Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.03.2010, 15:27:00
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nelu și ingerii

@
Nelu și ingerii

Nelu se născuse în ’47.
Părinții lui erau la origine din Vișeul de Sus și după Edictul de la Viena nimeriseră la Auschwitz. Fiecare a fost luat cu întreaga familie, dar s-au întors stingheri...
Supraviețuirea lor miraculoasă ar putea umple tomuri întregi.
Înainte de razboi erau vecini și după război se întălniră în Iași și se asezară pe o bancă de lîngă Palat.
Dupa o scurtă conversație întreruptă de tăceri și plînsete aflară că și celălalt e singurul supraviețuitor din familie.
Singuri pe lume erau.
Fără să fi fost vreo înțelegere între ei, ambii hotărîră că Auschwitzul prea le stîrnește amintiri dureroase și, după acea primă întălnire, n-au mai vorbit de cele întămplate.
Și cum spuneam, se întălniră în Iași. Bărbatul, să-l numim Sandu, lăsase “acolo” o soție și patru copii. Și nu numai.
Femeia, Sara, prima fată dintr-o familie numeroasă, pierduse părinții, patru surori și doi frați, unchi și mătuse. După un timp hotărîră să locuiască împreună fără cununie. Amăndoi veneau din familii foarte religioase, dar încercarea prin care tocmai trecuseră îi îndepartase de religie.
Iubire în adevăratul sens al cuvintului nu era acolo. Se agătară unul de altul cu disperarea unor naufragiați.
El era brutar de meserie. Brutar din tată în fiu și mîinile lui mușchiuloase concurau cu ale celui mai grozav halterofil. Specialitatea lui erau colacii de Sîmbătă. Îl vizitam deseori la lucru în brutăria din Str. Anastasie Panu de lîngă Palatul Iașului. Acolo el trona cau un rege cu fața și părul albit de făina cea mai albă. Cred că el a fost primul meu erou. Eu îi admiram fenomenala lui putere fizică.
Despre Lagăr nu vorbea. Nici el și nici Sara. La întrebările mele răspundea:
“Ce-a fost a fost”, mormăia și se depărta de mine ca de o sperietoare.
Sara era casnică. Bucatareasă că ea n-am mai văzut. Pirpirie la trup era și cu un chip strîmb care arăta de parcă trecuse peste el o masină. Asta pînă deschidea gura. Era cultă pînă peste poate și se vedea că cugetase mult la cele citite. Cred că de la ea am căpătat gustul cititului.
Tare se bucura cînd veneam. Spunea că îi amintesc de un nepot al ei. Odata am întrebat-o unde este acel nepot. Deh, lipsa de tact al unui copil nestuitor. Într-un tîrziu mi-a raspuns că nepotul ei este înger acum și că el veghează asupra mea.
După vreo doi ani se născu Nelu. O bucățică de om. Semăna cu maică-sa și avea toate bolile din lume. Se mai și născuse la șapte luni în greutate de 900 de grame și doctorul Vais nu-i dădea prea multe șanse de supraviețuire. Dar minune. Nelu ieși încetul cu încetul din toate necazurile și la vreun an începu să scoată primele vorbe. Cînd Sandu îl auzi spunînd “tată”, izbucni într-un plîns cum nu crezusem că poate cineva plînge. Nelu căpătase numele tatălui său care și el se pierduse în Lagăr.
Și crescu Nelu, dar pirpiriu și delicat era. Trăiam cu toții în Ulița Strîmbă care nu mai există astăzi. Strada asta se afla lîngă brutaria lui Sandu. Azi acolo este Primaria Județeană. Eram un fel de familie mare cu toții și știam că Nelu trebuie protejat de toți și de toate.
Adevarul e că nimeni, chiar și în afara cartierului nostru, nu îl cășunase vreodata cu nimic de parcă simțeau că acest omuleț îl are pe Dumnezeu în el. Îmi aduc aminte că îl luasem la o plimbare la Palat și niște cîini fiorosi se luaseră după noi. Eu, învățat cu greul cum eram, prinsesem un retevei de abia îl puteam ridica, pregatindu-mă să-i trag una în cap celui mai apropiat, cînd deodată îl auzi pe Nelu țipînd:
“Nu. Nu face asta!”, și spre groaza mea văd că se apropie de cîine și îi șopteste ceva. După întîmplarea asta cîinele acela nu s-a mai dezlipit de Nelu și dormea cu el în pat. Alta data mă vede că îmi meșteresc un arc.
“Ce vrei să faci cu arcul asta?”, mă întrebă.
“Cum ce? Oi trage cu săgeți în păsărele”.
Și-l văd deodată că începe să plîngă și lacimi îi curg siroaie pe fața-i micuță.
“Dar la sufletul lor te-ai gîndit?”, spuse.
“Ce suflet, care suflet? Toți copiii fac asta. Dar știi ceva? Iaca nu mai plînge că arunc arcul în fîntînă”.
Fîntîna aceea era blestemată de cînd căzuse acolo un soldat german în timpul războiului și nimeni nu mai lua apa de acolo.
De cînd cu povestea asta n-am mai tras decît în ciorile care ne mîncau fructele pe copacii din gradinița noastră.
Nelu învățase că citească cu mama lui și la vreo cinci ani începu să vină la noi după cărți.
“Scufița Rosie” nu-i plăcea. Spunea că e multa cruzime acolo. Pe la șase ani intră direct în clasa a II-a …
Într-o seara friguroasă de iarnă veni la noi să se mai încălzeasca căci izba lor de lut nu oprea nici vîntul și nici ploaia. Tot tuna și fulgera și credeam că se va speria. De unde? Mă luă la o serie de
întrebări și îi povesti ce învățasem și eu la școală despre cum ia naștere ploaia și de ce sunt fulgere.
“Da. Și spui că fulgerele astea au electricitate? De ce nu e folosită?”
N-am vrut să-i spun că tocmai asta o întrebasem și eu pe învățătoarea noastra care îmi răspunsese că e o întrebare prostească.
În fine.

