Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.06.2006, 09:57:03
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Motto: "Barbatul pentru femeie - putere in slabiciune, far in intuneric, calauza in ratacire... "

*************************

Ce asteapta o fata care vrea sa se casatoreasca de la un baiat?

Buna intrebare. Poate si baietii se intreaba la fel, oare ce asteapta o fata care ar vrea sa se casatoreasca de la mine?

Sunt pe deplin convinsa ca putini sunt aceia care nu ar putea sa-si raspunda singuri la o asemenea intrebare, de aceea cred ca acest articol vine doar in confirmarea a ceea ce baietii deja cred.
In calitate de fata necasatorita dar cu dorinta de casatorie as putea spune ce doresc eu sa gasesc la un baiat cu care vreau sa ma casatoresc.

Imi doresc in primul rand sa vad ca el are o relatie buna cu Dumnezeu, si ca este condus de Mantuitorul Iisus Hristos.

Nu mi-ar placea sa vad ca-si cauta o sotie incercandu-le pe toate care ii sunt la dispozitie, ci sa vad ca se consulta cu Dumnezeu in privinta aceasta, ca este gata sa renunte la etalonul lui, la idealul lui de femeie, in cazul in care o fata anume ar parea sa-i fie destinata lui de catre Dumnezeu.

Sa nu fie fixist, de neclintit, incapatanat, ci flexibil si intelept.

Dumnezeu ne invata sa deosebim lucrurile de pret de cele fara pret. Asta se potriveste si la capitolul frumusete. Se spune ca o femeie frumoasa este buna o saptamana, dar o femeie buna este frumoasa toata viata. Biblia insasi spune in Proverbe ... ca ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui.

Mi-ar placea sa vad ca barbatul, in alegerea femeii potrivite, isi concentreaza atentia in special asupra frumusetii interioare a acesteia si mai apoi asupra celei exterioare. Stiu ca acest lucru poate fi destul de dificil pentru ei la un moment dat, dar un barbat in Cristos, un om al lui Dumnezeu, va fi capabil de asta si va dobandi apoi o fericire si o implinire care vor depasi cu mult asteptarile lui initiale si chiar idealul sau.

Responsabilitatea este o alta caracteristica pe care un barbat trebuie sa o detina.
Sa fie responsabil de ceea ce spune, de ceea ce face, gata sa-si recunoasca greselile si sa se indrepte, fara a cauta scuze, constient de faptul ca aceasta calitate ii este impusa in primul rand de catre Dumnezeu. Responsabil de siguranta familiei si de conditia spirituala a acesteia, atat ca sot cat si ca tata.

Mi-ar placea deasemenea sa vad ca este un om caruia ii place curatenia. Cred ca asta vorbeste si despre interiorul, launtrul unui om intr-o oarecare masura.

Aproape toate femeile isi doresc sa gaseasca un baiat care sa fie capabil sa raspunda nevoilor lor de a fi iubite. Aceste nevoi difera de la o persoana la alta iar barbatul trebuie sa fie suficient de interesat ca sa incerce sa le descopere.
O femeie asteapta sa fie inteleasa si sa aiba siguranta ca barbatul este pentru ea putere in slabiciune, far in intuneric, si calauza in ratacire.

Chiar si Sf. Ap. Pavel spune ca femeia este un vas mai slab, de aceea nevoile si dorintele ei pot fi mai multe decat ale barbatului.

Cu toate acestea, fiecare dintre noi, barbati sau femei, nu trebuie sa ne hranim cu asteptarile noastre ci sa cerem incredintarea ca avem alturi de noi persoana harazita de catre Dumnezeu si apoi sa o iubim asa cum este, cu o dragoste care accepta si daruieste totul.

