Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.02.2010, 23:47:58
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Frate draga, te rog sa ma ierti. Nu mi-am inchipuit ca o sa generez asemenea reactii. Nu vad unde am gresit, dar daca te-am determinat la asa raspuns, probabil ca il merit.

Doamne-ajuta!
Nu, iarta-ma, era o gluma in care imi exprimam si un pic de amaraciune pentru faptul ca oamenii devin din ce in ce mai comozi si mai dependenti de electronice.

Imi cer iertare din nou, nu am vrut sa fiu necuviincios
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.02.2010, 01:11:30
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Nici eu nu pot citi de pe monitor prea mult pt ca nu-mi face bine. Acum depinde cum e monitorul iPadului(cat de daunator este). De aia mi-am luat imprimanta cu laser ca sa printez mai mult.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.02.2010, 01:20:05
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
@ Laurschepsis

Stau in sua si aici treaba e cam asa: arunc zilnic mormane de ambalaje din hartie, carton, plastic.. Mi se dau la magazin pungi de hartie groasa, puse apoi in pungi de plastic solid (cu recomandarea sa le reciclezi, desigur, dar nu am vazut pe nimeni facand asta). Am intrebat unde sunt centrele de reciclare (ca pe multe ambalaje scrie ca sunt reciclabile).. nu am descoperit nici unul si stau in oras f mare.
Pai da, dar cred ca stii si tu ca vis-a-vis de reciclare si folosirea de resurse in mod rational USA este in mare nesimtire (numai gandeste-te la marimea masinilor in general, apoi la universitatea la care eram eu ardeau luminile toata noaptea in multe dintre cladiri, chiar daca nu prea era nimeni inauntru, apoi aerul conditionat folosit la maximum, etc...).

Sa stii ca se recicleaza totusi. In general nu sunt centre de reciclare, ci sunt anumite zile din saptamana/luna in care scoti chestiile pe care le reciclezi in fata portii si vine o masina si le ia. La fel ca si cu resturile menajere. Asa faceam eu, si stateam intr-un oras mare. Trebuie doar sa te interesezi cand sunt acele zile in care vin sa ia hartia/sticla/aluminiumul. In general chestiile pe care vrei sa le reciclezi se pun in pungile alea multe pe care le primesti de la supermarket. Plus ca sunt facute din plastic reciclat.

Citat:
Toate cunostintele mele folosesc farfurii si tacamuri de unica folosita (cel putin atunci cand ii vizitam!), desi aproape toata lumea are masina de spalat vase..
In general aceste farfurii de unica folosinta sunt facute din hartie reciclata. Si apoi este discutabil: daca folosesti masina de spalat vase, pe de o parte folosesti curent electric, apoi otravesti apa cu detergent de vase, sau cel putin dai de lucru in plus la statia de epurare a apei menajere, ceea ce din nou nu e bun pentru mediu. Deci de fapt farfuriile de unica folosinta, mai ales daca nu sunt din plastic, sunt mai ecologice decat masina de spalat. Si mai comode. :D

Citat:
Facturile le primesc prin posta si pe ele scrie sa trecem la formatul electronic pt a salva copacii, desigur, dar asta nu-i impiedica sa-mi puna langa factura, in acelasi plic, un morman de materiale promotionale din hartie! Etc.
Sigur, dar o data ce te inscrii pentru online billing nu iti mai trimit nici materialele promotionale din hartie. Asa am facut eu cu facturele de la internet si telefon care erau pe numele meu, si intr-adevar doar primeam factura pe email, plus inca niste spammuri, dar tot pe email.

Oricum, din punctul de vedere al protejarii mediului Europa de vest este la ani lumina distanta de SUA, din cate pot vedea eu.

