Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.12.2016, 12:54:16
RaduRO RaduRO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2016
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Poate ai putea incepe prin a-i cunoaste si prietenii. Merge cu cineva la biserica, discuta cu cineva? Eu asa spun, prietenia e primul pas, o prietenie curata si dezinteresata, eu cred ca mai intai trebuie sa fiti prieteni si abia apoi sa vedeti daca urmeaza ceva. Cati ani ai? Cati ani crezi ca are fata? Crezi ca e disponibila? Se organizeaza anumite activitati in parohie in afara slujbelor? Nu cred ca Liturghia e momentul cel mai potrivit.
Iti spun din proprie experienta, de multe ori mergi la biserica pentru a te ruga in liniste si pace, te duci in fata lui Dumnezeu, a Maicii Domnului cu tot sufletul, problemele, framantarile, e un moment de mare delicatete sufleteasca, in nici un caz moment pentru a fi curtata. Cam de putine ori o fata cred ca se gandeste la baietii din biserica, decat in frageda tinerete, ca asa e tineretea...
Pai de al activitati o stiu. Suntem studenti, amandoi de varsta apropiata. E disponibila.

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In primul rand, este bine ca ati reusit sa va invingeti timiditatea, si sa-i spuneti acelei fete ca vreti sa o cunoasteti mai bine!

Acuma nici nu trebuie sa o presati- asteptati un timp, lasati-o sa se mai gandeasca si apoi intrebati-o din nou daca s-a mai gandit la propunerea dumneavoastra!

Sau intre timp incercati sa aflati ce pasiuni are, cum i place sa-si petreaca timpul liber, si incercati sa vedeti daca exista pasiuni sau preocupari comune!

Sau- cu o ocazie favorabila- incercati sa discutati cu ea pe o tema care stiti ca-i place, ca o pasioneza!
Cat timp e bine sa mai astept?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.12.2016, 15:39:03
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Nu este un termen neaparat fix! Asta dupa cum simtiti si dumneavoastra!

Bine- nici sa fie prea mult, de genul luni de zile!

Sa zicem asa aproximativ doua-3 saptamani!


Dar intre timp incercati sa aflati ce pasiuni are, ce-i place sa faca in timpul liber, ca sa puteti sa vedeti daca exista preocupari, pasiuni comune!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.12.2016, 15:41:01
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Si ziceti ca o cunoasteti de la activitati! Presupun ca este vorba de o anumita pasiune comuna pentru o anumita activitate! Si asta poate fi un punct de plecare- de exemplul puteti discuta mai mult, pentru inceput, pe marginea acelor activitati!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.12.2016, 19:00:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RaduRO Vezi mesajul
Acum ce fac? Cat timp astept si ce ii zic cand o mai vad?
Perfect. Inceputul e perfect. Obiectiv atins.

Acuma, mingea este, ca sa zic asa, mai degraba in terenul ei. Subscriu la sfatul dlui Florinus. Dati-i un pic de timp ca sa raspunda la pasa oferita. Cam cat timp ? Nu stiu, nu e o reteta fixa. Cam in jur de 2 saptamani. Daca vedeti ca timpul trece si nimic, e vorba fie de un blocaj din cauza timiditatii, fie de o tactica deliberata. In ambele cazuri puteti interveni. Dar, in acest caz, interventia nu trebuie sa fie o intrebare inchisa (=o intrebare la care se raspunde cu "da" sau "nu") de tip "ei ? te-ai mai gandit ?" ci una deschisa, care sa arate ca sunteti implicat. Ceva de genul "astempam niste vesti. Acum doua saptamani mi-am luat inima in dinti si am indraznit. M-am gandit mult si mi-am dorit o incurajare!".

Succes mai departe!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.12.2016, 19:28:41
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RaduRO Vezi mesajul
Va multumesc la toti pentru mesaje!
Acum ce fac? Cat timp astept si ce ii zic cand o mai vad?
E genul care umbla cu măsa dupa ia ? (adica umbla cu remorca )

Last edited by Copacel; 13.12.2016 at 19:30:55.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.12.2016, 13:45:02
RaduRO RaduRO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2016
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Perfect. Inceputul e perfect. Obiectiv atins.

Acuma, mingea este, ca sa zic asa, mai degraba in terenul ei. Subscriu la sfatul dlui Florinus. Dati-i un pic de timp ca sa raspunda la pasa oferita. Cam cat timp ? Nu stiu, nu e o reteta fixa. Cam in jur de 2 saptamani. Daca vedeti ca timpul trece si nimic, e vorba fie de un blocaj din cauza timiditatii, fie de o tactica deliberata. In ambele cazuri puteti interveni. Dar, in acest caz, interventia nu trebuie sa fie o intrebare inchisa (=o intrebare la care se raspunde cu "da" sau "nu") de tip "ei ? te-ai mai gandit ?" ci una deschisa, care sa arate ca sunteti implicat. Ceva de genul "astempam niste vesti. Acum doua saptamani mi-am luat inima in dinti si am indraznit. M-am gandit mult si mi-am dorit o incurajare!".

Succes mai departe!
Nu am inteles ultima propozitie. Au trecut 4 zile. Cred ca o sa o vad maine sau sambata/duminica. E prea devreme?

Defapt ea a zis ca "mai vedem" nu ca se mai gandeste. In sensul ca nu cred ca o sa vina ea la mine..

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
E genul care umbla cu măsa dupa ia ? (adica umbla cu remorca )
Nu.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.12.2016, 15:19:14
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RaduRO Vezi mesajul
Nu am inteles ultima propozitie. Au trecut 4 zile. Cred ca o sa o vad maine sau sambata/duminica. E prea devreme?
.
Nicidecum.O saptamana, este timp suficient ca sa-si faca o parere.Cu urmatoarea
intalnire o intrebi din nou.Daca sovaie, o lasi si cauti alta.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 15.12.2016, 06:23:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
E genul care umbla cu măsa dupa ia ? (adica umbla cu remorca )
E genul care umbla cu MA-SA dupa EA? (....)

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nicidecum.O saptamana, este timp suficient ca sa-si faca o parere.Cu urmatoarea
intalnire o intrebi din nou.Daca sovaie, o lasi si cauti alta.
Din contra, caci sovaie de timida, adica din curatenie sufleteasca; amandoi.
E o partida excelenta.



P.S. Pentru tine nu conteaza ca au amandoi duhovnic, ca merg la biserica si sunt la zi cu spovada, nu-i asa?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 15.12.2016 at 06:29:38.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.12.2016, 17:56:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RaduRO Vezi mesajul
Nu am inteles ultima propozitie. Au trecut 4 zile. Cred ca o sa o vad maine sau sambata/duminica. E prea devreme?

Defapt ea a zis ca "mai vedem" nu ca se mai gandeste. In sensul ca nu cred ca o sa vina ea la mine..
Cred ca e cam devreme pentru o clarificare. Una in cuvinte. Dar o privire prelunga si un zambet senin ar fi binevenite. Ele pot vorbi mai mult decat cuvintele.
In week-end-ul urmator aveti o ocazie formidabila sa ii spuneti toate cele bune de sarbatori, sa intrati in vorba mai mult, sa o intrebati cum urmeaza sa petreaca sarbatorile.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.12.2016, 22:55:20
RaduRO RaduRO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2016
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred ca e cam devreme pentru o clarificare. Una in cuvinte. Dar o privire prelunga si un zambet senin ar fi binevenite. Ele pot vorbi mai mult decat cuvintele.
In week-end-ul urmator aveti o ocazie formidabila sa ii spuneti toate cele bune de sarbatori, sa intrati in vorba mai mult, sa o intrebati cum urmeaza sa petreaca sarbatorile.
Am mai vorbit cu ea si a fost cam rece.
Am vorbit si azi si am intrebat-o. A zis ca nu e pregatita..
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dragoste, rugaciune, sfat