Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.02.2013, 13:24:22
mariusfanea mariusfanea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Mesaje: 5
Implicit Trucuri pentru incepatori explicate in romana?

Exista vreun site romanesc care se ocupa doar cu trucuri magice si explicatii? Eu personal nu gasesc nimic pe google si youtube, nimic in afara de spam. Ma gandeam ca cunoaste cineva de aici un site exclusiv cu trucuri explicate pe limba romana. Daca da lasa-ti un link ca si reply, e destul de urgent, saptamana viitoare e zia baiatului meu, si vreau sa pregatesc ceva special. :D
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.02.2013, 13:56:13
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariusfanea Vezi mesajul
Exista vreun site romanesc care se ocupa doar cu trucuri magice si explicatii? Eu personal nu gasesc nimic pe google si youtube, nimic in afara de spam. Ma gandeam ca cunoaste cineva de aici un site exclusiv cu trucuri explicate pe limba romana. Daca da lasa-ti un link ca si reply, e destul de urgent, saptamana viitoare e zia baiatului meu, si vreau sa pregatesc ceva special. :D
Noi ortodocsii nu ne ocupam de magie si trucuri magice, nici macar in joaca.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2013, 14:21:14
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariusfanea Vezi mesajul
Exista vreun site romanesc care se ocupa doar cu trucuri magice si explicatii? Eu personal nu gasesc nimic pe google si youtube, nimic in afara de spam. Ma gandeam ca cunoaste cineva de aici un site exclusiv cu trucuri explicate pe limba romana. Daca da lasa-ti un link ca si reply, e destul de urgent, saptamana viitoare e zia baiatului meu, si vreau sa pregatesc ceva special. :D
Ce curajos esti! :D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.02.2013, 14:31:56
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=SH4hOZNGK_g

Utilizatorul care a incarcat clipul de mai sus a adaugat si altele in care descrie diverse trucuri. Nu am stat sa vad cat de bune sunt, vezi si tu daca merg.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.02.2013, 14:34:09
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Noi ortodocsii nu ne ocupam de magie si trucuri magice, nici macar in joaca.
Cred că te-ai cam pripit...până la urmă e vorba de amuzamentul unor copii la o zi de naștere....termenul magie nu e folosit în accepțiunea legată de vrăjitorie, etc.

Last edited by VladCat; 01.02.2013 at 14:36:47.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.02.2013, 15:32:45
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Cred că te-ai cam pripit...până la urmă e vorba de amuzamentul unor copii la o zi de naștere....termenul magie nu e folosit în accepțiunea legată de vrăjitorie, etc.
Poate m-am pripit si nu am inteles eu exact la ce se refera. Desi eu Pr.Argatu spune sa nu ne jucam deloc cu astfel de chestiuni, caci noi zicem ca ne jucam, dar diavolul nu se joaca. Dar din nou, poate este vorba despre altceva. (de ce se numesc trucuri magice?)
In fine. Se poat ignora rasp. mele.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.02.2013, 15:39:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Poate m-am pripit si nu am inteles eu exact la ce se refera. Desi eu Pr.Argatu spune sa nu ne jucam deloc cu astfel de chestiuni, caci noi zicem ca ne jucam, dar diavolul nu se joaca. Dar din nou, poate este vorba despre altceva. (de ce se numesc trucuri magice?)
In fine. Se poat ignora rasp. mele.
Laura, da o tura pe aici si vezi ca "magic" are mai multe definitii, nu doar cea pe care o percepi tu.

http://dexonline.ro/definitie/magic

Eventual poti folosi doar cuvantul "truc" - are si asta ceva diabolic in el?

Ai grija, pericolul habotniciei e la fel de mare poate chiar mai mare decat cel al ne-virtutii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.02.2013, 15:44:27
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Ai grija, pericolul habotniciei e la fel de mare poate chiar mai mare decat cel al ne-virtutii.
Am specificat deja ca este tot posibilul sa ma fi gandim la lucruri diferite!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.02.2013, 22:00:37
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Noi ortodocsii nu ne ocupam de magie si trucuri magice, nici macar in joaca.
Eu iti dau dreptate Laura. Nimeni n-ar trebui sa practice astfel de jocuri. Ca i se spune truc, magie sau prestidigitatie, tot inselatorie inseamna. Iluzie, pacaleala, scamatorie sunt denumiri blande date unor practici care duc in eroare. Cat priveste magia, nu este nici un dubiu ca termenul exprima vrajitoria, practicile oculte... Mai bine fara. Sunt atatea feluri de a-i distra pe copii...
Mai bine habotnic decat iluzionist.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.02.2013, 22:20:10
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Laura, da o tura pe aici si vezi ca "magic" are mai multe definitii, nu doar cea pe care o percepi tu.

http://dexonline.ro/definitie/magic

Eventual poti folosi doar cuvantul "truc" - are si asta ceva diabolic in el?

Ai grija, pericolul habotniciei e la fel de mare poate chiar mai mare decat cel al ne-virtutii.

Vezi ca in linkul dat de tine magie/magic este explicat cu sensul negativ: ocult, vrajitorie.
A, sau poate te referi la sensul figurat... ma rog! Asta doar ca s-o tachinezi pe Laura...
"Truc". Nu cuvantul in sine este diabolic ci ceea ce exprima el. Si da, siretlicurile, viclenia, manevrele care mascheaza realitatea sunt atributele diavolului. Ce parere ai?
De ce sa nu ne folosim indemanarea (prestidigitatia) la ceva folsitor (croitorie, tricotat, tamplarie, etc). Nu la pacaleli. Vezi hotii de buzunare . Doctori in magie!
Cu cata usurinta suspectezi de habotnicie... of,of.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
carti, explicate, magice, romana, trucuri

Thread Tools
Moduri de afișare