Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 01.02.2011, 14:33:37
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Ba da, in credinta ortodoxa exista treptele spre rai povestite de Fericita Teodora parca Sfantului Grigorie. Nu un tunel de lumina. Cum sa mergi spre lumina si sa-l pomenesti pe vrajmas. E deja un start extrem de prost.
Judecata particulara in credinta ortodoxa este diferita. Momentul in care sufletul se poate prezenta in fata Lui Dumnezeu. Daca vrei pot sa iti transcriu exact sau daca te intereseaza poti sa cauti tu.
Treptele spre rai, in credinta catolica, se numesc Purgatoriu. Referitor la tunelul de lumina, mai multe persoane care au fost in moarte clinica au vorbit despre acest tunel (inclusiv ortodocsi). Viziunea catolica referitoare la parcursul sufletului dupa moarte e similara cu cea descrisa de Gloria Polo: exista o judecata dupa moarte, judecata in urma careia sufletul merge in Rai, Iad sau Purgatoriu. In cazul ortodocsilor este aceiasi judecata, dupa care sufletul merge in Rai sau Iad, iar in iad sint niste trepte pina ce sufletul ajunge in Rai. In cazul marturiei Gloriei Polo nu e important tunelul de lumina (dupa parerea mea) ci felul in care se face judecata.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 01.02.2011, 14:43:06
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Treptele spre rai, in credinta catolica, se numesc Purgatoriu. Referitor la tunelul de lumina, mai multe persoane care au fost in moarte clinica au vorbit despre acest tunel (inclusiv ortodocsi). Viziunea catolica referitoare la parcursul sufletului dupa moarte e similara cu cea descrisa de Gloria Polo: exista o judecata dupa moarte, judecata in urma careia sufletul merge in Rai, Iad sau Purgatoriu. In cazul ortodocsilor este aceiasi judecata, dupa care sufletul merge in Rai sau Iad, iar in iad sint niste trepte pina ce sufletul ajunge in Rai. In cazul marturiei Gloriei Polo nu e important tunelul de lumina (dupa parerea mea) ci felul in care se face judecata.
Uite, ca sa eliminam orice urma de confuzie am sa-ti dau eu informatiile exacte.
http://bisericaromanaortodoxalessand...icita-teodora/
Numai ca nu sunt explicate treptele, pe rand si cu ce pacate. Cartea am imprumutat-o cuiva, cand intru in posesia ei am sa scriu de acolo.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 12.02.2011, 21:21:10
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit Sinucigașii, nu vor fi înmormântați de către Biserica Ortodoxă Rusă!

Părintele Sava (Tutunov) Adjunctul șefului Afacerilor Interne a Patriarhiei Ruse, a respins ideia conform căreia Biserica Ortodoxă Rusă intenționează să introducă practica de înmormântare a sinucigașilor. Făcând totalurile Soborului Arhieresc de la Moscova, el a spus că Biserica nu și-a schimbat atitudinea Sa față de sinucidere, și înmormântarea acestora rămâne în continuare imposibilă. ”Nu a fost vorba de o rânduială specială pentru sinucigași. Era vorba despre o anumită rugăciune, care ar fi fost concepută pentru a ajuta rudele celor care au comis sinuciderea” - a spus părintele Sava, luni, la Conferința de presă ce a făcut totalizările Sinodului de la Moscova. Potrivit Sfinției Sale, Patriarhul în discursul său de la Soborul Arhieresc din Moscova a făcut trimitere la dezvoltarea anumitor rugăciuni pentru rude. Astfel de ritual de rugăciune, a fost compus în timpul Mitropolitul Filaret pentru rudele persoanelor decedate de altă credință, care însă nu a fost definit drept un Prohod deplin. Rânduiala rugăciunilor date sunt în proces de lucru. Scopul lor este - de a ajuta rudele indoliate, a spus părintele.

__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 12.02.2011, 21:23:24
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit Canoanele Sfinților Părinți, din Pravila Bisericească care ne vorbesc despre sinucide

1849. -Sinuciderea este curmarea vietii proprii. Animalele nu se pot sinucide, caci ele n-au un trup incredintat spre pastrarea unei ratiuni, adica un suflet constient de misiunea fata de trupul in care traieste si de rostul sau in aceasta lume si in viata viitoare. Sinuciderea este cel mai mare pacat fata de sine, caci prin ea omul isi inchide definitiv calea spre pocainta. Sinucigasul da dovada de necredinta sau o credinta bolnava (Jud. 9, 54-57; I Regi 31,4-6; F. Ap. I, 28); pacatuieste contra trupului sau care este biserica Duhului Sfant (I. Cor. 6,19; Matei 27,5; Rom. 14, 8-12), si deci nu mai are iertare nici in lumea aceasta, si nici in cea viitoare, de aceea, sinucigasului nu i se mai poate face nici un fel de slujba, si nici nu se ingroapa in cimitir cu cei credinciosi (V. Miridele).

1850. -”Daca cineva fiind iesit din minte, se sinucide, sau se arunca in prapastie se poate face liturghie pentru el sau nu ?
-R: Cu privire la sinucigasi clericul trebuie sa se lamureasca daca s-a sinucis fiind cu adevarat iesit din minte (adica nu a avut intentiunea, sau intamplarea l-a dus la moarte). Rudele celui sinucis, mint si spun ca era iesit din minti, ca sa se obtina pomenirea lui la rugaciune si jertfa miridelor. Insa uneori sinucigasii fac aceasta din pricina persecutiei oamenilor, sau necaz mare, si astfel, nu trebuie sa se aduca jertfa (miridelor), caci isi este sinucigas. Deci, clericul trebuie sa cerceteze cu bagare de seama ca sa nu cada sub osanda” ( aruncarii margaritarelor inaintea porcilor). (Matei, 7,7) Timotei 14.-

1851. -”Sinucigasul de buna voie nu trebuie sa fie slujit sau pomenit la vreo slujba, caci si-a dat sufletul satanei ca si Iuda Iscarioteanul. Cel ce s-a sinucis fiind bolnav si iesit din minti, poate fi slujit. Sinucigasul care s-a omorat din imputinarea sufletului, adica din frica de oameni, sau de persecutii, sau de boala, care nu-i atinge mintea, acela nu poate fi pomenit”. -ILT, 250.

1852. -”Cine se va ucide singur de buna voie, acestuia sa nu se cante nici sa i se faca pomenirea lui niciodata, iar de va cadea fara voia lui, si se va ucide, si va muri, acestuia sa i se cante si sa i se faca pomeniri”. -PBG, 40; Trebnic p. 527.

1853. -” Orice om de voia lui de se va arunca pe sine dintr-un tarmure jos si va muri, sau intr-o apa, sau dintr-o piatra sau se va junghia pe sine insusi, sau in orice fel de moarte, sau cu o funie se va spanzura; unul ca acela sa nu se ingroape ca crestin, nici sa-l prohodeasca, ci sa-l lepede pe dansul ca pe un spurcat. Iar de va fi facut aceasta pentru Dumnezeu sa nu se crute, fiindca niste bunatati ca acelea si fel de moarte n-a invatat Dumnezeu pe nimenea. Iar de-i va fi facut lui altcineva aceasta, pe acela sa-l cante si sa-l ingroape si pomeniri sa-i faca ca si la tot crestinul”. PBG, 143.

1854. - Unii sunt de parere, ca s-ar putea face o slujba sumara cu aprobarea episcopului, numai la mormant, fara a fi dus in biserica, preotul fiind imbracat numai cu epitrahilul, a celor sinucigasi a caror moarte ar avea motive de ingaduinta, cu conditia, ca preotul sa nu faca necrologul, ci numai sa vorbeasca de pacatul sinuciderii cu scop moral si pastoral (Sirah 30,17; Filip. 1,21-30; II Regi 1,1-27).

__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 13.02.2011, 20:39:47
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Deci, precum afirmam odata, sinucigasii nu trebuiesc bagati in aceasi oala cu totii, deoarece cauza gestului lor poate sa difere si exista circumstante in care ei vor fi iertati...Dumnezeu sa-i ierte!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 13.02.2011, 22:51:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Este evident că sinuciderea e o materie gravă. Adică un lucru care, dacă este făcut cu deplină intentie si deliberare suficienta, duce la caderea din starea de gratie, iar cei care mor in stare cazuta suferă damnarea perpetuă. În cazul celor care în mod sigur au suferit damnarea perpetuă este înțelept ca Biserica să nu se roage, cel puțin în mod public, acest lucru fiind perfect inutil celor morți și putând fi pricină de sminteală celor vii.

Așadar, practica neacordării funeraliilor celor ce se sinucid are în vedere două prezumții:
1) că sinuciderea s-a făcut cu deplină intenție și deliberare suficientă
2) că făptuitorul nu a avut o perfectă căință față de fapta sa.

În realitate, noi rareori putem fi siguri că prezumția 1 este adevărată și practic niciodată că prezumția 2 este adevărată. Altfel spus, eu pot să iau două flacoane de Fenobarbital fiindcă sunt dus cu capul, caz în care vorbim de nebunie și nu de deliberare suficientă. Sau, pot să am deplină intenție și să aleg liber să mă omor, dar imediat după comiterea actului suicidar să-mi pară rău că mă lepăd de Cel care mi-a dăruit viața, să cer ajutor, adică să mă căiesc în mod perfect.
Prin urmare, nu este greșit ca Biserica să se roage și pentru cei care se sinucid, așa cum se roagă pentru cei care fac orice alt păcat de moarte. În practică, în special când există unele indicii că prezumția 1 sau 2 nu este sigură, episcopii obișnuiesc să acorde cu generozitate dispensă canonică (pogorământ). Biserica menține această regulă, probabil din motive prudențiale, pentru ca toți să știe că sinuciderea face parte dintre păcatele cele mai grave, fiind păcat teologic, ca și schisma, erezia, apostazia, sacrilegiul sau avortul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #77  
Vechi 17.02.2011, 13:39:20
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este evident că sinuciderea e o materie gravă. Adică un lucru care, dacă este făcut cu deplină intentie si deliberare suficienta, duce la caderea din starea de gratie, iar cei care mor in stare cazuta suferă damnarea perpetuă. În cazul celor care în mod sigur au suferit damnarea perpetuă este înțelept ca Biserica să nu se roage, cel puțin în mod public, acest lucru fiind perfect inutil celor morți și putând fi pricină de sminteală celor vii.

Așadar, practica neacordării funeraliilor celor ce se sinucid are în vedere două prezumții:
1) că sinuciderea s-a făcut cu deplină intenție și deliberare suficientă
2) că făptuitorul nu a avut o perfectă căință față de fapta sa.

În realitate, noi rareori putem fi siguri că prezumția 1 este adevărată și practic niciodată că prezumția 2 este adevărată. Altfel spus, eu pot să iau două flacoane de Fenobarbital fiindcă sunt dus cu capul, caz în care vorbim de nebunie și nu de deliberare suficientă. Sau, pot să am deplină intenție și să aleg liber să mă omor, dar imediat după comiterea actului suicidar să-mi pară rău că mă lepăd de Cel care mi-a dăruit viața, să cer ajutor, adică să mă căiesc în mod perfect.
Prin urmare, nu este greșit ca Biserica să se roage și pentru cei care se sinucid, așa cum se roagă pentru cei care fac orice alt păcat de moarte. În practică, în special când există unele indicii că prezumția 1 sau 2 nu este sigură, episcopii obișnuiesc să acorde cu generozitate dispensă canonică (pogorământ). Biserica menține această regulă, probabil din motive prudențiale, pentru ca toți să știe că sinuciderea face parte dintre păcatele cele mai grave, fiind păcat teologic, ca și schisma, erezia, apostazia, sacrilegiul sau avortul.
Pai e clar ca pacatul sinuciderii nu este un pacat ca oricare altul, iar pomenirea sinucigasului, potrivit BO este interzisa, cu exceptia cazurilor prezentate mai sus. Nu facem decat sa ne dam cu presupusul, cand pozitia bisericii e clara.
Care este pozitia BC referitoare la sinucigasi? Ii pomeneste pe sinucigasi?
La faza cu cainta imediat dupa comiterea actului, mi se pare asemanatoare cu situatia in care cineva incearca sa se sinucida si nu reuseste. In ambele cazuri, nu gasesc o explicatie. In primul caz, cum de pe final exista cainta si e voia lui Dumnezeu sa moara, iar in al doilea caz, desi nu e cainta, Dumnezeu nu voieste ca acel om sa moara.
Nu incerc neaparat sa gasesc o logica, ci ca sunt multe lucruri care nu ne sunt descoperite, dar totusi, pana le aflam ar trebui sa respectam deciziile bisericii.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 18.02.2011, 12:59:48
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Eu zic ca judecata , masura cu care sau dupa care se face judecata este a Domnului...cred ca EL cunoaste perfect sufletul celui ce a procedat astfel...Si oricum ca se face slujba aceea sumara, ca nu , dincolo TOATA puterea deciziei este a LUI ! Doamne ajuta si ne iarta !
Reply With Quote
  #79  
Vechi 18.02.2011, 13:07:21
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Eu zic ca judecata , masura cu care sau dupa care se face judecata este a Domnului...cred ca EL cunoaste perfect sufletul celui ce a procedat astfel...Si oricum ca se face slujba aceea sumara, ca nu , dincolo TOATA puterea deciziei este a LUI ! Doamne ajuta si ne iarta !
Sunt de acord.
Dar asta nu inseamna ca BO ne duce pe cai gresite. Cred ca au decis ca sinucigasii sa nu se pomeneasca cu un motiv intemeiat.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 18.02.2011, 16:43:48
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Eu iubesc "vocea" lui Dumnezeu ...in rest e numai murmur....dar il ascult din respect pt aceasta lume......
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispita sinuciderii fallen Morala Crestina 45 26.06.2012 09:53:52
Iertare Anna Pocainta 11 04.07.2011 02:20:32
Iertare elena20 Generalitati 12 17.03.2010 14:33:30
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
ne dam cu parerea despre pacatul sinuciderii morgoth78 Eutanasia 4 02.01.2008 22:59:03