Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.01.2022, 14:33:28
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Un lucru stiu sigur, vere, ca-s mai rau ca tine, mai pacatos, mai netrebnic, mai ordinar si mai jegos, ca ultima zdreanta, dar nu-s mai prost (ignorant).

Nu stiu cati talanti am primit, dar tot intorc inapoi un talant, acela ca m-am descoperit pe mine.

Nu bro, tu te victimizezi pt ca vrei sa-l impresionezi pe Hristos, d-aia ti-am spus ca te preamaresti in ignoranta. E ultima oara cand mai explic, exprimarea era filozofica deci intelegi ce vrei.

Judecata lui Hristos este una pur subiectiva cat si selectiva. Si daca esti barbat adevarat vei recunoaste ca te zbati ca o granula de nisip ce se pierde in valurile inspumate ale vietii, ca majoritatea de altfel. Toata biblia este scrisa în asa fel incat este glorificat un singur om, Hristos fiind miezul din dodoasca, eul suprem, unicul care se poate numi Tată, etc. Si in aceasta circumstanta crestinii is pun baza ideii lor de salvare, insa trec cu vederea cel mai important aspect, ca nimeni nu stie cine este cu adevarat acest om, si toate sperantele lor se naruiesc pe baza mitului ce inconjoara persoana Lui. Sigur, toate cultele crestine striga sus si tare ca Iisus e cu ei, e al lor, dar in realitate sunt doar gogosi ca sa atraga clientela(aici se incadreaza si confesiunea ortodoxa, fara suparare asta e opinia mea).
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.01.2022, 07:07:06
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Nu bro, tu te victimizezi pt ca vrei sa-l impresionezi pe Hristos, d-aia ti-am spus ca te preamaresti in ignoranta. E ultima oara cand mai explic, exprimarea era filozofica deci intelegi ce vrei.

Judecata lui Hristos este una pur subiectiva cat si selectiva. Si daca esti barbat adevarat vei recunoaste ca te zbati ca o granula de nisip ce se pierde in valurile inspumate ale vietii, ca majoritatea de altfel. Toata biblia este scrisa în asa fel incat este glorificat un singur om, Hristos fiind miezul din dodoasca, eul suprem, unicul care se poate numi Tată, etc. Si in aceasta circumstanta crestinii is pun baza ideii lor de salvare, insa trec cu vederea cel mai important aspect, ca nimeni nu stie cine este cu adevarat acest om, si toate sperantele lor se naruiesc pe baza mitului ce inconjoara persoana Lui. Sigur, toate cultele crestine striga sus si tare ca Iisus e cu ei, e al lor, dar in realitate sunt doar gogosi ca sa atraga clientela(aici se incadreaza si confesiunea ortodoxa, fara suparare asta e opinia mea).
Opinia ta intereseaza cel mai mult (in afara de tine) pe Iisus, El apreciind foarte mult (mai mult ca mine) ca ai scris Lui cu majuscula, chiar daca mai sus ai neglijat majuscula la Acest om; lasand la o parte miasma mesajelor tale, aceste amanunte se aduna incet-incet in "cazierul" tau si se vor aduce mesajelor tale mireasma.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.01.2022, 17:56:34
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Opinia ta intereseaza cel mai mult (in afara de tine) pe Iisus, El apreciind foarte mult (mai mult ca mine) ca ai scris Lui cu majuscula, chiar daca mai sus ai neglijat majuscula la Acest om; lasand la o parte miasma mesajelor tale, aceste amanunte se aduna incet-incet in "cazierul" tau si se vor aduce mesajelor tale mireasma.
Prin acest răspuns ai confirmat ipoteza mea și nici măcar nu esti conștient de asta. Ignoranța e o binecuvantare. Biserica o să te salveze, fă-ți canoanele, spovedește-te și te împărtășește, că o să fie bine. Nu contează nevoile regelui etern, cât să fim noi mulți ca număr, spovediți, împărtășiți și bineînțeles mântuiți. Că de-asta a facut Dumnezeu lumea pentru noi, nu pentru El. :)

Hai te rog frumos, mustră-mă că nu am scris regele cu r mare.:) Mărire ție Doamne! Mărire ție! Și ț e mare, nu? :))))
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.01.2022, 18:44:52
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Haideti sa revenim la subiect ca s-a pierdut intre scandalurile itzite intre forumisti...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.01.2022, 19:20:40
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Prin acest răspuns ai confirmat ipoteza mea și nici măcar nu esti conștient de asta. Ignoranța e o binecuvantare. Biserica o să te salveze, fă-ți canoanele, spovedește-te și te împărtășește, că o să fie bine. Nu contează nevoile regelui etern, cât să fim noi mulți ca număr, spovediți, împărtășiți și bineînțeles mântuiți. Că de-asta a facut Dumnezeu lumea pentru noi, nu pentru El. :)

Hai te rog frumos, mustră-mă că nu am scris regele cu r mare.:) Mărire ție Doamne! Mărire ție! Și ț e mare, nu? :))))
Uite mă pata de culoare de pe forum:))

Te felicit că aduci puțină bunădispoziție,umor și avangardism pe forum.

