Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.05.2008, 18:40:14
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Dragii mei, acum 2 zile m-am intors din pelerinaj, am fost in Tara Sfanta, am fost si m-am rugat si inchinat la moastele acestui mare sfant roman, " aducator de mila si indurare in ceasul mortii si in ziua infricosatei judecati ". Nu pot descrie in cuvinte trairea pe care am simtit-o la racla cu moastele sfantului, am dat frau liber lacrimilor, parca plutesc, nu-mi vine sa cred ca am ajuns prin aceste locuri binecuvantate. Acum fata i-a fost acoperita insa i-am vazut picioarele cu ghetele rupte cu care umbla prin acele tinuturi aride, doar stanci si pietre, fara pic de verdeata, te si intrebi, oare ce-or manca bietele capre si oi ce strabat acele pamanturi lipsite de vegetatie in aceasta perioada.
Ghidul, preot roman de la Asezamantul Monahal din Ierusalim, ne-a povestit ca o doamna cu stare materiala foarte buna, a cumparat incaltarile Sfantului Ioan Iacob Hozevitul si le-a tinut acasa. Incaltarile devenisera rosii ca para focului si intr-o noapte i s-a aratat Sfatntul acestei doamne, rugand-o sa-i aduca ghetele inapoi. Doamna s-a speriat si a chemat un sobor de preoti care au luat incaltarile si i le-au pus inapoi in picioare in racla unde i se odihneste intregul trup.
Imi permiteti sa rescriu rugaciune ce se afla la sfarsitul acatistului Sfantului Ioan Iacob Hozevitul:

" O, Preacuvioase Parinte Ioane, care cu darul lui Dumnezeu din frageda copilarie ai mers
pe calea cea sfanta a desavarsirii si pentru care preabunul si Preainduratul Dumnezeu a binevoit sa te proslaveasca pe pamant si in cer, te rugam, auzi-ne si pe noi, nevrednicii sipacatosii, care indraznim sa venim cu toata evlavia si umilinta catre tine, ca sa te rogi Preabunului Dumnezeu, ca si noua sa ne ajute cu mile si cu indurarile Sale si, prin rugaciunile tale, sa mergem pe calea cea sfanta a poruncilor Lui si din toata inima sa ne silim a lucra cele bune spre folosul sufletelor noastre.
Fie ca, prin mila si indurarea lui Dumnezeu si prin sfintele tale rugaciuni, sa avem si noi mila si indurare in ceasul mortii noastre si in ziua Judecatii de apoi. AMIN "
Cu mult drag,icamilin DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.05.2008, 01:53:39
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu

[image=http://www.orthodoxphotos.com/Holy_Relics/St._John_Iacob_the_Hozevite/4.jpg]
Sfantul Ioan ne-a lasat cateva versuri profetice despre cinstirea viitoare a sfintelor sale moaste:

Vor trece anii vietii
Si eu ma voi sfarsi
Iar in pustia asta
Mai vrednici vor veni
Vazand aici mormantul
Ma vor cinsti cumva
Necunoscandu-mi viata
Si neputinta mea(...)

Sa nu priviti cu cinste
La trupul meu potrivnic
Caci nu vroia sa rabde
Cononul cel de schimnic.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.09.2008, 21:45:32
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Sfantul Ioan Iacob Romanul despre fratii cei mincinosi

