Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.06.2011, 13:21:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Multumesc frumos pentru raspunsuri


Nu cunosc prea bine obiceiurile din biserica dar vreau sa invat. Puteti va rog sa-mi explicati ce este acela un pomelnic ? Am inteles ca se da si un biletel preotului, pe acel biletel se trece pentru ce anume ma rog sau cum se face?

Multumesc
Este foarte bine ca doriti sa invatati. Mai intai, ar trebui sa va faceti un parinte duhovnic, caruia sa va spovediti. Puteti verifica daca in bisericile din apropierea casei dvs se fac cateheze, nsite reuniuni in afara slujbelor, in care preotul le explica credinciosilor anumite lucruri din cultul bisericesc. Totul se poate invata, daca aveti credinta si bunavointa.

Pomelnicul este acel biletel, cum a explicat Anita, cu mentiunea ca pentru a fi dat la liturghie se scriu pe o coloana vii si pe alta, mortii, numai numele de botez, atat, fara alta mentiune.

Slujba Liturghiei se face in fiecare duminica si in fiecare zi de sarbatoare, in bisericile de cartier, si zilnic la manastire, dimineata.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.06.2011, 12:09:13
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai am o intrebare legata de Acatist. Cum se scrie corect, la peroana intai sau la persoana a treia ? Adica "Nume ma rog pentru..." sau "Nume se roaga pentru..". Inca ceva, trebuie trecut in acatist si catre cine ne rugam ?
Daca nu am intrebat unde trebuie rog un moderator sa mute postul in alta parte.
Multumesc
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.06.2011, 18:40:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Mai am o intrebare legata de Acatist. Cum se scrie corect, la peroana intai sau la persoana a treia ? Adica "Nume ma rog pentru..." sau "Nume se roaga pentru..". Inca ceva, trebuie trecut in acatist si catre cine ne rugam ?
Daca nu am intrebat unde trebuie rog un moderator sa mute postul in alta parte.
Multumesc
Bunica m-a invatat sa scriu in felul urmator un acatist:
X, Y, Z (membrii familiei) se roaga Bunului Dumnezeu (deci persoana a III-a, pentru ca il citetse altcineva si da, trebuie trecut si cui te rogi :) )si Maicii Sale / Sfantului cutare (daca mergeti la Cernica, puteti scrie Sfantului Calinic de la Cernica; daca mergeti la Radu Voda, inseamna ca va rugati Sfantului Nectarie) pentru: mantuire, iertarea pacatelor, santate, dezlegare de blesteme si lucruri necurate, spor, intelegere.
Apoi: X se roaga pentru luminarea mintii la examene, Y se roaga pentru ... (cererile mai speciale).

La sfarist: Multumim lui Dumnezeu pentru ajutorul dat. amin.

Sper sa va fie de folos.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.06.2011, 20:13:37
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Mai am o intrebare legata de Acatist. Cum se scrie corect, la peroana intai sau la persoana a treia ? Adica "Nume ma rog pentru..." sau "Nume se roaga pentru..". Inca ceva, trebuie trecut in acatist si catre cine ne rugam ?
Daca nu am intrebat unde trebuie rog un moderator sa mute postul in alta parte.
Multumesc
Eu stiu ca se trec doar numele de fapt prenumele persoanelor iar la sfarsit se scrie pentru iertarea pacatelor. Stie Dumnezeu care este nevoia noastra si pentru ce platim aceste pomelnice. A scrie foarte mult intr-un pomelnic, ingreuneaza citirea lor de catre slujitori mai ales cand pomelnicul trebuie citit de mai multe ori.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.06.2011, 21:14:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu stiu ca se trec doar numele de fapt prenumele persoanelor iar la sfarsit se scrie pentru iertarea pacatelor. Stie Dumnezeu care este nevoia noastra si pentru ce platim aceste pomelnice. A scrie foarte mult intr-un pomelnic, ingreuneaza citirea lor de catre slujitori mai ales cand pomelnicul trebuie citit de mai multe ori.

Asa se face un pomelnic (numai lista de nume) care se da la Liturghie sau la Maslu. In acatiste se trec numele persoanelor (vii) si diversele trebuinte pentru care se roaga. -
http://www.parohiaortodoxabenidorm.c..._sarindar.html


E adevarat ca nu se scrie mult, ci concis, pentru ca preotii au de citit zeci si sute de pomelnice, daaar, daca urmam teoria asta cu Dumnezeu stie pentru ce ne rugam, o sa ajungem sa nu ne mai rugam deloc pentru nimic, ca, oricum, stie El...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 22.06.2011 at 21:20:41.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.06.2011, 21:22:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Pentru Victor S:

Va recomand o carte, Calauza Ortodoxa in Biserica, pe care o puteti citi online, cand veti avea timp: http://www.archive.org/details/Ioani...doxaInBiserica - veti gasi tot tot ce va intereseaza despre viata in biserica, slujbe, cult...

si, de asemenea, Calauza in credinta ortodoxa - http://www.scribd.com/doc/2397550/Pa...dinta-ortodoxa
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 05.07.2011, 13:00:22
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Asa se face un pomelnic (numai lista de nume) care se da la Liturghie sau la Maslu. In acatiste se trec numele persoanelor (vii) si diversele trebuinte pentru care se roaga. -
http://www.parohiaortodoxabenidorm.c..._sarindar.html


E adevarat ca nu se scrie mult, ci concis, pentru ca preotii au de citit zeci si sute de pomelnice, daaar, daca urmam teoria asta cu Dumnezeu stie pentru ce ne rugam, o sa ajungem sa nu ne mai rugam deloc pentru nimic, ca, oricum, stie El...
Multumesc pentru lamurire. La noi nu prea exista notiunea de Acatist ca si pomelnic de aici confuzia mea. Stiam ca poti plati un pomelnic pentru o anumita trebuinta si logic pe el scrii problema insa mi se parea greoi a scrie in dreptul fiecaruia cate ceva de aceea am zis de prenume.
Inteleg ca aceste acatiste se citesc la slujbele Acatist unde timpul poate permite o citire mai detaliata.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.08.2011, 10:27:51
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Este foarte bine ca doriti sa invatati. Mai intai, ar trebui sa va faceti un parinte duhovnic, caruia sa va spovediti.
Am gasit un parinte duhovnic la schitul Darvari, un om si psiholog extraordinar de un calm ce nu am intalnit pana acum. Dupa fiecare spovedanie parca prind aripi. Din pacate a doua zi dezamagirea ca nu am reusit sa tin familia unita (nu conteaza a cui a fost vina, trebuia sa fiu eu mai atent sa nu se ajunga la situatia asta) si deznadejdea pun din nou stapanire pe mine.
In perioada asta m-am rugat mult, zilnic mers la biserica si ramas de cate ori am reusit la slujba (cand mi-a permis programul), mers la mai multe manastiri lasat acatiste. In fine m-am straduit cat de mult am putut si m-am priceput, din pacate nu se vede nici o schimbare , totul pare in zadar , ba din contra lucrurile se inrautatesc. Mai este o luna pana la infatisare si totul pare pierdut. Revin atunci cu detalii si impresii legate de ultima perioada in care am gresit, suferit si sperat intr-o minune.
Ma iertati daca v-am suparat cu aceste ganduri ale mele.
Multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.08.2011, 21:50:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Am gasit un parinte duhovnic la schitul Darvari, un om si psiholog extraordinar de un calm ce nu am intalnit pana acum. Dupa fiecare spovedanie parca prind aripi. Din pacate a doua zi dezamagirea ca nu am reusit sa tin familia unita (nu conteaza a cui a fost vina, trebuia sa fiu eu mai atent sa nu se ajunga la situatia asta) si deznadejdea pun din nou stapanire pe mine.
In perioada asta m-am rugat mult, zilnic mers la biserica si ramas de cate ori am reusit la slujba (cand mi-a permis programul), mers la mai multe manastiri lasat acatiste. In fine m-am straduit cat de mult am putut si m-am priceput, din pacate nu se vede nici o schimbare , totul pare in zadar , ba din contra lucrurile se inrautatesc. Mai este o luna pana la infatisare si totul pare pierdut. Revin atunci cu detalii si impresii legate de ultima perioada in care am gresit, suferit si sperat intr-o minune.
Ma iertati daca v-am suparat cu aceste ganduri ale mele.
Multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari.
Poate foloseste:

„A murit fara lumanare, Parinte! A murit… ce ma fac?“ Lumanarea nici n-ajuta, nici n-acuza. Are insa o seminificatie lumanarea: conditia de jertfa. Ca sa lumineze jertfeste fitilul si ceara. Deci, ideea de jertfa inseamna lumanarea. E, si noi trebuie sa jertfim ceva: o placere, o bucurie, o cutare. Si sigur ca atunci esti un erou. Dar lumea e obisnuita sa ceara ca niste milogi. Nu asa! Iti da sigur, dar sa vii ca un erou. Ca daca dracul impingea in usa la un crestin, la un calugar si calugarul impingea si dracul mai tare sa intre el. „Doamne, Doamne, Doamne!” Si dracul cand sa intre calugarul: „Doamne!“. Si a venit Hristos. „Cand m-ai chemat cu adevarat am venit. M-ai chemat ca un milog pana acuma…” Suntem prea scumpi, prea destepti, prea daruiti, prea indumnezeiti ca sa nu ne pastram identitatea asta, sa ne rusinam de numele mare pe care il avem. Cerem lui Dumnezeu ca niste dumnezei, dar cu smerenia cuvenita…”

Credinta in Dumnezeu e neconditionata, nu puteti face anumite lucruri pe care nu le-ati facut inainte (spovedit, biserica, post) doar pentru a vi se intoarce sotia. Noi trebuie sa ascultam de Dumnezeu si nu El de noi... Dar aveti credinta si nadejde! Ce nu sepoate la oameni se poate la Dumnezeu!
Si apoi, L-ati castigat pe Dumnezeu in aceasta imprejurare, v-a ajutat deja foarte mult, sa nu cadeti in deznadejde, caci altii ar fi clacat de mult...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.08.2011, 18:14:39
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
sa nu cadeti in deznadejde, caci altii ar fi clacat de mult...
A venit si randul meu .
Dumnezeu stie necazul meu si ce-mi doresc, daca vrea sa ma ajute bine , daca nu asta e oricum eu nu am ce sa fac.Putin probabil sa se mai intample ceva in 2 saptamani daca in 2-3 luni nu a fost nici cel mai mic semn ca lucrurile se pot indrepta.
Vroiam sa spun mai multe din ce am pe suflet dar oricum nu cred sa intereseze pe cineva.
Multumesc tuturor pentru sfaturi
O zi buna

Last edited by VictorS; 23.08.2011 at 18:22:38.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunea cu slujirea Sf. Liturghii de catre 3 copii yo_mama_cool Intamplari adevarate 4 14.08.2013 21:40:32
Liturghii multiple Hector Sfanta Liturghie 3 09.09.2010 17:48:00
Talcuirea Dumnezeiestii Liturghii andrei_im Teologie si Stiinta 6 04.02.2010 22:47:26
Ingerul pazitor in timpul Sfintei Liturghii giovaninnaa Sfanta Liturghie 6 11.09.2009 13:52:27
istoria Sfintei Liturghii catalinabalhui Sfanta Liturghie 2 23.04.2009 00:12:33