Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.08.2020, 10:58:11
PRazvan PRazvan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2020
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Și părintele cum v-a îndrumat ?
Parintele mi-a dat o explicatie mai lunga dar in principiu a spus ca intrucat protestantii si neo protestantii sunt cei care au protestat si au format propriul lor cult acest lucru nu este posibil si ma sfatuieste ca ea sa treaca la biserica ortodoxa si astfel se poate face cununia - a spus si ca daca vom avea copii acestia vor urma de obicei religia mamei.
Mentionez ca logodnica mea are certificat de botez deoarece a fost botezata ortodox.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.08.2020, 10:59:20
PRazvan PRazvan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2020
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Te rog sa nu te superi, dar ce-ti doresti mai mult? Sa-ti pastrezi credinta ortodoxa sau sa te casatoresti?
Sincer si cu tot respectul ambele astfel nu as fi cerut sfaturi pe acest forum.
PS: nu stiu cum a fac multi-quote de aceea am dat 2 raspunsuri.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.08.2020, 11:05:54
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
Parintele mi-a dat o explicatie mai lunga dar in principiu a spus ca intrucat protestantii si neo protestantii sunt cei care au protestat si au format propriul lor cult acest lucru nu este posibil si ma sfatuieste ca ea sa treaca la biserica ortodoxa si astfel se poate face cununia - a spus si ca daca vom avea copii acestia vor urma de obicei religia mamei.
Mentionez ca logodnica mea are certificat de botez deoarece a fost botezata ortodox.
Parintele te-a sfatuit foarte bine.

Chiar daca are certificat de botez, ea acum l-a invalidat prin faptul ca merge la protestanti. Nu stiu daca o sa accepte cineva doar pe baza unei hartii o cununie.

Vezi ca in fapt voi in biserica la cununie marturisiti credinta voastra si nu poti sa mergi la protestanti si sa marturisesti ca esti protestant... este o problema acolo.

Si da, are dreptate, o sa fie discutii cu botezul copiilor.


Credinta noastra este buna, de ce nu vine la ortodocsi?

De ce nu clarificati acum problema la inceput cand se poate si este mai usor?

De ce nu o rogi frumos sa incepeti casatoria corect si frumos? Tu esti capul familiei sa te asculte ca o sa mergeti bine in viata. Si promite-i ca o sa fie bine in viata.

Insista sa vina la ortodocsi pentru ca este o alegere foarte buna pentru amandoi pentru ca amandoi sa fiti pe o cale buna. Are ceva cu ortodoxia? (Aici as putea sa iti spun cum este murdarita de protestanti ortodoxia in cultul lor... lucru pe care nu cred ca il stii...).

Solicita-i sa vina si sa incepeti corect casatoria.

Last edited by gpalama; 27.08.2020 at 11:08:33.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.08.2020, 13:06:49
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Pebnticostalii sunt eretici, slujesc satanei
Dopurile de ceara din urechi iti creaza probleme de echilibru.
Si mare atentie, s-ar putea sa te-mburzi in cap!

E destul de ieftin daca mergi la un consult ORL la o policlinica cu plata. E doar 55 lei consultatia si 10 lei spalatura in urechi.

Ieftin ca braga. Iti da o stare generala de bine. Auzi perfect.
Plus ca nu mai ai probleme grave de echilibru si orientare.

Dupa operatia asta simpla si usoara sa ai grija cand inoti sau faci dus! Sa nu-ti intre apa in urechi. Ele sunt mai sensibile o perioada. Ceara aia are si ea un rol protector. Dar la tine acum este in evident exces.
Dragul meu, nu e voie să cureți ceara din urechi, dopurile, deoarece procedeul ăsta devenit un obicei îți va slăbi credința în ortodoxie, în Dumnezeu căci nu cu urechile trupești trebuie să auzi poruncile ci cu urechile duhului trebuie să auzi ca să crezi adevărul, deci cu urechile de auzit (ale duhului sau ale bârfei, fiecare folosește ce are în dotare).

Dacă te referi ironic la dopurile de ceară însinuând că aș fi dus cu capul și am mințit în postarea mea exagerând când am scris:
Citat:
Pebnticostalii sunt eretici, slujesc satanei, deci va fi o luptă grea în familia voastră între Dumnezeu și satana prin intermediul vostru.
...atunci trebuie să știi că știam că adevărul doare dar te rog să mă ierți dacă te-a nimerit fix pe tine căci eu nu m-am referit la cineva anume ci m-am referit la penticostali în general defapt la toate formele de eres, de la papistașii ce vor să instaureze papalâcul smințișorului infailibil în toată lumea și până la orice formă de neoprotestantism.

Știu că niciunii nici alții din eretici nu cred că singura cale care duce la mântuire și împăcare cu Dumnezeu este Calea Ortodoxă: respectarea sfinților, posturi lungi și grele și miercuri și vineri, sărbători cerești, pocăință periodică de cel puțin 4 ori pe an pentru curățirea inimii, școală duhovnicească dreaptă, mâncare fără spurcăciuni, fără produse animaliere, sănătoasă pentru curățirea trupul și purificarea simțurilor, metanoie interioară adică schimbare modului de gândire, de vorbire, de sumțire sufletească, de mărturisire și de comunicare cu apropiații, tăierea voii proprii pentru ascultare de Dumnezeu sau de trimișii Lui sau de mai marele pus peste tine în biserică și desăvârșire prin supunere, smerenie, blândețe și multă rugăciune bisericească și a minții sau a inimii asemenea rugăciunilor sfinților.

Deci trebuia să fi priceput de ce am postat adevărul direct și frank unui om sincer ”au doară” n-ai auzit că Domnul a cerut să te lepezi de satana, de lume și de sine, de voirea de sine, să-ți iei crucea și să urmezi Lui pe Calea Ortodoxă, pe calea cea strâmtă ca să intrii pe portiță în bucuria lui Dumnezeu căci calea cea largă a lumii, înalta poartă, duce la păcat și la moarte?

Deci dacă te supără adevărul de credință ortodoxă pe care îl mărturisesc te rog să mă ierți căci nu vreau să supăr pe nimeni, nu vreau să jignesc sau să fac durere cuiva dar crede-mă că nu vreau să pot să mint când e vorba de viața unui frate ortodox și de viitorul lui neștiind la ce anume se înhamă.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 27.08.2020 at 13:15:46.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.08.2020, 13:11:25
PRazvan PRazvan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2020
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Parintele te-a sfatuit foarte bine.

Chiar daca are certificat de botez, ea acum l-a invalidat prin faptul ca merge la protestanti. Nu stiu daca o sa accepte cineva doar pe baza unei hartii o cununie.

Vezi ca in fapt voi in biserica la cununie marturisiti credinta voastra si nu poti sa mergi la protestanti si sa marturisesti ca esti protestant... este o problema acolo.
[/b]

Asta am observat amandoi de cand am inceput sa planificam nunta! Sugestia unui prieten vechi a fost sa mergem la o biserica unde nu suntem cunoscuti si unde depunem actele necesare si atat fara sa precizam ca unul din noi nu este ortodox. Acuma eu am o mare retinere in a urma acest sfat mi se pare foarte foarte josnic sa ascunzi lucrul asta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.08.2020, 13:20:00
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
Asta am observat amandoi de cand am inceput sa planificam nunta! Sugestia unui prieten vechi a fost sa mergem la o biserica unde nu suntem cunoscuti si unde depunem actele necesare si atat fara sa precizam ca unul din noi nu este ortodox. Acuma eu am o mare retinere in a urma acest sfat mi se pare foarte foarte josnic sa ascunzi lucrul asta.
Dragule, casatoria si actele sunt ultima problema.

Problema este sa aveti o viata corecta.

In genunchi sa o rogi sa vina la ortodoxie. Pentru ca aici este Dumnezeu.

Daca te iubeste sa faca lucrul asta. Pentru ca ortodoxia este aici de 2000 de ani.


Faceti asta pentru un curs bun al vietii voastre. Este vorba despre viata voastra in fond.

Nunta ca nunta, dar pana la urma asezati-va viata frumos. In Ortodoxie este o frumusete curata a vietii pe care tu o stii si o vezi si o cunosti.

Roag-o sa faca lucrul asta pentru voi. Este o propunere frumoasa, Ortodoxia are o frumusete de netagaduit. Du-o la cea mai frumoasa biserica din oras si arata-i-o. Ea nu stie ce este Ortodoxia, doar ce i s-a spus gresit...


Si roaga-te 2 saptamani pentru ea Maicii Domnului sa accepte!!!

SOLUTIA TA ACUM ESTE RUGACIUNEA!

Ne rugam si noi pentru tine.

Last edited by gpalama; 27.08.2020 at 13:23:49.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.08.2020, 13:23:14
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
Asta am observat amandoi de cand am inceput sa planificam nunta! Sugestia unui prieten vechi a fost sa mergem la o biserica unde nu suntem cunoscuti si unde depunem actele necesare si atat fara sa precizam ca unul din noi nu este ortodox. Acuma eu am o mare retinere in a urma acest sfat mi se pare foarte foarte josnic sa ascunzi lucrul asta.
Păi cum logodnica domniei tale a fost botezată în credință ortodoxă și ea nu s-a lepădat de Hristos ci a fost atrasă vremelnic de mesajul ereticilor, de cuvântul evangheliei răstălmăcit de ei, trebuie doar să revină la biserica ortodoxă în care este botezată și să se căsătorească tot în biserica ortodoxă dar după ce mai înainte se spovedește regretând ascultarea de eretici și viețuirea greșită.

Trebuie doar să vrea să urmeze ortodoxia cu atât mai mult că a fost botezată ortodox.

Dacă a făcut ”rebotezarea” la neoprotestanți atunci când se spovedește la un părinte ortodox trebuie să regrete baia inutilă făcută înaintea unui eretic fără nicio valoare spirituală și duhovnicească.

Dacă a plecat de la ea porumbelul duhului sfânt, atunci trebuie să se spovedească de tot ce crede ea că a greșit Domnului (și domnia ta la fel), să-și facă canonul de îndreptare și se va întoarce Duhul căci bun și milostiv este Dumnezeu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 27.08.2020 at 15:06:38.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.08.2020, 23:14:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
Asta am observat amandoi de cand am inceput sa planificam nunta! Sugestia unui prieten vechi a fost sa mergem la o biserica unde nu suntem cunoscuti si unde depunem actele necesare si atat fara sa precizam ca unul din noi nu este ortodox. Acuma eu am o mare retinere in a urma acest sfat mi se pare foarte foarte josnic sa ascunzi lucrul asta.
Dacă la ortodocși ai fi putut eluda oarecum criteriile formale legate de acte, la neoprotestanți nu te-ar fi lăsat pastorii să închei o căsătorie(cu ceremonial religios specific) fără să fii botezat, fiindcă nu te cunoșteau, la pocăiți relațiile sunt mai directe, cei noi sunt de obicei aduși de cineva rude/prieteni, deci se cam știu care cu care, mai puțini vin atrași de zelul predicatorial al unui comunicator fără să cunoască pe cineva într-o adunare.

Legat de subiect, unde ați cunoscut-o pe doamna ?
Normal că dacă stăm prin medii unde sunt catolici, neoprotestanți, greco-catolici putem fi tentați să ne căsătorim cu persoane din alte confesiuni.

Prietenul tău nu cred că a vrut să te ducă în ispită, te-a sfătuit mai mult tehnic , pe bază de certificate de botez, iată o hibă în partea de administrație că nu se știe exact în timp real și actualizat câți ortodocși practicanți sunt, ajunge un certificat de botez luat acum zeci de ani și se poate face o încurcătură.

Biserica va trebui să-și facă o evidență, un recensământ online per parohie la care să primească acces doar cei care figurează în evidențe iar cei care trec la alte culte sau devin nepracticanți să poată notifica, urmând să reia o altă notificare dacă se reîntorc.

Acum în epoca internetului nu mai ține cu catastife vechi putrezite prin beciurile sau podurile parohiei, birocrație, dosar cu șină, până și la unele cimitire se știe pe baza unui cod unde este sola, plătită pt un loc de înhumare, pe câți ani e concesionat locul etc.

Partidele sondează opinia membrilor prin platforme online special dedicate, la care se face logare pe bază de parolă, acum există posibilități electronice de comunicare la orașe cel puțin, la sate încă nu.

Mi s-ar părea corect să știm câți ortodocși suntem pe bune, să nu trecem și pe cei adormiți la numărătoare sau pe cei care s-au dezis, în felul acesta am hirotoni numai după cât avem nevoie, am școli mai puțini teologi crescând criteriile de selecție la învățătură și viața morală, am construi mai puține parohii noi și ne-am concentra întâi pe cele deja construite să le întreținem și să creăm o viață bisericească în jurul lor.

Ne-am înteți pastorația la ortodocșii botezați care o vreme au venit și acum nu mai vin din varii motive unele care țin de disfuncționalități în relația parohie-slujitori+angajați-credincios, am coborâ printre oameni, nu ne-am izola în spatele catapetesmei ca și cum e o ruptură cler- popor.

Am fi mai smeriți ca Biserică dacă am vedea că am pierdut 2-3-5 milioane de credincioși în 30 de ani, chiar dacă i-am pierdut pe bază demografică tot e vina noastră ca Biserică dacă nu am întețit strategia pro viață, pro familie din timp că doar au trecut treizeci de ani.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.08.2020 at 23:21:16.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.08.2020, 23:37:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Indiferent ce veti hotarî în privinta nuntii, un lucru esential este sa va puneti de acord in privinta religiei in care veti creste copiii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.08.2020, 00:04:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
Parintele .... - a spus si ca daca vom avea copii acestia vor urma de obicei religia mamei.
În Imperiul Roman era altfel, bărbatul oficia ceremonialul religios al familiei, bărbatul dădea dajdie cezarului, titlul de preot suprem Pontifex Maximus era deținut de un bărbat, n-am auzit femeie care să-și aroge un asemenea titlu, Moise a despărțit apele cu poporul în spate, nu o femeie, Moise a coborât cu Tablele Legii.

Când ne rugăm începem cu ”În Numele Tatălui”.

Copiii ar trebui să urmeze religia tatălui, româncele când se căsătoresc cu eterodocși, în proporție de peste 50% copiii lor urmează religia tatălui și mai puțin a mamei, în Liban dar și în România un copil dintr-o relație mixtă urmează religia tatălui.


De aceea e mai important ca bărbații să fie cât mai bine catehizați în credința străbunilor moștenită de la Sfinții Părinți, să nu fie o religie a babelor făcută după ureche cu pietisme, plângăcisme, cu busuioc sub pernă, nu domnle bărbatul e forță, e tracțiune 4X4 în materie de duhovnicie, credință, îmbisericire, iubire de neam, mintea bărbatului e ascuțită și instruită pentru a înțelege tainele dogmaticii sfinte.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.08.2020 at 00:08:48.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare