Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.06.2009, 09:19:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru intelegerea corecta a Ortodoxiei, Sfantul Paisie de la Neamt ne sfatuieste sa ne intoarcem la sfinti care au trecut proba timpului. Si sunt atatia.

Totusi si eu am cumparat de curand o carte ce contine convorbiri duhovnicesti cu parintele-pustnic Proclu Nicau . Am citit-o pe nerasuflate si am gasit cateva sfaturi de care chiar aveam nevoie. Asa lucreaza Dumnezeu cand vrea sa ne ajute.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.06.2009, 10:25:38
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am gasit scris intr-o carte ( nu-mi amintesc exact, cred ca Ortodoxie si Postmodernisti) a Ierom Savatie B asa:
Daca nu intelegi viata unui Sfant, atunci spune fara falsa piosenie. Sfinte, eu nu te inteleg, nu te iubesc, nu stiu de ce ai ajuns Sfant dar te rog ajuta-ma sa inteleg. Si iti promit ca te voi cinsti toata viata. Am citat din memorie.
Imi place si trairea lui Lavrentiu dar si sinceritatea Mirelei si a lui Fany ( nu e corect gramatical..nu sariti pe mine dar nu puteam spune a Faniei). Iubesc acesti oameni ce isi arunca cu sinceritate (nu e vorba de mandrie sau nerecunostinta..cel putin eu asa simt) neputinta in fata Sfantului resepectiv. decat sa "boscorodesti in barba" cum spuneam si pe un alt topic..mai bine spui deschis. Eu pe asta nu o inteleg, eu pe acesta nu il pot iubi. Cred ca e si acesta un gest de smerenie la urma urmei, nu? Gresesc?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.06.2009, 10:33:56
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ortodoxia nu umple cutia postala cu brosuri

Legat de acest cuvant [COLOR=Red]"ortodoxia nu convinge ci seduce"[/COLOR] a scris si adminul nostru un minunat articol.
Ortodoxia nu umple cutia postala cu brosuri
http://www.crestinortodox.ro/editori...ala-cu-brosuri
Multumim Adrian!

Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.06.2009, 11:10:36
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Am gasit scris intr-o carte ( nu-mi amintesc exact, cred ca Ortodoxie si Postmodernisti) a Ierom Savatie B asa:
Daca nu intelegi viata unui Sfant, atunci spune fara falsa piosenie. Sfinte, eu nu te inteleg, nu te iubesc, nu stiu de ce ai ajuns Sfant dar te rog ajuta-ma sa inteleg. Si iti promit ca te voi cinsti toata viata. Am citat din memorie.
Imi place si trairea lui Lavrentiu dar si sinceritatea Mirelei si a lui Fany ( nu e corect gramatical..nu sariti pe mine dar nu puteam spune a Faniei). Iubesc acesti oameni ce isi arunca cu sinceritate (nu e vorba de mandrie sau nerecunostinta..cel putin eu asa simt) neputinta in fata Sfantului resepectiv. decat sa "boscorodesti in barba" cum spuneam si pe un alt topic..mai bine spui deschis. Eu pe asta nu o inteleg, eu pe acesta nu il pot iubi. Cred ca e si acesta un gest de smerenie la urma urmei, nu? Gresesc?
Ai dreptate, aveam un profesor care avea expresia asta: "a avea evlavie la un anumit sfant". Ucenic al Parintelui Galeriu, un om extraordinar. Si el mi-a deschis ochii catre Parintele Serafim, ca zicea intr-o vreme: eu acum am evlavie la Parintele Serafim Rose.

Nu sunt eu judecatorul fratilor mei, si aici stiu ca am gresit si imi cer scuze fata de voi, dar nici nu vreau sa zic ca si Cain: "oare sunt eu pazitorul fratelui meu?".

"Minunat este Dumnezeu intru sfintii Lui!"
Reply With Quote
  #45  
Vechi 25.08.2009, 11:30:05
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=cristiboss56;147009]Când spunem America, ne gândim de obicei la pământul unei diversități culturale și etnice ; la imaginea unui " tărâm al fâgăduinței", unde orice dorință poate deveni realitate. Dar nu în ultimul rând, la meleagul unei covârșitoare pluralități religioase. În mijlocul unei familii protestante, a fost zămislit cel ce avea să devină un simbol al Ortodoxiei americane, părintele Serafim Roze.
Părintele Serafim a pledat pentru o Ortodoxie vie. A susținut o Ortodoxie a inimii , dar nu una sentimentală, pietistă, ci una întemeiată pe "durerea inimii", pe care a văzut-o ca fiind "cheia trăirii neânșelate în Duh și Adevăr! În vremurile noastre este propovăduită o Ortodoxie comodă, față de care părintele Serafim și-a exprimat, nu o dată, rezervele. Trebuie însă mărturisită Ortodoxia Crucii , nu atât prin cuvânt, cât mai ales prin fapte. Părintele Serafim i-a întrebat odată pe credincioși : " Suntem mulțumiți să avem biserici și cântări frumoase ? Poate că ne lăudăm că ținem posturile și calendarul bisericesc, că avem < icoane bune > și poate că dăm a zecea parte Bisericii ? Ne bucurăm de învățăturile patristice înălțătoare și de discuțiile teologice, fără să avem în inimile noastre simplitatea lui Hristos și milostivire adevărată pentru cei în suferință ; atunci a noastră este o < duhovnicie cu lenevire >, și nu vom avea roade duhovnicești". Dumnezeu nu ne vrea "clădicei", ci cu o credință puternică în El.[/quote
]


Ce frumos! imi place si sunt de acord cu tine; mie personal imi place tare mult sa citesc cartile parintelui Serafim Rose; iata o parere despre acest parinte:
"Parintele Serafim nu era omul care sa dilueze adevarul; din moment ce tradarile adevaratului Crestinism Ortodox-de la cele mai flagrante pana la cele mai subtile se produceau(si se produc) la tot pasul, el si-a dat seama ca nu se putea (si nu se mai poate) umbla cu manusi; scrisul sau trebuia sa fie intransigent"
ieromonah Damaschin, manastirea Sf. Gherman din Alaska
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea pr. Rafail Noica? STEPHAN Mari Duhovnici si predicile lor 23 13.03.2018 14:05:43
Parintele Rafail Noica Ekaterina Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.07.2013 16:29:28
parintele Rafail Noica adycozma Generalitati 5 10.09.2010 17:12:48
Presa oficiala a BOR nu-i convinge pe credinciosi Marius22 Stiri, actualitati, anunturi 3 21.02.2009 11:10:11
caseta Pr Rafail Noica andreea_haiducu Stiri, actualitati, anunturi 1 05.11.2006 21:12:15