Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.06.2012, 21:27:01
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Eu cred ca realitatea este Una - dar denominarile sunt diferite.
Dharmakaya este o denominare care desemneaza Adancul Nesfarsit al Fiintei.
Asa este.
Macar ca omul nu poate cuprinde de la inceput pana la sfarsit lucrarea Lui, Dumnezeu a ales cu cale sa se reveleze pe Sine in fiecare inima, punand in om gandul vesniciei. (Ecl.3:11)

Insa aceasta Realitate, acest Adevar care "este Cel ce este" S-a revelat pe Sine omenirii alegandu-Si un popor. Facand astfel, Dumnezeu a pregatit calea Celui ce avea sa vina si sa desavarseasca ceea ce a pregatit pentru om - mantuirea.

Priveste la musulmani - care este nadejdea mantuirii lor?
Priveste la hindusi - care este nadejdea mantuirii lor?
Priveste la budhisti - care este nadejdea mantuirii lor?
...

Dumnezeu arata promisiunea Sa:
"Eu sunt Cel care am fagaduit mantuirea si am putere sa izbavesc!" - (Isa.63:1)

Dumnezeu arata promisiunea Sa in Fiul Sau:
"De aceea, Te pun sa fii Lumina neamurilor, ca sa duci mantuirea pana la marginile pamantului." (Isa.49:6)

Dumnezeu arata ca mantuirea vine din poporul lui Israel:
"Eu Imi apropii neprihanirea: nu este departe; si mantuirea Mea nu va zabovi. Eu voi pune mantuirea Mea in Sion si slava Mea peste Israel." (Isa.46:13)

Insusi Domnul Iisus marturiseste aceasta:
"Voi va inchinati la ce nu cunoasteti; noi ne inchinam la ce cunoastem, caci Mantuirea vine de la iudei."(Ioan.4:22)

...

In continuare tu spui...
Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Ei cred ca apucarea numelui este o garantie (fie a Lui Isus, Budha, Dumnezeu, Alah...sau forma de credinta - biserica). Din pacate nu este asa.
Insa iata ce marturiseste Duhul Sfant, in Noul Legamant:
"In nimeni altul nu este mantuire: caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." (Fapt.4:12)

"Toti prorocii marturisesc despre El ca oricine crede in El capata, prin Numele Lui, iertarea pacatelor." (Fapt.10:43)

"Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Iisus Hristos, care S-a dat pe Sine insusi ca pret de rascumparare pentru toti." (1Tim.2:5,6)

...

Si concluzionezi...
Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Dharmakaya este o denominare care desemneaza Adancul Nesfarsit al Fiintei.
Din aceasta perspectiva putem spune ca Dharmakaya este Dumnezeu.

Iar Isus, intradevar, are toate caracteristicile unui Budha.
Ei, draga Florin, mai poti spune tu ca il cunosti in adevar pe acest Iisus cate vreme Il compari cu un Budha?

Iisus = mantuire, Hristos (Mesia) = Uns - Iata Numele in care este mantuire - Iisus Hristos - (Cel Uns ca sa aduca mantuirea) pe cand Budha = "Cel treaz" sau "Cel iluminat"

Asadar Iisus Hristos este singurul Mantuitor - nici un Budha nu are aceasta calitate.

Budha sunt vreo 28 de oameni, Iisus este Unul;

Budha are parinti pamantesti - Iisus are mama o fecioara si Tatal - Dumnezeu;

Budha a trait pentru multi insa a murit trupeste - Iisus nu numai ca a trait pentru noi, dandu-se pe Sine exemplu, dar Si-a dat de buna voie viata Lui, pentru viata noastra vesnica - lucrarea desavarsita a mantuirii.

Toti Budha au murit, oasele lor sunt marturii in pamant - Iisus Si-a dat viata, a inviat si S-a inaltat la ceruri.

...

Mai poti spune ca Budha - care este "Cel treaz" este asemeni lui Hristos - care este "Calea, Adevarul, Viata"?

Iata o frumoasa marturie:
1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.
...
9. Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume.
10. El era in lume, si lumea a fost facuta prin El, dar lumea nu L-a cunoscut.
11. A venit la ai Sai, si ai Sai nu L-au primit.
12. Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu;
13. nascuti nu din sange, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.
14. Si Cuvantul S-a facut trup si a locuit printre noi, plin de har si de adevar. Si noi am privit slava Lui, o slava intocmai ca slava Singurului nascut din Tatal. -
...

Iata Numele in care ne incredem, iata-L pe Cel ce Il asteptam sa revina cu slava pe norii cerului, sa ia la Sine pe toti aceia care s-au increzut in El, in Numele Lui, si care L-au urmat in viata lor.

Binecuvantat sa fie Numele Lui in veci! Amin.

Last edited by ucenic; 08.06.2012 at 01:58:12.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.06.2012, 23:18:14
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Asa este.

Insa aceasta Realitate, acest Adevar care "este Cel ce este" S-a revelat pe Sine omenirii alegandu-Si un popor. Facand astfel, Dumnezeu a pregatit calea Celui ce avea sa vina si sa desavarseasca ceea ce a pregatit pentru om - mantuirea.

Priveste la musulmani - care este nadejdea mantuirii lor?
Priveste la hindusi - care este nadejdea mantuirii lor?
Priveste la budhisti - care este nadejdea mantuirii lor?
...
Crestinismul, mahomedanismul, hinduismul, mitologia greaca, romana, budismul (partial inteles) si alte sisteme de credinte uzeaza de o perceptie personificata a divinitatii - intr-un sens conventional acceptat al Persoanei.

In speta cu gandire discursiva si emotivitate conditionata de evenimente - Dumnezeu alege, planifica, pregateste, rasplateste, pedepseste, se manie, se bucura, este gelos sau inbunat, iarta, nu iarta, are preferinte...

Personalizarea la modul acesta are un puternic impact asupra nucleului emotional atunci cand este fuzionat cu perceptia rezultata din acceptarea "autoritatii si puterii supreme - incontestabile".

Cei ancorati in acest tip de mecanism de gandire le vine greu sa-si obiectiveze propriile trairi si suportul rational care le genereaza.

Nu pot sesiza in mod obiectiv acest proces in continuumul propriei lor fiinte.

Argumentul dogmatic este coplesitor (chiar daca nu se intelege ce este Dumnezeu sau Adevar / se intelege clar conceptul de Putere Pedeapsa Rasplata).

Religia asezata pe aceasta coordonata psihologica este patrunzatoare - produce transformari profunde in credinciosi -

Fiindca este emotie puternica cu o minte incorsetata in dogma - aceasta cale este ca un foc greu de stapanit care poate purifica dar si arde.

-----------

La aceasta sectiune voi face o prezentare cu privire la ceea ce este Persoana din perspectiva Adevarului Ultim (Vacuitatii).

Last edited by florin.oltean75; 08.06.2012 at 23:36:44.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.06.2012, 23:34:13
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Iata ce zice Iisus Hristos, Cel Dintai si Cel de pe Urma, Cel ce a murit si a inviat, Cel ce este Amin, Martorul credincios si adevarat, Inceputul zidirii lui Dumnezeu: (Apoc.2:8; 3:14)

"Cine este nedrept sa fie nedrept si mai departe; cine este intinat sa se intineze si mai departe; cine este fara prihana sa traiasca si mai departe fara prihana. Si cine este sfant sa se sfinteasca si mai departe!

"Iata, Eu vin curand; si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui.

Eu sunt Alfa si Omega, Cel Dintai si Cel de pe Urma, Inceputul si Sfarsitul." (Apoc.22:11-13)

...