Cat despre Apple, sunt o mare fana, chiar acum scriu de pe un MacBook. :D Am si iPod, am si tricou cu Apple, am stat si la coada o data vreo cateva ore ca sa imi iau sistem de operare nou... Dar de iPad putin imi pasa, nu as avea nevoie de asa ceva, plus ca e inca un instrument care sa te faca sa pierzi vremea si sa te substragi vietii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.02.2010, 12:30:01
radianca radianca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2009
Locație: Bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Unhappy Despre aparitia iPad

Regret ca ironia si cinismul sunt primele moduri de reactie, la aflarea unei stiri, fie ea, postata pe un site, unde tolerantza si blandetzea ar trebui sa fie la ''ele acasa''. Nu se prefera latura de pozitivism si de nou, cand se lanseaza subiecte de acest gen.
Fiecare vine in intampinare, cu propria frustrare, nicidecum cu sustinere, si cu sperantza ca odata si odata nemaicriticand din start tot, vom avea parte de un bine, efectiv.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.02.2010, 14:57:58
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Ipad-ul este un dispozitiv multivalent. Ca orice dispozitiv multivalent el nu va excela la nici unul din capitole. Ca si calculator pt internet, mail si iworks este mai slab decat un calculator adevarat. Ca si ebook reader este mai slab decat un reader dedicat pt simplul fapt ca ecranul sau are alta tehnologie la baza, un reader adevarat foloseste e-paper si e-ink - hartie si cerneala electronica. Ecranele de tip e-paper au o rezolutie mult mai mare decat ecranele pt calculatoare. De fapt motivul pt care iti este mai neplacut sa citesti pe un ecran de calculator comparativ cu hartia este exact acesta, rezolutia mai mica. Cea mai jigarita imprimanta are rezolutia la A4 de 1200X2400 pixeli. Nu am auzit de monitoare la aceasta dimensiune sa aiba atatia pixeli. Deci nu este un inlocuitor perfect pt e-reader-e.
Meritul acestui dispozitiv este exact acesta: ofera cate ceva din fiecare si intr-o proportie acceptabila. Totul asezonat evident cu marketingul Apple care ma face sa ma conving inca o data ca este adevarata vorba: "lumea e proasta". Asta nu inseamna ca cei care le cumpara produsele sunt prosti, fiecare are motivele sale. Doar inseamna ca multi din cei ce cumpara nu au de fapt nici un motiv palpabil.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.02.2010, 16:42:44
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Lumea nu e proasta

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Ipad-ul este un dispozitiv multivalent. Ca orice dispozitiv multivalent el nu va excela la nici unul din capitole. Ca si calculator pt internet, mail si iworks este mai slab decat un calculator adevarat. Ca si ebook reader este mai slab decat un reader dedicat pt simplul fapt ca ecranul sau are alta tehnologie la baza, un reader adevarat foloseste e-paper si e-ink - hartie si cerneala electronica. Ecranele de tip e-paper au o rezolutie mult mai mare decat ecranele pt calculatoare. De fapt motivul pt care iti este mai neplacut sa citesti pe un ecran de calculator comparativ cu hartia este exact acesta, rezolutia mai mica. Cea mai jigarita imprimanta are rezolutia la A4 de 1200X2400 pixeli. Nu am auzit de monitoare la aceasta dimensiune sa aiba atatia pixeli. Deci nu este un inlocuitor perfect pt e-reader-e.
Meritul acestui dispozitiv este exact acesta: ofera cate ceva din fiecare si intr-o proportie acceptabila. Totul asezonat evident cu marketingul Apple care ma face sa ma conving inca o data ca este adevarata vorba: "lumea e proasta". Asta nu inseamna ca cei care le cumpara produsele sunt prosti, fiecare are motivele sale. Doar inseamna ca multi din cei ce cumpara nu au de fapt nici un motiv palpabil.
Doamne-ajuta!

Te-ai oprit asupra produsului Apple si nu ai luat in seama tipul de dipozitiv in general. Mai pe romaneste, ai vazut copacii, dar nu ai vazut dincolo de ei, nu ai vazut padurea. Incearca sa vezi perspectivele pe care le deschide acest gen de portabil electronic in viitor. De exemplu, iti poti inchipui studentii si elevii mergand la scoala cu un astfel de iPad in loc de ghiozdan sau mape? Actualul laptop il vezi restrans la alte dimensiuni si greutati? Ziarul si cartea care pot fi citite lesne oriunde? Sunt doar cateva exemple. Acum este doar un prim produs din aceasta gama. Timpul il va cizela, producatorii se vor diversifica rapid si vei putea avea la tine tot ce ai nevoie intr-o minimapa de tip iPad. Cu resurse suficiente pentru zonele pe care a fost gandit sa le acopere si la pretul care iti convine. Nu e putin lucru sa ai toate dispozitivele pe care le-ai enumerat mai sus plus cele de care nu ai amintit sau cele care se vor adauga in timp, intr-unul singur. Ma face sa zambesc imaginea a doi tineri, unul inarmat cu toate aparatele enumerate de fratia ta si celalalt cu o minimapa iPad.

Acum aproape 19 ani, impatimitii PC spuneau despre utilizatorii calculatoarelor Apple Macintosh la fel: "lumea e proasta". La scurt timp tot ei erau cei care rasuflau usurati ca, in sfarsit au primit si ei pe PC-uri un sistem de tip Windows. Acest episod s-a repetat aproape ciclic de atunci. Compania Apple ramane un producator vizionar. Produsele sale sunt mult mai scumpe, dar sunt produse de foarte buna calitate si cu un design aproape intotdeauna revolutionar. Si nu ma refer doar la aspect. Din acest motiv este firesc sa ofere produse mai scumpe decat cei care de ani buni ii copiaza. Cercetarea costa. Iar marketingul Apple are succes pentru simplu fapt ca este sustinut de insasi obiectul vanzarii, produse inovatoare si de certa valoare.

Nu imi pot permite produse Apple nici daca as avea mai multi bani, pentru ca ma multumesc cu mult mai putin. Dar, nici nu ma uit cu compatimire la cei care isi achizitioneaza produse Apple. Lumea nu e proasta.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.02.2010, 17:43:59
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Te-ai oprit asupra produsului Apple si nu ai luat in seama tipul de dipozitiv in general. Mai pe romaneste, ai vazut copacii, dar nu ai vazut dincolo de ei, nu ai vazut padurea. Incearca sa vezi perspectivele pe care le deschide acest gen de portabil electronic in viitor. De exemplu, iti poti inchipui studentii si elevii mergand la scoala cu un astfel de iPad in loc de ghiozdan sau mape? Actualul laptop il vezi restrans la alte dimensiuni si greutati? Ziarul si cartea care pot fi citite lesne oriunde? Sunt doar cateva exemple. Acum este doar un prim produs din aceasta gama. Timpul il va cizela, producatorii se vor diversifica rapid si vei putea avea la tine tot ce ai nevoie intr-o minimapa de tip iPad. Cu resurse suficiente pentru zonele pe care a fost gandit sa le acopere si la pretul care iti convine. Nu e putin lucru sa ai toate dispozitivele pe care le-ai enumerat mai sus plus cele de care nu ai amintit sau cele care se vor adauga in timp, intr-unul singur. Ma face sa zambesc imaginea a doi tineri, unul inarmat cu toate aparatele enumerate de fratia ta si celalalt cu o minimapa iPad.

Acum aproape 19 ani, impatimitii PC spuneau despre utilizatorii calculatoarelor Apple Macintosh la fel: "lumea e proasta". La scurt timp tot ei erau cei care rasuflau usurati ca, in sfarsit au primit si ei pe PC-uri un sistem de tip Windows. Acest episod s-a repetat aproape ciclic de atunci. Compania Apple ramane un producator vizionar. Produsele sale sunt mult mai scumpe, dar sunt produse de foarte buna calitate si cu un design aproape intotdeauna revolutionar. Si nu ma refer doar la aspect. Din acest motiv este firesc sa ofere produse mai scumpe decat cei care de ani buni ii copiaza. Cercetarea costa. Iar marketingul Apple are succes pentru simplu fapt ca este sustinut de insasi obiectul vanzarii, produse inovatoare si de certa valoare.

Nu imi pot permite produse Apple nici daca as avea mai multi bani, pentru ca ma multumesc cu mult mai putin. Dar, nici nu ma uit cu compatimire la cei care isi achizitioneaza produse Apple. Lumea nu e proasta.