In Pateric scrie ca Sfintii Parinti ai Schitului au profetit despre neamul cel de pe urma. A intrebat unul: Ce lucram noi? Si raspunzand unul dintre dansii, Marele Ava Ishirion a zis: noi am lucrat poruncile lui Dumnezeu. Si iarasi intreband a zis: cei de dupa noi ce vor face oare? Si a zis: vor face numai pe jumatate din cat am lucrat noi. Dar cei de dupa dansii ce vor face? Si a zis: neamul acela nu va putea face nimic; ci le va veni ispita si cei care se vor afla incercati in vremea aceea vor fi mai mari decat noi si decat parintii nostri.
Ce ispita infricosatoare va fi oare, sa se arate lamuriti cu toate ca nu vor avea nici o lucrare si vor fi mai mari decat pustnicii cei mai minunati?
Ispita neamului celui de pe urma a si sosit, mai grozav acum, cu apropierea venirii lui Antihrist incat ameninta sa-i piarda pe cei alesi.
Si nu-i atat de periculoasa ispita care vine de la vrajmasii lui Dumnezeu, de la atei, de la cei cu grija numai la cele pamantesti sau de la cei destrabalati cari nu pot usor sa vatame pe crestini. Pericolul vine de la fratii cei mincinosi, cari sunt dusmani ascunsi cu atat mai periculosi, cu cat cred ca ei sunt frati curati. Predica si ei Ortodoxia, dar oarecum schimbata si prefacuta dupa placul lumii acesteia si a stapanitorului acestei lumi.
Predica lor e ca o hrana prielnica care a inceput sa se strice si in loc sa hraneasca otraveste pe cei cari o mananca. Ei aduc tulburare in randurile crestinilor. Acestia sunt ispita cea mare a neamului celui de pe urma. Despre ei a profetit Domnul ca voi fi in veacul cel de apoi. “Multi vor veni intru numele Meu si pe multi vor insela.”(Matei cap. 5)
Vorbesc si fratii mincinosi de Sfanta si Preadulcea Ortodoxie; de dragoste, de curatie, pentru fapta buna, de smerenie si de virtute, si ajuta obstile crestinesti. Cat de greu pentru ortodocsii cei curati si simpli sa inteleaga pe cine au inaintea lor. Cat e de usor sa fie atrasi de ideile lor cele «filosofice» si sa ii creada. Daca rascoleste cineva adanc in sufletele acestor oameni, va gasi nu dragostea cea fierbinte pentru Dumnezeu, ci inchinarea unui idol care se numeste „om”. [umanismul –n. ed.] (tradusa din greceste).
De multe ori inseala rautatea, prefacandu-se in chipul faptei bune. Dupa cum a spus si Sfantul Dorothei: „Nici o rautate si nici unul dintre eresuri, nici insusi diavolul nu poate sa insele pe cineva, numai daca se preface in chipul faptei bune. „Dupa cum si Sf. Apostol zice ca insusi diavolul se inchipuie un inger luminat. Neghina numeste Sf. Vasile cel Mare pe ereticii cari strica invataturile Domnului si amestecandu-se ei cu trupul cel sanatos al Bisericii ca, fiind neobservati, sa faca vatamare. (Din Catehismul Sf. Chiril Patriarhul Ierusalimului pag. 121).
din Sfantul Ioan Iacob Romanul Din Ierihon catre Sion, editia Jerusalem, 1999, pag. 596, 597.[b][b][b][b][b][b]
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.09.2008, 20:56:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

foarte bine, Grigorie, ca ai postat aici aceste cuvinte ale Sf. Ioan Iacob Hozevitul.

dar cum ar trebui sa luam aminte la ele, noi, poporul prost, adica ce ar trebui sa facem? sau sa nu facem?

adica un pic de directie cred ca n-ar strica din partea unora mai intelepti.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.09.2008, 22:18:58
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Laurentiu eu nu cred ca "Graiuri profetice" e scrisa de Sfantul Ioan Iacob.
Pai Sfantul Grigorie Palama se purta cu parul capului ras pe crestet.
Si cu barba taiata (adica nu foarte lunga).
Vezi in icoane.
Sfintenia arhiereului sta in cat e de in comuniune e cu Duhul Sfant si nu in lungimea straielor , a barbii sau a parului...oare chiar atat de putin sa nu fi stiut Sfantul Ioan Iacob care era si dansul preot....?
Doi la mana aceasta proorocie nu prea s-a implinit ca iata arhiereii BOR si ai celorlalte biserici ortodoxe au inca vestminte lungi si barbi.
Negresit deci ca aceasta poezie nu e scrisa de Sfantul Ioan Iacob.