Un articol de Florina Cazan
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.06.2006, 01:30:18
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Nu sunt de acord cu parerea fetei respective si nici Biserica prin scrierile Sfintilor Parinti nu este cred.
Dumnezeu a lasat frumusetea fizica ! - dar nu Dumnezeu a perverit-o ci altcineva...
Sfantul Ioan Gura de Aur a lasat cateva reguli pentru cei care vor sa se casatoreasca. Prima era: sa se PLACA.
Cred ca fata care a scris acel articol are impresia ca nu este atragatoare fizic, dar nu are dreptate. Pentru cineva ea este FOARTE atragatoare. Nu toti vedem frumusetea la fel - gusturile sunt diferite in mare parte, daca nu ar fi asa ar fi un dezastru ganditi-va. Daca toti am vedea pe Fata X ca este cea mai frumoasa ne-am bate toti pe ea.

Abia dupa ce iti place de fata, incepi sa-i vezi si celelalte calitati: morale si cenusii(inteligenta).
Insa de cele mai multe ori cand gasesti persoana potrivita nu mai conteaza mai nimic din prisma calitati/defecte. Ce altii vad ca defecte tu vezi ca ceva neinteles si frumos/curat/de apreciat/etc.
E o diferenta intre o fata atragatoare fizic dar atat si o fata pe care un barbat o considera frumoasa, diferenta pe care probabil autoarea nu o cunoaste. O sa zgarii niste urechi pe aici dar in limbajul baietilor (probabil mai nedusi la Biserica) exista niste diferente: "ce fata buna!" - se refera strict la aspectul fizic si "ce fata frumoasa!" - e ceva mai mult, de multe ori greu de spus in cuvinte ce, dar e ceva in gestica fetei care atrage - ai impresia ca vezi un inger :) Cu prima nu ai vrea sa iti traiesti intreaga viata, chiar daca fizic o vezi frumoasa, cu cea de-a doua insa, ai vrea sa petreci eternitatea in rai :)

Recomand conferintele video cu Parintele Nicolae Tanase (pot fi gasite pe huburile ortodoxe).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.06.2006, 18:38:28
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MMihail
Nu sunt de acord cu parerea fetei respective si nici Biserica prin scrierile Sfintilor Parinti nu este cred.
Dumnezeu a lasat frumusetea fizica ! - dar nu Dumnezeu a perverit-o ci altcineva...
Sfantul Ioan Gura de Aur a lasat cateva reguli pentru cei care vor sa se casatoreasca. Prima era: sa se PLACA.
Cred ca fata care a scris acel articol are impresia ca nu este atragatoare fizic, dar nu are dreptate. Pentru cineva ea este FOARTE atragatoare. Nu toti vedem frumusetea la fel - gusturile sunt diferite in mare parte, daca nu ar fi asa ar fi un dezastru ganditi-va. Daca toti am vedea pe Fata X ca este cea mai frumoasa ne-am bate toti pe ea.

Abia dupa ce iti place de fata, incepi sa-i vezi si celelalte calitati: morale si cenusii(inteligenta).
Insa de cele mai multe ori cand gasesti persoana potrivita nu mai conteaza mai nimic din prisma calitati/defecte. Ce altii vad ca defecte tu vezi ca ceva neinteles si frumos/curat/de apreciat/etc.
E o diferenta intre o fata atragatoare fizic dar atat si o fata pe care un barbat o considera frumoasa, diferenta pe care probabil autoarea nu o cunoaste. O sa zgarii niste urechi pe aici dar in limbajul baietilor (probabil mai nedusi la Biserica) exista niste diferente: "ce fata buna!" - se refera strict la aspectul fizic si "ce fata frumoasa!" - e ceva mai mult, de multe ori greu de spus in cuvinte ce, dar e ceva in gestica fetei care atrage - ai impresia ca vezi un inger :) Cu prima nu ai vrea sa iti traiesti intreaga viata, chiar daca fizic o vezi frumoasa, cu cea de-a doua insa, ai vrea sa petreci eternitatea in rai :)

