Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.11.2010, 22:55:34
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O mica intrebare despre icoane

Exista ceva reguli privitoare la comportamentul crestinilor fata de icoanele din propria casa? Restrictii, recomandari etc.

Daca s-a mai abordat subiectul, va rog sa ma indrumati catre pagina in care pot gasi detalii despre acest aspect.

Va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.11.2010, 23:05:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Icoanele se cinstesc prin sarutare si metanie.

In ceea ce priveste "instructiunile de folosire", am gasit o postare mai veche, lamuritoare, a lui Zaharia 2009:

Citat:

Intarim faptul ca harul unei icoane este asemenea conditionat ca si harul preotului precum si a altor lucruri sfinte, adica depinde covirsitor de modul in care procedezi cu el . Ca o icoana sa-si pastreze harul dat la sfintire si sa si-l manifeste este necesar ca ea sa fie cinstita exact ca si cind persoana intruchipata in icoana este prezenta real in casa ta . Adica, se curata periodic de praf cu aghiasma, se tamiiaza cit de des, i te inchini cit de des in timpul unei zile cu ocazia trecerii prin camera sau altele, ii citesti acatistul sau paraclisu macar o data pe luna , la ziua sa , la ziua pomenirii sale calendaristice se fac din nou toate acestea cu mai multa smerenie si consideratie chiar daca cu 2 zile anterior ai mai facut asa . De asemenea , inaintea icoanelor nu umblii desbracat la maieu si chilot(schimbarea hainelor se face la oamenii civilizati in baie... si ce sa mai vorbim de oamenii duhovnicesti !) si cu atit mai mult in pielea goala indiferent de motiv, nu vorbesti in jargon sau vulgar, nu desfrinezi sau daca faci impreunare binecuvintata cu sotul/sotia se face cu trupurile acoperite de lenjuri; icoana va avea candela care functioneaza iar cind te rogi inaintea ei esti imbracat ca si la biserica (adica, cu capul acoperit femeia si fara pantaloni si cu membrele superioare desgolite maxim pina la coate ).
Cinstind cu adevarat persoana reprezentata in icoana abia atunci putem gindi ca icoana noastra este sfinta si ca sfintul respectiv ne ocroteste . Altminteri nu suntem decit depozitarii unor tablouri cu subiect religios !

(http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ane#post257894)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.11.2010, 01:56:32
zsuleica zsuleica is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Implicit

am anumite nelamuri si m-as bucura daca ar putea cineva sa mi le clarifice:

nu inteleg de ce trebuie sa ne inchinam in fata unei icoane cand se spune in biblie sa nu ne inchinam la chip cioplit sau infatisari ale celor din cer sau de pe pamant. inteleg ca unii considera ca cel mai firesc loc unde te poti inchina lui Dumnezeu este in fata icoanei. dar am citit ca primele picturi si icoane crestine au aparut in vechime ca o reprezentare a cuvintelor biblice pentru cei care nu cunosteau literele. deci cum cinstim Biblia ar trebui sa cinstim si icoanele (caci daca ele sunt altceva decat infatisarea cuvintelor bilice atunci sunt chip cioplit), nu? prin urmare de ce trebuiesc icoanele cinstite in alt mod decat Biblia (sau trebuie sa ne inchinam in fata Bibliei?)?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.11.2010, 07:59:44
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
am anumite nelamuri si m-as bucura daca ar putea cineva sa mi le clarifice:

nu inteleg de ce trebuie sa ne inchinam in fata unei icoane cand se spune in biblie sa nu ne inchinam la chip cioplit sau infatisari ale celor din cer sau de pe pamant.
În Biblie se spune chiar mai mult decât să nu ne închinăm acestor reprezentări (Ieșirea 20,4-6), se spune să nu ne închinăm nici măcar persoanelor respective fie îngeri, fie sfinți (Apoc.19,10; Fapte 10,25-26).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.11.2010, 09:15:49
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Icoanele se cinstesc prin sarutare si metanie.