Pentru Demetrius aveam demult o "slăbiciune",uite o mărturisesc și public:))

O contradicție elegantă din motive aparent inocente este o savoare mereu...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.01.2022, 19:53:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Prin acest răspuns ai confirmat ipoteza mea și nici măcar nu esti conștient de asta. Ignoranța e o binecuvantare. Biserica o să te salveze, fă-ți canoanele, spovedește-te și te împărtășește, că o să fie bine. Nu contează nevoile regelui etern, cât să fim noi mulți ca număr, spovediți, împărtășiți și bineînțeles mântuiți. Că de-asta a facut Dumnezeu lumea pentru noi, nu pentru El. :)

Hai te rog frumos, mustră-mă că nu am scris regele cu r mare.:) Mărire ție Doamne! Mărire ție! Și ț e mare, nu? :))))
Da, si Ț e mare, insa mai inainte, recunoscand tu ca trebuia si R mare, greseala e pe jumatate iertata.

Nu-s constient fiindca nu inteleg(ma ierti!) ipoteza ta; daca te referi la ignoranta, se cuvine spovedita fiindca e o atitudine voluntara. Ignoranta e o binecuvantare doar daca e ignorata patima; rezulta ca binecuvantarea are duh si de aceea e... "cuantica".
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.01.2022, 20:02:38
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Haideti sa revenim la subiect ca s-a pierdut intre scandalurile itzite intre forumisti...
Zise scandalagiul sef...

Da-da hai sa revenim la subiect.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.01.2022, 22:36:09
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Zise scandalagiul sef...
Ti-ai luat suficiente toiege pe spate lupule in piele de oaie incat le simti?

Doar cu tine, doar cu tine.

Sper sa rezisti la incasare in continuare.

Dar hai sa revenim.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 12.01.2022, 18:00:40
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475
M-am născut într-o familie creștin ortodoxă. Am fost învățat de mic copil să îl iubesc pe Dumnezeu, fapt pentru care am avut o viață duhovnicească.
În perioada copilăriei il simțeam pe Dumnezeu în viața mea că mă ocrotește și îmi dorește toate cele bune. În acest spirit mi-am dorit să continui această relație și să o desăvârșesc, motiv pentru care am dat la seminar apoi la facultatea de teologie ortodoxă.
Imediat după ce am făcut această alegere, lucrurile au început să evolueze nu diferit, ci opus. Am început să cunosc oameni care îmi făceau rău și care m-au făcut să sufăr foarte mult, dar cel mai mult m-a durut faptul că Dumnezeu era părtașul lor. Aveam impresia că eu sunt cel vinovat, iar cei care procedau așa făceau bine și Dumnezeu era de partea lor.
Din ceea imi dau seama se intelege ca tu chiar crezi ca Dumnezeu e vinovat direct sau complice la relele care ti-au produs suferinte si dureri mari.

Aceasta suparare si acuzare (nedreapta) e defapt duh rau satanic care te dezbina de Dumnezeu!

Daca ne gandim la Iov si la Daniel sau la Samson ne putem da seama ca ei cu toate ca l-au ascultat mult pe Dumnezeu si fiind chinuiti-incercati de satana cu consimtamantul lui Dumnezeu, acestia au ramas in Credinta desi puteau sa se revolte pe drept pe seful Dumnezeu care practic ii pedepsea pe nedrept desi ei in imparatia Lui ascultasera cu varf si indesat. Asta face diferenta dintre dreptatea din logica sau dreptate cu rasplatiri fata de dreptatea din Credinta pana la sfarsit. Asa e si Credinta lui Avraam si Sarra care desi erau indreptatiti sa se revolte si sa protesteze la seful Dumnezeu caci au ascultat si au crezut intocmai si in ciuda ascultarii nu au avut copii ci au avut parte de grele incercari ei au iubit pe Dumnezeu si au dovedit ca au dreptate din credinta si nu doar din logica sau dreptate pe baza de cantar sau de judecati si rasplatiri... si pentru dreptatea asta le-a fost ascultate rugaciunile si au avut un fiu ce a mostenit Credinta lor.

Asta ne cere Dumnezeu, asa o dreptate din credinta ca a celor foarte mari sfintii si prooroci cum sunt Iov si Daniel cu asa o mare putere buna plina de curaj ca a lui Samson.

Pai daca Iov a ascultat toata viata lui si a adus jertfe multe saturand toti saracii e clar ca nimeni nu era in vremea aceea ca Iov de ascultator si de credincios sau intelpt ca Daniel.

Daca pentru slujirea multa si buna Iov asta a primit ca rasplata: moartea fiilor sai, risipirea intregii averi, capatarea unei boli incurabile ca lepra si gunoiul de afra ca si casa atunci iti dai seama ca putea sa creada si el ca toti cei ce credeau in tot felul de dumnezei straini ca si Domnul este rau si nedrept si putea sa faca fara probleme ceea l-a ispitit nevasta sa: ”Leapada-L! Ce te tot tangui, nu vezi ce ti-a facut dupa toata credinta, jertfele si ascultarea ta?”

Logic sau pe baza de contract ar fi fost normal ca Iov sa faca ce a zis nevasta dupa atatea suferinte indurate cu acceptul lui Dumnezeu dar el avea o dreptate din Credinta pana la moarte asa ca a crezut cu adevarat ca Domnul este singurul Dumnezeu, singurul Dumnezeu bun si adevarat si nu s-a lepadat in ciuda tuturor relelor si zvonurilor de mai mari rele si astfel a dovedit ca este un fiu bun al lui Avraam.

E cu adevarat foarte greu sa ai o dreapta Credinta mai presus de orice incercare, de orice dreptate reparatorie si de orice logica.

Insa a acuza pe Dumnezeu si a crede ca e rau si ca-ti vrea raul este cadere in duh satanic dezbinator!
leapada-l pe satana si duhul acuzator si intoarce-te la Hristosul sfintei Treimi!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.01.2022 at 18:43:35.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare