Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.12.2013, 00:49:25
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Scrisoare a Parintelui Sofronie Saharov catre o doamna din Cipru

Sunt cincizeci si sapte de ani de cand port rasa calugareasca si, pe cat imi pare, nu am dorit a-mi neglija mantuirea, ci totdeauna cu mare teama si lacrimi am rugat pe Dumnezeu sa se milostiveasca de mine, sa-mi ierte toate pacatele si sa nu ma lepede de la asternutul picioarelor Sale.

Am incercat, cred, dupa puterile mele, sa nu nedreptatesc nicio persoana de pe Pamant; mai mult chiar, sa-mi dea Dumnezeu barbatia de a sluji cat mai multor oameni cu putinta, fara sa astept de la ei nici o plata materialnica sau duhovniceasca, ci asteptand doar de la Dumnezeu darul iertarii pacatelor mele.

Si totusi, in tot acest rastimp de mai mult de jumatate de veac, nu am cunoscut perioade de pace sau siguranta, ci totdeauna am simtit in jurul meu amenintari ori cel putin stari potrivnice. In tot ceea ce incerc sa fac, chiar si in cel mai mic lucru, intalnesc totdeauna piedici de netrecut. Aproape toate portile lumii acesteia sunt mereu inchise pentru mine. Am imbatranit si nu am inteles sensul acestor incercari.

Adica: sunt ele semnul urgiei lui Dumnezeu fata de mine, pacatosul, sau altceva se intampla? De nenumarate ori am rugat pe Dumnezeu sa-mi descopere pentru ce merg lucrurile asa, iar Dumnezeu imi raspunde necontenit cu tacere.

De aici veti intelege ca nu sunt in masura sa va dau explicatii la dramatica incercare prin care treceti. Dar va avem totdeauna in rugaciunile noastre, cu durere si dragoste.

Greu este noua sa invinovatim pe Dumnezeu si sa ne indreptatim pe noi insine, dar iarasi, nu este usor sa facem nici invers, ca prietenii lui Iov, care doreau sa se faca aparatorii dreptatii lui Dumnezeu, uitand de infricosatele chinuri prin care a trecut Iov.

Astfel, tace Dumnezeu, tacem si noi. (Arhimandritul Sofronie Saharov Manastirea Essex, Anglia, 1984)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.12.2013, 22:36:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La ce măsură a ajuns părintele Sofronie, câtă înțelepciune...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.12.2013, 22:55:39
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
La ce măsură a ajuns părintele Sofronie, câtă înțelepciune...
Unul dintre cei mai profunzi Parinti care cu siguranta se numara in randul Sfintilor. Asteptam si canonizarea oficiala, asa cum s-a intamplat si cu Parintele Porfirie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.12.2013, 23:02:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Unul dintre cei mai profunzi Parinti
Părinte contemporan...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.12.2013, 23:37:41
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Buna remarca Ovidiu :-) Dintre Parintii contemporani desigur, am omis sa precizez acest lucru.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.02.2014, 01:04:42
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Cuvinte ale Părintelui Sofronie Saharov înregistrate de călugări din Muntele Athos și făcute abia acum cunoscute

✦ “Eu nu sunt nici grec, nici rus, eu sunt athonit”.

✦ “Am purtat sutana, șaizeci de ani, dar de fiecare dată când mă întâlnesc cu un creștin ortodox sau cu oricare altă persoană, imi plec capul, jos, in fata lui”.

✦ “Teologia este conținutul rugăciunilor noastre”.

✦ “Părinții din secolul al patrulea ne-au lăsat anumite profeții, conform carora mantuirea in vremurile de pe urma va fi legata de dureri profunde”. “Trebuie să avem hotararea de a depăși ispitele, comparativ cu durerile primilor creștini. Toți martorii Invierii lui Hristos au fost martirizați. Noi ar trebui să fim gata să înduram orice greutăți”.

✦ “Psihologia aduce cel mai mare rău omenirii de astazi, pentru că această știință nu tine seama de Revelația Divină, conform Căreia omul este creat după Chipul și Asemănarea lui Dumnezeu”.

✦ “Noi toți, în fiecare moment al vietii noastre, avem nevoie absolută de harul divin, care este dat omului prin durere și efort. Când ne rugăm dimineața, ne rugam seara și ne rugam in fiecare clipă – atunci avem dreptul sa spunem: ‘Doamne, nu mă lăsa, ajută-mă!’”

✦ “Este esențial să citim Evanghelia, cu care nu se poate compara nicio alta carte. Apoi, viața noastră va fi construita pe Cuvântul lui Dumnezeu. Și, vom începe să ne gândim și să luam decizii în spiritul poruncilor divine. Cât este de frumos, atunci când cineva începe să gândească asemenea Creatorului acestei lumi!”.

✦ “Când începem să avem o viata crestina, toată munca noastră, toată lupta noastră, se indreapta catre acceptarea, chiar și a dușmanilor noștri, cu dragoste. În aceasta constă mărturisirea martiriului creștin”.

✦ “Viața pământească este, pentru noi, o continua Judecata a lui Dumnezeu. Dacă urmăm poruncile lui Hristos, atunci harul Duhului Sfânt va veni la noi.”

