Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.11.2012, 15:38:47
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Carti despre demonologie

Salutari tuturor , as vrea sa invat mai multe despre demonologie , si de asta deschid acum un topic .
Imi poate recomanda cineva niste carti, tratate de demonologie ,M-am cam saturat sa citesc de pe net , sunt si multe prostii scrise pe net , si de asta vreau ceva concret.Multumesc
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.11.2012, 16:24:24
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Iarta-mi curiozitatea,dar pentru ce anume iti doresti sa citesti astfel carti?Te intereseaza ceva anume?Poate te putem ajuta ...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.11.2012, 20:03:20
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Pai pur si simplu vreau sa stiu mai multe in domeniu , ma pasioneaza ,.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.11.2012, 20:16:09
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Parintele Rodion – Oameni si demoni
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.11.2012, 10:11:50
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Pai pur si simplu vreau sa stiu mai multe in domeniu , ma pasioneaza ,.

vrei sa stii mai multe despre demoni? demonologiile sunt apanajul celor care se preocupa de vrajitorii, ei te pot invata cele mai multe, asta vrei?

nu cred sa existe carti crestine care sa descrie ierarhiile demonice, cu ce se ocupa fiecare demon asa cum gasim in cunoscutele carti de magie Clavicula lui Solomon si altele, unde ti se prezinta 72 de demoni, luat fiecare in parte ce face, cum se conjura si asa mai departe!

parerea mea este sa stai departe de astfel de "curiozitati" ! nu care cumva, stiind numele si caracteristicile vreunui demon, sa te pomenesti cu vreo vizita inopinata !

nici in Scripturi nu prea se pomenesc demonii, folosindu-se mai mult termeni precum: stapanul mustelor (Beelzebub), Stapanul (Baal), vrajmasul, cel rau.

parerea mea: acest studiu centrat pe acest subiect este nefolositor si poate fi pagubos.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.11.2012, 11:09:00
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Salutari tuturor , as vrea sa invat mai multe despre demonologie , si de asta deschid acum un topic .
Imi poate recomanda cineva niste carti, tratate de demonologie ,M-am cam saturat sa citesc de pe net , sunt si multe prostii scrise pe net , si de asta vreau ceva concret.Multumesc
O lucrare pe aceasta tema este volumul al IV-lea din Teologia Dogmatica si Simbolica a teologului grec Nikos Matsoukas, tradus in limba romana cu titlul "Demonologia". Unul dintre traducatorii cartii este Pr. prof. univ. dr. Constantin Coman, de la Facultatea de Teologie Ortodoxa din Bucuresti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.11.2012, 15:29:40
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Salutari tuturor , as vrea sa invat mai multe despre demonologie , si de asta deschid acum un topic .
Imi poate recomanda cineva niste carti, tratate de demonologie ,M-am cam saturat sa citesc de pe net , sunt si multe prostii scrise pe net , si de asta vreau ceva concret.Multumesc
vrei sa studiezi dracii? Daca iti plac atat de mult de ce nu te duci la sursa?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.11.2012, 16:04:34
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Salutari tuturor , as vrea sa invat mai multe despre demonologie , si de asta deschid acum un topic .
Imi poate recomanda cineva niste carti, tratate de demonologie ,M-am cam saturat sa citesc de pe net , sunt si multe prostii scrise pe net , si de asta vreau ceva concret.Multumesc
Grija mare...
Una este sa stii si alta este sa cunosti. De ce vrei sa inveti? Daca ne dorim mantuirea, aceasta implica vietuirea intru Hristos si EL ne va pazi de toti vreasmasii nostri: patimi, pacate, duhuri necurate... prin conlucrarea noastra cu harul Duhului Sfant.

"Discernamantul duhurilor" la care ne indeamna Sfintii Parinti, implica despatimirea, smerenia, nepatimirea, conlucrarea cu harul Duhului Sfant.

Recomandari:
Sfantul Ioan Scararul - Scarea Raiului,
SFÂNTUL IOAN GURĂ DE AUR - DESPRE MĂRGINITA PUTERE A DIAVOLULUI (http://www.ioanguradeaur.ro/carti/de...-a-diavolului/)
Denis de Rougemont - Mic tratat de demonologie, PARTEA DIAVOLULUI;
Nikolaos Matsoukas - Dogmatica IV, Demonologia,
Sfinti si mari duhovnici despre exorcizare si tamaduire (http://www.libraria-liliana.ro/cumpa...aduire-3678266)

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 05.11.2012 at 16:14:11.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.11.2012, 21:54:47
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
vrei sa stii mai multe despre demoni? demonologiile sunt apanajul celor care se preocupa de vrajitorii, ei te pot invata cele mai multe, asta vrei?

nu cred sa existe carti crestine care sa descrie ierarhiile demonice, cu ce se ocupa fiecare demon asa cum gasim in cunoscutele carti de magie Clavicula lui Solomon si altele, unde ti se prezinta 72 de demoni, luat fiecare in parte ce face, cum se conjura si asa mai departe!

parerea mea este sa stai departe de astfel de "curiozitati" ! nu care cumva, stiind numele si caracteristicile vreunui demon, sa te pomenesti cu vreo vizita inopinata !

nici in Scripturi nu prea se pomenesc demonii, folosindu-se mai mult termeni precum: stapanul mustelor (Beelzebub), Stapanul (Baal), vrajmasul, cel rau.

parerea mea: acest studiu centrat pe acest subiect este nefolositor si poate fi pagubos.

Am citit ceva pe net despre ''cheile secrete ale lui solomon'' si pare destul de interesant .Ma intreb daca , chiar Solomon , cel biblic , este autorul acestei lucrari.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Carti despre Taina Casatoriei Jane Says Nunta 9 08.06.2010 18:52:46
despre cele 14 carti Ioana-Andreea Secte si culte 1 06.04.2010 22:01:17
Despre Biblia Ebraica si alte carti Evreulcelales Iudaismul 18 27.12.2009 14:06:57
carti Annamarria Generalitati 41 02.09.2007 21:38:17