Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.03.2008, 23:09:28
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

aici cant se canta pricesnele vin 2 barbati si strang bani.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.03.2008, 19:34:54
CatalinM CatalinM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 19
Implicit

Si in Bucuresti se umbla cu tavita, si asta la o biserica foarte cunoscuta. De fapt sunt doua sau trei tavite, ca sa acopere toate zonele, si pe stanga si pe dreapta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.04.2008, 12:08:47
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Nu cred ca este importanta zona: in Constanta in unele biserici se practica acest obicei, si am vazut ca si in Iasi este la fel. Nu in toate bisericile. Deci cred ca difera de la parohie la parohie.

Si eu m-am intrebat destinatia banilor: cei din cutie(in iasi e cutie, nu e tavita :D), cei dati la pomelnice, la acatiste, etc.

De obicei se face spre sfarsitul slujbei , inainte de miruire.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.04.2008, 13:27:00
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

oricum , e diferit.la mine in sat e cu tavita, la catedrala unde slujesc ii altfel.Preotul miruieste , si langa sunt cutia milei.
aici, cand cineva aduce la pomelnic banii,lista cu pomelnic si o prescura sunt puse pe masa, si banii intreo cutie:)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.04.2008, 17:04:28
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getaballa
Este bine, este rau, Dumnezeu stie?!
Chiar si virita sub nas, daca te simti intimidat si tulburat de aceasta practica, ignori tavita si o dai mai departe, insa eu nu vad nimic rau in asta, si de obicei pregatesc banii dinainte. Fiecare e liber sa dea atita cit poate si cind poate, chiar daca cei care sunt responsabili se uita cu ochi critic.

Mai rau este cind oamenii sunt pusi discret... pe lista neagra si te trezesti ca preotul nu mai este asa de prietenos sau uita sa mai vina la tine acasa cind ai nevoie de el, cu Boboteaza, de exemplu
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.04.2008, 18:56:47
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Am fost intr-o biserica acum ceva vreme si s-a inceput strangerea banilor in timpul Epiclezei. Mi s-a parut de-a dreptul dezgustator.

La noi, aici unde merg, e fara tavita si fara constrangere. E de buna voie si nesilit de nimeni. Se pune un cosulet pe un scaunel mai intr-o parte, ca sa nu fie toata lumea obligata sa puna ceva acolo. Deci daca omul doreste sa puna ceva, merge si lasa acolo, iar daca nu are sau nu doreste sa lase, nu-i nimic, nimeni nu sesizeaza. Preotul in niciun caz nu inventariaza cine si cat pune. Are preocupari mai importante decat o contabilitate de joasa speta.

Si ce e minunat e ca se strang mai multi bani decat in parohiile unde se merge cu tavita. Deci omului ii place libertatea de a da, fiindca gestul acesta e deplin numai daca e din toata inima, fara constrangere, fara preocupare de imagine, fara acel "trebuie".

Haideti la denie acum!
Elena
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.04.2008, 22:21:22
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

1 Corinteni 16
1. Cat despre strangerea de ajutoare pentru sfinti, precum am randuit pentru Bisericile Galatiei, asa sa faceti si voi.
2. In ziua intai a săptămanii (Duminică), [color=red]fiecare dintre voi[/color] să-si pună deoparte, strangand cat poate, ca să nu se facă strangerea abia atunci cand voi veni.


De aici deduc ca fiecare este dator sa dea Duminica, dar suma este la latitudinea fiecaruia.

Poate daca merge cineva cu tavita este mai multa buna randuiala, pentru ca nu se ingramadesc toti la sfarsitul slujbei intr-un loc ca sa isi dea fiecare "strangerea". Daca se merge cu tavita insa ar trebui ales cu grija momentul.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.04.2008, 22:48:20
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

Eu am fost in Biserica ortodoxa din Germania si se practica..se face zgomot..zgomot de "bani", nu e tocmai placut ... Fiind departe de tara, fara finantare din alte parti poate, nu mi s-a parut prea deplasat ..dar partea proasta e ca nu pot sa nu ma gandesc ca tocmai poate am finantzat acoperisul unei vile si nu am dat bani pentru Biserica, sau cei care au nevoie de ei......
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.04.2008, 23:37:13
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pauldani
..se face zgomot..zgomot de "bani", nu e tocmai placut ...
Oricum am da-o aceasta practica este total neortodoxa si aduce a utilitarism protestant unde lumea este indemnata sa munceasca cu cit mai mult spor ceea ce contravine invataturilor patristice care ne spun sa muncim atit cit sa ne ajunga sa traim decent ca sa avem timp si mai ales ENERGIE si pentru rugaciune.

...vad ca suntem foarte selectivi in privinta ecumenismului, cind e vorba de "inovatii" de adunat banet si cecuri, gen tavi lansate strategic in momente cheie prin biserica...este un ecumenism placut si acceptabil in rest...il dam anatemei

Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.04.2008, 21:53:11
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Tot nu stiu destinatia banilor : daca dau mai mult la pomelnic, mai dau si la tavita-cutie ?

Adica de ce se strange de 2 ori, oricum toata lumea pune pomelnic si da darurile sale acolo
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare