Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.01.2007, 22:49:49
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

N-ar fi rau sa te adresezi ca o crestina adevarata ?
Ce spune Biblia ?
" pentru ce Ma numesti bun ? " i-a zis Iisus tinarului bogat .
" Nimeni nu este bun decit Unul singur : Dumnezeu "
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.01.2007, 08:21:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Cristiboss, uite un exemplu de crestin care nu e autentic: TU. Ai citit bine, chiar tu. Nu e frumos sa spun fata de toata lumea, dar nefiind prin mesaj privat, pot sa spun ce ai afirmat tu pe un alt topic. Tu nu te spovedesti. [...] Ce zici? Faci un pas sa reduci decalajul dintre teorie si practica?

Nu te superi, nu? Mai ales ca nici eu nu sunt prea autentica, fiindca nu ar fi trebuit sa-ti fac mustrari de fata cu toata lumea...

Elena
Of, mai Elena... tu ai auzit de duhul blandetii ????

ca de smerenie stiu ca cereai sfaturi pe undeva...

fara suparare, OK?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.01.2007, 14:46:16
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Cristiboss, uite un exemplu de crestin care nu e autentic: TU. Ai citit bine, chiar tu. Nu e frumos sa spun fata de toata lumea, dar nefiind prin mesaj privat, pot sa spun ce ai afirmat tu pe un alt topic. Tu nu te spovedesti. [...] Ce zici? Faci un pas sa reduci decalajul dintre teorie si practica?

Nu te superi, nu? Mai ales ca nici eu nu sunt prea autentica, fiindca nu ar fi trebuit sa-ti fac mustrari de fata cu toata lumea...

Elena
Of, mai Elena... tu ai auzit de duhul blandetii ????

ca de smerenie stiu ca cereai sfaturi pe undeva...

fara suparare, OK?
Stai linistita, Mirela, ai dreptate, n-am de ce sa ma supar, mai ales ca am stat de cateva ori sa ma gandesc daca trimit sau nu trimit acel mesaj sau o fac prin mesaj privat. Totusi eu il simt (desi nu-l cunosc) pe Cristiboss ca percepand foarte multe subtilitati legate de credinta, punand bine problemele, fiind preocupat de mantuirea lui. Asa ca mi-am permis sa-i scriu ca unui frate la care tin foare mult. Nu l-am trimis prin mesaj privat fiindca m-am gandit ca daca mai sunt si altii care dau sfaturi din ce nu aplica, mai bine sa se abtina, ca sa nu cada in pacatul minciunii sau al ipocriziei. Si apoi asa am simtit atunci cand am trimis mesajul, deci asum decizia. Imi cer iertare fata de Cristi daca l-am mahnit. Hai, nu fii suparat, frate!

Elena
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.01.2007, 16:16:17
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

bunii mei frati pe acest topic se vorbeste despre cum trebuie sa fie un crestin autentic...citesc si ce gasesc aici?? raspunsuri taioase. repeziri si nerabdare...dar iertare sa-mi fie DRAGII MEI UNDE ESTE IUBIREA?? UNDE ESTE IERTAREA?? de ce trebuie mereu sa ne dam replici taioase? de ce trebuie mereu sa ne judecam unii pe altii sa dovedim ca am raspuns mai bine sau mai frumos decat celalalt? fratilor nimeni nu cere nimic nimanui aici decat iubire...dar noi ce daruim??? oare avem comportamnet de crestini autentici???va rog sa inmcercam sa purtam discutii de la suflet la suflet fara rautate fara ranchiuna pemtru ca cu ce suntem mai bunii unii decat altii?? va rog sa incercam macar sa ne purtam ca niste crestini autentici asa poate vom reusi sa fim mai uniti cum spunea fratele la inceput. Doamne ajuta
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.01.2007, 21:35:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

draga jeny, ai mare dreptate si tu in ceea ce spui, dar totusi fii intelegatoare si realista: sa nu uitam unde ne aflam ! si anume pe un forum unde se dezbate cate ceva, pe ici pe colo. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.01.2007, 11:14:13
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
draga jeny, ai mare dreptate si tu in ceea ce spui, dar totusi fii intelegatoare si realista: sa nu uitam unde ne aflam ! si anume pe un forum unde se dezbate cate ceva, pe ici pe colo. Doamne ajuta!
buna mea sora tocmai pt ca ne aflam pe un site crestin ortodox, faceam apel la ingaduinta si iubire, iertare daca te-am suparat cu ceva Doamne ajuta
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.01.2007, 16:05:33
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
bunii mei frati pe acest topic se vorbeste despre cum trebuie sa fie un crestin autentic...citesc si ce gasesc aici?? raspunsuri taioase. repeziri si nerabdare...dar iertare sa-mi fie DRAGII MEI UNDE ESTE IUBIREA?? UNDE ESTE IERTAREA??
Draga Jeny,

Daca ne consideri pe toti rai, taiosi si repeziti, de ce ne numesti "bunii tai frati"?

