Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.12.2014, 08:04:06
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Am setat sa primesc mesaje.
Nu am vazut mesajul de pa topicul 'Omule, incotro'
Ok, am trimis răspunsul. Mulțumim mult pentru gândul bun și pentru contribuție ! Doamne ajută !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.12.2014, 06:10:03
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim pentru indemnul la bunatate..!
Pentru cei care doriti sa ajutati (cu haine, alimente,etc) si nu stiti unde sa mergeti cu ele, va recomand sa contactati "Asociatia romanilor care se Ajuta". Va indemn de asemena si pe voi, fratii mei, cei care aveti nevoie de sprijin material si duhovnicesc sa cereti ajutor aici.
http://www.arcsa.ro/


Cei care doriti scrieti-mi in privat si va voi da nr de tel a unuia dintre fondatori.
Daruind vei Dobandi!!

Nadajduiesc ca mesajul meu nu "sterge" sau minimalizeaza bucuria Mirelei de a ajuta! Eu gandesc pe termen lung.. Poate ca foloseste cuiva adresa asociatiei.
Bucurie!

Last edited by Jennyy; 12.12.2014 at 07:16:25.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.12.2014, 07:57:15
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Doamne fereste, cum să mă supăr? :)

Jenica dragă, chiar mă bucur că ai pus aici mesajul cu Asociatia ARCSA - e bine de stiut si pentru noi cei de peste hotare. Aici sunt niste firme specializate care fac transport ieftin cu vaporul (deci dureaza 1-2 luni), si se pot trimite colete voluminoase la preturi nu foarte mari. (coletele mici nu rentează) În State multe din bunurile de consum sunt mai ieftine decât în România, si se pot trimite ca ajutoare acolo.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.12.2014, 08:58:21
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow Crăciunul celor bogați sufletește

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Postez si aici un apel - preluat de pe topicul "Omule, încotro?" / subforumul "Pocăinta".


Un prieten si membru de încredere aici pe forum m-a anuntat că la biserica lui sunt 7-8 familii nevoiase pe care părintele ar vrea să-i ajute de sărbatori cu ceva de-ale gurii, că nu prea au ce pune pe masă. Colegul nostru va strange bani pentru a-i da părintelui, dacă mai sunt si altii aici pe forum care ar dori să-l ajute; se pot face trimiteri si prin paypal (important, mai ales pentru diaspora). Asa că dacă sunteti interesati să contribuiti la această actiune, din putinul pe care îl aveti, vă rog să-mi scrieti pe privat pentru mai multe detalii. Doamne ajută, si Dumnezeu să vă întoarcă însutit pentru tot ceea ce dati din suflet acestor oameni sărmani si le înfrumusetati si lor sărbătoarea sfântă a Nasterii Domnului.
Referitor la actiunea initiată aici - am primit un update de la colegul care se ocupă cu această colectă în tară,
si care va da acesti bani părintelui de la parohia lui, pentru ajutorarea acelor familii :

Citat:
Am mai primit azi 100 de dolari, iar 200 de lei vor veni probabil luni. S-au strâns, deci, 700 de lei (+200 probabil) s™i 340 de dolari. Va fi un ajutor însemnat pentru oamenii aces™tia.
Doamne ajută
!
Multumiri tuturor celor care s-au implicat si au dat o mână de ajutor si aici.

Dumnezeu să vă răsplătească dupa inima voastră, cum stie El mai bine.

Sărbători cu bucurie sfântă tuturor!

Last edited by mirela.t; 12.12.2014 at 09:02:12.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.12.2014, 22:24:33
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit O noutate

L-am intrebat pe parinte daca n-ar fi bine sa oferim ceva si pentru suflet, pe langa cele necesare vietii de zi cu zi, respectiv cate un Noul Testament cu Psalmii. Ideea i s-a parut foarte buna, mai ales ca pretul la care vazusem cartea pe un site era de 25 de lei.

Din pacate, insa, este epuizata, n-am reusit s-o gasesc la nicio librarie online (as fi vrut sa cumparam 10). Chiar si Bibliile se gasesc greu. O alternativa ar fi Biblia ilustrata, volumele 7 si 8, de la Editura Litera (versiunea Anania), care contin Noul Testament. In orice caz, in functie de banii stransi, vom alege ce cumparam.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.12.2014, 22:38:41
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Doar o clarificare pentru cei care citesc pe aici: Cristian este organizatorul din România al acestei actiuni.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.12.2014, 05:29:52
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
sa oferim ceva si pentru suflet, pe langa cele necesare vietii de zi cu zi, respectiv cate un Noul Testament cu Psalmii
Aici pare să fie disponibil în stoc :

http://www.librariecrestinortodoxa.r...salmii-4083578
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.12.2014, 07:43:59
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Din păcate, doar pare. Am sunat și mi-au spus că nu îl mai au. Nu-l mai are nici Editura Patriarhiei. Sper să-l reediteze.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.12.2014, 08:26:11
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Posibil să se mai găsească la pangar, de exemplu la Antim. Putem da telefon să verificăm.

http://manastireaantim.ro/contact.php

Telefon (Cosmote):

0768552857


Telefon (Orange):

0752381134

Last edited by forever...; 13.12.2014 at 08:28:39.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.12.2014, 10:15:47
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Mulțumesc. Am sunat. Nu-l au nici ei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare