Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.06.2009, 14:53:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Este trist sa constati existenta acestor brosuri in biserici. Aceste "reguli" nu ar trebui citite sau invatate in biserica, ci ar trebui sa le deprindem de la parintii nostrii (bunici) chiar inainte de a invata a citi.
Mi-ai luat vorba din gură. Asa este ! Cei 7 ani de acasă sun baza multor ani din viața unui om !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.06.2009, 15:26:55
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mi-ai luat vorba din gură. Asa este ! Cei 7 ani de acasă sun baza multor ani din viața unui om !
Poi bine da in ce an sintem in ce secol, ortodocsi imprastiati peste tot locul, care nu merg la biserica in fiecare duminica, casatorii mixte, copii cresc asa cum stie Domnul numai , bineinteles ca preotii isi fac datoria si mai le scriu aceste reguli in caz ca unii nu le stiu pentruca se vede de cum intra pe usa bisericii.Omul trebuie indrumat,educat toata viata nu numai in cei 7 ani si eu zic ca nu e trist sa invatam.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.06.2009, 15:47:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Si eu sunt de parere ca nu trebie sa umplem peretii bisericii cu reguli. Daca vom privi cum se cuvine pictura ei sau in cazul in care ea lipseste, o icoana, vom invata cele necesare unei bune purtari nu doar in biserica, ci si in lume.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.06.2009, 17:46:08
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sophia, eu cred ca imaginea ideala a femeii crestine este asa. Sa te privesti pe sine in oglinda si sa nu iti fie rusine de ceea ce vezi acolo. Eu sunt convinsa ca un om (barbat sau femeie) ce si-a pus sufletul intr-o oarecare randuiala are Constiinta suficient de treaza sa stie cum sa se poarte sau sa se imbrace in societate. Daca Constiinta ta doarme, nicio regula si niciun cuvant din partea cuiva (oricine ar fi, laic sau duhovnic) nu te va determina sa te imbraci/comporti crestineste! Vorba multa saracia omului fratilor...parerea mea...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.06.2009, 09:52:17
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scriind la topicul despre trecere femeii prin Altar mi-am amintit ceva ce am vazut in Grecia.
La Sfantul Spiridon am descoperit cu stupoare (parintii care ne-au insotit erau fff suparati..parintele Gheorghe de la Sihastria mai sa o scoata afara de maneca) un grup de fete ce veneau de la plaja! Erau imbracate in costum de baie iar pe deasupra aveau o esarfa din aceea fina, scurta, transparenta. Biserica are doua iesiri (cei care ati fost stiti). Oamenii trec prin ea se opresc la Moastele Sfantului Spiridon se inchina si isi continua drumul. Asa si fete noastre. In drum spre plaja au trecut pe la Sfantul. Vreau sa va spun ca stateau la rand la Moaste, era parinte la racla dar NU le-a spus NIMIC! In sfrasit..cand m-am intors acasa am vorbit cu prietenul nostru de familie (este grec are cam 60 de ani) l-am intrebat cum vine treaba asta? Stiti ce mi-a spus? Ca aceste dispense s-au facut de catre fostul Patriarh Hristodulos (Domnul sa-l odihneasca) pentru a veni lumea la Biserica. Numai ca.. grecii au luat nu doar degetul intins de patriarh (Din aceea IUBIRE) ci toata mana. De aceea ni se atragea noua atentia sa nu mai intram acoperite...si ei fumau chiar in usa bisericii. Acum nu mai stiu ce sa spun..cum sa gandesc...o fi buna si acesta libertate? Ma gandesc ca daca..Sfantul Spiridon rabda sa se aporpie de el...eu de ce judec? dar daca atunci cand ele se apropiau de Racla..Sfantul nu era 'acasa" ci era plecat sa ajute vreun suferind...asa cum ne arata dovada firelor de iarba de pe incaltarile sale..? Cred ca totul tine de Constiinta fiecaruia..asa cum spuneam si in mesajul dinainte. dar poate gresesc? La urma urmei cine sunt eu? Un nimeni..
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.06.2009, 12:52:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Poi bine da in ce an sintem in ce secol, ortodocsi imprastiati peste tot locul, care nu merg la biserica in fiecare duminica, casatorii mixte, copii cresc asa cum stie Domnul numai , bineinteles ca preotii isi fac datoria si mai le scriu aceste reguli in caz ca unii nu le stiu pentruca se vede de cum intra pe usa bisericii.Omul trebuie indrumat,educat toata viata nu numai in cei 7 ani si eu zic ca nu e trist sa invatam.
Dorința de a învăța , este un fapt îmbucurător. Omul cât trăiește învață și tot nu are cum a le ști pe toate. Trebuie să existe o continuitate la cele pe care le dobândim, în sensul completării eventualelor lacune și de ce nu, chiar perfecționarea celeos știute, dobândite într o anumită perioadă. Este loc de mai bine tot timpul vieții noastre .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.06.2009, 17:15:23
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Sophia, eu cred ca imaginea ideala a femeii crestine este asa. Sa te privesti pe sine in oglinda si sa nu iti fie rusine de ceea ce vezi acolo. Eu sunt convinsa ca un om (barbat sau femeie) ce si-a pus sufletul intr-o oarecare randuiala are Constiinta suficient de treaza sa stie cum sa se poarte sau sa se imbrace in societate. Daca Constiinta ta doarme, nicio regula si niciun cuvant din partea cuiva (oricine ar fi, laic sau duhovnic) nu te va determina sa te imbraci/comporti crestineste! Vorba multa saracia omului fratilor...parerea mea...
Ai dreptate Jenica sa ne privim in oglinda dar depinde la ce virsta ca o tinara de 17 ani de ex nu se vede in oglinda ca una la 58 ca mine de exemplu putine tinere in ziua de azi care mai gindesc asa sa mearga la slujba cu batic sau cu fusta mai lungusoara.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.08.2009, 23:35:26
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

bunul simt este o colectie de prejudecati dobandite pana la 18 ani.......
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.08.2009, 00:21:03
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Cand am fost in Italia, in marile catedrale catolice nu aveai voie sa intri cu umerii dezgoliti sau picioarele descoperite mai sus de genunchi (bineinteles, de trunchi nici nu se punea problema haha) . Chiar erau cate doi oameni la intrare care te opreau si la unele catedrale imparteau materiale cu care sa te acoperi. Mi se pare rezonabil asa.
Dar totusi prea intram in amanunte si tot felul. Cine vrea sa sminteasca sminteste si cu fusta lunga si batic iar cine nu vrea sa sminteasca, poate fi smerita si decenta in pantaloni si cu capul descoperit. Credeti-ma...Si e valabil si pentru barbati, unii-s cu ochi alunecosi, altii nu.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.08.2009, 13:07:49
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Cand am fost in Italia, in marile catedrale catolice nu aveai voie sa intri cu umerii dezgoliti sau picioarele descoperite mai sus de genunchi (bineinteles, de trunchi nici nu se punea problema haha) . Chiar erau cate doi oameni la intrare care te opreau si la unele catedrale imparteau materiale cu care sa te acoperi. Mi se pare rezonabil asa.
Dar totusi prea intram in amanunte si tot felul. Cine vrea sa sminteasca sminteste si cu fusta lunga si batic iar cine nu vrea sa sminteasca, poate fi smerita si decenta in pantaloni si cu capul descoperit. Credeti-ma...Si e valabil si pentru barbati, unii-s cu ochi alunecosi, altii nu.
Foarte bine punctat...intr-adevar sunt barbati care isi vad de treaba lor si unii care gasesc pretexte si motive cate stele pe cer! Nu cred ca toate ispitele se rezuma la Biserica...pentru ca se deduce ca si pe strada daca vad anumite segmente din corpul unei femei cam intra in lumea fanteziilor :D. Adica in Biserica sunt ispititi de nu mai pot si in societate sunt total imuni la formele conturate ale femeilor, sa fim seriosi!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Tiganii ne terfelesc iarasi fara mila imaginea tarii !!! guardian knight Generalitati 179 23.07.2013 15:57:03
Biserica si discriminarea femeii Golbi_ Despre Biserica Ortodoxa in general 460 08.12.2011 18:19:07
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 14:51:55