Doamne-ajuta!
Am fost chiar mai pe faza decat ti-ai imagina.
Am vorbit despre ipad, nu altceva. Ideea de "tablet pc" a fost perfectionata de Microsoft impreuna cu HP din cate stiu cam acum 5 ani. Nu a prins din cauza pretului care cu tehnologia disponibila atunci era cam prohibitiv. Acum ca s-au mai ieftinit componentele si s-a mai avansat pe partea de procesoare, ecrane si baterii, asta permitand reluarea temei de tablet. A contribuit si faptul ca internetul a devenit foarte raspandit, inclusiv prin unde.
Apple nu a revolutionat nimic cu ipad. In urmatoarele luni va aparea Slate de la HP cu Windows 7 pe care vei putea instala CE VREI, CUM VREI, CAND VREI. Produsele Apple sunt unelte de muls. Dupa ce-ti cumperi un produs de-al lor devii vaca de muls si vei plati pt orice, si sume importante. Dar partea cea mai aiurea e ca esti incuiat, platforma e complet inchisa si controlata de Apple. In fine, nu mai conteaza, crezi ce vrei tu...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.02.2010, 17:52:38
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Sergiu, iti dau dreptate..
nu am cumparat apple (tocmai din cauza specificitatii..), dar am cumparat alt produs de varf pe care l-am crezut util.. doar sa descopar ca platesc aiurea lunar doar pentru ca-l am! Tot felul de costuri.. cam 60 usd lunar ca sa folosesc programe si functiuni care erau gratis la alte branduri (dar adevarat, si calitatea era alta..). Ma simt atat de pacalita.
Acum deschid ochii inainte de a achizitiona ceva.. este o mare hotie, parerea mea (cel putin in sua).

(am descoperit si eu doua lucruri de cand am plecat din Rom: 1. nu exista pranz gratis (there is no such thing as a free lunch) si 2. hotia nu s-a inventat la noi in tara, este de import)

Last edited by anna21; 10.02.2010 at 18:04:13.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.02.2010, 18:13:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
2. hotia nu s-a inventat la noi in tara, este de import)
Asta s-o crezi tu :))) noua hotia ne curge prin vene, in caz ca nu ai realizat inca
La ei se numeste biznis!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.02.2010, 18:42:18
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Am fost chiar mai pe faza decat ti-ai imagina.
Am vorbit despre ipad, nu altceva. Ideea de "tablet pc" a fost perfectionata de Microsoft impreuna cu HP din cate stiu cam acum 5 ani. Nu a prins din cauza pretului care cu tehnologia disponibila atunci era cam prohibitiv. Acum ca s-au mai ieftinit componentele si s-a mai avansat pe partea de procesoare, ecrane si baterii, asta permitand reluarea temei de tablet. A contribuit si faptul ca internetul a devenit foarte raspandit, inclusiv prin unde.
Apple nu a revolutionat nimic cu ipad. In urmatoarele luni va aparea Slate de la HP cu Windows 7 pe care vei putea instala CE VREI, CUM VREI, CAND VREI. Produsele Apple sunt unelte de muls. Dupa ce-ti cumperi un produs de-al lor devii vaca de muls si vei plati pt orice, si sume importante. Dar partea cea mai aiurea e ca esti incuiat, platforma e complet inchisa si controlata de Apple. In fine, nu mai conteaza, crezi ce vrei tu...
Doamne-ajuta!

Mai frate, Steve Ballmer si ai lui puteau sa se fi apucat de treaba inca de acum 77 ani, daca au "reusit" sa apara pe piata dupa iPad-ul Apple, si ei vor vinde tot iPad-uri. E vorba de imaginea categoriei de produs in mentalul colectiv si la momentul aparitiei asociat cu unul de schimbare.

In rest sunt de acord cu tot ce spuneti atat fratia ta cat si Anna21.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Chiar pot chistiga un iPad 4 pe facebook? mariusfanea Intrebari utilizatori 2 18.12.2012 12:59:56
Cum a aparut diavolul in Univers? mariamargareta Secte si culte 100 19.01.2011 18:46:15
cand a aparut biserica ortodoxa? anaana71 Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.11.2009 20:23:53
Cum credeti ca am aparut ? phradmon Intamplari adevarate 9 05.09.2007 21:13:39