Si legat de faputl ca "nimeni nu cere nimic nimanui aici decat iubire...", crede-ma ca eu nu cer nimic pe acest forum, nici macar iubire. Ma bucur ca sunt langa ceilalti, ma strecor si eu in discutie, mai il iau de mana pe cate unul cand cred eu ca greseste si-i spun cum vad eu situatia, mai ma ia si pe mine cineva de mana si-mi spune cand de bine, cand de rau, dar nu caut iubire, ci adevar. Fiindca noua ne trebuie cunoasterea Adevarului ca sa putem apoi ajunge la Iubire.

Sa fim mai atenti la bolile care macina crestinismul: iubirismul care conduce la tolerarea pacatelor, indiferenta care conduce la nejudecarea situatiei celuilalt spre indreptare, cuvintele dulci care ascund adevaruri amare. Sa invatam sa fim noi, 100% noi, nu sa fim falsi iubitori, falsi smeriti, falsi ingaduitori, falsi buni...

Elena

Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.01.2007, 19:53:23
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de jeny
bunii mei frati pe acest topic se vorbeste despre cum trebuie sa fie un crestin autentic...citesc si ce gasesc aici?? raspunsuri taioase. repeziri si nerabdare...dar iertare sa-mi fie DRAGII MEI UNDE ESTE IUBIREA?? UNDE ESTE IERTAREA??
Draga Jeny,

Daca ne consideri pe toti rai, taiosi si repeziti, de ce ne numesti "bunii tai frati"?

Si legat de faputl ca "nimeni nu cere nimic nimanui aici decat iubire...", crede-ma ca eu nu cer nimic pe acest forum, nici macar iubire. Ma bucur ca sunt langa ceilalti, ma strecor si eu in discutie, mai il iau de mana pe cate unul cand cred eu ca greseste si-i spun cum vad eu situatia, mai ma ia si pe mine cineva de mana si-mi spune cand de bine, cand de rau, dar nu caut iubire, ci adevar. Fiindca noua ne trebuie cunoasterea Adevarului ca sa putem apoi ajunge la Iubire.

Sa fim mai atenti la bolile care macina crestinismul: iubirismul care conduce la tolerarea pacatelor, indiferenta care conduce la nejudecarea situatiei celuilalt spre indreptare, cuvintele dulci care ascund adevaruri amare. Sa invatam sa fim noi, 100% noi, nu sa fim falsi iubitori, falsi smeriti, falsi ingaduitori, falsi buni...

Elena
poate m-am exprimat gresit, sau am fost inteleasa gresit, te rog iarta-ma ai dreptate
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.01.2007, 20:43:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
Citat:
În prealabil postat de mirelat
draga jeny, ai mare dreptate si tu in ceea ce spui, dar totusi fii intelegatoare si realista: sa nu uitam unde ne aflam ! si anume pe un forum unde se dezbate cate ceva, pe ici pe colo. Doamne ajuta!
buna mea sora tocmai pt ca ne aflam pe un site crestin ortodox, faceam apel la ingaduinta si iubire, iertare daca te-am suparat cu ceva Doamne ajuta
Draga Jeny,

Nu ai de ce sa iti ceri iertare. Chiar daca suntem pe un site crestin ortodox, sa nu exageram in cuvinte, si in toate celelalte, asa cum a zis si Elena.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.02.2007, 12:43:07
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Cum arata un comportament crestin ortodox autentic si cum se dobandeste el? Acesta ar trebui sa fie obiectivul fiecarui crestin sa ajunga la masura autenticitatii, la eliminarea discrepantelor dintre credinta si fapta. Cum reusim?
cred ca primul pas este SA CONSTIENTIZAM ca nu suntem suntem crestini decat cu numele, apoi prin spovedanie, ajutor si vointa vom ajunge sa facem si faptele cele bune.
Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare