Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 04.10.2017, 22:44:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Da, cunosc. În toate discuțiile cu el am renunțat, dar nu pentru "recunosc" ideile lui, ci pentru că mi-am dat seama că nu are sens să port o discuție la nesfârșit. El a ajuns la concluzia că cel care renunță automat îi recunoaște poziția. :))
Dimpotriva, nu ai renuntat deloc, ai continuat discutia chiar cand ai vazut clar care e adevarul, la nesfarsit. Tu doar repeti ce a spus MihaiG acum cateva saptamani, ca voi nu puteti gandi singuri, repetati ce spune unul din voi. Si ai sustinut o minciuna, in ciuda tuturor evidentelor, pentru ca mandria mare nu te lasa sa recunosti vreodata ca ai gresit. Chiar m-am mirat ca te-am vazut acum cateva saptamani ca ai gresit, pentru prima data de cand esti pe forum, credeam ca ti-a mai cazut din mandrie. Dar ti-ai revenit.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
După cum vezi, în jur sunt numai ecumeniști cu idei protestante, mândri și cu memorie scurtă. Astea sunt argumentele forte. :))
Dacă aș fi fost primul care filosește apelative la persoana lui, imediat s-ar fi "atacat" și ar fi început smiorcăiala.
Si acest neadevar l-ai citit la altii, unii cred ca daca repeta o minciuna devine adevar, pe principiul din mesajul anterior, ca realitatea se schimba in functie de perceptia noastra. Asa cum am spus, sunt mai multi ortodocsi acum pe forum care nu sunt in grupul vostru, in privinta conceptiilor moderniste. Am dat si cateva exemple. Daca voi sustineti tot timpul lucruri neortodoxe, la orice subiect si va aparati unul pe altul nu inseamna ca sunteti multi. Am avut zeci de discutii cu aceleasi persoane, de fiecare data, nu am avut discutii in contradictoriu cu aproape nimeni din cei ce erau ortodocsi si nu le-am zis ca sustin conceptii ecumeniste, din moment ce nu le aveau.
Nu pretind ca sunt atacat atunci cand vorbesc cu o singura pesoana, dar voi veniti in haita sa va aparati unul pe altul. Cum s-a intamplat si acum, ai fugit la barfa si sa fii consolat.
Reply With Quote
  #502  
Vechi 04.10.2017, 22:52:30
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Ok, discuția la subiect s-a epuizat, omul a trecut la smiorcăială.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #503  
Vechi 04.10.2017, 22:53:18
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dimpotriva, nu ai renuntat deloc, ai continuat discutia chiar cand ai vazut clar care e adevarul, la nesfarsit.
Legat de împărătășire și icoana Sf. Treimi eu am renunțat de mult, ultimul cuvânt a fost al tău. Văd că tu nu uiți să amintești mereu de aceste subiecte.

Veșnicul argument, mândria interlocutorului. Și uite așa, din nou, am ajuns subiectul discuției tale, asta în loc de argumente.
Reply With Quote
  #504  
Vechi 04.10.2017, 22:54:10
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ok, discuția la subiect s-a epuizat, omul a trecut la smiorcăială.
Chiar am vrut să amintesc că asta va urma, dar era evident ce urmează. :)
Reply With Quote
  #505  
Vechi 04.10.2017, 23:02:00
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Îmi cer iertare pentru devierea de la subiectul topicului, din păcate "specialitatea" mea.
Reply With Quote
  #506  
Vechi 04.10.2017, 23:04:16
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Chiar am vrut să amintesc că asta va urma, dar era evident ce urmează. :)
Dujmanii ecumeniști (cu concepții din protestantism) îi poartă pică, că n-are valoarea lui.....

Dar la întrebarea cea simplă și care nu-i convine văd că încă n-a răspuns....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #507  
Vechi 04.10.2017, 23:14:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu am pus doua si n-a raspuns...nu mai zic de alea mai din urma.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #508  
Vechi 04.10.2017, 23:15:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Chiar am vrut să amintesc că asta va urma, dar era evident ce urmează. :)
Penibil, tu ai spus acele neadevaruri la barfa si apoi spui ca eu as fi inceput sa scriu. Tu uiti ce ai facut cu cateva minute in urma si mai aveam pretentia sa-ti amintesti de acum ceva timp. Legat de vitejia pe care o pretinzi, cineva care are nevoie sa se asocieze cu alte persoane si apoi se bate cu pumnul in piept e de alt gen.
Reply With Quote
  #509  
Vechi 04.10.2017, 23:20:41
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Hai să vedem cine a început cu apelative gen mândru, mincinos, amnezic și altele asemenea. Ai curaj să luăm istoricul acestui topic?

În loc să continui cu smiorcăiala de ce nu răspunzi la subiect? E greu să răspunzi cu da sau nu? Ți-a adresat și Alin o întrebare pe care, de asemenea, te faci că nu o vezi.

Last edited by simpllu; 04.10.2017 at 23:25:19.
Reply With Quote
  #510  
Vechi 04.10.2017, 23:27:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Erau chiar doua intrebari..si la a ta sunt curios de raspuns

legat de sfintirea icoanelor, daca se pot considera sfintite fara slujba propriuzisa atat timp cat sunt canonice:

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
catalin2: da sau nu?
Si asta:

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si sfinteste tot ce atinge, adica tot pe ce cade incep sa aiba aceeasi proprietate, devin sfintite, asta vrei sa zici?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare