Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.02.2009, 23:09:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pai de unde stii, ai fost in casa lor ca sa poti spune?
mi-a spus un prieten teolog, care il cunoaste.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.02.2009, 23:16:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu mi-a spus-o ca pe o barfa, ci ca pe o explicatie... ca eu il intrebasem cum de mai poate sluji ca preot, daca e divortat.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.02.2009, 13:04:54
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit


Last edited by tot-Laurentiu; 28.06.2016 at 22:54:36.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.02.2009, 13:07:05
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Moșuni, județul Mureș...

Last edited by tot-Laurentiu; 14.06.2016 at 13:57:46.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.02.2009, 15:41:44
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Eu l-am vazut la Happy Hour, emisiunea lui Catalin Maruta si, nu stiu de ce , dar nu mi-a placut de el. Si nu pentru ca interpreteaza si melodii populare, dar ,nu stiu, am simtit ca are un aer, asa, de superioritate.Ii privea, cam de sus, pe toti din emisiune. Impresia asta mi-a lasat-o mie.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.02.2009, 21:09:03
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am încercat să mă abțin și să nu intru pe acest topic pentru a posta dar citind cele scrise de voi uite că nu am rezista.Au mai fost discuții pe forum despre acest părinte.Cine vrea informații referitoare la cum se ajunge și multe altele găsește pe situl "la moșuni" sau cu o căutare pe Google Părintele Cristian Pomohaci.
Acei care cunosc părerea mea pe care mi-am mai exprimat-o și ală dată vor cârti, încercând să mă contrazică dar eu mă repet:
În primul rând este un preot ortodox,pe lângă aceasta are, deși relativ tânăr trei licențe,deci o persoană cu studii serioase.
După câte știu eu noi ortodoxii nu trebuie să judecăm pe nimeni cu atât mai mult un preot!
Eu am fost de două ori acolo dusă de val (din spirit de turmă) și vreu să vă spun că atmosfera de acolo depășește tot ce poate fi descris în cuvinte.
[COLOR=darkred]Încerc să fiu nepărtinitoare și să privesc lucrurile prin prisma rațiunii care, însă odată ce ai intrat în acea biserică nu mai funcționează![/COLOR]
Sinceră să fiu și eu am avut și încă mai am multe neliniști legate de acel loc drept pentru care nu m-am înscris pe lista de așteptare pentru a intra la părintele.
Pot însă să vă spun că multe persoane care au mers acolo datorită unor mari necazuri au devenit foarte credincioase,iar cu unii s-au întâmplat adevărate minuni și sunt convinsă că datorită în primul rând credinței lor.
Eu nu spun nimănui nici să se ducă nici să nu se ducă,fiecare face cum crede.
Mă rog la bunul și milostivul Dumnezeu să mă păzească de rele .
[COLOR=darkred]Sunt oameni disperați care atunci când aud de un loc ca acesta dau fuga acolo să se vindece căci nu mai au nici o speranță! Să nu-i judecăm nici pe aceștia![/COLOR]
Vă mai spun un singur lucru și închei,iar după aceasta puteți să săriți pe mine că nu mă supăr cei câțiva români care se află în acel sat destul de sărac din Maramureș (căci marea majoritate sunt unguri și catolici) trăiesc datorită părintelui;- fac prescuri,lumânări,găzduiesc credincioșii (care vin în număr foarte mare de prin toată lumea),cărora le mai vâd și produsele din gospodărie ouă,lapte.
Pentru acești țărani nevoiași părintele este un fel de Dumnezeu iar portretul lui stă pe perete lângă icoane.
Sî încă ceva,acolo se citesc Moloftele Sfântului Vaslie cel Mare.Se știe că citirea acestora se face cu post și rugăciune.Mulți spun că sub aspectul acesta de om modern părintele ar fi un mare postitor.
Și încă ceva:orișice dar cât de mic aduci la acea biserică,la sfârșitul liturghiei iese părintele cu o listă și mulțumeste fiecăruia chiar și pentru un buchet de flori de câmp, culese în drum spre acel loc și o face cu mare dragoste,ceea ce pe la noi nu se prea întâmplă ci dimpotrivă.....
Acesta este puncul meu de vedere și nu cer nimănui să fie deacord cu mine!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.02.2009, 23:30:10
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[COLOR=black]Fiți măi oameni serioși! Dacă Dumnezeu vrea să vă îndrume o va face cum știe El cel mai bine. Prin ceea ce numim noi deseori noroc sau întâmplare. Nu prin semne, arătări și minuni de care nu suntem vrednici.[/COLOR]
[COLOR=black]Ioan 20.29 " Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut!" [/COLOR]