Recomand conferintele video cu Parintele Nicolae Tanase (pot fi gasite pe huburile ortodoxe).
Cred ca este nevoie de timp ca sa-tzi dai seama daca ai ceva in comun cu persoana de care te-ai indragostit {shi sa nu fie o dragoste oarba} binenteles cred in dragostea la prima vedere dar trebuie rabdare.. oricum fiecare are defecte dar doi sotzi se pot completa unul pe celalt
shi Dumnezeu a zis :"Nu este bine ca omul sa fie singur sa-i facem un ajutor" la fel shi Mantuitorul ...Shi vor fi un singur trup"
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.06.2006, 00:19:13
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Ai dreptate - este nevoie de discernamant in orice. Insa am vrut sa subliniez ca nu este o perspectiva mai morala sau mai ortodoxa sau mai spirituala sa consideri ca nu este important aspectul fizic. Am intalnit deseori aceasta conceptie ca doar cei materiali, profani vad aspectul fizic la persoana iubita. Oricum nu trebuie exagerat in nici o directie. Nu trebuie sa exagerezi deci nici in directia asta - sa cauti cea mai frumoasa fata, ci una a carei frumusete si carcter te odihneste (cum spunea Parintele Paisie).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.06.2006, 10:34:16
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MMihail
Ai dreptate - este nevoie de discernamant in orice. Insa am vrut sa subliniez ca nu este o perspectiva mai morala sau mai ortodoxa sau mai spirituala sa consideri ca nu este important aspectul fizic. Am intalnit deseori aceasta conceptie ca doar cei materiali, profani vad aspectul fizic la persoana iubita. Oricum nu trebuie exagerat in nici o directie. Nu trebuie sa exagerezi deci nici in directia asta - sa cauti cea mai frumoasa fata, ci una a carei frumusete si carcter te odihneste (cum spunea Parintele Paisie).
DRAGII MEI, CELLA SERGHI SPUNEA CA O FEMEIE POATE FI MEREU INLOCUITA DE ALTA MAI FRUMOASA, MAI BOGATA, MAI DESTEAPTA, MAI-MAI. INSA CEEA CE-I CONFERA UNICITATE IN OCHII BARBATULUI EI ESTE SUFLETUL, AMALGAMUL DE CREDINTA, BUNATATE, ASCULTARE, SMERENIE.POATE CA NICI EL SI NICI EA NU-SI DAU SEAMA CE ANUME ESTE, DAR ESTE..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.06.2006, 12:34:40
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Sunt de acord cu tine Dalia,nu degeaba spune in Biblie ca barbatul este capul femeii.Dar,de asemenea,biserica este capul barbatului.Daca nu se respecta aceasta legatura normal ca vedem azi din ce in ce mai multe cupluri care se despart,sotii se inseala,nu mai exista nici macar respect,ba chiar se ajunge la agresiuni fizice din partea barbatilor.Este un pas foarte important in viata,de aceea trebuie facut cu cea mai mare atentie si intelepciune.Nu-mi place sa vad,in special la tv,acest circ de casatorii,despartiri,iar casatorii(unele chiar intre aceeasi soti).Casatoria este un lucru