In ceea ce priveste "instructiunile de folosire", am gasit o postare mai veche, lamuritoare, a lui Zaharia 2009:

Citat:

Intarim faptul ca harul unei icoane este asemenea conditionat ca si harul preotului precum si a altor lucruri sfinte, adica depinde covirsitor de modul in care procedezi cu el . Ca o icoana sa-si pastreze harul dat la sfintire si sa si-l manifeste este necesar ca ea sa fie cinstita exact ca si cind persoana intruchipata in icoana este prezenta real in casa ta . Adica, se curata periodic de praf cu aghiasma, se tamiiaza cit de des, i te inchini cit de des in timpul unei zile cu ocazia trecerii prin camera sau altele, ii citesti acatistul sau paraclisu macar o data pe luna , la ziua sa , la ziua pomenirii sale calendaristice se fac din nou toate acestea cu mai multa smerenie si consideratie chiar daca cu 2 zile anterior ai mai facut asa . De asemenea , inaintea icoanelor nu umblii desbracat la maieu si chilot(schimbarea hainelor se face la oamenii civilizati in baie... si ce sa mai vorbim de oamenii duhovnicesti !) si cu atit mai mult in pielea goala indiferent de motiv, nu vorbesti in jargon sau vulgar, nu desfrinezi sau daca faci impreunare binecuvintata cu sotul/sotia se face cu trupurile acoperite de lenjuri; icoana va avea candela care functioneaza iar cind te rogi inaintea ei esti imbracat ca si la biserica (adica, cu capul acoperit femeia si fara pantaloni si cu membrele superioare desgolite maxim pina la coate ).
Cinstind cu adevarat persoana reprezentata in icoana abia atunci putem gindi ca icoana noastra este sfinta si ca sfintul respectiv ne ocroteste . Altminteri nu suntem decit depozitarii unor tablouri cu subiect religios !

(http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ane#post257894)
foarte frumoase sfaturi. bune de luat aminte!
marturisesc ca nu le respectam nici eu tocmai pe toate.
dar o sa ma straduiesc mai mult....
multumesc ca ati tras un semnal de alarma acolo unde trebuie:)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.11.2010, 14:17:02
zsuleica zsuleica is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În Biblie se spune chiar mai mult decât să nu ne închinăm acestor reprezentări (Ieșirea 20,4-6), se spune să nu ne închinăm nici măcar persoanelor respective fie îngeri, fie sfinți (Apoc.19,10; Fapte 10,25-26).
multumesc pentru raspuns. ca si crestini este recomdandat sa sarutam Biblia sau sa ne inchinam ei (avand in vedere ca adaposteste Cuvantul lui Dumnezeu)?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.11.2010, 14:31:23
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În Biblie se spune chiar mai mult decât să nu ne închinăm acestor reprezentări (Ieșirea 20,4-6), se spune să nu ne închinăm nici măcar persoanelor respective fie îngeri, fie sfinți (Apoc.19,10; Fapte 10,25-26).
Nu te inchini materialului din care-i facuta icoana, ci celui/celei reprezentat in ea. Si-i acelasi/aceeasi in toate icoanele, de ex Sf. Gheorghe e acelasi si in biserica din deal, si-n aia din vale, si-n icoana din casa lu' lelea Floarea.

Si ne inchinam efectiv doar Sfintei Treimi. Pe Tatal, pe Fiul si pe Sfantul Duh ii slavim ca pe ce sunt-stapanii lumii/universului.

Nu stiu daca ai observat, dar la tot restul sfintilor ne rugam cu rugaciuni gen "roaga-te lui Dumnezeu pentru noi, Sfinte, placut al lui Dumnezeu, care prin nevointele tale ai capatat indrazneala la Stapanul."
Si ingerilor la fel ne rugam- ei sunt slujitorii Domnului doar...

Pana si Maicii Domnului, rugaciunile ii sunt adresate tot cam in formularea asta, o rugam sa duca la Fiul ei rugaciunile noastre, si sa se roage pt noi-sa ne apere de tot raul cu rugaciunile ei. In asta consta ajutorul ei.

Intelegi ideea?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.11.2010, 14:41:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Icoanele se cinstesc prin sarutare si metanie.

In ceea ce priveste "instructiunile de folosire", am gasit o postare mai veche, lamuritoare, a lui Zaharia 2009:

Citat:

(....)De asemenea , inaintea icoanelor nu umblii desbracat la maieu si chilot(schimbarea hainelor se face la oamenii civilizati in baie... si ce sa mai vorbim de oamenii duhovnicesti !) si cu atit mai mult in pielea goala indiferent de motiv, nu vorbesti in jargon sau vulgar, nu desfrinezi sau daca faci impreunare binecuvintata cu sotul/sotia se face cu trupurile acoperite de lenjuri; icoana va avea candela care functioneaza iar cind te rogi inaintea ei esti imbracat ca si la biserica (adica, cu capul acoperit femeia si fara pantaloni si cu membrele superioare desgolite maxim pina la coate ).
Cinstind cu adevarat persoana reprezentata in icoana abia atunci putem gindi ca icoana noastra este sfinta si ca sfintul respectiv ne ocroteste . Altminteri nu suntem decit depozitarii unor tablouri cu subiect religios !

