Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.04.2012, 00:02:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Stim ce sa cerem?

In duminica de astazi, s-a citit pasajul in care doi ucenici ai lui Hristos, Iacov si Ioan, Ii cer sa le dea locuri de cinste, unul de-a dreapta si altul de-a stanga. Mantuitorul le raspunde "nu stiti ce cereti".

De ce le-a spus ca nu stiu ce cer? Pentru ca langa Hristos nu poti sta in lumea de dincolo decat daca ai reusit sa te asezi in slujba tuturor, asa cum a facut-o El.

Daca ne privim cum se cuvine, nu cred ca suntem departe de modul cererii celor doi apostoli. Nu cred ca in rugaciune Ii mai cerem lui Dumnezeu putere sa fim slujitori celorlalti. Ne batem pentru primul loc, nestiind ca acesta nu este loc in Imparatia Cerurilor.

Ca sa cerem cum trebuie si ce trebuie, sa cerem ce ne-a invatat Hristos: sa se sfinteasca Numele lui Dumnezeu, sa vina Imparatia lui Dumnezeu, sa se faca voia lui Dumnezeu precum in cer asa si pe pamant, sa ne daruiasca painea cea de toate zilele, sa ne ierte greselile precum si noi iertam, sa nu fim dusi in ispita si sa fim izbaviti de cel rau.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.04.2012, 00:09:13
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Noi cerem ca si cum ni s-ar cuveni...
Ca si cum ar fi de la sine inteles ca vom intra in Imparatia cerurilor,mai ramane doar de stabilit pe ce anume loc vom fi acolo .Si eventual am vrea ca acest loc sa fie cat mai in fata.
In alt pasaj asemanator ,la Matei ,intrebat cine e cel mai mare in Imparatia cerurilor ,Hristos raspunde astfel :
"Daca nu va veti face ca niste copii ,nici macar nu veti intra in Imparatia cerurilor "
Deci iata cine este cel mai mare : nevinovatia si smerenia ,care niciodata nu se va gandi la sine,ci mereu la ceilalti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.04.2012, 11:24:55
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Evanghelia citita ieri ne arata intr-un mod foarte clar de ce exista rugaciuni, cereri, pe care Domnul nu le implineste. Si toti am facut experinta unor astfel de rugaciuni considerate la momentul respectiv fara raspuns. In realitate, din asa-zisa tacere a lui Dumnezeu se aude acelasi: "Nu stiti ce cereti."

Este un raspuns care, multora dintre noi, poate nu ne este pe plac, nu ne cade prea bine, dar care ne mai spulbera ceva din conceptia potrivit careia Dumnezeu este asemenea unui "tonomat de implinit dorinte."

Iar acest raspuns daca il percem si stim sa-l intelegem ne este mai de folos decat daca am fi primit ceea ce noi am cerut de la El. Este un raspuns care ridica in noi semne de intrebare. Ce nu stim? De ce nu stim? Ce sa fac pentru a sti? Este un raspuns care ne responsabilizeaza. Ne arata ca Dumnezeu ne vrea altfel. Ne spune ca numai de la El putem primi cunostinta adevarata. Iar acestei cunostinte, ce este un urcus neincetat, nu ii poate corespune decat o cerere neincetata, o cerere staruitoare.

Cererile noastre sunt, ca si noi, schimbatoare. Azi cer ceva, maine altceva. In rugaciunea Tatal nostru si in rugaciuniile Bisericii cerem insa staruitor aceleasi lucruri spre mantuirea sufletului nostru si a intregii lumi.

Last edited by Marius22; 02.04.2012 at 11:28:18.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.04.2012, 21:30:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

omul cere multe de la Dumnezeu crezand in nebunia lui ca totul i se cuvine, de parca Dumnezeu ar fi un dozator cu binefaceri bogate si fiecare om ia cum vrea si cand vrea. Dumnezeu insa ii da atat cat ii este necasar omului pentru mantuire. Daca i-ar da mai mult omul s-ar lacomi si ar uita de cele ceresti: "Suflete, ai multe bunătăți strânse pentru mulți ani; odihnește-te, mănâncă, bea, veselește-te" (Luca 12: 19). Asa ca Dumnezeu in intelepciuna Sa, stie ce nevoi are omul. Biblia zice foarte frumos:
"Nu vă adunați comori pe pământ, unde molia și rugina le strică și unde furii le sapă și le fură.
Ci adunați-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică, unde furii nu le sapă și nu le fură
Căci unde este comoara ta, acolo va fi și inima ta" (Matei 6:19-21)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.04.2012, 23:26:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Noi cerem ca si cum ni s-ar cuveni...
Iar de aici e doar un pas pana la revolta impotriva lui Dumnezeu. Fie pentru ca nu ai primit desi credeai ca esti indreptatit sa primesti, fie nu ai primit cat trebuia, fie ai primit dar nu cand doreai ...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.04.2012, 22:20:45
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Ne grabim, adesea, sa-I cerem lui Dumnezeu Imparatia, dar avand intentia de a ocoli crucea. Vrem cununa, insa fara lupta. Dorim mantuirea, dar fara fapte bune.

Vrem sa fim cu Dumnezeu doar pe Tabor, nu si pe Golgota. Cand se revarsa harul, ne dorim sa fim prezenti, iar cand curge sangele dam bir cu fugitii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.04.2012, 22:26:40
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Cand se revarsa harul, ne dorim sa fim prezenti, iar cand curge sangele dam bir cu fugitii.
Ca o continuare a acestora: Suntem bucuroși să primim jertfa Domnului - Trupul și Sângele Său - știind că prin ea suntem mântuiți, trecând ușor cu vederea peste ectenia ce urmează împărtășaniei: „Toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm”. Viața Lui pentru viața noastră; jertfa Lui cere jertfa noastră.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.04.2012, 23:42:07
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Ne grabim, adesea, sa-I cerem lui Dumnezeu Imparatia, dar avand intentia de a ocoli crucea. Vrem cununa, insa fara lupta. Dorim mantuirea, dar fara fapte bune.

Vrem sa fim cu Dumnezeu doar pe Tabor, nu si pe Golgota. Cand se revarsa harul, ne dorim sa fim prezenti, iar cand curge sangele dam bir cu fugitii.
Toate se fac in etape ,dupa intelepciunea lui Dumnezeu .Fara a primi intai laptele bucuriei,slabanogiti cum suntem ,nu am putea face fata vinului suferintei.
Suferinta fara dragoste nu inalta ,ci mai mult chirceste . Adevaratele sacrificii le putem face doar dupa ce ne-am imbracat cu haina bucuriei si a iubirii.
Noi nu suntem in stare sa ne bucuram in zilele normale ale vietii, si vrem sa stim sa plangem in cele triste ????
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cerere, cerurilor, imparatia

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum stim ca am tinut postul cu folos? Ram803 Postul 59 15.11.2011 02:01:47
Cum ne cerem iertare unui om mort SandraS Generalitati 6 29.09.2010 19:36:41
De unde stim ca GAVRIIL era ARHANGHEL. gavriil Din Noul Testament 2 05.01.2010 16:00:13
REFERENDUM sa cerem! C.tin Stiri, actualitati, anunturi 48 07.04.2009 08:26:00
Sa cerem sfat? Z.Lidia Generalitati 10 20.01.2008 21:37:48