Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.06.2013, 02:59:38
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Ca și în cazul unui om, dacă prognosticul e atât de sumbru, tot ce se poate face bun e să fie îngrijită cu dragoste, să i se dea calmantele de rigoare, să îi fie ușurate chinurile. Eutanasiere nu, în nici un caz. Mângâiere, afecțiune, delicatețe și alinarea durerilor, da.

Îmi pare rău pentru necazul ăsta... Eu sunt un mare iubitor de animale și am suferit la fiecare pierdere (câine, pisică, iepuri, păsări etc.), știu cum e... Îmi pare rău, Mirela.
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.06.2013, 03:52:15
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Ca și în cazul unui om, dacă prognosticul e atât de sumbru, tot ce se poate face bun e să fie îngrijită cu dragoste, să i se dea calmantele de rigoare, să îi fie ușurate chinurile. Eutanasiere nu, în nici un caz. Mângâiere, afecțiune, delicatețe și alinarea durerilor, da.

Îmi pare rău pentru necazul ăsta... Eu sunt un mare iubitor de animale și am suferit la fiecare pierdere (câine, pisică, iepuri, păsări etc.), știu cum e... Îmi pare rău, Mirela.
Doamne ajută!
Mulțumesc de sfat și de înțelegere, Cezar. Doamne ajută !
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.06.2013, 08:49:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Pisicuța mea (are 12 ani) e foarte bolnavă, și doctorul a pus problema eutanasierii zilele acestea. A zis că situația o să i se înrăutățească foarte tare. Nu știu ce să fac. Dar soțul meu a spus clar nu, nu vrea să îi ia el viața. Nu știu, o fi bine, o fi rău? Mi-am adus aminte de topicul acesta și l-am recitit cap-coadă dar tot nu m-am decis ce să fac..

Imi pare tare rau sa aud asta

Eu as sugera sa mai astepti cu decizia sa vezi cum anume evolueaza boala.
Din experienta mea,pot sa spun ca animalele chiar si bolnave,inca mai apreciaza destul de mult legatura cu stapanul lor iubit.
Nici ele nu doresc sa plece,nu sunt pregatite pt despartire.
Din acest motiv nu le-as grabi moartea,nu le-as timite mai repede pe pustii.

Desigur ca sunt si anumite conditii extreme,ca accidente deosebit de grave in care supravietuirea nu mai este o posibilitate sau boli crancene,urate-unde as opta pt eutanasiere.
Am auzit de un caz,un ponei care suferea de sarcoma localizat la cap(orbital).
Stapanii l-au tratat in prima faza,insa nefiind cazuistica unei boli cu vindecare au revenit cu el dupa alte luni,intr-o situatie si mai grava.I-au scos un ochi si I-au scobit prin cap si prin nas lasandu-l mutilat dar inca in viata. L-au luat din nou acasa si cand din nou capul a inceput sa supureze l-au adus iarasi.
Doctorul le spunea neputincios cam la cat se mai asteapta sa tot taie din el? Ar fi mai bine sa-l eutanasieze. Stapanii nu,ca le este mila....

Acum sa ma ierte Dumnezeu,dar tuturor:medicilor,asistentilor,studentilor,oamenil or de pe strada - le era o mila sora cu moartea de poneiul cu o jumatate de cap excavat,a carui rana vie siroia de sange pestilential si puroi- atragand si toate mustele din zona.
Cu asa un tablou sugestiv numai mila de eutanasie nu poti sa invoci!

Pe de o parte,observ un dublu standard vizavi de ucidere:noi nu ucidem animale decat pe alea pe care le mancam,in rest...suntem tare milosi.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 16.06.2013 at 09:22:34.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.06.2013, 14:52:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Pisicuța mea (are 12 ani) e foarte bolnavă, și doctorul a pus problema eutanasierii zilele acestea. A zis că situația o să i se înrăutățească foarte tare. Nu știu ce să fac. Dar soțul meu a spus clar nu, nu vrea să îi ia el viața. Nu știu, o fi bine, o fi rău? Mi-am adus aminte de topicul acesta și l-am recitit cap-coadă dar tot nu m-am decis ce să fac..
De ce eutanasierea este legitima la animale si la oameni nu?

Ceea ce omul face in viata, pana in ultima clipa - ia cu el in eternitate, pentru un animal, mai nimic nu conteaza - nu are Rai nici Iad, pentru ca nu are nici viata morala nici alegeri de facut, face ceea ce ii dicteaza instinctul si atat.

Deci, omul poate da un sens suferintei, iar animalul nu, pentru ca omul are suflet nemuritor, iar animalul nu.

Deci da, cred ca un animal care nu mai are in mod cert si absolut (desi, paradoxal - asta poate fi f. relativ in practica) nici o speranta de vindecare ci doar o viata de suferinta majora, este mai bine sa fie eutanasiat.

Mai ales sa cheltui sume semnificative cu tratamente paleative pentru animal in timp ce jos in fatza blocului tau oamenii dorm pe strada sau nu maninca cu zilele, este penibil.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.06.2013 at 15:06:36.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 16.06.2013, 14:53:12
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pe de o parte,observ un dublu standard vizavi de ucidere:noi nu ucidem animale decat pe alea pe care le mancam,in rest...suntem tare milosi.
Păi e perfect normal să fim miloși cu animalele, chiar și cu acelea pe care mâine le vom sacrifica, cu durere, din nevoia de a ne hrăni pentru a trăi. Acesta nu e dublu standard, în sens negativ, ci flexibilitate a lucidității adaptative, dincolo de fanatism și prejudecăți.
La fel e și cu moartea semenului. Nu merg peste nimeni, nu omor nici musca darmite tătarul. Dar când hoarda tătarilor vine să-mi ardă țara și să îmi ia copiii în robie, pun mâna pe sabie.

