Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.01.2012, 17:14:36
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit O nelamurire .

Dupa cum stim Adam a fost primul om , apoi din coasta lui Dumnezeu a facut pe Eva care inseamna ''viata'' -deoarece este mama tuturor celor vii- .Oare toate popoarele de pe pamant, inclusiv noi romanii isi au originea de la Adam si Eva ( stiu ca asa se spune ).Am citit din Biblie , si poporul lui Israel , toate cele 12 semintii si urmasii lor , par cam separati de alte semintii ,isi iau neveste din acelasi neam , si par ca nationalisti sa zicem asa , si pare ca nu prea au mare legatura cu exteriorul , asa ca nu cred ca din poporul lui Israel se trag toate popoarele lumii .
Cineva sa ma lamureasca .Multumesc

Ps: Stiu ca noi romanii suntem un popor destul de vechi , urmasi ai dacilor si romanilor , si mie greu sa cred ca dacii sau romanii se trag si ei din poporul lui Israel .
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.01.2012, 17:27:24
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Dupa cum stim Adam a fost primul om , apoi din coasta lui Dumnezeu a facut pe Eva care inseamna ''viata'' -deoarece este mama tuturor celor vii- .Oare toate popoarele de pe pamant, inclusiv noi romanii isi au originea de la Adam si Eva ( stiu ca asa se spune ).Am citit din Biblie , si poporul lui Israel , toate cele 12 semintii si urmasii lor , par cam separati de alte semintii ,isi iau neveste din acelasi neam , si par ca nationalisti sa zicem asa , si pare ca nu prea au mare legatura cu exteriorul , asa ca nu cred ca din poporul lui Israel se trag toate popoarele lumii .
Cineva sa ma lamureasca .Multumesc

Ps: Stiu ca noi romanii suntem un popor destul de vechi , urmasi ai dacilor si romanilor , si mie greu sa cred ca dacii sau romanii se trag si ei din poporul lui Israel .
Dar nu se trag toate popoarele din Israel. Nu a sustinut nimeni asta. Cand s-a format Israel erau deja alte popoare. Fiecare a evoluat in sensul sau. Unele audisparut. Altele si-au continuat existenta, iar altele s-au format din transformarea unuora vechi sau din unirea altora. Israel a avut propria cale ca popor al Lui Dumnezeu.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.01.2012, 18:05:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Oare toate popoarele de pe pamant, inclusiv noi romanii isi au originea de la Adam si Eva ( stiu ca asa se spune ).
Da, toate popoarele. E și normal, dacă aceia au fost primii oameni.

Citat:
Am citit din Biblie , si poporul lui Israel , toate cele 12 semintii si urmasii lor , par cam separati de alte semintii ,isi iau neveste din acelasi neam , si par ca nationalisti sa zicem asa ,
Toate marile popoare sunt naționaliste. Nu numai evreii își caută neveste din același neam, dar tot așa fac și grecii, și americanii, și francezii. Odată, și noi, românii, eram tot așa.

Citat:
asa ca nu cred ca din poporul lui Israel se trag toate popoarele lumii .
Cineva sa ma lamureasca .Multumesc
Adam și Eva au avut fii și fiice. Înmulțindu-se oamenii, începem să vorbim de un popor. Deocamdată, unul singur. Dar oamenii s-au îndepărtat de Dumnezeu. Atunci a scurtat Dumnezeu viața oamenilor, care la început trăiau foarte mult. Cercetând Dumnezeu pământul, a văzut că tot stricat este. A aflat doar într-un loc oameni drepți: pe Noe și pe familia sa. Atunci, Dumnezeu a pus la punct planul pentru Potop și planul de salvare a lui Noe și celor cu el. Deci, din toți urmașii lui Adam și a Evei, a supraviețuit doar Noe și casa sa, iar restul au murit.
Noe a avut fii și fiice. Din aceștia, s-au înmulțit alții, care au format trei popoare cu o singură limbă. Din Cartea Sfântă, înțelegem că acestea erau, la început, în spațiul Mesopotamiei de azi. Dar oamenii au vrut să facă un turn până la Cer (un ziggurat ?). Atunci, Dumnezeu le-a încurcat limbile, de nu s-au mai putut înțelege popoarele între ele.

