Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 18.04.2011, 12:49:15
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca afli cumva"noutatea"asta absoluta,anunta-ma si pe mine,eu fac parte dintre aceia care stiu ca-i un virus...
Te voi anunța când mă voi lămuri și eu.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.04.2011, 21:21:58
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blackswan Vezi mesajul
Nu e virus? Dar ce e? Un viermișor?
Ironie si ingamfare. Am explicat mai sus ce inseamna SIDA, nu o sa mai spun din nou. Ideea este ca SIDA nu este un virus, ci un sindrom. Virusul care declanseaza acest sindrom (in majoritatea cazurilor) este HIV. Si am mai dat si alte situatii in care SIDA apare nu din cauza virusului.
Asa ca astept sa te documentezi mai bine inainte de a lua 'la misto' aceste informatii.

P.S.: nu-ti garantez ca o sa gasesti tot ce am spus pe net, dar sigur gasesti definitia pt SIDA.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 18.04.2011, 21:23:05
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca afli cumva"noutatea"asta absoluta,anunta-ma si pe mine,eu fac parte dintre aceia care stiu ca-i un virus...
Idem blackswan.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 19.04.2011, 08:44:52
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Idem blackswan.
Draga domnule/doamna(niciodata nu stii pe forum cu cine te conversezi)...
Sida este cauzata de infectarea cu VIRUSUL HIV,la fel cum hepatita este provocata de infectarea cu virusul hepatitei...Ce anume nu intelegeti?Nu este acest sindrom urmarea infectiei cu un virus??Oricum am intoarce-o,tot ramane acest virus la mijloc!
Puteti sa-mi dati detalii si trimiteri la anumite materiale care indica ca Sida poate fi provocata si de alte bacterii,fungi sau protozoare???Fiti mai clar in exprimare,si nu ma incadrati pe mine la sarcasm si ironie,din atata lucru...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 19.04.2011 at 08:53:13.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 19.04.2011, 15:37:20
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Draga domnule/doamna(niciodata nu stii pe forum cu cine te conversezi)...
Sida este cauzata de infectarea cu VIRUSUL HIV,la fel cum hepatita este provocata de infectarea cu virusul hepatitei...Ce anume nu intelegeti?Nu este acest sindrom urmarea infectiei cu un virus??Oricum am intoarce-o,tot ramane acest virus la mijloc!
Puteti sa-mi dati detalii si trimiteri la anumite materiale care indica ca Sida poate fi provocata si de alte bacterii,fungi sau protozoare???Fiti mai clar in exprimare,si nu ma incadrati pe mine la sarcasm si ironie,din atata lucru...
Doamna/domnisoara Yasmina. Am fost cat se poate de explicit. Blackswan a spus ca SIDA este un virus, ceea ce nu este adevarat. SIDA este un sindrom, o boala. Ce este atat de greu sa faceti diferenta intre un virus si o boala? Faptul ca virusul HIV declanseaza SIDA nu inseamna ca SIDA=HIV. Stiu ca nu pare esential acest aspect cat se poate de logic, insa este foarte important, deoarece exista oameni purtatori ai virusului HIV care nu se imbolnavesc de SIDA si exista oameni care sufera de SIDA insa nu din cauza Virusului HIV. Cred ca mai clar de-atat nu am cum sa fiu.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 19.04.2011, 16:32:50
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Ironie si ingamfare. Am explicat mai sus ce inseamna SIDA, nu o sa mai spun din nou. Ideea este ca SIDA nu este un virus, ci un sindrom. Virusul care declanseaza acest sindrom (in majoritatea cazurilor) este HIV. Si am mai dat si alte situatii in care SIDA apare nu din cauza virusului.
Asa ca astept sa te documentezi mai bine inainte de a lua 'la misto' aceste informatii.