Actele de ucidere gratuită sunt condamnabile, fără doar și poate. Cât privește tăierea animalelor pentru hrană, ce să zic: așa e viața pe pământ. Nu noi am lăsat-o așa.

P.S. În cazul poneiului, sunt de acord cu tine. Sunt limite peste tot, bine ar fi să le sesizăm cu discernământ.

Last edited by cezar_ioan; 16.06.2013 at 14:56:04.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.06.2013, 14:54:09
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

http://www.romanianvoice.com/poezii/...moarteacap.php
Reply With Quote
  #57  
Vechi 16.06.2013, 14:59:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul

Pe de o parte,observ un dublu standard vizavi de ucidere:noi nu ucidem animale decat pe alea pe care le mancam,in rest...suntem tare milosi.
Elemente de genul asta, si altele - denonta faptul ca afectiunea pentru animale poate avea dimensiuni patologice.

Persoane la care dragostea pentru animale capata astfel de dimensini tragico-patetice, ca in postarea initiala a acestui topic, in mod cert au handicapuri social-afective majore.

Ai sa vezi ca aduna animale de pe strazi, le spala, cheltuie bani cu ele, cu doctori, dar niciodata n-ai sa auzi ca au facut asta cu un copil al strazii sau dintr-un orfelinat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 16.06.2013, 15:03:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Păi e perfect normal să fim miloși cu animalele, chiar și cu acelea pe care mâine le vom sacrifica, cu durere, din nevoia de a ne hrăni pentru a trăi.
De ce, crezi ca ai muri de foame daca n-ai mai manca animale?

Citat:
Actele de ucidere gratuită sunt condamnabile, fără doar și poate. Cât privește tăierea animalelor pentru hrană, ce să zic: așa e viața pe pământ. Nu noi am lăsat-o așa.
Nu esti obligat sa maninci animale.
Dumnezeu nu te obliga, nici oamenii.
Nu exista nici o porunca in acest sens sau orice altceva prin care poti sa spui "asa e viata pe pamant".

Ca sa-ti dau un exemplu, daca un chinez maninca caini (si sunt muuulti chinezi) nu poti prin prisma experientei lor sa spui "asa e viata pe pamant" si sa maninci si tu caini.

La fel si cu carnivorii - indiferent cati carnivori ar fi, nu poti prin prisma experientei lor, sa-ti justifici alegerea ta, de a manca si tu carne, omorand animale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 16.06.2013, 15:15:31
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Da, bine, știu, știu, știu...
Dar nu sunt atât de ambițios legat de capcana ideilor pure. M-am lăsat de puritanism pe vremea când am sesizat riscul de a deveni cam ca userul Daniel. Am ales să trăiesc cum pot, în limitele strămoșilor mei, avînd grijă doar să nu-mi împietresc inima și să nu păcătuiesc prea tare, lăsînd pe Domnul să îmi conducă pașii spre desăvârșire. Ambițioșii puritani virează când ți-e lumea mai dragă spre prăpăstii.
Mai mănînc și eu câte un șnițel de pui sau o ciulama de porumbei, de câteva ori pe an, ce să-i faci... În general consum puțină carne, din rațiuni de sănătate mai întâi precum și pentru că pur și simplu nu am mare pohtă de fripturi.

Discuțiile purtate pe aici de dragul impecabilității gândirii nu mi se par folositoare pentru un creștin. Moderația, inclusiv în gândire, șade bine creștinului.
Avem posturi rânduite de Biserică. M-aș bucura să ne ținem de ele, mai întâi și să nu facem noi biserici puritaniste și absolutiste înlăuntrul Bisericii. În fine, să mânce fiecare cum o crede de cuviință. Din partea mea, poftă bună tuturor! Și lui Dumnezeu, mulțumire și recunoștință și slavă!

Last edited by cezar_ioan; 16.06.2013 at 15:18:36.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 16.06.2013, 20:10:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Elemente de genul asta, si altele - denonta faptul ca afectiunea pentru animale poate avea dimensiuni patologice.

Persoane la care dragostea pentru animale capata astfel de dimensini tragico-patetice, ca in postarea initiala a acestui topic, in mod cert au handicapuri social-afective majore.

Ai sa vezi ca aduna animale de pe strazi, le spala, cheltuie bani cu ele, cu doctori, dar niciodata n-ai sa auzi ca au facut asta cu un copil al strazii sau dintr-un orfelinat.
Nu stiu ce cazuri cunosti tu,insa eu am inteles ca mila este un dar pretios si atunci cand se afla in inima omului este universala(pt toate fapturile creatiei).
Or fi si dezaxati(si cu aceia trebuie sa ne purtam torerant)dar in general o persoana normala ,miloasa se apleaca cu dragoste si pt oameni,animale si plante.

Nici nu ma intereseza ce au altii in farfurie,insa cand invoci mila ca motiv principal pt curmarea suferintei unui animal iti pui intrebarea legala,unde se afla mila ta in alte circumstante?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 16.06.2013 at 20:41:59.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 18:29:08
Biserica Ortodoxa din Ucraina SSB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 18.04.2008 15:40:07
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 00:46:46