sfant intre un barbat si o femeie ce-si unesc vietile in fata lui Dumnezeu.Dumnezeu spune ca ceea ce e el a unit,omul sa nu desparta(din motive usoare).O data ce ai facut acest pas,este pentru totdeauna,de caeea e bine sa alegi omul potrivit langa care iti vei petrece viata.Bineinteles ca mai apar probleme,dar cu dragoste si intelegere,respect reciproc,problemele de orice fel nu sunt insurmontabile.Orice femeie este frumoasa,dar ea trebuie sa fie mai presus de asta inteleapta,sa fie o buna sotie si o buna mama pentru copii ei.Fiecare din cei doi trebuie sa fie sprijin pentru celalalt si sa se iubeasca unul pe altul ca pe sine.Faptul ca barbatul este capul femeii nu trebuie interpretat ca un act de sclavie,cum vor unele femei sa acrediteze ideea,inseamna ca femeia trebuie sa-si asculte barbatul,pentru ca acesta este sotul ei,o iubeste ca pe sine.Este subinteles ca si biserica trebuie sa fie capul barbatului,pentru ca altfel o va duce la pierzanie.In acest caz,femeia trebuie sa ajute la indreptarea barbatului ei,prin credinta si rugaciune,pentru ca intr-o casnicie cei doi trebuie sa se ajute unul pe altul pentru mantuire.Femeia din fire ae vointa mai slaba decat barbatul,ea gandeste mai mult cu inima,pentru ca este purtatoare si dadatoare de viata.Barbatul este mai rational si (trebuie sa fie)mai spiritual si trebuie sa calauzeasca pasii familiei lui pe drumul cel bun.In acest sens femeia trebuie sa fie supusa,si nu cum se interpreteaza si se intampla azi,cu emanciparea femeii,dorinta ei de a face cariera cu pretul familei si al copiilor,asa-zisele femei independente.Toata aceasta nebunie a plecat de la acea egalitate a barbatului cu femeia,din care s-a inteles totul aiurea.Dar,viata va demonstra,pentru cei(sau mai ales cele)care n-au inteles si isi pierd timpul cu astfel de lucruri,ca adevarata fericire in viata nu sunt nici banii,nici masinile,nici puterea,nici numarul de amante(amanti),ci sa fii casatorit(a)cu omul iubit,care te iubeste si te ajuta,sa ai niste ingerasi care sa te strige tata(mama)si sa faci bine oricand,oricum si oricui pe acest pamant.Restul nu conteaza,pentru ca atata timp cat exista dragoste si credinta,toate vor veni de la sine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.06.2006, 14:14:41
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Intr-adevar Marius_Daniel, ai punctat foarte bine. Multe femei, din pacate, imita barbatii si vor si ele sa-si castige "painea in sudoarea fetei". Ma intreb de ce? Aceasta ascultare data de Dumnezeu, care este o greutate pana la urma, a fost data barbatului - femeii i-a fost data nasterea de prunci. De ce vor sa-si ingreuneze viata luand asupra lor si jugul barbatului? E stiut ca femeile care incearca sa faca o cariera in adevaratul sens al cuvantului nu au timp si de copii, pe care de multe ori nici nu ii doresc.

