Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 03.10.2023, 02:32:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul

Nu există nicio posibilitate legală ca, spre exemplu în județul Brașov, pentru sub 100 de elevi să se organizeze 68 de clase / formații. (Și nu există nici practic așa ceva, nu există pur și simplu, nu există clase de religie cu 1-2 elevi sau ceva de genul.) Nu există așa ceva niciunde în lume, nu doar în România, iar lucrurile ăstea sînt stipulate prin legi, nu există că într-o școală se duce cineva și face ce vrea acolo, de parcă ar fi tarlaua lui.
Se pot face clase cu 5 elevi de o anumită religie, vezi că sunt clase unde sunt 2-3 neoprotestanți sau chiar unul singur și tot pot opta să facă religie în confesiunea lor, nu are rost să forțezi argumentația pe subiect.
Idem și la romano catolici foarte puțini și tot au clasă de religie.

Dacă la religie ți-ar băga directorul motiv că nu faci religie ortodoxă că n-ai destui petenți care cer, ar face abuz în serviciu și ți-ar încălca dreptul la a urma o anumită religie ți se pune un obstacol birocratic în fața dreptului tău la instrucție religioasă.

E greu de priceput că la religie nu merge principiul cu minim 12 elevi ? Că e penal directorul care impune așa ceva în clase unde sunt mai puțini care cer instrucție religioasă ?
Vechi 03.10.2023, 09:42:29
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member

Data înregistrării: 09.02.2011
Implicit

Citat:
Și ce-ai trimis de două ori același mesaj? Te ardea prea tare adevărul de nu mai puteai suporta, și te-ai gândit să „dai pagina mai departe”? Așa se întîmplă cu oameni ca Streza la conducere, ajungi să te ardă prea tare adevărul de nu mai poți suporta durerea, adevărul ticăloșiilor incalificabile ale unora ca Streza.
Nimic pe lumea asta nu este intamplator. Totul se intampla din voia si cu ingaduinta lui Dumnezeu.Sper ca intelegi la ce ma refer
Vechi 19.10.2023, 13:10:33
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.01.2019
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu cred că se botează la lutherani, fă tu dovada că a explodat populația de lutherani în Brașov și Sibiu, după clasele astea pe care le atribui. (...)
Eu nu am făcut astfel de afirmații, ăstea sînt interpretările tale de rea voință. Eu am spus foarte clar că astfel de practici se făceau mai demult, acum nu cred că se mai fac, și am primit astfel de informații de la o persoană care a făcut chiar liceul Brukental la Sibiu, ca român ortodox. Oricum, dacă văd că ai nevoie să repet ceea ce am spus foarte clar, atunci repet, că poate îți intră până la urmă în țeastă.

Citat:
Și îți mai zic un lucru pe care îl știu numai unii mai „bătrâni”, un lucru pe care mi l-a spus chiar cineva care a făcut liceul Brukental mai demult, cu zeci de ani în urmă, care era și român și ortodox.

Mai demult, ortodocșii care vroiau să intre la „Brukental” erau forțați practic, prin metode subtile, să treacă chiar la religia luterană, și numai ulterior puteau să fie admiși la acel liceu; altfel nu puteau fi admiși, și practic erau români ortodocși care apostaziau față de ortodoxie și nu doar că se declarau luterani, ci chiar erau subtil constrânși să se „boteze”, să fie „confirmați” ritual ca luterani, nu era doar o declarație, era efectiv o lepădare de ortodoxie și o trecere, cel puțin temporară la luteranism. (Nu știu ce făceau ulterior, însă lepădarea o făceau, pentru scopurile respective, că așa este genul ăsta de oameni care își vinde sufletul „pentru un pumn de arginți în plus”.)

Între timp lucrurile s-au mai schimbat, dar practicile abuzive ale unor sași luterani vizavi de religia luterană nu au început cu aceste practici abuzive (din zilele noastre) despre care discutăm aici și care sînt „binecuvîntate” prin inacțiune de acest personaj sinistru, IPS Streza, acest trădător, acest „geambaș” al ortodoxiei și al nației române, al românismului.
Reply With Quote
Vechi 19.10.2023, 13:31:17
Senior Member

Implicit

Citat:
După logica pe care ai enunțat-o aici se face un mare trafic de catedre și de posturi la religie luterană, probabil în care 90% dintre profesori sunt români neluterani, care predau și ei ceva ca să mulgă de la stat un post de bugetar.
Din ce am observat eu, la acele clase cu religie luterană cadrele aveau nume germane, deci mă îndoiesc că ar fi vorba despre români; nu menționez numele respective, însă pe saiturile specializate pentru titularizare există acele nume și sînt germane.

Oricum n-aș vrea să cred că lucrurile ar sta cum spui mata, nu de alta dar într-o astfel de ipoteză s-ar putea ca la mijloc să fie chiar aspecte de natură infracțională (că doar „traficul” acela nu s-ar face chiar așa pe gratis, dacă s-ar face), însă eu personal nu am informații și nici nu cred că se întîmplă așa ceva; cred că este o simplă speculație de-a matale.

Citat:
Iar le amesteci, una e învățământul în jermană, alta e îndoctrinarea în luteranism, am citit de la un fost forumist de aici că soția lui predă religie ortodoxă la un Liceu cu predare germană, nu se predă doar luteranism în școlile germane.

Din start e informația eronată că nu se face religie ortodoxă în școlile germane.

E o informație minicinoasă asta chiar dacă e sugerată doar.
Eu nu am dat și nici măcar nu am sugerat așa ceva niciodată, este vorba despre o altă interpretare manipulatoare de-a matale. De fapt eu de când am deschis această dezbatere, de peste 5 luni adică, am menționat că unii fac religie ortodoxă, însă și aici este o problemă, anume că s-ar face în limba germană, ceea ce este încă o anomalie, încă o ticăloșie incalificabilă. Și dau iar un citat cu ce scriam acum 5 luni:

Citat:
(...)
O altă componentă extraordinar de gravă a acestui fenomen este că majoritatea, nu știu cât de mare, dar probabil destul de mare, nu face religie ortodoxă la școală, ci religie protestantă, luterană!! Există și cazuri care fac religie ortodoxă, dar culmea tot în germană. În România „lucrului bine făcut” s-a ajuns ca unii români ortodocși să se înscrie probabil ca avînd identitate de etnici minoritari și, mai rău ca pe vremea imperiului austro-ungar, nici măcar religia lor nu o fac în școală, și și dacă o fac, nu o fac în românește, mai rău ca pe vremea celor mai odioase dominații ungurești asupra românilor din Transilvania.
(...)
Și mai sînt și alte postări în care am menționat că unii ortodocși fac religie ortodoxă în unele școli „ale minorității germane”.
Reply With Quote
Vechi 19.10.2023, 14:19:51
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Mai, mie arata-mi ca botezatii ortodocsi fac religie luterana la scoala. Nici nu ma intereseaza daca o fac in germana sau in romana, ma intereseaza daca e luterana sau nu. Am inteles ca se ofera limba germana, am inteles ca se ofera religie luterana in limba germana, (...)
Citat:
Iar le amesteci, una e învățământul în jermană, (...)
Și eu vă mai spun sau vă repet un lucru, să nu cumva să credeți și să creadă și alții că „învățămîntul în jermană” pentru negermani este așa puțin lucru, este ceva acceptabil din punct de vedere bisericesc. Și spun asta pentru că istoriografia bisericească românească este PLINĂ de rolurile naționale pe care Biserica le-a jucat de-a lungul timpului, încât în ziua de azi abaterea gravă de la așa ceva, și despre asta discutăm aici, nu mai poate fi „trecută cu vederea”. Istoricii bisericești din BOR și în general cei care au scris texte de istorie s-au împăunat de zeci de ani cu privire la rolul de dezvoltare națională pe care l-a avut Biserica Ortodoxă de-a lungul timpului în sînul poporului român; acum nu merge să „întoarcem foaia” și să pretindem că un astfel de rol nu ar mai fi trebuit să fie îndeplinit, iar aici este vorba despre o speță corespunzătoare pentru așa ceva.

De asemenea repet că în ceea ce privește canonizarea mitropolitului Transilvaniei Andrei Șaguna ca sfînt episcop în BOR, în studiul document al Comisiei Sinodale pentru canonizarea sfinților români este menționată activitatea lui legată de dezvoltarea învățămîntului la români. Practic acea activitate face parte din argumentele pentru canonizare, ceea ce demonstrează încă o dată că discutăm despre un subiect important, nu este o chestiune care să fie tratată cu ușurătate, de trecut cu vederea.

Citat:
„Dar mai presus de toate, arhiereul Șaguna a fost preocupat de luminarea poporului prin promovarea învățămîntului confesional primar și secundar. (...)

Absolvenții Institutului sibian și-au desfășurat activitatea în satele transilvane, atât în biserici, cât și în școlile confesionale. Încă de la Sinodul din martie 1850 a inițiat cadrul de funcționare a învățămîntului primar confesional. A angrenat întreaga preoțime pentru organizarea și funcționarea școlilor primare confesionale, preoții parohi devenind directori ai acestor școli, iar protopopii inspectori școlari. Preoții au primit sarcina să se ocupe de organizarea școlilor poporale confesionale, atât sub aspect material, cât și intelectual. Când Șaguna a sosit în Transilvania, existau doar peste 300 de școli; în 1851 erau 367, iar în 1858, autoritățile guvernamentale ardelene semnalau 675 de școli ortodoxe. După doi ani, comisarul școlar dr. Pavel Vasici înregistra 767 de școli poporale românești ortodoxe în Ardeal. Prin urmare, grija lui permanentă de a clădi școli la sate, de a se înconjura de preoți și dascăli cu carte, lupta purtată împotriva nepăsării generale îl așază pe Șaguna la temelia școlilor poporale (școli elementare confesionale).

Arhiereul Andrei a organizat și alte instituții culturale românești care își continuă activitatea în forme adecvate timpului până astăzi (...). Prin aceste școli s-a menținut credința ortodoxă, dar și neamul nostru din Ardeal și Banat.”

Acest text face parte din STUDIUL DOCUMENT al COMISIEI SINODALE PENTRU CANONIZAREA SFINȚILOR ROMÂNI, studiu care îl privește pe mitropolitul Andrei Șaguna și care a fost publicat la editura Andreiana, Sibiu, 2011.
Reply With Quote
Vechi 19.10.2023, 15:33:11
Senior Member

Implicit

Citat:
Păi înainte de ÎPS Steza nu era la fel ?
Pe vremea lui Antonie Plămădeală nu erau școli în limba germană ?
Din 2007 de la aderarea U.E. s-o fi accentuat fenomenul școlilor germane și pan-germanismul din zonă, dar și ierarhul care va veni după Streza nu văd ce ar putea face.
Cu siguranță și IPS Antonie Plămădeală a fost vinovat din acest punct de vedere, dar asta nu îl disculpă cu absolut nimic pe IPS Streza. În mod normal aceste fenomene, procese ar trebui studiate cât mai degrabă pentru a se putea lua măsuri de îndreptare și de salvare a ceea ce se mai poate salva, dar cercetările ar trebui făcute cât mai repede, chiar dacă vinovații au încercat și probabil încearcă să își șteargă urmele și să își caute tot felul de așa-zise argumente pentru dezvinovățire. Ba mai mult, mizeria incalificabilă derivă din faptul că aceste fenomene au fost ascunse sistematic zeci de ani de zile, practic lumea, tot mai pervertită, a început să trăiască într-o falsificare sistematică a normalității, atent păstoriți bineînțeles întru căderea în pervertire de factori politici, dar și de conducerea BOR la nivelul respectiv, în speță de elemente ale administrațiilor bisericești zonale ale lui IPS Antonie Plămădeală și ale lui IPS Streza. Mai mult, deși problema există și face prăpăd sub ochii oamenilor de zeci de ani încoace, ea nu a ajuns niciodată să fie tratată public ca o problemă, a fost permanent ascunsă pentru a ascunde astfel ticăloșia și culpabilitatea mare și cumulativă a factorilor de răspundere, printre care evident că la loc de frunte a fost giganticul IPS Streza.

