Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.11.2016, 18:13:49
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Multumesc mult Cristian.
Da, Mozilla (Firefox) am si eu.
Chrome-ul are si el problemele lui.
O vreme m-am inteles bine cu Chrome si Iron, dar cred ca depinde si la ele ce Windows folosesti.

Uite ca acum merge editarea.
La Iron este scrisul foarte mic (inclusiv aici pe forum). Si nu se regleaza.
Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ba nu merge.
Incercati o stergere de biscuiti (cookies).
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.11.2016, 18:15:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu zic mai mult. Sunt probleme contradictorii.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.01.2017, 13:01:15
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Am fost pe mai multe Forumuri de-a lungul timpului.Ce am obserrvat de-a lungul timpului la unele din ele.Au o sectiune numita Anunturi si sanctiuni.
Adica daca cineva a facut niste prostii a vorbit(scris :-)) urat cu cei de pe Foum si nu se potoleste, urma ceva de genul:Avertisment -> Banare pe o perioada de -> si finalul Banare.
Tot acolo mai apar anunturi de genul:"userul x banat fiindca este clona a userului "Cucu" sa zicem.
Adica nu te baneaza oamenii si tu frumos iti faci un alt user si poluezi bine mersi in continuare.Nu poluezi iti bati joc efectiv.
Ex userul Sindbad transformat in Tarantula.Fiindca lasi Tarantula, zici ca nu e periculoasa darr devine prin poluare.

Copacele ia fa tu ceva util ptr Forumul asta . Fa sa putem implica chestia asta ,ca unii sa nu aiba "n" useri de la acelasi IP. Arata-ne ca lucrezi cu adevarat in IT. Fa ca sa fim si noi in rand cu alte Forumuri,sa intram in secolul 21.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.01.2017, 18:46:33
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Copacele ia fa tu ceva util ptr Forumul asta . Fa sa putem implica chestia asta ,ca unii sa nu aiba "n" useri de la acelasi IP. Arata-ne ca lucrezi cu adevarat in IT. Fa ca sa fim si noi in rand cu alte Forumuri,sa intram in secolul 21.
Lol.Tare. Pai front-endul (adica GUI, ce vedem noi) este facut in frameworkul phpBB, care are si suport in limba romana, adica aici:
http://www.phpbb.ro/
Cred ca ultima versiune, are pe langa multe chestii si capacitatea a vedea corect forumul pe device-urile mobile, chestie care lipseste forumului acum si
care nu vad de ce s-ar implica cineva s-o faca mobile friendly.

Idee e ca autentificarea se face pe baza de username si parola cea ce este un lucru bun(permite accesarea forumului prin tehnologii care folosesc VPN).
Daca s-ar face si pe baza de IP atunci ar fi o problema si mai mare pt cei care folosesc IP dinamic( 90% se foloseste IP dinamic).

Asocierea unui User cu un Ip este o idee gresita, din moment ce foarte usor se poate face un proxy si sa ma loghez cu IP de Groenlanda.

Apoi prin natura IP-ul dinamic, sa stii ca in backend(baza de date) exista
posibilitatea ca de-a lungul istoricul de logari( sa zicem 6 luni) acelasi IP sa-l fi folosit si eu si tu si X si Y. Ori daca faci un filtru sa baneze "n" useri cu acelasi IP, si tinand cont de ce am zis mai sus, te poti trezi peste trei zile/saptamani/whatever ca esti banat pt ca unul care avea IP dinamic s-a nimerit sa foloseasca un IP pe care tu l-ai folosit acum ceva vreme.
LOL, te banezi singur.

Ceea ce vrei tu este cum avem noi la corporatie autentificare prin VPN , cu acces SSH si inca alte scripturi de securitate realizate dupa standardul OWASP, elegant, frumos si aia e alta manacare de peste.
Dar astea costa, si inca foarte scump( ma refer la munca intelectuala si nu la resurse, ca programele sunt gratis)

Last edited by Copacel; 02.01.2017 at 18:54:02.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 03.01.2017, 12:34:47
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Da poate sunt eu in cap cu ce se intampla cu cativa ani in urma pe anumite Forumuri.Poate, atunci cand inca se mai mergea cu dial-up ,erau IP-uri fixe.
Vad ca acum iti mai cer mesaj de confirmare de pe telefon pe unele forumuri .Dar poti cumpara cate o cartela noua la fiecare clona.Deci 25 lei alta clona,sau telefoane ale prietenilor folosite la inceput.
Am sa ma mai uit cum e pe alte Forumuri sa vad cum mai e la ora actuala.Vreo zi doua nu cred ca mai apuc sa intru ,dar am sa ma uit sa vad cum fac in zi de azi altii.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #46  
Vechi 03.01.2017, 12:49:08
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Da poate sunt eu in cap cu ce se intampla cu cativa ani in urma pe anumite Forumuri.Poate, atunci cand inca se mai mergea cu dial-up ,erau IP-uri fixe.
Imi pare rau, dar trebuie macar sa te informezi despre principiul de baza al functionarii protocolului TCP/IP.
IP-urile fixe se utilizeaza si azi, nu este chestie de "fashion" in IT.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 28.09.2023, 19:00:17
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 665
Implicit

Pentru o vreme mie nu mi-a mers sa pun avatar pe forum, credeam ca nu mai merge, dadusem si mesaj la admini. Acum vad ca merge daca e cel mult 80 de pixeli pe latime si lungime. Inainte eu stiu ca scria 100 maxim, poate au updatat adminii forumul. Oricum ma bucur sa vad, ca imi place sa vad icoane pe forum!

Sfinte Apostole Pavel, roaga-te lui Dumnezeu pentru noi sa ne dea curajul, iubirea, si intelepciunea ta sa continuam munca sfanta in Biserica noastra draga!
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 28.09.2023 at 19:03:47.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.02.2024, 19:27:13
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 665
Implicit

Încă un lucru (poate a fost menționat): dacă sunt diacritice în postul tău (fie scrise de tine sau de persoana pe care o citezi), când dai edit la post se răstălmăcește textul („ș” și „ț” devine È). Ca să eviți asta, când dai edit, trebuie să apeși pe „Go advanced” și să editezi acolo. Astfel, nu se mai strică posturile.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.02.2024, 05:15:03
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Încă un lucru (poate a fost menționat): dacă sunt diacritice în postul tău (fie scrise de tine sau de persoana pe care o citezi), când dai edit la post se răstălmăcește textul (ș și ț devine È). Ca să eviți asta, când dai edit, trebuie să apeși pe ”Go advanced” și să editezi acolo. Astfel, nu se mai strică posturile.
Foarte interesant, mulțumesc!

Oare asta înseamnă că dacă editez așa cum spui și altul mă citează, și el trebuie să editeze tot cu ”go advanced” ca să nu se strice citarea aleasă de el din postul meu?

Practic înseamnă că toate editările ar trebui făcute prin ”go advanced”, axcepție făcând cei care nu editează cu diacritice si nici nu citează din posturi cu diacritice.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 22.02.2024 at 05:33:07.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.02.2024, 05:34:55
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.469
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Foarte interesant, mulțumesc!

Oare asta înseamnă că dacă editez așa cum spui și altul mă citează, și el trebuie să editeze tot cu ”go advanced” ca să nu se strice citarea aleasă de el din postul meu?

Practic înseamnă că toate editările ar trebui făcute prin ”go advanced”, axcepție făcând cei care nu editează cu diacritice si nici nu citează din posturi cu diacritice.
Aha, multumim, o sa incerc sa fiu atent si sa nu uit.

Ia sa fac un test
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce folosirea statuilor e pacat? Ioana-Andreea Biserica Romano-Catolica 81 21.09.2011 22:09:04
Folosirea limbajului costel Generalitati 3 02.06.2011 23:40:57
Folosirea calendarului Iulian sunsray Generalitati 3 13.04.2010 07:05:32
folosirea materialului genetic cozia Generalitati 12 25.02.2010 18:53:14