Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.08.2012, 20:08:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Păi tocmai de asta și spun că este bine să spun eu așa, alții pot să spună cum vor ei, așa simplu ortodox, însă este bine să se spună Bisericii Ortodoxe Biserica Răsăriteano-Catolică sau Biserica Ortodoxă Catolică a Răsăritului pentru a nu se mai face confuzia că fostele sau actualele adunări "greco"-"catolice" ar reprezenta biserici răsăriteano-catolice, oricum denumirea lor vaticaneză fiind nu B.R.-C. ci b.c.o.r.b.
Problema e ca unii de pe forum sau din cei ce citesc nu au foarte multe cunostinte teologice si ei inteleg ca e vorba de BC.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.08.2012, 21:35:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Da trebuie sa recunosc ca eram tare nedumerita de ce era pomenit Papa la slujba, chiar nu puteam sa-mi explic!
Ingeri sa fi fost de fatza, daca auzeai ca e pomenit schismaticul Papa, trebuia sa fugi mancand pamantul
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.08.2012, 23:58:40
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

.....................

Last edited by Decebal; 15.12.2012 at 12:23:48.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.08.2012, 00:17:08
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ingeri sa fi fost de fatza, daca auzeai ca e pomenit schismaticul Papa, trebuia sa fugi mancand pamantul
Ei, asta se intampla demult... in secolul trecut, cand eram si eu mai tanara, si mai nestiutoare. :) Insa ce-i drept, "amanuntul" asta cu Papa tin minte ca m-a si intrigat foarte tare si de aceea am si cautat o biserica ortodoxa traditionala. Si am si gasit-o, si a fost bine, chiar daca la inceput nu intelegeam o iota pentru ca nu se vorbea romaneste (si nici englezeste).
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.08.2012, 00:33:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
În situația în care este începător ortodox atunci nu văd ce trebuie el să caute la foștii "greco"-catolici. Un începător ortodox are de a fi și de a crește spiritual în Biserica Ortodoxă, iar dacă are nedumeriri asupra unor alte aspecte nu merge și se aruncă înainte la prima pe care o găsește în cale, ci merge și întreabă pe preoții, teologii, etc ortodocși de care depinde. Situația pe care ai descris-o mi se pare destul de nerealistă.
Pai m-am dus si eu acolo la inceput, pentru ca acolo mergeau toti romanii pe care ii cunosteam (in Buenos Aires). Acolo se strangea comunitatea romaneasca, in marea majoritate. Situatia chiar este luata din realitate.

Multumesc de restul clarificarilor. Sper ca si altii care mai citesc pe-aici au inteles care ceva din studiul asta de caz. :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.08.2012, 00:49:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mi-aduc si eu aminte ca pe vremea cand aveam 15-16 ani, am mers la Satu-Mare. Am fost la slujba de duminica impreuna cu niste colege. Dintre toate bisericile diferitelor confesiuni de acolo, acea ni se parea noua ortodoxa. Slujba la fel ca la ortodocsi, Crezul fara filioque, niciun cuvant despre Papa, ce-i drept, pe vremea aceea, nu stiam cine e episcopul locului... Banci stiam ca sunt si in bisericile ortodoxe din Ardeal. Nu ne-am impartasit, dar in acea zi am ramas cu impresia ca am participat la o slujba ortodoxa. Mai tarziu am aflat ca era catedrala greco-catolica. Mi se parea mie ciudat ca oamenii erau foarte politicosi si nu se inghesuiau deloc...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.08.2012, 01:30:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Frumos,. dar trist.

Forma da, continut ba.
Si multi cauta mai degraba forma si o forma de ajutor/binecuvantare divina, mai mult nu stiu, nu ii intereseaza.

Eu am intrat intr-o biserica greco-catolica care cu exceptia cutiei de confesional (care pe moment nici nu mi-a atras atentia, nici nu mi-a spus nimic semnificativ), parea 100% ortodoxa.
Culmea, avea icoane mai ortodoxe decat adevarata biserica ortodoxa care am gasit-o mai tarziu, cu icoane intr-un stil tipic romanesc/transivanean care ar putea parea chiar ciudat pentru unii, nici o tangenta cu cel bizantin.

Insa senzatia avuta calcand acolo (intr-o biserica greco-catolica) mi-a spus ca ceva nu e in regula, sufleteste nu "mirosea" a ortodoxie.

Last edited by AlinB; 13.08.2012 at 01:35:20.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.10.2012, 05:09:27
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Credincioșii catolici care s-ar împărtăși, fără să o știe, într-o biserică ortodoxă ar putea fi cel mult ținuți pentru neglijență, dar nu pentru act schismatic.
Ieri am intalnit la biserica exact cazul invers celui povestit de mine. Un bizantin catolic venit in vizita la noi din Chicago, si cu care m-am conversat la coffee hour. Am incercat eu sa-i expun un pic din toata teoria discutata aici, dar nu cred c-am reusit sa-l inspaimant prea tare :) nu mi-a lasat deloc impresia ca ar considera gresit sa se impartaseasca la noi, pentru ca "toata slujba seamana foarte tare". Nici treaba cu Papa nu l-a convins.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.10.2012, 09:26:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Ieri am intalnit la biserica exact cazul invers celui povestit de mine. Un bizantin catolic venit in vizita la noi din Chicago, si cu care m-am conversat la coffee hour. Am incercat eu sa-i expun un pic din toata teoria discutata aici, dar nu cred c-am reusit sa-l inspaimant prea tare :) nu mi-a lasat deloc impresia ca ar considera gresit sa se impartaseasca la noi, pentru ca "toata slujba seamana foarte tare". Nici treaba cu Papa nu l-a convins.
În BC, ca și în BOR, există oameni care își spun "ecumeniști", cu toate că, după părerea mea, termenul de "ireniști" este mai potrivit, fiindcă celălalt creează o imagine deformată despre adevăratul ecumenism.

O mătușă de-a mea, ortodoxă oarecum practicantă, pe care am invitat-o la prima împărtășanie solemnă a copiilor, nu a priceput de ce am trecut la catolicism. "Dacă slujba e la fel, de ce ai mai trecut ?" "Fiindcă sunt Biserici diferite, mătușă !" "Cum să fie Biserici diferite, dacă au aceeași slujbă ?" Nu s-a dumirit nici acum.

Mai amuzant, dar și, paradoxal, mai trist, este când întâlnești la catolici opinii de același gen despre...catolici. Mai aud câte un "ce ești, catolic sau greco-catolic ?" Se vede că termenul de "catolic" e atribuit lui "noi și-ai noștri". În mințile multor romano-catolici, ei se consideră catolici-catolici, pe câtă vreme cei de rit bizantin ar fi catolici-nu-chiar-catolici. Culmea este că marea lor majoritate sunt, adică ar trebui să fie din punct de vedere canonic, greco-catolici. Nu există un act formal de trecere a lor sau a părinților lor la romano-catolicism, iar existența largă a romano-catolicilor de naționalitate română este o curiozitate foarte recentă, de când a fost interzisă Biserica Greco-Catolică. "Știți că, între timp, a ieșit la lumină!" le spun "avem și biserici, și preoți, și cateheză, și școli și de toate.". "Ah, nu !" aud "noi ne-am obișnuit să fim catolici-catolici". Dialogul continuă: "Bine", spun, "dar noi de ce nu suntem catolici-catolici???". "Nuuuu, voi aveți liturghie ortodoxă". "Dar nu e liturghie ortodoxă, e liturghia bizantină compusă de un sfânt doctor al Bisericii Catolice: Ioan Chrysostomul !". N-ai ce să le faci. Când îmi sare muștarul, le mai dau replica: "părerea mea e că liturghia Sf Ioan este la fel de catolică și un pic mai venerabilă decât liturghia lui Bugnini, aia care datează de la 1975, pe care o faceți voi". Dar, în general, acestea sunt amănunte care deja le scapă. Până la urmă, e ceva care seamănă cu "noi suntem români !". Aromânii, care au încasat-o așa de frecvent de la greci, turci, bulgari etc fix pentru românitatea lor ? "Nuuu, noi suntem români-români, aceia sunt români-dar-nu-chiar-români !" Dacă asta nu vă sună familiar, atunci întreb: de câte ori nu ați auzit de ceva "cumpărat din piață, de la ruși". Adică de la români-dar-nu-chiar-români care au avut ghinionul să viețuiască pe actualul teritoriu al "Republicii Moldova".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 02.10.2012 at 09:28:51.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.10.2012, 19:25:14
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Apropo de asta cu rușii... în Argentina există prostul obicei, mai ales între populația incultă, ca datorită unor coincidențe de conjunctură cel mai probabil, să se facă următoarele confuzii:

- evreilor li se spune "rusos" - adică ruși
- rușilor li se spune "polacos" - adică polonezi
- tuturor din rasa galbenă li se spune "chinos" - adică chinezi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Putem fi nasi la tineri greco-catolici? crisghise Nunta 13 07.04.2011 10:53:51
am fost botezat la greco-catolici..... vladicuion Botezul 6 10.07.2009 15:30:54
Greco-Catolicism Macarie Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 17 14.04.2008 02:50:57