Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.06.2011, 00:25:59
Hermiod Hermiod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit " Cununii legate "

Salut, crede cineva in povestea "cununiilor legate"? Dar a farmecelor/blestemelor care impiedica un crestin/a (practicant/a, spovedit/a lunar , impartasit/a , ravnitor/oare, asculator/oare, etc..) sa se casatoreasca? Si cand spun impiedica, ma refer la faptul ca totul decurge bine si frumos pana la momentul stabilirii casatoriei, atunci se rupe firul.
Sincer, eu una nu cred. Voi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.06.2011, 17:40:49
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Din cate stiu Dumnezeu nu lasa ca raul sa se "lege" prin astfel de farmece, blesteme de oamenii care sunt intru El, spovediti, impartasiti, etc.

Mantuitorul, gasind firea umana alungata din rai si ajunsa precum o desfranata, din pricina pacatelor, i-a spus:
"- Nu te-am sadit oare in Rai?
- Da, ii raspunde.
- Si cum ai cazut de acolo?
- A venit diavolul si m-a luat din Rai.
- Ai fost sadita in Rai si te-a scos afara! Iata, te voi sadi acum inlauntrul Meu. Nu va indrazni sa se apropie de Mine. Pastorul te va pazi si lupul nu va mai veni."

Deci atat timp cat suntem in Domnul nimic nu poate sa ne vatame, nimic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cununii legate Angelina Nunta 32 07.01.2013 21:24:03
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42