✦ “Sufletul omenesc este Chipul lui Dumnezeu. El isi găsește odihna doar atunci când atinge perfecțiunea”.

✦ “Noi nu ne gandim cum am putea schimba lumea prin propriile noastre puteri. Noi ne străduim sa primim putere de la Dumnezeu, pentru a putea acționa, cu iubire, în orice moment”.

✦ “Când harul lui Dumnezeu vine la noi, atunci noi deja trăim aici dimensiunea eternitatii”.

✦ “Cel mai important lucru în viața spirituală, este acela de a face eforturi pentru a primi harul Duhului Sfânt. Se schimbă viețile noastre (mai ales în interior, nu în exterior). Vom trăi în aceeași casă, în aceleași împrejurări și cu aceleași persoane, dar viața noastră va fi deja diferita. Insa, acest lucru este posibil numai în anumite condiții: dacă vom găsi timp să ne rugam cu ardoare, cu lacrimi in ochi. Dimineata, sa cerem binecuvântarea lui Dumnezeu, pentru ca intreaga noastra zi sa devina o atitudine de rugăciune”.

✦ “Cine renunta la cruce, nu poate fi vrednic de Domnul și să devină ucenicul Lui. Adâncurile Ființei Divine sunt dezvăluite creștinului, atunci când el se răstigneste pentru Mântuitorul nostru. Crucea este temelia teologiei autentice”.

✦ “Marea tragedie a creștinului, este incapacitatea de a-si găsi un parinte duhovnicesc (duhovnic). Laicii sunt, ei înșiși, vinovați în acest sens, întrucat nu sunt dispuși să asculte cuvintele invatatorilor lor duhovnicesti.”

✦ “Viața fără Hristos este fără gust, trista și părăsita”. (sursa: sfantulmunteathos)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.11.2014, 12:23:15
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

"Planul politic nu este unul originar, ci o proiecție. Atitudinea mea adâncă față de toate evenimentele politice ale lumii este următoarea: sunt mai multe planuri ale vieții cosmice. Nu am nicio îndoială că planul social și politic este unul răsfrânt, și nicidecum unul de temei. Mai adânc este planul duhovnicesc. Starea morală și duhovnicească a omenirii se răsfrânge în orânduirea socială și în evenimentele politice. Evenimentele istorice văzute sunt simptomele sănătății sau bolii duhovnicești, altfel spus, proiecția sau oglindirea a ceea ce se petrece duhovnicește în lume. Drept aceea, creștinilor le este firesc a sluji omenirii mai întâi de toate duhovnicește. Tămăduind oamenii duhovnicește aducem rânduială și pace în plan familial, social și politic."

Arhim. Sofronie - Taina vieții creștine/ Omenirea și istoria ei
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.11.2014, 03:44:39
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

"A trăi creștinește este cu neputință, creștinește se poate doar muri."

Asta pentru că viața pe acest pământ înseamnă limitări biologice etc., pe când a fi creștini înseamnă a trăi Cuvântul Evangheliei, a împlini voia Tatălui ceresc, ceea ce nu putem întru totul:

"Pe pământ noi nu ajungem deplin la voia Tatălui. De am ajunge, am deveni noi înșine veșnici dumnezei, purtând în noi înșine aceeași viață pe care o trăiește Domnul Cel fără-de-început. Cu alte cuvinte, am deveni desăvârșiți, precum desăvârșit este Tatăl nostru Ceresc. O asemenea desăvârșire ar exclude putința noastră de a trăi mai departe în acest trup biologic, în această lume materialnică îngustă, strâmtă, de care atârnă viața trupului nostru.
A trăi creștinește este cu neputință, creștinește se poate doar muri."

"Veșnicia este Împărăția Sfintei Treimi, plină de Lumina Nezidită. Pe pământ noi o trăim sub două aspecte: ca rugăciune cu minte curată, însoțită de vederea Luminii nefăcute; și al doilea, ca o sfântă stare morală - atotcuprinzătoarea dragoste."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.11.2014, 20:10:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cuvânt despre viața în Hristos - Pr. Sofronie Saharov: http://www.youtube.com/watch?v=1b6Xf...F6BC88A3A56D15
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.11.2014, 07:57:43
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cuvânt despre viața în Hristos - Pr. Sofronie Saharov: http://www.youtube.com/watch?v=1b6Xf...F6BC88A3A56D15
Mulțumim pentru link! L-ai mai postat și pe alt topic, dar abia acum am observat că sunt mai multe fragmente :-) Inițial ascultasem doar introducerea...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PS Sofronie al Oradiei Grigorie Biserica Ortodoxa Romana 31 19.01.2011 11:58:31
Hirotonia intru arhiereu a Parintelui Arhim. Dr. Mihail Filimon tanaseva Intrebari utilizatori 0 05.01.2011 19:01:35
Rugaciunea Cuviosului Sofronie Saharov la revarsatul zorilor George.m Rugaciuni 1 11.12.2010 18:00:56
Rugaciunea de dimineata a Parintelui Sofronie Saharov andrei_im Generalitati 2 19.02.2010 01:02:24