(http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ane#post257894)
Sa fim seriosi.. Toate chestiile astea cu ce nu ai voie sa faci in fata icoanelor mi se par izvorate dintr-un pietism periculos. Sa-mi fie cu iertare, Zaharia.
Ca si cum ar dfi de rusine sa ne dez- respectiv imbracam.
Este goliciunea omului de rusine? Sigur, poate fio o ispita, sau prilej de ridicol, in fata oamenilor; dar in fata sfintilor si a lui Dumnezeu?
S-a mai discutat despre asta in topicul 'icoane in dormitor'.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.11.2010, 15:15:19
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
multumesc pentru raspuns.
Cu plăcere

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
ca si crestini este recomdandat sa sarutam Biblia sau sa ne inchinam ei (avand in vedere ca adaposteste Cuvantul lui Dumnezeu)?
Biblia este cu adevărat Cuvântul lui Dumnezeu și merită tot respectul și considerația noastră. Însă a ne închina și a o săruta ar însemna transformarea ei într-un obiect idolatru. Idol nu înseamnă doar o reprezentare a unei zeități păgâne, ci orice obiect sau chiar ființă (chiar și o idee) ce ar lua locul lui Dumnezeu în închinarea noastră. Doar Dumnezeu este demn de închinarea noastră, deci să-I dăm doar lui închinarea ce I se cuvine!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.11.2010, 15:18:48
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Nu te inchini materialului din care-i facuta icoana, ci celui/celei reprezentat in ea.
Nici evreii din pustie nu s-au închinat materialului din care era făcut vițelul de aur, ci Celui ce i-a scos din Egipt (Ieșirea 32,4), iar Acesta nu era altul decât Domnul Dumnezeu - toți evreii fiind martori oculari la măreața eliberare operată de El. Nu degeaba a interzis Dumnezeu prin porunca a II-a reprezentarea Lui și închinarea la aceste reprezentări. Același lucru îl poruncește și astăzi: nu-ți fă reprezentări și nu te închina la ele!

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Si ne inchinam efectiv doar Sfintei Treimi. Pe Tatal, pe Fiul si pe Sfantul Duh ii slavim ca pe ce sunt-stapanii lumii/universului.
Vă contraziceți singură, spunând "efectiv" și admițând niște intermediari în procesul închinării (icoane, sfinți, moaște), ba mai și contraziceți Scriptura și pe Iisus care zice:

"Duh este Dumnezeu și cei ce I se închină trebuie să i se închine în duh și în adevăr." (Ioan 4,24)

Dumnezeu este Duh nu materie, iar închinarea trebuie să I se aducă în duh, nu în obiecte.

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Nu stiu daca ai observat, dar la tot restul sfintilor ne rugam cu rugaciuni gen "roaga-te lui Dumnezeu pentru noi, Sfinte, placut al lui Dumnezeu, care prin nevointele tale ai capatat indrazneala la Stapanul."
Si ingerilor la fel ne rugam- ei sunt slujitorii Domnului doar...
Eu am observat, dar se pare că dumneata n-ai observat poziția Sfintelor Scripturi vis a vis de închinarea la/prin sfinți și îngeri. Este o lipsă de respect față de Dumnezeu să I te adresezi prin intermediul altcuiva (plus că sfinții respectivi nu sunt de față, fiind morți) ca și cum am avea nevoie de "pile" și proptele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mica intrebare despre casatorie cred_cu_adevarat Nunta 5 21.11.2012 23:35:44
O mica intrebare ! Darkanian Generalitati 1 02.03.2011 23:29:30
O mica intrebare evika_evita Generalitati 21 16.09.2009 03:39:33
Despre icoane alecsandru Pictura si Sculptura Bisericeasca 44 29.05.2008 11:58:01
O mica intrebare... Andragel Generalitati 11 23.02.2008 16:46:57