Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 23.09.2008, 23:59:27
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirean, foarte buna intrebare. Dar sa vedem despre ce e vorba in Art.200 si care e activitatea ASCOR:

Articolul 200 a fost o sectie controversă a Codului Penal al României care incrimina relatiile homosexuale săvârsite în public sau care produceau "scandal public". În plus, interzicea promovarea activitătilor homosexuale. Articolul a fost modificat la 14 noiembrie 1996 sub Guvernul Văcăroiu si a fost abrogat de Guvernul Năstase la 22 iunie 2001. Articolul a fost ultima lege românească care discrimina pe baza orientării sexuale, fiind abrogată cu presiune din partea societătii civile si Consiliul Europei.


"scopul înfiintării acestei asociatii (ASCOR) a fost acela de a oferi un cadru spiritual, duhovnicesc si cultural în acelasi timp studentilor care simteau nevoia să se apropie si de biserică.

Ce activităti desfăsoară această asociatie?
Printre activitătile culturale ale asociatiei se numără conferinte si mese rotunde pe teme culturale si religioase, cu invitati din tară si străinătate; expozitii de icoane pe sticlă si lemn; proiectii de film; concerte de muzică psaltică. Printre activitătile social-filantropice se numără însotirea, implicarea în diverse activităti educationale si recreative a copiilor institutionalizati în scoli speciale, vizite lunare la căminele de bătrîni, dar si în cămine studentesti si orfelinate. Ca activităti specifice putem enumera pelerinaje la mănăstirile ortodoxe din tară si străinătate; tabere cu specific divers: iconografie, etnografie si folclor, de muncă, cercetare socio-umană; tabere de catehizare si formare de cunostinte duhovnicesti pentru copiii între 9 și 18 ani. În fiecare an se organizează un festival, Serile Filocalice, care a fost initial dedicat părintelui Dumitru Stăniloaie, considerat teologul mondial al secolului XX, si încet acest festival s-a dezvoltat nu numai în Bucuresti, ci si în alte centre universitare mai mari. Marele castig a fost întalnirea dintre cultură si teologia patristică, a sfintilor părinti.
ASCOR are si o publicatie, care momentan stagnează, întampinand foarte multe greutăti, pe care intentionăm să le rezolvăm, care se numeste “Schimbarea la fată”. A avut un succes incredibil în mediul studentesc.

http://www.jurnalul.ro/articole/124405/

Soro, stiu cu ce se ocupa ASCOR-istii, cu atat mai mult cu cat am trait printre ei, mai ales in timpul facultatii. Subliniez ca stiu bine cu ce se ocupa, dincolo de declaratii si statut, acest din urma - o formalitate. Din pacate, multi dintre ASCOR-isti (membrii simpli, fara functii "de conducere") se lasa antrenati in diverse initiative, fara a stie exact despre ce este vorba.

