Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.07.2010, 15:33:04
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit http://www.arhiepiscopia-ort-cluj.org/main.htm

http://www.arhiepiscopia-ort-cluj.org/main.htm
Am incercat dar...
__________________
[COLOR=#0000bf]"Asta imi este toata misiunea si rostul pe pamant, pentru care m-a inzestrat cu daruri – desi eu sunt nevrednic. Pentru asta sunt solicitat în toate partile, ca sa propovaduiesc iubirea lui Dumnezeu si sfintirea oamenilor prin iubire. De alte ganduri si rosturi sunt strain." Pr.Arsenie Boca[/COLOR]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.07.2010, 21:58:38
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Din tot ce cunosc eu la ora actuala in randul ierarhilor in BOR efectiv bag mana in foc pentru IPS Teofan. Intamplarea face ca ii cunosc si familia iar pe el il stiu personal de vreo 18 ani. Credeti-ma pe cuvant ca numai din ce stiu eu mi se pare un sfant in viata, dar el are tainele si canoanele lui pe care doar el si Dumnezeu le stie (nici macar sora si verisoara lui care ii sunt alaturi la Mitropolie). Omul asta traieste intr-o continua rugaciune si ascultare si totul este doar pentru Dumnezeu. Faptul ca a ajuns atat de sus in ierarhia bisericii este doar voia lui Dumnezeu, pentru el asta nu are nici o valoare decat este o sfanta ascultare. Este minunat sa poti avea un dialog cu el...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.07.2010, 23:06:21
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Din tot ce cunosc eu la ora actuala in randul ierarhilor in BOR efectiv bag mana in foc pentru IPS Teofan. Intamplarea face ca ii cunosc si familia iar pe el il stiu personal de vreo 18 ani. Credeti-ma pe cuvant ca numai din ce stiu eu mi se pare un sfant in viata, dar el are tainele si canoanele lui pe care doar el si Dumnezeu le stie (nici macar sora si verisoara lui care ii sunt alaturi la Mitropolie). Omul asta traieste intr-o continua rugaciune si ascultare si totul este doar pentru Dumnezeu. Faptul ca a ajuns atat de sus in ierarhia bisericii este doar voia lui Dumnezeu, pentru el asta nu are nici o valoare decat este o sfanta ascultare. Este minunat sa poti avea un dialog cu el...
un om deosebit intr-adevar.Ma bucur ca mi se confirma acest lucru. Si nu intamplator are un vicar ca PS Calinic Botosaneanul.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.07.2010, 15:50:21
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Da, dar ce facem cu ceilalti ? Ce facem cu "baietasii" aciuati pe la Patriarhie, epsicopii sau mitropolii si care aproape ca lucreaza pe fata impotriva ortodoxiei romanesti ? De ierahii ecumenisti, promovati in mod obscur in fruntea Bisericii nu mai vorbesc !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.07.2010, 16:31:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Din tot ce cunosc eu la ora actuala in randul ierarhilor in BOR efectiv bag mana in foc pentru IPS Teofan. Intamplarea face ca ii cunosc si familia iar pe el il stiu personal de vreo 18 ani. Credeti-ma pe cuvant ca numai din ce stiu eu mi se pare un sfant in viata, dar el are tainele si canoanele lui pe care doar el si Dumnezeu le stie (nici macar sora si verisoara lui care ii sunt alaturi la Mitropolie). Omul asta traieste intr-o continua rugaciune si ascultare si totul este doar pentru Dumnezeu. Faptul ca a ajuns atat de sus in ierarhia bisericii este doar voia lui Dumnezeu, pentru el asta nu are nici o valoare decat este o sfanta ascultare. Este minunat sa poti avea un dialog cu el...
Si eu am o parere foarte buna despre IPS Teofan. Eram la un orfelinat si descarcam un tir cu ajutoare din Olanda. La putin timp de la sosire tirului a venit si IPS Teofan. Nu stiu daca acel tir a venit datorita lui si nu asta doresc sa scot in evidenta, ci faptul ca a descarcat cot la cot cu noi. Un om de omenie.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.07.2010, 20:33:38
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Si eu am o parere foarte buna despre IPS Teofan. Eram la un orfelinat si descarcam un tir cu ajutoare din Olanda. La putin timp de la sosire tirului a venit si IPS Teofan. Nu stiu daca acel tir a venit datorita lui si nu asta doresc sa scot in evidenta, ci faptul ca a descarcat cot la cot cu noi. Un om de omenie.
Eu nu am timp sa scriu cate fapte face acest om si nimeni nu stie...iar asta in afara de rugaciuni si slujbe.
Nu stie nimeni cat doarme el...singurul lucru care se stie este ca ajunge sa intre in camera mult dupa miezul noptii si niciodata nu se culca pana nu-si termina pravila de episcop (canonul in rugaciuni si metanii) care nu e deloc scurta. Un alt lucru interesant este ca in chilia lui nu au voie sa intre nici surorile lui care stau cu el la Mitropolie, decat cand el le da voie...si asta in lipsa lui pentru a mai face curat.
In fine...mai rar in ziua de azi un asemenea ierarh.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.09.2010, 23:04:07
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Un alt ierarh care mie imi place fff mult este IPS Irineu Slatineanu al Olteniei, l-am cunoscut si am avut cateva discutii personale...am asistat la cateva Sf. Liturghii oficiate de acest ierarh...atat slujba cat si predica au fost deosebite...este un traitor si un ierarh duhovnicesc.