P.S.: nu-ti garantez ca o sa gasesti tot ce am spus pe net, dar sigur gasesti definitia pt SIDA.
Dragă Andrei, gata, ți-ai etalat inteligența, am văzut cu toții că ești foarte deștept, nu ne punem cu tine.
Eu am înțeles că vrei să zici că SIDA nu apare de la viruși.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 19.04.2011, 16:41:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Doamna/domnisoara Yasmina. Am fost cat se poate de explicit. Blackswan a spus ca SIDA este un virus, ceea ce nu este adevarat. SIDA este un sindrom, o boala. Ce este atat de greu sa faceti diferenta intre un virus si o boala? Faptul ca virusul HIV declanseaza SIDA nu inseamna ca SIDA=HIV. Stiu ca nu pare esential acest aspect cat se poate de logic, insa este foarte important, deoarece exista oameni purtatori ai virusului HIV care nu se imbolnavesc de SIDA si exista oameni care sufera de SIDA insa nu din cauza Virusului HIV. Cred ca mai clar de-atat nu am cum sa fiu.
Nu chiar.

Definitia SIDA este chiar legata strict de virusul HIV.

http://en.wikipedia.org/wiki/AIDS

Acquired immune deficiency syndrome or acquired immunodeficiency syndrome (AIDS) is a disease of the human immune system caused by the human immunodeficiency virus (HIV).
Reply With Quote
  #58  
Vechi 19.04.2011, 21:52:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu chiar.

Definitia SIDA este chiar legata strict de virusul HIV.

http://en.wikipedia.org/wiki/AIDS

Acquired immune deficiency syndrome or acquired immunodeficiency syndrome (AIDS) is a disease of the human immune system caused by the human immunodeficiency virus (HIV).
Asa credeam si eu si mai multi...
Se pare ca definitia acestui sindrom este depasita,cercetarile din ultimii ani au pus in evidenta si alte aspecte,si anume ca sida poate avea mai multi factori,nemaifiind legata neaparat de virusul hiv!Interesant!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 20.04.2011, 00:33:18
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu chiar.

Definitia SIDA este chiar legata strict de virusul HIV.

http://en.wikipedia.org/wiki/AIDS

Acquired immune deficiency syndrome or acquired immunodeficiency syndrome (AIDS) is a disease of the human immune system caused by the human immunodeficiency virus (HIV).
Alin, definitia SIDA de pe wikipedia este strict legata de virusul HIV, nu cea din cartile de medicina. Aici nu vorbim de istorie sau geografie, vorbim de medicina, iar cei care scriu pe wikipedia nu sunt intocmai oameni de stiinta care sa aibe cheful sa scrie cateva sute de pagini doar pt o boala. Si cu asta v-am lasat in pace:)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 20.04.2011, 01:42:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De pe site -ul CDC (poate ai auzit de CDC):

http://www.cdc.gov/hiv/resources/qa/definitions.htm

"AIDS stands for Acquired Immunodeficiency Syndrome.
Acquired – means that the disease is not hereditary but develops after birth from contact with a disease-causing agent (in this case, HIV)."

U.S. National Library of Medicine
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/hivaids.html

"HIV stands for human immunodeficiency virus. It kills or damages the body's immune system cells. AIDS stands for acquired immunodeficiency syndrome. It is the most advanced stage of infection with HIV."

US National Institute of Allergy and Infectious Diseases
http://www.niaid.nih.gov/topics/hiva...s/Default.aspx

"AIDS was first reported in the United States in 1981 and has since become a major worldwide epidemic. AIDS is caused by the human immunodeficiency virus, or HIV."

Sper ca n-ai sa zici ca nici astia nu stiu medicina.

Din pacate, asta e realitatea, termenul de AIDS a fost consacrat de HIV.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PACATUL - Lucrare a lui Dumnezeu OmuBun Pocainta 18 04.12.2016 21:32:26
Pedeapsa pentru pacate Florin-Ionut Pocainta 147 02.11.2013 15:06:22
Divortul- poate fi considerat pedeapsa a lui Dumnezeu?! leonard78 Generalitati 37 24.05.2011 21:19:44
Cutremurele sunt pedeapsa lui Dumnezeu? sophia Generalitati 30 08.06.2010 22:32:25
Pedeapsa pentru vrajitorie ! cristiboss56 Vrajitoria 0 17.12.2008 19:55:01