Intrebarea pusa de mine are fundament clar. In perioada dezbaterilor asupra art. 200 eram student la Facultatea de Teologie din Bucuresti. Studentii au incercat sa reactioneze fata de posibila (atunci) promulgare a art. 200.... Insa ASCOR nu a sprijinit initiativa... Ma intreb de ce aceasta pasivitate. "Curentele" din BOR isi aratau cumva "muschii"?
Ia spune-mi "frate", cam ce ar fi putut face ASCOR in lupta cu Parlamentul Romaniei si cu UE, care vroiau sa abroge Art. 200?!?
Asta am vrut sa-ti subliniez: fortele inegale pe care le-ai pus in ecuatie.
S-au manifestat impotriva ierarhilor de esti impotriva lor?!? Nu cred, ca e cazul. Atunci de ce ataci in mod gratuit?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.09.2008, 12:46:41
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Am vazut pe preotul alalalt de la Biserica Rusa (nu parintele Vasile sefu ASCOR) vorbind pe Trinitas TV despre cum trebuie sa isi aleaga serviciu un tanar:
cica trebuie in primu rand sa isi aleaga asa servici sa nu fie stresat!
Nici pomeneala sa zica ca tanaru respectiv trebuie sa isi aleaga un serviciu cu o activitate morala asa cum arata parintele Ioanichie Balan in "Calauza ortodoxa in familie si societate".
Putem zice ca invatatura preotului ala era yoghista sau neo-satanista in legatura cu alegerea unui loc de munca dar in niciun caz crestin-ortodoxa.
Esti foarte aspru cu un parinte foarte respectat, desi tanar. Nu ma asteptam la asemenea cuvinte despre un preot evlavios cum este Parintele Iulian. Nu zic ca este infailibil, dar sigur este bine intentionat.
N-am vazut emisiunea de pe Trinitas TV de care zici tu, insa chiar din ce relatezi tu nu ar reiesi ceva rau. Parintele nu a spus sa te angajezi la multinationale, ci sa nu umbli dupa un serviciu care sa-ti acapareze tot timpul, sa te tulbure si sa nu-ti lase timp de cele duhovnicesti. Ca duhovnic a constatat ce este daunator pentru fiii sai duhovnicesti.
Tu de fapt te legi nu de ceea ce a spus, care este corect ("sa nu fii stresat"), ci de ceea ce crezi ca a omis sa spuna. Nu te supara, dar cu o astfel de atitudine poti sa gasesti "pete negre" la oricine.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 24.09.2008, 13:25:16
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Grigorie orice servici de responsabilitate presupune stresul.
Mata crezi ca pustinicii nu sunt stresati?
Ca doar trebuie sa se lupte cu diavoli foarte vicleni.
De fapt stresul este o chestie foarte buna mai corect ar fi numit "neincredere in sine".
Nici nu stiam cum il cheama pe parintele acela.
Tocmai asta invata Sfantul Nicodim Aghioritul ca increderea in sine este moarte sufleteasca.
Iar invata Sfantul Iov ca intreaga viata este o lupta deci este normal sa fii stresat.
Domnul nostru Iisus Hristos zice sa nu ne facem grija de ce vom manca si vom bea si cu ne vom imbraca dar nu cred ca zice ca un chirurg sa fie fara grija cand face o operatie.
Sau sa ne indemne sa ne comportam fara responsabilitate la servici.
Ce oare un duhovnic sau un staret nu e cu mare grija fata de sufletele ce trebuie sa le calauzeasca la mantuire?
Pai trebuie sa punem in prim-plan pe fratele nostru cum ne invata Sfantul Apostol Pavel si folosul sufletesc al fratelui nostru (fratii nostri sunt toti oamenii) si nu placerea noastra...nu?
Asa daca facem ne comportam dupa cum ii bine-place lui Dumnezeu Sfanta Treime.
Parca asa zice la apostolul acela de se citeste la Sfantul Maslu.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 24.09.2008, 16:56:04
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
in fata lui Hristos Dumnezeu,cand iubesti pe Cineva,nu-ti trebuie nici o dezlagare de la nimeni
Bine zici!...cand iubesti...dar cand judeci?
Deci, in fata lui Hristos Dumnezeu, cand judeci pe cineva, atunci iti trebuie dezlegare de la preot pt impartasanie. Correct?
Si dezlegarea o primesti dupa spovedirea pacatului, ti-ai judecat semenul! Altfel te impartasesti cu nevrednicie!

Stii indemnurile...sa nu te prinda noaptea certat cu semenii, ori sa te apropii de altar daca nu te-ai impacat mai intai cu cei cu care esti certat!

Silogismul tau pleaca de la o premisa falsa,si anume aceea ca nu avem voie sa judecam pe nimeni.Nu este corect.Nu avem voie sa osindim pe nimeni,insensul ca eu sa-i spun ca este vrednic de iad,suaceva de genul asta,in sensul blestemelor.Dar a nu vedea cum unii sistematic se ocupa cu prsotirea oamenilor,cum calca in picioare totul pt bani este prostie.Adica daca eu vad pe unul ca fura,sa tac din gura,ca n-am voie sa-l judec,sau sa ma duc la Politie sa-l raportez?La fel si cu ce spuneam eu,legat de multi preoti,ei pun in pericol integritatea sufleteasac a oamenilor,deci nu poti sa taci din gura.Limita este simpla,eu nu imi pot aroga dreptul lui Dumnezeu,anume acela de stabili vinovatia sau nevinovatia cuiva,dar uite ce zice Sf Vasile cel Mare:"cel care vede pe altul gresind si nu-i atrage atentia se face partas greselili lui",la fel,in Vechiul si Noul Testament se zice la fel"de va gresi fratele tau,cearta-l intre tine si el,de se va inderepata iarta-l,de nu spune-l Bisericiidaca nu se va indrepta nici atunci,sa-ti fie ca un vames"
Nu intelef de unde scoti tu asta cu judecatul,in sensukl ca toti avem minte si judecam,emitem judecati morale si de valoare,ca altfel cum sa traim?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 24.09.2008, 19:58:41
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Daca tu si colegii tai de la teologie aveati de gand sa faceti ceva, puteati sa o faceti si fara ASCOR. Sau puteati sa intrati in ASCOR, care dupa 2000 a scazut ca influenta. Ce va oprea sa faceti din ASCOR o organizatie puternica si sa-i influentati deciziile din interior?
ASCOR devenise inca de atunci o "coada de topor"... masa de manevra pentru initiative cel putin discutabile. Asta m-a impiedicat pe mine (si pe altii) sa intru in acesta organizatie. Initiativele miscarii nu (mai) erau dictate de considerente sociale (asa cum era normal) ci de "directive" de la varf...