În ceea ce îl privește pe IPS Antonie, acesta avea chiar o întreagă teorie despre „colaborarea” Bisericii cu statul, despre slugărnicia Bisericii față de stat, față de tot felul de „șmenari” politici care au acces la funcții de autoritate, de putere în stat; Streza nu a dezvoltat neapărat o teorie, însă el a slugărnicit foarte puternic prin fapte (în primul rînd prin tot felul de omiteri, care de fapt sînt tot niște fapte), chiar dacă a avut o perioadă în care a încercat spre exemplu să braveze, să se profileze public drept un erou, în problematica legată de homosexuali, „căsătorii” homosexuale, dorința unor „cupluri” homosexuale de a „fura” copii și de a îi „înfia” și așa mai departe.

Practic, personaje de genul IPS Streza au mizat în „spălarea lor pe mâini” pe „înglodarea” unor astfel de oameni în probleme și deci pe faptul că ei înșiși nu se vor „plânge” avînd pe conștiință propriile lor abateri, propriile lor căderi și pervertiri. Pe de altă parte s-au bazat pe forme de control social prin mecanisme de putere, de cele mai multe ori neortodoxe, să le zicem așa, în care evident că sînt mulți factori implicați, avînd în vedere că sînt și foarte mulți vinovați, numai că acești vinovați au avut și încă au diverse forme de putere, de influență de asuprire a „deranjanților”, a „turbulenților” care s-ar risca să vorbească despre adevăr, să devoaleze mișeliile incalificabile ale acestor mîrlani și geambași (în definitiv, dacă s-au vândut atâtea în țara asta, dacă a existat atâta trădare și ticăloșie, de ce nu s-ar fi „vândut” și oameni ...?).
Reply With Quote
Vechi 20.10.2023, 19:39:24
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member

Data înregistrării: 28.02.2015
Implicit

Citat:
Acest personaj sinistru, IPS Streza, acest trădător, acest „geambaș” al ortodoxiei și al nației române, al românismului.
Citat:
Cu siguranță și IPS Antonie Plămădeală a fost vinovat
Citat:
Ticăloșia și culpabilitatea mare și cumulativă a factorilor de răspundere, printre care evident că la loc de frunte a fost giganticul IPS Streza.
Citat:
mișeliile incalificabile ale acestor mîrlani și geambași
Citat:
Este un întreg lanț al lașității și ticăloșiei, al compromisurilor compromițătoare.
Davide, tu sigur ești ortodox?
Că prea le zici bine și la ficații frățiorilor.

Nu că aș vrea să te contrazic, dimpotrivă!
Ia mai spune, că devine tot mai interesant, ești o mină de aur!
Reply With Quote
Vechi 28.11.2023, 16:38:42
Senior Member

Implicit

Și de parcă n-ar fi fost îndeajuns demonstrată devierea clară de la „șagunism” a lui IPS Streza, supranumit și „arhiereul flancului estic al NATO”, prin ceea ce am menționat mai sus privitor la problema educației religioase și nu doar a acesteia în multe cazuri de pe teritoriul Episcopiei Sibiului, parcă nu se putea să nu apară „țucălarul bălos” și așa-zis „Părinte” Neculă, care în bombasticismele „dumnealui” depășite de propria-i „metaforă”, și așa de depășit de probabil că nici el nu pricepe de multe ori ce vrea să spună (o fi „glosolalia” neculiană la mijloc), deci parcă nu se putea să nu apară și să debiteze noi aberații despre șagunism. De data asta a făcut acest lucru în fața unor studenți, care aparent în mod nesuspect parcă sînt din ce în ce mai puțini (dar poate rezolvă „domnu” Streza cu niște „importuri” de etiopieni sau din cine știe ce nații neeuropene și dacă se poate să fie cât mai „colorați”, că știm că „domnu” Streza este un mare vizionar).