Stai mai soro Mirela linistita nu se interpreteaza acea proorocie asa.
(cea din pateric).
Poate batranul ii zice asa celui care il intreaba din anumite motive.
(pentru a-l mustra pe cel care intreba ca era nelucrator sau cine stie.)

Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu nu a lasat niciun fel de proorocii desi stia cele mai multe.
De ce oare?
Nu stim.
Oricum vedem ca Preasfanta Stapana e preocupata sa se roage pentru altii din cea mai presus de intelegere a sa iubire si nu sa ii critice.
Cine ii iubeste pe altii se roaga pentru ei nu ii critica.
"Intru nastere fecioria ai pazit, intru adormire lumea nu o ai parasit, de Dumnezeu Nascatoare."
Este preocupata sa lucreze impreuna cu Domnul la planul Sau de mantuire a lumii.
Din Evanghelia de s-a citit ultima Duminica:
"Caci n-a trimis Dumnezeu pe Fiul Sau în lume ca sa judece lumea, ci ca sa se mantuiasca, prin El, lumea. ".

Nu vine niciun fel de sfarsit al lumii acum in curand si eu as face bine sa nu imi mai justific lenea la fapta buna cu "vine acusi sfarsitul lumii si de aia se cere sa faci putin" ca o sa ma mustre Dumnezeu pentru aceasta.


Cine crede ca viitorul e batut in cuie huleste pe Dumnezeu .
Fiindca daca viitorul ar fi batut in cuie ar insemna ca noi am ales deja ce vom face.
Si ne chinuim degeaba sa mai schimbam ce am ales.
Deci s-ar contrazice faptul ca suntem creati dupa chipul lui Dumnezeu si deci avem posibilitatea de a alege in fiecare clipa a vietii noastre.
Deci gresit.(e chiar eretic; sfintii parinti au zis ca cine crede in destin si in predestinare sa fie anatema).
Noi de fapt alegem in fiecare moment , viata fiind o lupta.
Omul e schimbator.
In fapt toate creatia e schimbabila.
Proorociile de fapt sunt avertismente si se dau ca cel vizat sa nu faca asa.
Vedeti cazul cu Ninive.

Se zice ca viitorul e scris intr-o carte.
De fapt cartea reprezinta Mintea lui Dumnezeu.
Acum cine poate sa inteleaga (stie) viitorul?
Cine poate sa inteleaga si Mintea lui Dumnezeu!
Poate sa inteleaga cineva Mintea lui Dumnezeu?
Nu poate ca e fara de sfarsit!
Deci nu poate nimeni din faptura creata sa stie viitorul cum ar putea fi ca e o taina.

Aceasta lume nu e creata spre pierzanie cum zice hinduisti ci spre indumnezeire!
Deci la evolutie in vecii vecilor ca indumnezeirea nu are capat de sus!
Nu e creata lumea de vreun demiurg rau , de vreun dumnezeu inferior ci chiar de Sfanta Treime , nu e rea ci e buna foarte.
Rau este sufletul meu dar nu prin fire ci prin alegerile de le fac.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.09.2008, 12:26:25
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Sfintenia arhiereului sta in cat e de in comuniune e cu Duhul Sfant si nu in lungimea straielor , a barbii sau a parului...oare chiar atat de putin sa nu fi stiut Sfantul Ioan Iacob care era si dansul preot....?ntiu eu nu cred ca "Graiuri profetice" e scrisa de Sfantul Ioan Iacob.
Pai Sfantul Gri
Doi la mana aceasta proorocie nu prea s-a implinit ca iata arhiereii BOR si ai celorlalte biserici ortodoxe au inca vestminte lungi si barbi.
Negresit deci ca aceasta poezie nu e scrisa de Sfantul Ioan Iacob.