Mai imi place Bartolomeu Anania pentru cultura sa, Serafim Joanta pentru smerenia si lucrarea sa in diaspora, PS Pimen al Sucevei...si mi-a placut enorm de IPS Antonie Plamadeala, am ramas cu un adanc respect pentru tot ce a fost si a lasat in urma acest ierarh...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.05.2011, 21:06:10
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu va indoiti de sfintenia membrilor Sinodului sau de a preotilor Romaniei.
Neputand discerne intre ei, sa nu ne atingem de nici unul, caci nu stim lucrarea lui Dumnezeu din fiecare.
Sunt de aceeași părere cu tine. Din păcate însă, există persoane care vor cu tot dinadinsul să scoată în evidență anumite greșeli ale unora dintre ei. Iar oamenii care nu cunosc adevărul, sunt tentați să judece și să generalizeze.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.07.2011, 21:08:21
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit Ierarh

ÎPS Ioan Arhiepiscop de Harghita și Covasna:
Cruce de roman intre unguri:
http://www.basarabeni.ro/stiri/inter...ii-romani-986/
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.07.2011, 08:24:59
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurel1211 Vezi mesajul
Crede-ma ca exista. Unul dintre ei este cel putin asta sigur stiu PS Vasile Somesanul. Dar acest om e prea smerit ca sa observi lucrul acesta.
Asa-i cum zici! Cu totul aparte, deosebit.

Cand am fost in acest an la Techirghiol am mers la sanatoriu la slujba. Acolo este un paraclis, inchinat Sfantului Ioan Rusul. Am participat la slujba si am fost deosebit de uimita de preotul tanar care a slujit. Se simtea cat este de induhovnicit, era atat de inimos, slujba a avut o forta deosebita. M-am bucurat foarte tare, vazand in asta ca exista nadejde pentru credinta ortodoxa. Si nu a fost singurul preot tanar care m-a impresionat, pe care l-am intalnit in ultimii ani. Slava lui Dumnezeu pentru toti!

Last edited by Adriana Cluj; 29.07.2011 at 10:33:13.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hipnoza... Exista asa ceva in psihologie? laurastifter Generalitati 253 16.03.2013 04:02:09
tocmai am citit ceva...e adevarat? victortiti89 Exorcismul 10 07.06.2011 01:46:32
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10