Evreii provin dintr-unul din cele trei popoare, anume din cel al lui Sem, fiul lui Noe. De aceea, ei se numesc semiți.

Noi, românii, și arienii în general, provenim din alt popor, probabil din acela al lui Iafet, alt fiu al lui Noe.

Acum e mai limpede ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.01.2012, 19:36:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Iar arabii din Ham.
De fapt, toți ne tragem din Avraam, ale cărui soții erau urmasele lui Sem, Iafet și Ham (cei trei fii ai lui Noe).
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.01.2012, 21:08:36
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Iar arabii din Ham.
De fapt, toți ne tragem din Avraam, ale cărui soții erau urmasele lui Sem, Iafet și Ham (cei trei fii ai lui Noe).
Nu stiu de unde ati ajuns la concluzia asta, dar este gresita. Toti suntem urmasii lui Noe, nu ai lui Avraam. Asta in primul rand.
Dar ideea cu sotiile lui Avraam care au fost urmasele tuturor celor 3 fii ai lui Noe de unde ati scos-o?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.01.2012, 22:00:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mai greșește omul...
Dar acum nu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.01.2012, 22:12:48
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Multumesc

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da, toate popoarele. E și normal, dacă aceia au fost primii oameni.



Toate marile popoare sunt naționaliste. Nu numai evreii își caută neveste din același neam, dar tot așa fac și grecii, și americanii, și francezii. Odată, și noi, românii, eram tot așa.



Adam și Eva au avut fii și fiice. Înmulțindu-se oamenii, începem să vorbim de un popor. Deocamdată, unul singur. Dar oamenii s-au îndepărtat de Dumnezeu. Atunci a scurtat Dumnezeu viața oamenilor, care la început trăiau foarte mult. Cercetând Dumnezeu pământul, a văzut că tot stricat este. A aflat doar într-un loc oameni drepți: pe Noe și pe familia sa. Atunci, Dumnezeu a pus la punct planul pentru Potop și planul de salvare a lui Noe și celor cu el. Deci, din toți urmașii lui Adam și a Evei, a supraviețuit doar Noe și casa sa, iar restul au murit.
Noe a avut fii și fiice. Din aceștia, s-au înmulțit alții, care au format trei popoare cu o singură limbă. Din Cartea Sfântă, înțelegem că acestea erau, la început, în spațiul Mesopotamiei de azi. Dar oamenii au vrut să facă un turn până la Cer (un ziggurat ?). Atunci, Dumnezeu le-a încurcat limbile, de nu s-au mai putut înțelege popoarele între ele.

Evreii provin dintr-unul din cele trei popoare, anume din cel al lui Sem, fiul lui Noe. De aceea, ei se numesc semiți.

Noi, românii, și arienii în general, provenim din alt popor, probabil din acela al lui Iafet, alt fiu al lui Noe.

Acum e mai limpede ?
Da , e mult mai limpede .Multumesc de explicatie !
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.01.2012, 22:22:33
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mai greșește omul...
Dar acum nu.
Va rog sa ma contraziceti. Dar cu argumente.
In primul rand ca toti ne tragem din Avraam este clar o idee gresita. Limbile s-au despartit la Turnul Babel si atunci s-au format primele popoare. Avraam e ceva mai tarziu. Si nu "s-au infiltrat" urmasii lui in toate popoarele. Cel putin nu avem nici o dovada sau o afirmatia a Sf Scripturi sau Traditiei.
Iar ca sotiile lui Avraam care au fost doua, au fost urmasele lui Noe, nu exista nici un argument scripturistic, iar unul ce ar tine de traditie eu nu stiu, asa ca astept sa il fundamentati cu o dovada.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.01.2012, 23:12:13
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apostolul Pavel foloseste imaginea lui Avraam pentru a accentua trei tendinte:soteriologica(il invoca drept argument pentru justificarea prin credinta)ecleziologica(il foloseste pentru a justifica includerea neevreilor printre copii lui Dumnezeu)si misiologica(pentru a justifica propria lui misiune intre neevrei).Esenta referirilor apostolului la Avraam cuprinde notiunile de credinta(in contrast cu Legea si circumcizia adica Geneza 15:6 coroborat cu Romani 4:2-5) si promisiune(promisiunea unei tari,atat de importanta in VT,este lasata la o parte de Apostol in fav.unei seminte ce nu este centrata doar pe poporul lui Israel ci o extinde pe a-i include si pe neevrei).

Desi Avraam este considerat drept stramos fizic al poporului evreu(Romani 4:1,11:1-2,II Corinteni 11:22)acest aspect este dat la o parte de Apostolul Pavel pentru a se concentra asupra lui Avraam ca stramos spiritual al unei rase spirituale.Samanta lui Avraam(Galateni 3:29)consta in aceia care au credinta mijlocita de o singura saminta,Mantuitorul(Galateni 3:15-18).Copii acestei seminte nu sunt copii sclaviei ci mai degraba copii femeii libere(Galateni 4:21-31),un contrast intre descendenta biologica si cea spirituala(Romani 9:6-9).Astfel promisiunile VT si figura lui Avraam sunt folosite de Apostolul Pavel pentru a-i include pe neevrei in randul copiilor lui Dumnezeu.

Am citat un pasaj mai concis din ,,Dictionar de imagini si simboluri biblice"a lui Ryken,Wilhoit si Longman.Discutia este mult mai ampla si cu surse de informare mult mai complexe.

Last edited by Scotland The Brave; 02.01.2012 at 23:18:46.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.01.2012, 23:21:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Apostolul Pavel foloseste imaginea lui Avraam pentru a accentua trei tendinte:soteriologica(il invoca drept argument pentru justificarea prin credinta)ecleziologica(il foloseste pentru a justifica includerea neevreilor printre copii lui Dumnezeu)si misiologica(pentru a justifica propria lui misiune intre neevrei).Esenta referirilor apostolului la Avraam cuprinde notiunile de credinta(in contrast cu Legea si circumcizia adica Geneza 15:6 coroborat cu Romani 4:2-5) si promisiune(promisiunea unei tari,atat de importanta in VT,este lasata la o parte de Apostol in fav.unei seminte ce nu este centrata doar pe poporul lui Israel ci o extinde pe a-i include si pe neevrei).

Desi Avraam este considerat drept stramos fizic al poporului evreu(Romani 4:1,11:1-2,II Corinteni 11:22)acest aspect este dat la o parte de Apostolul Pavel pentru a se concentra asupra lui Avraam ca stramos spiritual al unei rase spirituale.Samanta lui Avraam(Galateni 3:29)consta in aceia care au credinta mijlocita de o singura saminta,Mantuitorul(Galateni 3:15-18).Copii acestei seminte nu sunt copii sclaviei ci mai degraba copii femeii libere(Galateni 4:21-31),un contrast intre descendenta biologica si cea spirituala(Romani 9:6-9).Astfel promisiunile VT si figura lui Avraam sunt folosite de Apostolul Pavel pentru a-i include pe neevrei in randul copiilor lui Dumnezeu.

Am citat un pasaj mai concis din ,,Dictionar de imagini si simboluri biblice"a lui Ryken,Wilhoit si Longman.Discutia este mult mai ampla si cu surse de informare mult mai complexe.
Fara sa am cunostinte in ceea ce priveste cele sustinute de dvs tot nu reiese absolut deloc ca Avraam ar fi stramosul dupa trup al tuturor popoarelor si cu atat mai putin ca sotiile lui (care au fost doua nu trei) sunt urmasele celor 3 fii ai lui Noe.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 00:23:55
nelamurire mirela.b Calugarul 77 22.07.2011 23:49:35
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 12:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 18:22:40