Nu putem generaliza insa - de multe ori din cauza banilor putini, femeia isi gaseste si ea o slujba (muncind la fel de mult ca barbatul) - are grija de copii si de educatia lor - are grija si de sot sa aibe ce sa manance - si culmea se intampla sa fie si cea mai spirituala dintre toti. Femeile acestea nu incearca sa fie emancipate - din contra ele tin unita familia cu pretul sacrificiului de sine. Pentru astfel de femei - care sunt destul de multe in Romania, am toata stima.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.06.2006, 17:00:51
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Corect.Cunosc si eu astfel de cazuri,triste ce-i drept.Pentru astfel de femei toata stima si admiratia mea.Cunosc multe cazuri in care femeia e cum ai zis si tu si se sacrifica pentru binele familiei,iar barbatul,nu numai ca nu o ajuta,dar o si persecuta(tot el)sau chiar o agreseaza.Si,ca si cand n-ar fi de ajuns,o mai si inseala,iar ea tace si accepta acest compromis dureros pentru a tine familia unita.Este absolut incredibil.Unele femei de toata isprava,muncesc si tin familia si indura toate suferintele cauzate de barbat si nu divorteaza cu toate ca unele ar avea dreptul fiindca au fost chiar de multe ori inselate,iar altele au tot ce le trebuie,barbatul le iubeste si face totul pentru familia lor,dar ele nu vor sa fie multumite(aici si o vorba - Nemultumitului i se ia darul - )si parca vor cu orice chip sa strice armonia caminului:incep sa faca comparatii intre sotii lor si alti barbati,au aventuri,nu le pasa de familie,etc.Aceste femei n-au facut nimic,au dat cu piciorul unei vieti frumoase de familie.Unele regreta apoi si au mustrari de constiinta,dar in multe cazuri sotii nu le mai pot ierta pentru ca i-au ranit prea mult.Ma supara foarte mult faptul ca astazi se pune accentul numai pe sex(anormal chiar),multe femei(dar si barbati)vin cu motive neortodoxe,cum ar fi ca trebuie sa ai mai multi parteneri(partenere)inainte de casatorie si trebuie neaparat sa faci sex inainte pentru a vedea daca sunteti compatibili sexual si sunteti satisfacuti.Un motiv,pe atat de neortodox,pe atat de prostesc,pentru ca viitori soti nu trebuie sa vada daca sunt compatibili sexual,ci sufleteste si spiritual.Daca exista dragoste,nu mai conteaza nimic altceva.Stiu ca poate am divagat mult de la subiect,dar consider ca e ceva important si bine de stiut.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.06.2006, 10:23:41
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de MMihail
Ai dreptate - este nevoie de discernamant in orice. Insa am vrut sa subliniez ca nu este o perspectiva mai morala sau mai ortodoxa sau mai spirituala sa consideri ca nu este important aspectul fizic. Am intalnit deseori aceasta conceptie ca doar cei materiali, profani vad aspectul fizic la persoana iubita. Oricum nu trebuie exagerat in nici o directie. Nu trebuie sa exagerezi deci nici in directia asta - sa cauti cea mai frumoasa fata, ci una a carei frumusete si carcter te odihneste (cum spunea Parintele Paisie).
DRAGII MEI, CELLA SERGHI SPUNEA CA O FEMEIE POATE FI MEREU INLOCUITA DE ALTA MAI FRUMOASA, MAI BOGATA, MAI DESTEAPTA, MAI-MAI. INSA CEEA CE-I CONFERA UNICITATE IN OCHII BARBATULUI EI ESTE SUFLETUL, AMALGAMUL DE CREDINTA, BUNATATE, ASCULTARE, SMERENIE.POATE CA NICI EL SI NICI EA NU-SI DAU SEAMA CE ANUME ESTE, DAR ESTE..
:)Daca relatia lor se conduce dupa valorile lumii, evident ca nu va dura, intotdeauna va apare un(o) altul/alta mai si mai... Cred ca o relatie dintre un barbat si o femeie trebuie sa se bazeze pe sinceritate, respect reciproc, dorinta de intrajutorare, comunicare continua si pe credinta vie. Inainte de a face pasul ce duce la casatorie, trebuie ca cei doi sa ceara sfatul duhovnicului si sa obtina binecuvantarea parintilor si a duhovnicului. Din pacate, toti mai putini se ghideaza dupa aceste principii si relatiile dintre femei si barbati sunt din ce in ce mai dificile. Este duhul acesta al lumii care otraveste totul, oamenii ridica ziduri intre ei si iaca, ajung sa traiasca singuri...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.06.2006, 13:04:28
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Marius_Daniel ai dreptat. Exista un fel de basm popular despre compatibilitatea sexuala. Este total fals, e adevarat ca pot exista anumite probleme - dar NIMIC ce nu poate rezolva un ginecolog.
Mircea si eu sunt de parere ca este un duh al vremurilor de azi - care fac oamenii sa fie mai singuri, mai ales la orase. Cei cu principii asemanatoare trebuie sa se organizeze si sa faca intalniri in diverse scopuri pentru a se cunoaste intre ei, altfel e greu sa se stabilieasca o relatie barbat-femeie in scopul casatoriei, pentru ca sansa de a gasi pe cineva de care sa-ti placa iar apoi sa aiba principii asemanatoare e mica in ziua de azi - mai ales in orase.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Cum sa aduci un om la biserica care nici nu vrea sa auda de ea? cornel cornel Intrebari utilizatori 3 18.01.2011 14:29:02
Fetita de a 10 ani care nu vrea sa se spele andreicozia Tinuta in Biserica 12 22.10.2010 20:14:45
Rugaciunea tinerilor care vor sa se casatoreasca Popescu Tamara Intrebari utilizatori 0 23.03.2010 03:03:09