Binecuvantat este Cel ce vine in Numele Domnului!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.06.2012, 23:41:07
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Iata ce zice Iisus Hristos, Cel Dintai si Cel de pe Urma, Cel ce a murit si a inviat, Cel ce este Amin, Martorul credincios si adevarat, Inceputul zidirii lui Dumnezeu: (Apoc.2:8; 3:14)

"Cine este nedrept sa fie nedrept si mai departe; cine este intinat sa se intineze si mai departe; cine este fara prihana sa traiasca si mai departe fara prihana. Si cine este sfant sa se sfinteasca si mai departe!

"Iata, Eu vin curand; si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui.

Eu sunt Alfa si Omega, Cel Dintai si Cel de pe Urma, Inceputul si Sfarsitul." (Apoc.22:11-13)

...


Binecuvantat este Cel ce vine in Numele Domnului!



"Cine esti Tu Doamne si eu cine sunt?"
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.06.2012, 11:10:02
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit CE ESTE ADEVARUL? - intreba Pilat

A intelege ce este ADEVARUL insemana sa percepi ceea ce este cu adevarat, nu a lua o aparitie mincinoasa/inselatoare drept adevar.

De exemplu, prin similitudine, cand ne privim in oglinda - ADEVARUL insemana sa recunoastem ca ne privim pe noi insine si nu alta persoana.

Daca concepem ca este alta persoana este o perceptie inselatoare.

Tot astfel cu un miraj, daca credem ca este o apa la orizont, pe o vreme caniculara, si ne lasam sedusi de aceasta conceptie - luam aparitia drept ADEVAR.

Doar cand percepem corect, putem lua deciziile adecvate si sa actionam corect.

Adevarul ne elibereaza de greseala.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.06.2012, 11:26:00
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
A intelege ce este ADEVARUL insemana sa percepi ceea ce este cu adevarat, nu a lua o aparitie mincinoasa/inselatoare drept adevar.

De exemplu, prin similitudine, cand ne privim in oglinda - ADEVARUL insemana sa recunoastem ca ne privim pe noi insine si nu alta persoana.

Daca concepem ca este alta persoana este o perceptie inselatoare.

Tot astfel cu un miraj, daca credem ca este o apa la orizont, pe o vreme caniculara, si ne lasam sedusi de aceasta conceptie - luam aparitia drept ADEVAR.

Doar cand percepem corect, putem lua deciziile adecvate si sa actionam corect.

Adevarul ne elibereaza de greseala.
Existenta intrinseca o perceptie inselatoare

Ce este de fapt "existenta intrinseca"?

In mod normal (dar fundamental gresit) noi percepem toate fenomenele ca avand o existenta intrinseca - in sine.

Daca privim un scaun sau o masa avem perceptia instantanee, ferma ca aceste obiecte exista la modul absolut, intrinsec.

Insa daca investigam mai atent natura acestora vom realiza ca aceste obiecte depind de alte fenomene.

Aceasta insemana ca nu sunt obiecte cu o "existenta intrinseca" ci sunt obiecte "relationate-dependent" cu alte fenomene.

Postuland, este evident ca "intrinsec" este in antiteza cu "relationat-dependent".

Daca vrem sa intelegem ce este ADEVARUL trebuie sa intelegem fenomenele ca fiind "relationate-dependent" .

Sunt multe feluri in care fenomenele sunt "relationate-dependent", unele tipuri de relationari fiind usor de inteles, altele dificil de realizat.


"Relationarea-dependenta" este metoda corecta de a intelege atat VACUITATEA cat si NATURA CONVENTIONALA a fenomenelor.

Last edited by florin.oltean75; 09.06.2012 at 11:29:38.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.06.2012, 11:33:32
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Existenta intrinseca o perceptie inselatoare

A intelege ce este ADEVARUL insemana sa percepi ceea ce este cu adevarat, nu a lua o aparitie mincinoasa/inselatoare drept adevar.

De exemplu, prin similitudine, cand ne privim in oglinda - ADEVARUL insemana sa recunoastem ca ne privim pe noi insine si nu alta persoana.

Daca concepem ca este alta persoana este o perceptie inselatoare.

Tot astfel cu un miraj, daca credem ca este o apa la orizont, pe o vreme caniculara, si ne lasam sedusi de aceasta conceptie - luam aparitia drept ADEVAR.

Doar cand percepem corect, putem lua deciziile adecvate si sa actionam corect.

Adevarul ne elibereaza de greseala.

Ce este de fapt "existenta intrinseca"?

In mod normal (dar fundamental gresit) noi percepem toate fenomenele ca avand o existenta intrinseca - in sine.

Daca privim un scaun sau o masa avem perceptia instantanee, ferma ca aceste obiecte exista la modul absolut, intrinsec.

Insa daca investigam mai atent natura acestora vom realiza ca aceste obiecte depind de alte fenomene.

Aceasta insemana ca nu sunt obiecte cu o "existenta intrinseca" ci sunt obiecte "relationate-dependent" cu alte fenomene.

Postuland, este evident ca "intrinsec" este in antiteza cu "relationat-dependent".

Daca vrem sa intelegem ce este ADEVARUL trebuie sa intelegem fenomenele ca fiind "relationate-dependent" .

Sunt multe feluri in care fenomenele sunt "relationate-dependent", unele tipuri de relationari fiind usor de inteles, altele dificil de realizat.


"Relationarea-dependenta" este metoda corecta de a intelege atat VACUITATEA cat si NATURA CONVENTIONALA a fenomenelor.
Toate nevointele pe care mintea le depune pentru a intelege "relationarea-dependenta" sunt in sfera CAII PROFUNDE.

Fiecare cuanta de intelegere in aceasta directie, reprezinta o "acumulare de intelepciune."

Last edited by florin.oltean75; 09.06.2012 at 12:05:33.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.06.2012, 10:14:09
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Toate nevointele pe care mintea le depune pentru a intelege "relationarea-dependenta" sunt in sfera CAII PROFUNDE.

Fiecare cuanta de intelegere in aceasta directie, reprezinta o "acumulare de intelepciune."

In principiu, sunt cinci modalitati
principale in care fenomenele sunt "relationate-dependent"

1. fenomene relationate dependent care depind de cauze
2. fenomene relationate dependent care depind de denominare
3. fenomene relationate dependent care depind de structura
4. fenomene relationate dependent care depind de baza de imputare
5. fenomene relationate dependent care depind de constientizare


Vacuitatea poate fi inteleasa progresiv intelegand in intimitate aceste forme de relationare.

Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.06.2012, 09:55:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Aspectul holistic, in crestinism este o devotiune puternica fata de Hristos iar in budism o devotiune puternica fata de Buddha.

Asa cum in crestinism - Hristos este expresia Tatalui (vine de la Tatal si descopera cele ale Tatalui) astfel in budism, aspectul uman, formal al oricarui Buddha este in fapt expresia Naturii Ultime - Dharmakaya.
Ioan 14, 6

Iisus i-a zis: Eu sînt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decît prin Mine.

Asta ca să nu existe dubii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.06.2012, 20:59:39
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ioan 14, 6

Iisus i-a zis: Eu sînt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decît prin Mine.

Asta ca să nu existe dubii.

De ce crezi ca exista o contradictie cu cele prezentate?

Intradevar, este necesar si suficient sa cunoastem EUL LUI HRISTOS.

Alta cale nu exista.

(Credem ca stim EUL LUI HRISTOS folosind doar inferente scripturale, insa putini ajung sa-l cunoasca direct, profund - fara icoanele mintii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Budism tantric - Vajrayana florin.oltean75 Alte Religii 50 28.03.2015 11:50:49
Budism - decodificarea realitatii florin.oltean75 Alte Religii 69 21.06.2014 09:45:16
Budism - Mantre florin.oltean75 Alte Religii 40 14.03.2014 12:12:35
Budism - Natura Mintii florin.oltean75 Alte Religii 29 16.08.2012 08:54:01
Budism - Lamrim florin.oltean75 Alte Religii 4 06.12.2011 12:40:18