Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.11.2007, 00:08:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Pentru mine este un lucru extraordinar cum de Dumnezeu a zamislit in fecioara Maria pruncul. Ma gandesc ca din punct de vedere fizic s-a intimplat un lucru minunat in pantecul sfintei fecioare, dar in acelasi timp fara interventie pe plan material, ci numai cu insuflarea Duhului Sfant, intr-un fel nedeslusit noua. Mereu ma gandesc ca Dumnezeu nu depinde de nimic si nu are nici o piedica atunci cand vrea sa intervina in firea umana, fara sa sa lase urmari neplacute, pentru ca El face totul "bine foarte" dupa randuieli si tehnici numai de El cunoscute! :)
El toate le poate.Ceea ce noua sunt cu neputinta, Lui sunt cu putinta. Ceea ce noi nu intelegem, Lui toate sunt de inteles, find deasupra firii noastre, puterii noastre de perceptie si intelegere. Oricum acest topic deschide o portita a deslusirii, intelegerii, a supra firescului zamislit si acceptat ca atare inainte de orice, aceasta defineste acea smerenie, sfintenie unica a Prea Curate Fecioare Maria, simbol al puritatii si a acceptarii Duhului Sfant inainte de orice, fara o cercetare sau o indoiala a faptului in sine.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.11.2007, 17:40:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Multi din noi cauta, minunea savarsirii unui lucru, unui fapt in sine si de multe ori acea minune asteptata este chiar langa noi, fara sa o sezizam in mod direct. A urmari cu tot dinadinsul savarsirea unei minuni, ne indeparteaza de la adevarata credinta, reducand-o treptat la un scop in sine, secatuind-o." DOAMNE NORII NEGRI AI NEFERICIRILOR SE GRAMADESC ASUPRA CAPULUI MEU SI INTRISTARILE CHINUITOARE MA INGROZESC. DAR, DESI SUFAR, NU CARTESC IMPOTRIVA TA, PREABUNULE, CACI TU ESTI TODEAUNA SPRIJINITORUL MEU SI PIATRA CEA NECLINTITA, PE CARE SUNT INTEMEIATE, NADEJDILE MELE. . . . . . " Deci sa credem inainte de a vedea faptul in sine implinit. Aceasta este dragostea adevarata in EL, fara un scop in sine, direct si palpabil. "SLAVA TIE CELUI CE SINGUR STII DE CE INGADUI SA FIM PRIGONITI PE NEDREPT " sau " SLAVA TIE, PRIN CARE NU MAI EXISTA CEVA PIERDUT FARA DE NADEJDE"sau "SLAVA TIE CELUI CE INTORCI NEPRIHANIREA CRINULUI IMACULAT CELOR CE SE POCAIESC".
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.11.2007, 10:22:51
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Nu ma voi teme de mii de popoare care imprejur ma impresoara" (Ps.3)
" Intru necaz m-ai desfatat" (Ps. 4)

Primul verset din Psalmi ma intareste, iar al doilea ma ajuta sa duc greul.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.11.2007, 10:35:41
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

"Tine mintea ta în iad si nu deznãdãjdui"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.11.2007, 11:31:51
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Pentru noi, pacatosii, nu cred ca exista "formule magice".
Numai rostind nu ne schimbam. Rugaciunile ne ajuta, dar nu cred ca una anume.
Numai vorbele nu schimba ceva, daca nu insotim "rostirea" cu "facere" (de bine, eventual). Cel putin asa cred eu.
Si rugaciunile altora pentru noi cred ca ne ajuta sa ne schimbam, mai ales cele de la biserici si manastiri.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.11.2007, 17:10:45
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Tocmai asta e, ca ceea ce ne-a cerut Tudor nu sunt formule magice ci sunt cuvinte ale unor oameni care au facut drumul de la "ureche la inima" - de la informare la formare. Pe de alta parte Dumnezeu le-a raspuns celor care au grait: "Eu trebuie sa ma micsorez ca el sa creasca", "Fie mie dupa cuvantul Tau"... ceea ce denota ca o rostire de acest fel - este o expresie a faptului ca ei au devenit subiecte ale lucrarii dumnezeiesti.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.11.2007, 22:52:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Pentru noi, pacatosii, nu cred ca exista "formule magice".
Numai rostind nu ne schimbam. Rugaciunile ne ajuta, dar nu cred ca una anume.
Numai vorbele nu schimba ceva, daca nu insotim "rostirea" cu "facere" (de bine, eventual). Cel putin asa cred eu.
Si rugaciunile altora pentru noi cred ca ne ajuta sa ne schimbam, mai ales cele de la biserici si manastiri.
Cei care au rostit aceste cuvinte au depasit distanta dinte cuvant si fapta. Nu cred ca sunt formule magice. Acestia au depasit aspectul abstract al filosofiei.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.11.2007, 23:09:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

"Pentru a te mantui este de ajuns sa vrei" - Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.11.2007, 02:08:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
"Cred Doamne, ajuta necredintei mele".
da, subscriu si eu la alegerea acestui citat biblic.

in general, cred ca un cuvant care ajuta mult este si un simplu "bine" ... chiar si atunci cand nu prea esti de acord cu interlocutorul tau... cel putin asa nu mai pui paie pe foc, spun asta si vizavi de unele spirite cam incinse pe aici pe forum :) doar linistea este cea pe care o cautam, nu galceava sau indreptatirea cu orice pret... ca stie Dumnezeu mai bine de ce suntem in stare.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.11.2007, 04:21:29
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Nu-i critica sau nu-i judeca pe alti oameni - priveste-i pe ceilalti ca pe niste ingeri, indreptateste greselile si slabiciunile lor, si osandeste-te numai pe tine ca fiind cel mai mare pacatos. Acesta este primul pas in orice fel de viata duhovniceasca.
Par. Serafim
Reply With Quote
Răspunde