Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2006, 14:47:43
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Pentru ca vad ca nimeni nu a deschis un topic legat de acest subiect m-am gandit sa fac eu acest lucru.

Astept parerile dumneavoastra vis-a-vis de avort.

Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2006, 15:37:11
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Sunt impotriva avortului. Singurul caz in care ar fi acceptabil este cazul in care viata mamei e in pericol. Unii considera ca si in cazul unui viol ar fi permisibil. Desi ideal ar fi ca mama respectiva sa nasca, as intelege-o daca alege avortul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2006, 22:16:56
grecu grecu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.04.2006
Mesaje: 26
Implicit

Avortul reprezinta ucidere si spunand asta ma refer la faptul ca si pastilele anti-conceptionale reprezinta o forma de crima mai mult sau mai putin acest lucru fiind certificat si de ultimele cercetari medicale.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.07.2006, 22:22:09
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Sunt total impotriva avortului. Femeia care a murit nascand este considerata martira. Orice sarcina are riscul ca viitoarea mama sa moara, nu poti fi niciodata sigur, iar femeia care urmeaza sa nasca este spovedita si impartasita, din cauza acestui risc. Spre deosebire de ceea ce se intampla mai ales acum, misiunea femeii intr-o familie este aceea de a fii mama pentru copii, si bineinteles inainte de asta de a-i naste. Nu are nici o scuza cel ce isi da acordul pentru a provoca un avort!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.07.2006, 08:31:02
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Biserica ingaduie avortul atunci cand viata mamei este in pericol, in cazul in care aceasta mai are copii de care trebuie sa aiba grija. Eu cred ca orice forma de avort(avort propriu-zis sau metode contraceptive) este impotriva poruncilor lui Dumnezeu, deci interzisa. Doamne ajuta
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.07.2006, 14:20:56
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Hmm... cat despre metodele de protectie... nu sunt in nici un fel avort. In opinia mea e mai bine sa folosesti metode contraceptive decat sa faci avort. Totusi... sa imi explice careva de ce e pacat folosirea unor astfel de metode, ca nu prea sunt lamurit??
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.07.2006, 17:09:49
mihaela_maria mihaela_maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2006
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Hmm... cat despre metodele de protectie... nu sunt in nici un fel avort. In opinia mea e mai bine sa folosesti metode contraceptive decat sa faci avort. Totusi... sa imi explice careva de ce e pacat folosirea unor astfel de metode, ca nu prea sunt lamurit??
intra pe linkul de mai jos sa citesti doar o parte din efectele secundare ale pilulelor (corp raspandit din categoria "metode contraceptive")
http://www.profamilia.ro/culturavietii.asp?anticonceptionale=3


Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.07.2006, 17:20:19
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

NU vorbesc despre pilule. Si in general nu recomand un tratament medical oricui, decat in caz de boala. Exista metode care nu presupun introducerea unor chimicale in organism(ex: prezervativul)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.07.2006, 04:48:51
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
NU vorbesc despre pilule. Si in general nu recomand un tratament medical oricui, decat in caz de boala. Exista metode care nu presupun introducerea unor chimicale in organism(ex: prezervativul)
Prezervativul nu omoara pe nimeni, doar ne face impotenti in timpul folosirii, si nu ne mai batem capul cu urmarile. Astfel ne bucuram din plin de placerea... actului si uitam cu timpul de adevarata menire a organelor genitale. Prezervativul este de fapt o forma de manipulare prin care utilizatorii (pe termen lung) incep sa capete conceptia ca oricand pot face orice, ca au scapat de o bariera in calea dorintei spre... placere (ca sa nu zic desfranare). Si de aici, de la schimbarile ce se petrec in modul de a gandi, se ajunge si la... nu mai are rost sa scriu ca deja mi-e greata.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.07.2006, 04:52:07
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea
Biserica ingaduie avortul atunci cand viata mamei este in pericol, in cazul in care aceasta mai are copii de care trebuie sa aiba grija. Eu cred ca orice forma de avort(avort propriu-zis sau metode contraceptive) este impotriva poruncilor lui Dumnezeu, deci interzisa. Doamne ajuta
Biserica ingaduie avortul? Uite asta nu stiam. Te rog sa-mi spui si mie unde anume "scrie" asa ceva pentru ca sa ma informez si eu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39