Ca sa revenim la subiect, faptul ca au facut "partizanat" poate fi unul din motivele pentru care au pierdut sediul, ca si motivul pentru care pretinsii ASCOR-isti de pe forum refuza sa spuna in ce conditii era ocupat (cine l-a dat, al cui era in fapt, ce se intampla in fapt la acest sediu...).
Reply With Quote
  #66  
Vechi 24.09.2008, 20:00:22
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirean, foarte buna intrebare. Dar sa vedem despre ce e vorba in Art.200 si care e activitatea ASCOR:

Articolul 200 a fost o sectie controversă a Codului Penal al României care incrimina relatiile homosexuale săvârsite în public sau care produceau "scandal public". În plus, interzicea promovarea activitătilor homosexuale. Articolul a fost modificat la 14 noiembrie 1996 sub Guvernul Văcăroiu si a fost abrogat de Guvernul Năstase la 22 iunie 2001. Articolul a fost ultima lege românească care discrimina pe baza orientării sexuale, fiind abrogată cu presiune din partea societătii civile si Consiliul Europei.


"scopul înfiintării acestei asociatii (ASCOR) a fost acela de a oferi un cadru spiritual, duhovnicesc si cultural în acelasi timp studentilor care simteau nevoia să se apropie si de biserică.

Ce activităti desfăsoară această asociatie?
Printre activitătile culturale ale asociatiei se numără conferinte si mese rotunde pe teme culturale si religioase, cu invitati din tară si străinătate; expozitii de icoane pe sticlă si lemn; proiectii de film; concerte de muzică psaltică. Printre activitătile social-filantropice se numără însotirea, implicarea în diverse activităti educationale si recreative a copiilor institutionalizati în scoli speciale, vizite lunare la căminele de bătrîni, dar si în cămine studentesti si orfelinate. Ca activităti specifice putem enumera pelerinaje la mănăstirile ortodoxe din tară si străinătate; tabere cu specific divers: iconografie, etnografie si folclor, de muncă, cercetare socio-umană; tabere de catehizare si formare de cunostinte duhovnicesti pentru copiii între 9 și 18 ani. În fiecare an se organizează un festival, Serile Filocalice, care a fost initial dedicat părintelui Dumitru Stăniloaie, considerat teologul mondial al secolului XX, si încet acest festival s-a dezvoltat nu numai în Bucuresti, ci si în alte centre universitare mai mari. Marele castig a fost întalnirea dintre cultură si teologia patristică, a sfintilor părinti.
ASCOR are si o publicatie, care momentan stagnează, întampinand foarte multe greutăti, pe care intentionăm să le rezolvăm, care se numeste “Schimbarea la fată”. A avut un succes incredibil în mediul studentesc.

http://www.jurnalul.ro/articole/124405/

Soro, stiu cu ce se ocupa ASCOR-istii, cu atat mai mult cu cat am trait printre ei, mai ales in timpul facultatii. Subliniez ca stiu bine cu ce se ocupa, dincolo de declaratii si statut, acest din urma - o formalitate. Din pacate, multi dintre ASCOR-isti (membrii simpli, fara functii "de conducere") se lasa antrenati in diverse initiative, fara a stie exact despre ce este vorba.

