Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.06.2012, 23:04:34
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
La 17-18 ani,adolescentii ar trebui sa faca vacantele cu parintii,si nu singuri,asa ca pica din discutie exemplul tau.Sau daca vor sa mearga cu prietenul/prietena la varsta asta,sa fie insotiti de parinti.

Sincer nu inteleg ce vrei sa spui cu"sa iei pe cine apuci"???La ce te referi?
Nu ai prieteni buni?Nu ai rude cu care sa ai o relatie stransa?Cu care sa fii bucuros sa petreci o vacanta?E chiar vorba de"oricine"?Ii iei la intamplare,de pe strada?
Cred ca este trist sa nu ai prieteni,sa nu socializezi si cu alte fiinte...

Aceasta nu e regula,sa stii ca si in urma cu ceva timp cand eram de 20+ nu-mi faceam probleme cu cine merg in vacanta,ci imi faceam planurile dinainte,fie ma duceam sa vizitez prietene in Cluj,Brasov sau plecam impreuna cu colegii de serviciu intr-o excursie scurta de 1-2 zile la munte,la mare chiar si la tara.Mergeam si alaturi de cei casatoriti sau "cuplati" fara probleme;singuratatea nu este un handicap sau o boala,este starea primordiala a omului!!!

Niciodata singuratatea nu mi-a pus piedici in petrecerea timpului liber,ba chiar mi-a conferit toata libertatea din lume.

Poate ca altele sa fie cauzele pt care sa nu poti sa-ti permiti o vacanta,in tot cazul nu lipsa companiei,sa fim seriosi,treceti peste!
Magistral, sora Yasmina!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.06.2012, 04:24:38
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Normal?! De ce?
Din moment ce un baiat vede o fata singura,e normal sa-si incerce "norocul" cum se spune. Ce vreti,sa citeasca in stele daca respectiva e singura sau nu? Asa cum s-ar mai cunoaste oamenii??
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.06.2012, 11:15:39
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Din moment ce un baiat vede o fata singura,e normal sa-si incerce "norocul" cum se spune. Ce vreti,sa citeasca in stele daca respectiva e singura sau nu? Asa cum s-ar mai cunoaste oamenii??
Ai dreptate că e mai firesc ca băiatul să ia inițiativa în a face cunoștință cu o fată, dar exprimarea Mariei ("s-a luat de mine") sugerează că băiatul/ bărbatul respectiv nu i s-a adresat potrivit. Apoi, mi se pare puțin probabil să te împrietenești cu necunoscuți în parc, în sensul de a stabili o legătură de durată. Mai degrabă într-un grup, la un curs, poate la un spectacol (cel puțin știi că ai ceva în comun cu acea persoană: ești interesat de evenimentul artistic respectiv), poate într-o excursie sau într-un pelerinaj...
Zic și eu...

Last edited by Annyta; 16.06.2012 at 11:24:27.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.06.2012, 11:35:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Ai dreptate ca e mai firesc ca băiatul să ia inițiativa în a face cunoștință cu o fată, dar exprimarea Mariei ("s-a luat de mine") sugerează că băiatul/ bărbatul respectiv nu i s-a adresat potrivit. Apoi, mi se pare puțin probabil să te împrietenești cu necunoscuți în parc, în sensul de a stabili o legătură de durată. Mai degrabă într-un grup, la un curs, poate la un spectacol (cel puțin știi că ai ceva în comun cu acea persoană: ești interesat de evenimentul artistic respectiv), poate într-o excursie sau într-un pelerinaj...
Zic și eu...

Pai ziceti bine dvs!
A te lua de o femeie singura pana la urma nu este elegant;aceste grosolanii apartin altei clase,de aceea exista mereu dezavantajul ca femeie sa fii abordata in proportie mai mare de catre golani,care trec direct la obiect!
Apoi nu orice femeie singura momentan,poate reprezenta o"prada",drept dovada este doamna Maria32,al carei sot era prin preajma!
De aceea aceste manevre sa fac subtil si cu clasa,la intalniri cu prietenii ,reuniuni ,evenimente -unde oamenii au ocazia sa se prezinte,sa socializeze ,eventual se observa ca sunt insotiti de soti/sotii,deci se pot evita gafele!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 16.06.2012 at 23:28:44.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 16.06.2012, 13:24:41
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Ai dreptate că e mai firesc ca băiatul să ia inițiativa în a face cunoștință cu o fată, dar exprimarea Mariei ("s-a luat de mine") sugerează că băiatul/ bărbatul respectiv nu i s-a adresat potrivit. Apoi, mi se pare puțin probabil să te împrietenești cu necunoscuți în parc, în sensul de a stabili o legătură de durată. Mai degrabă într-un grup, la un curs, poate la un spectacol (cel puțin știi că ai ceva în comun cu acea persoană: ești interesat de evenimentul artistic respectiv), poate într-o excursie sau într-un pelerinaj...
Zic și eu...
Stii cum e,toate fetele zic "s-a luat de mine". Nu cred ca a fost violent sau neaparat a vorbit urat,poate CEL MULT o abordare de prost gust,caterinca ieftina etc. Ca pana la urma daca o fata nu are pe nimeni si trece un baiat frumos... mai ca-l abordeaza ea. Asa ca nu cred ca individul respectiv stia. Si o fata cand pune ochii pe cineva nu o prea mai intereseaza nici daca respectivul mai are o relatie,asa ca nu mai generalizati ca daca stau bine sa ma gandesc femeile au distrus mai multe relatii decat barbatii. Dar nu despre asta e vorba aici. Mie daca imi place o fata ce sa fac,sa stau ca prostu si sa astept sa vina ea? Adica ea ar trebui sa "citeasca" cum ca si eu sunt liber,nu? Aveti o conceptie mult prea stricta sa spun asa.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.06.2012, 23:41:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Toate fetele zice(sic) ca "s-a luat de mine"...mda...

Exista o distinctie clara intre:
1.a te lua de cineva
2.a intra in vorba cu cineva

Prima expresie denota unilateritatea actiunii-numai o parte participa,in timp ce cealalta nu vrea sa se implice,trateaza cu refuz,iritare.A te lua de cineva denota agresiune,uneori violenta.
In a doua fraza,participarea exista din partea celor doua parti,se intra in conversatie,se discuta,deci exista o actiune din ambele planuri,avand acordul celeilalte persoane.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vacanta la tara lore86 Generalitati 2 26.01.2011 15:24:43
Vine vara ... ClaudiuT Tinuta in Biserica 18 08.05.2009 18:01:00
Vacanta Delta Dunarii pacatoasa Generalitati 3 24.08.2008 07:20:23
pentru cei in vacanta:joc urzicuta Generalitati 16 23.07.2007 19:48:52