Rastalmacire si iar rastalmacire.
Si daca inca nu s-a inplinit, Nu inseamna ca nu se va implini.

De unde stii tu ca Sfantul Grigorie se radea. Nu ti-ai pus intrebarea ca sunt si oameni la care nu le creste parul si barba.
Ai auzit de oamenii spani?

Frate daca tot vii cu asemenea concluzii de ma doare capul mai bine vino si cu argumente .Adica dovedeste ca informatiile tale au o baza. Nu vorbim doar asa sa ne aflam in treaba.

Au fost si calugari care s-au ras. Dar in situatii care le cerea asta nu pentru frumusete sau pentru alte chestii.
Si uita-te bine si vezi cati preoti au renuntat la barba. Sunt destui.

Parintele Lavrentie de la Frasinei la mustrat pe un preot din asta fara barba pana ce acesta si-a lasat barba.

Apoi daca vrei sa fii preot, accepta preotia asa cum este Ca la preotie nu te duci cum iti place tie si trebuie sa indeplinesti conditiile.

Nu-ti plac conditiile nu te faci preot si cu asta basta.

Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.09.2008, 12:46:37
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Parintele Cleopa avea doi ucenici si mai glumea cu ei (unul avea barba rosie si unul ju avea deloc barba)

Si le zicea in gluma De ce oameni m-am ferit tot peste ei am dat. Să te ferești de omul roș, iară mai ales de cel spân.:)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.11.2010, 12:24:07
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Pentru citirea și cugetarea dumnezeieștilor scripturi

PENTRU CITIREA ȘI CUGETAREA DUMNEZEIEȘTILOR SCRIPTURI
http://sfioaniacobhozevitul.wordpres...tirescripturi/
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.11.2010, 13:26:28
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
PENTRU CITIREA ȘI CUGETAREA DUMNEZEIEȘTILOR SCRIPTURI
http://sfioaniacobhozevitul.wordpres...tirescripturi/
Ce crezi ca intelege sfantul prin indemnul repetat la citirea Scripturii,din linkul tau?
Doar Biblia sau si alte carti?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.11.2010, 13:38:29
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ce crezi ca intelege sfantul prin indemnul repetat la citirea Scripturii,din linkul tau?
Doar Biblia sau si alte carti?
Eu cred că este bine dacă putem să citim și alte cărți, ale Sfinților Părinți, ale sfinților mai vechi sam mai noi ai Bisericii, pentru că în cuvintele lor găsim de multe ori sensuri și profunzimi ale Scripturii și ale vieții creștine în general care de multe ori pot să ne scape. Bineînțeles că Scriptura este fundamentală, este de bază, însă cred că de asemenea este benefică citirea acelor Părinți și Sfinți ai Bisericii care au fost luminați de harul lui Dumnezeu și au pătruns, prin harul Duhului Sfânt, în înțelegerea tot mai profundă și mai sfântă a cuvintelor dumnezeiești ale sfintei scripturi. De asemenea cred că la fel de necesară este punerea în practică, pentru că, așa cum spune un părinte în Filocalie, Hristos Se descoperă în poruncile Sale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poezii de Sf. Ioan Iacob de la Neamț (Hozevitul) laurastifter Diverse Sarbatori 9 09.08.2011 15:47:33
Sfantul IOAN IACOB HOZEVITUL - Din Ierihon Catre Sion razvan.mn Resurse ortodoxe on-line 23 11.10.2010 19:12:04
Sfantul Ioan Iacob Hozevitul iulia_clau_edi Intrebari utilizatori 16 12.08.2010 02:51:20
Sf.Cv. IOAN IACOB de la Neamt - Hozevitul geo.nektarios Diverse Sarbatori 5 04.08.2010 19:08:34
Ioan Iacob Hozevitul Marius22 Diverse Sarbatori 1 05.08.2008 17:05:26