Intrebarea pusa de mine are fundament clar. In perioada dezbaterilor asupra art. 200 eram student la Facultatea de Teologie din Bucuresti. Studentii au incercat sa reactioneze fata de posibila (atunci) promulgare a art. 200.... Insa ASCOR nu a sprijinit initiativa... Ma intreb de ce aceasta pasivitate. "Curentele" din BOR isi aratau cumva "muschii"?
Ia spune-mi "frate", cam ce ar fi putut face ASCOR in lupta cu Parlamentul Romaniei si cu UE, care vroiau sa abroge Art. 200?!?
Asta am vrut sa-ti subliniez: fortele inegale pe care le-ai pus in ecuatie.
S-au manifestat impotriva ierarhilor de esti impotriva lor?!? Nu cred, ca e cazul. Atunci de ce ataci in mod gratuit?
Soro, s-au "miscat" impotriva legii prostitutiei si s-a vazut! De ce nu au facut la fel in cazul art 200?
Reply With Quote
  #67  
Vechi 24.09.2008, 20:27:55
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Nu mi-o luati in nume de rau -- dar cred ca intr-o societate democratica, si la urma urmei laica si deschisa dupa cum se vrea Romania, art. 200 nu are ce cauta.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 24.09.2008, 20:31:13
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Ia spune-mi "frate", cam ce ar fi putut face ASCOR in lupta cu Parlamentul Romaniei si cu UE, care vroiau sa abroge Art. 200?!?
Asta am vrut sa-ti subliniez: fortele inegale pe care le-ai pus in ecuatie.
S-au manifestat impotriva ierarhilor de esti impotriva lor?!? Nu cred, ca e cazul. Atunci de ce ataci in mod gratuit?
Soro, incearca, te rog, sa elimini "duhul" de "galceava" ce nu-ti da pace! Nu-ti place ce postez, nu-mi raspunde, e mai corect asa!

Reply With Quote
  #69  
Vechi 24.09.2008, 21:25:39
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
ASCOR devenise inca de atunci o "coada de topor"... masa de manevra pentru initiative cel putin discutabile. Asta m-a impiedicat pe mine (si pe altii) sa intru in acesta organizatie. Initiativele miscarii nu (mai) erau dictate de considerente sociale (asa cum era normal) ci de "directive" de la varf...

Ca sa revenim la subiect, faptul ca au facut "partizanat" poate fi unul din motivele pentru care au pierdut sediul, ca si motivul pentru care pretinsii ASCOR-isti de pe forum refuza sa spuna in ce conditii era ocupat (cine l-a dat, al cui era in fapt, ce se intampla in fapt la acest sediu...).
Esti bun, te rog, sa dai exemple concrete de partizanat? In mai multe randuri ai amintit de asta ca si cum ar fi lucruri binecunoscute. Sunt convins insa ca aproape nimeni de aici nu stie despre ce este vorba.

Referitor la implicarea ASCOR in problema articolului 200, observ ca tu insisti cu ideea ca ASCOR n-a facut nimic. Ma vad obligat sa-ti spun ca tu nu cunosti povestea de la inceput. Cel mult stii finalul ei, desi eu tare mult as vrea sa aud si parerea unor ascoristi din acea vreme. E ciudat sa fi renuntat subit la lupta impotriva legalizarii homosexualitatii.
In 1994 ASCOR-ul s-a implicat intr-o mare masura si atunci initiativa de abrogare a art. 200 nu a avut succes. Este injust sa treci cu vederea efortul a sute de oameni care au jertfit din timpul lor liber pentru actiuni de voluntariat in folosul ortodoxiei.

Referitor la sediu, din cate stiu eu, acesta era un apartament aflat in posesia Patriarhiei si dat spre folosinta ASCOR-ului. Patriarhia l-a dat (in timpul PF Teoctist), Patriarhia l-a luat (in timpul PF Daniel).
Reply With Quote
  #70  
Vechi 24.09.2008, 21:27:38
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)ASCOR a facut multa misiune in biserica.Pacat ca sunt marginalizati de catre unii.Domnul Iisus sa-i binecuvanteze si sa-i ocroteasca de dusmanii vazuti si nevazuti!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taberele ASCOR RalucaG Stiri, actualitati, anunturi 24 29.12.2012 09:45:29
Ascor si ProVita - vreau sa ma inscriu BebeGeo Generalitati 5 05.07.2012 15:25:44
Conferinta ASCOR -Bucuresti- 18 martie JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 14.03.2012 20:40:25
Taberele Ascor? Jane Says Generalitati 1 01.07.2010 16:24:23
o studenta care vrea sa faca parte din ASCOR Cristalin Generalitati 1 01.05.2007 18:47:00