrat unul sa se distreze.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.04.2015, 22:40:40
slade123 slade123 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2015
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
A mai intrat unul sa se distreze.. :)
Ti se pare ca glumesc??
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.04.2015, 22:41:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Foaaaarte :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.04.2015, 22:43:50
slade123 slade123 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2015
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Foaaaarte :)
Nu vreau sa te judec,insa din ce observ chiestia asta "Suprema intelepciune este a distinge binele de rau" nu ti se potriveste
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.04.2015, 22:46:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu, suprema intelepciune este a distinge parul lung de cel scurt, tunsura de frizura si parul vopsit de cel nevopsit.

Serios, ai terminat toate virtutile si doar problema asta ti-a ramas?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.04.2015, 22:46:57
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Parul la barbati este preferabil sa fie mai lung, astfel se poate lovi o tinta mai indepartata si se poate folosi cu succes la autoaparare. Nu trebuie vopsit, eventual dat cu ulei pentru a nu se crapa lemnul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.04.2015, 22:50:36
slade123 slade123 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2015
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu, suprema intelepciune este a distinge parul lung de cel scurt, tunsura de frizura si parul vopsit de cel nevopsit.

Serios, ai terminat toate virtutile si doar problema asta ti-a ramas?
Celelalte virtuti sunt in curs de expansiune inca,chiestia asta e o problema de moment.De ce? ei bine de aproape 1 an am hotarat sa imi las parul lung deoarece m-am gandit ca asa e bine fiindca din ce stiu eu si Iisus il avea lung,insa in aproape 1 an de abea o crescut...nu mai am rabdare sa astept inca 1 an pentru a il putea prinde in coada ca sa imi stea si mie bine sa nu il mai bata vantul etc. Recent am vazut la un tip pe net o frizura super care necesita si vopsire si par scurt si deaia acum sunt pe ganduri.Daca biblia interzice paru scurt si vopseaua nu o sa adopt frizura ce am vazuto si o sa am rabdare cu parul lung fiindca nu am ce face.Ai priceput acum domnule :D ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.04.2015, 22:52:20
slade123 slade123 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2015
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Parul la barbati este preferabil sa fie mai lung, astfel se poate lovi o tinta mai indepartata si se poate folosi cu succes la autoaparare. Nu trebuie vopsit, eventual dat cu ulei pentru a nu se crapa lemnul.
Aici e la moda raspunsurile in batjocura?? daca stiam asta nu as mai fi intrat <.<
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.04.2015, 22:52:55
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de slade123 Vezi mesajul
Buna Seara, sunt si eu nedumerit dintr-o privinta si anume la barbati cum trebuie sa fie parul? lung sau scurt? putem sa ne facem frizuri sau sa ne vopsim parul? Daca nu este cu deranj cei care vor raspunde sa dea si citate din biblie care atesta argumentele aduse de persoana cu pricina. Multumesc anticipat
Hristos a înviat !

Uite, eu te iau în serios, pentru că cred cu adevărat în căutarea ta, de Hristos. Te ajut, cât îmi stă în putere, dar să nu te smintești de mine, că sunt neputincios și păcătos.

Părul trebuie să fie ori lung ori scurt.
Cu cât vrei să urmezi mai desăvârșit lui Hristos, cu atât te vei îngriji mai puțin de felul cum arăți pentru oameni și cum te prezinți în societate. Asta pentru creștinul care trăiește creștinismul în mod lucid. De aceea, pentru a nu sminti, acești oameni, care doresc sfințenia, se duc să se călugărească, sau să se pustnicească, conform Bibliei.
Deci nu mă refer la rockări, cu părul lung pentru un ideal, sau la cei fără adăpost, cu părul lung sau neîngrijit din neputință, ci la dorirea sfințeniei în mod conștient. Și astfel, pentru că nu vrei să mai dedici timpul tunsului, frizurii, nu îți mai pasă de lumea păcătoasă, tot conform Bibliei, nu mai aparții lumii, ci lui Dumnezeu, îți lași părul lung.

Ceilalți, cu părul scurt, sau semi scrut, frezat, aranjat, chiar dacă sunt creștini, Dumnezeu nu are nimic împotriva părului lor aranjat, fiindcă nu părul ne mântuiește. Eventual, în cel mai rău caz, ce mesaj vrem să transmitem prin frezura noastră, cu ce scop purtăm hainele, și freza, pentru a atrage, pentru desfrânare, sau pentru slava deșartă, să ne laude lumea, să ne iubească, să ne invidieze, sau să ne răzvrătim, sau altele. Acestea da, părul și hainele, astfel, îndepărtează mântuirea. Iar dacă vrem doar să ne îngrijim, și să arătăm normal, oricum am purta părul, desigur cât mai normal, să nu uităm de rugăciunea inimii, care să o rostim, cât mai des posibil, oriunde ne-am afla.

Multe de spus, per ansamblu, nădăjduiesc că te-am putut ajuta. Orice nelămurire mai ai față de păr, scrie. Dar sper să nu mai ai, pentru că e un subiect atât de simplu și de copilăresc, încât mulți se smintesc. Mai bine vorbește cu duhovnicul tău despre asta. :)

Bine-ai venit.

Ai grijă de tine, nu băga în seamă toți oamenii. Mulți sunt chinuiți de părerea de sine sau alte lupte care le duc.

Iartă-ne și caută să ne înțelegi neputințele, sau căderile.

Să ne rugăm unii pentru alții.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.04.2015 at 23:00:20.
Reply With Quote
Răspunde