[COLOR=black]Matei 6.31-33 "Deci, nu duceți grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca?Că după toate acestea se străduiesc neamurile; știe doar Tatăl vostru Cel ceresc că aveți nevoie de ele.Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă." [/COLOR]

[COLOR=black]Psalmi 117.6 "Domnul este [COLOR=black]ajutorul meu, nu mă voi teme de ce-mi va face mie omul.[/COLOR]" [/COLOR]

[COLOR=black]Lasați-l în pace pe acest uns al Domnului. Lăsați-l pe părintele Pomohaci să răspundă doar pentru sufletul lui, nu și pentru al vostru. [/COLOR]
[COLOR=black]Stau la câțiva kilometri de Moșuni. Am vecini și rude cărora părintele Pomohaci le-a "deschis Cartea" și le-a deschis și punga. Culmea e că puținele lucruri (majoritatea despre trecut, inutile de altfel, ce nu au schimbat deloc situația respectivilor), care părintele le-a spus despre ei erau adevărate. Aceste amăgiri sunt specifice demonilor. Aceștia nu au darul înainte-vederii adevărate și puterea schimbării Răului în Bine. [/COLOR]
[COLOR=black]Sunt curios să văd cu ce se va alege d-na Nutzy de pe urma întâlnirii cu părintele Pomohaci.[/COLOR]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.02.2009, 16:44:34
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-am întors la acest topic cu inima plină de durere căci acum câteva ore am aflat vestea morții soțului unei cunoștința și vecină de -a mea,care ani de zile a bătut drumul spre Moșuni în speranța că se va întîmpla o minune.
La aflarea veștii că are cancer, a refuzat să se opereze sperând că prin post și rugăciune se va întâmpla o minune.Au postit toți din casă(și ce posturi ...) și unii apropiați de-ai lor dar ...inevitabilul s-a produs.Mă doare sufletul pentru ei căci sunt o famile tare unită și nelipsiți de la biserică.
De ce v-am spus aceasta? V-am spus ca să înțeleagem că nu este bine să judecăm,omul când are așa un mare necaz se agață de orișice firișor de speranță.
Că sunt unii care trag foloase din suferința oamenilor? Ei vor răspunde în fața Dreptului Judecător.
Pomeniti-l și pe Stefan în rugăciunile voastre să-i așeze sufletul cu drepții în loc luminat.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.02.2009, 20:40:53
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
La aflarea veștii că are cancer, a refuzat să se opereze sperând că prin post și rugăciune se va întâmpla o minune.Au postit toți din casă(și ce posturi ...) și unii apropiați de-ai lor dar ...inevitabilul s-a produs.
de aceea e bine sa avem dreapta socoteala... intelepciunea lui Isus Sirah spune sa nu ne lipsim nici de doctor, ca "si in mainile lui este miros de buna mireasma". a dat Marius/ dmb citatul complet pe alt topic.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.02.2009, 21:28:35
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Acuma, daca i-am spus cuiva satul unde slujeste parintele nu inseamna ca indrum pe cineva intr-acolo. Sunt multe semne de intrebare legate de ce se intampla la Mosuni. Aud mai nou ca se pregateste construirea unui schit de maici unde Pomohaci va fi duhovnic. Nu stiu daca aproba Sfantul Sinod o asemenea intentie, dar daca aproba, numarul semnelor de intrebare creste substantial. Chiar vroaiam sa-i spun doamnei care a intrebat ca poate, in drum spre show-ul de la Mosuni, gaeste o biserica smerita cu un preot pe masura bisericii unde se pot rezolva probleme discret si duhovniceste.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 11:36:24
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 18:51:43
A murit Cristian Paturca antiecumenism Generalitati 43 26.01.2011 20:26:11
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37