Era în iarna anului 1957 și Nelu își meșterise o bărcuță cu pînze pe care plănuia s-o ducă la apa Bahluiului din apropiere. Pînă la urmă plecă cu un prieten la Ștrand. Bazinul de înot era înghețat și ei hotărîră să pună bărcuța aceea pe apa lacului cu bărci care nu înghețase, încă, în întregime.
Ce a fost acolo exact nu știu nici pînă în ziua de azi. Se pare că vîntul depărtase bărcuța de mal și Nelu, încercînd s-o recupereze, căzu în apa. Cîinele acela de care am amintit mai sus sări după el, dar nu reuși să-l tragă la timp la mal.

Și așa muri Nelu și se alatură ingerilor ce păzesc asupra noastră.

Last edited by ben_gal; 22.03.2010 at 15:40:41.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.03.2010, 22:23:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte!
Asta a fost prima mea reactie, caci banuiesc ca povestea e adevarata, nu?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.03.2010, 23:36:49
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dumnezeu sa-l ierte!
Asta a fost prima mea reactie, caci banuiesc ca povestea e adevarata, nu?
Da. Este adevarata.
I-am ascuns identitatea.
Nu se numea Nelu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce sunt ingerii reprezentati cu aripi? sergiu Generalitati 21 13.03.2014 21:24:46
Ingerii pot face voia lor proprie? sergiu Din Noul Testament 23 03.08.2012 16:12:03
Ingerii, oamenii si raul Marius22 Generalitati 135 30.11.2009 15:09:06
Despre îngerii cei căzuți nectaria Generalitati 4 26.02.2009 12:04:44
Diavolul la sfat cu ingerii sai patinina34 Din Noul Testament 0 02.01.2009 20:42:39