https://youtu.be/UtWTVHEclA4?si=AjXAPNqIuaTAyd9i&t=171

A nu se înțelege că idealizez modelul șagunian, dar îmi este cât se poate de clar, asemenea ca și în subiectul principal al acestei dezbateri, că modelul „strezan” în care o clică de „șmecheri” dispun discreționar de conducerea a sute de mii de oameni, chiar și cu amendamentele că a lor „conducere” este dezastruoasă din multe puncte de vedere și că de fapt nici nu prea poate fi numită conducere, din moment ce am văzut că sînt pe-acolo tot felul de alți chiriarhi decât cei care ar trebui să fie, adică alții fac legea pe-acolo decât cei care ar trebui să o facă și se presupune că ar face-o, cel puțin potrivit organigramei administrației zonale respective, deci acest model „strezan” poate oricine a auzit câte ceva despre șagunism să priceapă că nu este „convergent” cu modelul șagunian. Nu spun că modelul șagunian ar fi mai bun sau mai rău, spun doar că cele două modele diferă prea mult pentru a vorbi despre șagunism, despre vreun „vrednic succesor al lui Andrei Șaguna”, cum se exprima Florian Bichir, în cazul lui IPS Streza.

Cât despre „șagunismul” așa-zisului „Părinte” Neculă, se poate înțelege care este nivelul acestuia la un personaj care este amestecat în subiectul dezbaterii de față, cot la cot, cum s-ar zice, cu fostul infractor Joantă Sorin (fost „pușcăriaș cu suspendare”), inspectorul pentru educație religioasă din administrația lui IPS Streza, în calitatea „dumnealui” de consilier misionar-pastoral. Și este orientativ numai să se aibă în vedere scurta analiză asupra a ceea ce se întîmplă în cazul acestui dezastru în județul Brașov, avînd în vedere că așa-zisul „Părinte” Necula se pretinde brașovean, sau șcheian cum spunea cineva mai sus, deși după știința mea termenul de șcheau are (și) alte semnificații decât cele pe care le pretinde așa-zisul „Părinte” ...

Citat:
Șcheaŭ m., pl. Șcheĭ (mlat. *Sclavus, Slavus, Slav, alb. čkĭa, Bulgar; it. schiavo, fr. esclave, sp. esclavo, pg. escravo, sclav. V. sclav). Bulgar saŭ Sîrb (Vechĭ). Șcheiĭ din Brașov, un cartier al Brașovuluĭ, locuit odinioară de Bulgarĭ, astăzĭ romanizațĭ (numițĭ și Trocarĭ).
https://dexonline.ro/definitie/%C8%99chei
Reply With Quote
Vechi 28.11.2023, 17:13:08
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member

Data înregistrării: 24.10.2008
Implicit

Poate cineva să îmi zică ce înseamnă șagunism? Care e modelul șagunian azi și cum adresează problemele actuale? Din câte știu, Mitropolia Ardealului este o mitropolie cu drepturi depline, a treia în ordinea canonică.

În 1943, văd că era definit astfel:

Citat:
Șagunismul însemnează părtinire a autonomiei bisericești, șaguniști fiind aceia cari respectă și iubesc desvoltarea liberă și neîngrădită a sfintei Instituții, a Bisericii
Există cineva care nu vrea dezvoltarea liberă a Bisericii? Înțeleg că exista un context istoric în veacul XIX, dar ce înseamnă șagunist azi?
Vechi 29.11.2023, 01:28:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Poate cineva să îmi zică ce înseamnă șagunism? Care e modelul șagunian azi și cum adresează problemele actuale? Din câte știu, Mitropolia Ardealului este o mitropolie cu drepturi depline, a treia în ordinea canonică.
Nu prea văd cum ar mai putea vreun ierarh să fie echivalentul lui Andrei Șaguna, acum sunt construite majoritatea parohiilor și mănăstirilor, pe vremea lui se construiau, el a avut sprijin financiar de la Emanoil Gojdu și alți filantropi să construiască, Mitropolia Ardealului nu cred că are un Gigi Becali să-i construiască toată infrastructura importantă.

E un fel a spune urmașul lui Șaguna.

Thread Tools
Moduri de afișare